A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Őszinte leszek, ennek a felét sem értem...
De azt mondjátok meg, érdemes-e most állampapírba fektetni, és ha igen, melyikbe?
Én se értettem belőle semmit.
Nem nagyon. A MÁP + is infláció alatti hozamot ad (öt évre az EHM kb évi 5%).
Ilyen infláció mellett semmi sincs, ami még csak annak közelében van.
Legalább az értékcsökkenést picit csökkenti, de ennyi.
(Nekem is csak ez van.)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 268
113
A tények számomra az, hogy mit fizetek ki miért.
Ennél kézzelfoghatóbb tapasztalat nincs.
Pont.

Nekem sok évre visszamenőleg megvan a bankszámla forgalmam, ideértve a SZÉP-kártyát és a juttatási kártyát is, hogy minden kiadás benne legyen. Tényszerűen kevesebbet költöttem 2021-ben mint 2020-ban, pedig nem csökkent az életminőségem. Akkor ezek szerint az én 1 elemes példám alapján defláció van és nem infláció. És az én 1 elemes példám kétségtelenül sokkal megbízhatóbb, mint a te 1 elemes példád, mert egyrészt az enyém, másrészt pedig az összes kiadásomat tartalmazza, nem csak egy kiragadott tejárat.

Sőt az ezt alátámasztó minta már 2 elemes, mert BJani is 4%-kal kevesebbet költött 2021-ben. Aligha változtak meg mindkettőnknek a fogyasztási szokásai egymástól függetlenül, pont ugyanúgy, hiába szeretnéd ezzel magyarázni.

De ettől még nem vonom kétségbe az 1 elemes tapasztalatom alapján az infláció létét és annak gyorsulását mutató statisztikai adatot (évi 5,1%). Javaslom, hogy te se képzelj el se 28, se 50%-ot.

Számomra a kerete az, hogy stadion van, de tanár lassan nincs.

Tövig nyomod a szociális demagógiát és a stadinozást, a többség tapasztalataival köszönő viszonyban sem lévő valóságérzékeléssel és "tapasztalati tényeiddel", de mást vádolsz propagandával, amikor ténylegesen mért tényadatokat közölnek.

Te milyen tejes és hol veszel ennyiért?
Vagy kitalálod, hogy a SPAR luxus áruházlánc?

Konkrétan a Sparnál jelenleg 177 Ft a SPAR ESL félzsíros tej 2,8% 1 l. Ne abból vezesd le az inflációt, hogy neked ez nem felel meg, hanem mindenképpen a 380 forintos tejet szeretnéd inni!
Egyébként az Aldiban 185 Ft a KOKÁRDÁS UHT tej 1,5% 1 l. Az Auchanban 199 Ft az Auchan Optimum UHT tej 1,5 % 1 l. A Tescoban 199 Ft a Creamfields UHT zsírszegény tej 1,5% 1 l. A Pennyben hétvégén 199 Ft-ért vettem a Cirmi UHT zsírszegény tejet 1,5% 1 l, de most a 3,5%-os SISSY ESL TEJ 1 l is csak 229 Ft. Még a CBA Prímában is megkapod a Riska UHT tejet 1,5% 1l 249 Ft-ért.

Egyelemes fizetési javulásból meg nem extrapolálunk sehova.

Egyelemes kiragadott tejárból nem extrapolálunk sehova.

Amúgy egy jólétben levő országban meg mi szükség -20% rezsicsökkentsére?

Például pont az infláció fékezése érdekében, ha már te magad az árakat hoztad fel.
Amúgy meg szeretnél német, vagy dán villanyszámlát fizetni? Csak potom 3-3,5 szerese a magyarnak. Eddig nem volt szíved csücske az ő rendszerük. Náluk nincs rezsicsöki. De hogy tisztességes, és ne kiragadott legyen az összehasonlítás, az EU átlag lakossági áramár is 2,2-szerese volt a magyarnak még 2021 első felében is. Azóta csak nőtt a különbség, nem is kicsit.
Vagy a külföldi gázárak tetszetek meg? 2021 első felében az EU átlag lakossági gázár a magyar 2,1-szerese volt és a németeknél, meg a hollandoknál 2,9 - 3,1-szeres. 2021. első fele óta náluk szépen elszállt az ár, még tovább. Nálunk meg forintban maradt, EUR-ban (amiben az Eurostat összehasonlítja) még egy kicsit csökkent is.

A balfasz propaganda helyett a valódi sikerekre és értelmes célokat kéne felhozni, de azokból vagy kevés van, vagy nem megy.

Ja, ha nálad minden tényadat "balfasz propaganda", ami nem az elképzeléseidet támasztja alá...
Pedig más kérdésben szívesen szoktad te is idézni a statisztikákat és a mért tényadatok.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Lófaxt-ez az egész egy agitprop szar.2021 az 2021,nem 2022 január 1.Inflációs korigálás nincs,gazdasági környezet sincs,700k+ KŰLFÖLDÖN dolgozót beleszámol az 1milkába (2011től van szabad munkavállalás),stb.Csúsztatás és hazudozás,némi igazsággal keverve.
Nyugodj le Negan elvtárs még ártani fog a szépségednek ez a sok idegesség ! Majd Fletó elvtársad megmondja neked is mi a jó és követendő ! Addig is nyugi !
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 268
113
De azt mondjátok meg, érdemes-e most állampapírba fektetni, és ha igen, melyikbe?

Nem nagyon. A MÁP + is infláció alatti hozamot ad (öt évre az EHM kb évi 5%).

És a Prémium Magyar Állampapír nem jobb? Az ugye elvileg valamennyire infláció-követő.

De. A PMÁP inflációkövető. Nem valamennyire, hanem teljesen. Pont erre találták ki. Az 5 éves PMÁP a megelőző évi átlagos éves infláció + 1,25%-ot kamatozik. Csak hogy ugyanaz legyen a futamidő mint a MÁP+-nál. Most még a 2020-as bázis miatt csak 4,55% az 5 éves PMÁP kamata, de júliustól 6,35%-ra ugrik (az ide éves infláció várhatóan 5,1%). Még a Kormány 2023-tól kissé kincstári optimista inflációs előrejelzésável számolva is, a 2021-2025 öt éves inflációs átlag 3,8%, azaz 5,05% a várható átlagos PMÁP kamat, szemben a 4,95%-os MÁP+-al. Tehát a PMÁP most jobban megéri.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Amúgy egy jólétben levő országban meg mi szükség -20% rezsicsökkentsére?
Aranyapám jelentkezhetsz , hogy te nem kéred a rezsicsökkentést és kérheted a szolgáltatót , hogy jelöljön meg egy közhasznú alapítványt ahová be szeretnéd fizetni a megtakarítást !

Borzasztó mennyit bírsz vinnyogni ennyi tengernyi ész és tudás birtokában , hogy milyen szarul élsz ! Ha fáj de nem változtatsz akkor még nem fáj eléggé ! Állj már a sarkadra és keress olyan munkahelyet ahol megfizetik a tudásodat !
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 427
3 745
113
De. A PMÁP inflációkövető. Nem valamennyire, hanem teljesen. Pont erre találták ki. Az 5 éves PMÁP a megelőző évi átlagos éves infláció + 1,25%-ot kamatozik. Csak hogy ugyanaz legyen a futamidő mint a MÁP+-nál. Most még a 2020-as bázis miatt csak 4,55% az 5 éves PMÁP kamata, de júliustól 6,35%-ra ugrik (az ide éves infláció várhatóan 5,1%). Még a Kormány 2023-tól kissé kincstári optimista inflációs előrejelzésável számolva is, a 2021-2025 öt éves inflációs átlag 3,8%, azaz 5,05% a várható átlagos PMÁP kamat, szemben a 4,95%-os MÁP+-al. Tehát a PMÁP most jobban megéri.

Köszi.
A valamennyirét úgy értettem, hogy késéssel követi, azaz növekvő infláció esetén mindig kicsit lemaradásban lesz a kamat, emiatt aztán a teljes futamidő kamata is kevesebb lesz, mint az átlag infláció+1,25%.
(persze ha pont a futamidő végén csökken vissza az infláció, akkor még akár "utol is érheti" a kamat. Ha jól értem a dolgokat.)
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 268
113
Köszi.
A valamennyirét úgy értettem, hogy késéssel követi, azaz növekvő infláció esetén mindig kicsit lemaradásban lesz a kamat, emiatt aztán a teljes futamidő kamata is kevesebb lesz, mint az átlag infláció+1,25%.
(persze ha pont a futamidő végén csökken vissza az infláció, akkor még akár "utol is érheti" a kamat. Ha jól értem a dolgokat.)

Késéssel követi (az 5 éves bő fél év késéssel), de ez igaz a növekedésre és a csökkenésre is. Ha bejön a Kormány előrejelzése, akkor lesz csökkenő szakasz is, amikor a késésen nyerni fogsz reálértéken.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
De. A PMÁP inflációkövető. Nem valamennyire, hanem teljesen. Pont erre találták ki. Az 5 éves PMÁP a megelőző évi átlagos éves infláció + 1,25%-ot kamatozik. Csak hogy ugyanaz legyen a futamidő mint a MÁP+-nál. Most még a 2020-as bázis miatt csak 4,55% az 5 éves PMÁP kamata, de júliustól 6,35%-ra ugrik (az ide éves infláció várhatóan 5,1%). Még a Kormány 2023-tól kissé kincstári optimista inflációs előrejelzésável számolva is, a 2021-2025 öt éves inflációs átlag 3,8%, azaz 5,05% a várható átlagos PMÁP kamat, szemben a 4,95%-os MÁP+-al. Tehát a PMÁP most jobban megéri.
Emlékeim (?)szerint PMÁP-ban a jelenlegi öt éves konstrukcióban ugyan 1,25%,
De decemberben(két hete, dec. 13-tól)1% ra csökkent a kamatpremium az új papiroknál…
Mind a 3 éves mind 5 éves konstrukció esetében.
 
  • Szomorú
Reactions: BJani

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Nem hittem volna, hogy eljön az a pillanat, hogy ilyen téren fotóznom kell, hogy a realitás hihető legyen...
A Klinikában levő SPAR-ban volt amúgy ennyiért.
Lehet, hogy a külföldiek által tömött koli miatt ilyen drága.
Jellemzően nem ebbe megyek, de minap ez esett útba és pislogtam nagyokat.

Szerk:
Véletlen pont le lett fotózva, mert másnak is vásároltam.

265608261_978881942719875_4837902580866747380_n.jpg


Az csak egy van a közelemben, kicsi és választéka gyenge.
Tehát ha olyan környéken élsz ahol gyenge a boltok közötti verseny mert , hogy kevés bolt van és sok pénzes kényelmes vásárló akkor a kormány a gheci és te ettől élsz rosszabbul ? Aha értem ! LOL
 
M

molnibalage

Guest
Tényszerűen kevesebbet költöttem 2021-ben mint 2020-ban, pedig nem csökkent az életminőségem.
Bocs, de én az egyet termékek és szolgáltatások árát vetettem össze.
Én is kevesebbet költöttem 2020-ban, mint idén.
Azon egyszerű oknál fogva, hogy nem volt mire.
Nem utaztam külföldre, semmi nagy dolgot nem kellett venni, nem volt nagy EÜ kiadásom.
Idén bezzeg.

  • De idén tönkrement a monitor és kellett egy új.
  • Végre picit olcsóbb lett a VGA és nem akartam arra bazírozni, hogy meddig húzza az 5,5 éves régi.
  • Idén bölcsességfog kivétel volt és egy másikkal is komoly munka.
  • Meg az esküvői kiadások előlege is.
  • A mikrofon sem ingyen volt a YT csatornához.
De az, hogy idén több, az nem csak emiatt van.
Mert erre rakódik rá a drágább kaja és szolgáltatások ára.

Emiatt az éves kiadás duma egy rossz vicc.
Indikátora a nagy büdös semminek.
Az, hogy ki mit csinál adott évben akár milliós eltérést is okozhat.
Ezért vettem elő egyes termékek és szolgáltatások árát.

Akkor ezek szerint az én 1 elemes példám alapján defláció van és nem infláció.
Nem egy elemes példa, De a szuper haladásra példa, hogy 2011-ben még el tudtam menni állami bőrgyógyászat rendelésre úgy, hogy odamentem és elláttak. Ez pár évvel később a sci-fi kategória volt.

Vagy csak a magán ortopédorvos is 2011 óta kb. 120%-kal több.
Az állami rendszer meg kb dísz, lásd májusban novemberi időpont.

Éljen. De kurva jó nekem és nekünk.
Csak tudnám mire fizetem a TAJ-t...

És az én 1 elemes példám kétségtelenül sokkal megbízhatóbb, mint a te 1 elemes példád, mert egyrészt az enyém, másrészt pedig az összes kiadásomat tartalmazza, nem csak egy kiragadott tejárat.
Nem egyelemes példa, de láthatólag csőlátásod van.
Az utóbbi időben vázoltam egy párszor, hogy mennyivel drágább lett minden.
Fodrász, orvos, kerékpárszervíz, szakmunkás szerelés, BÁRMI.
De van pofád leírni olyat, hogy egyelemes minta. Beszarok.

Sőt az ezt alátámasztó minta már 2 elemes, mert BJani is 4%-kal kevesebbet költött 2021-ben. Aligha változtak meg mindkettőnknek a fogyasztási szokásai egymástól függetlenül, pont ugyanúgy, hiába szeretnéd ezzel magyarázni.
Melyik részét nem érted, hogy én az EGYES TERMÉKEK ÉS SZOLGÁLTATÁSOK ÁRÁT néztem?
Az éves költség szart sem jelent, mert a rendkívüli kiadások több százezres tételben vannak benne.
Pl. több tízezret költöttem el egy kocsira, amivel nem is mentem, de az állam azért levette róla a rendszámot, mert ők voltak a balfaszok, de azért fizessek, ők meg sajnálják.

Éjen. Erre is megy az adóm.
Hogy engem szopassanak és még én fizessek érte,
De jó is nekem.

De ettől még nem vonom kétségbe az 1 elemes tapasztalatom alapján az infláció létét és annak gyorsulását mutató statisztikai adatot (évi 5,1%). Javaslom, hogy te se képzelj el se 28, se 50%-ot.
Igen, van ami jobban és van ami kevésbé drágult.
Mindenki a 480-as benzinen rugózik, amikor annak relatív ára picsafüst 2012-höz képest.
Ha olyan kurva drága lenne, akkor nem autózna a budira is annyi ember 2010-es évek elejéhez képest és nem lenne Bp+ agglo körzetben +30% kocsi.

Konkrétan a Sparnál jelenleg 177 Ft a SPAR ESL félzsíros tej 2,8% 1 l.
Kurvára nem érdekel, ha azt veszem.
Tavaly is volt az, amit veszek akciósan 220. De az 1 éve volt.
Ti most tényleg ilyen faszságokkal érveltek?
Tavaly 280 tája volt az, amit veszek.
Tavasszal 320, most 380.

Ez a rögvalóság. Az, hogy ti vért pisálva milyen hülyeségeket találtok ki, nem hat meg.
Én látom mire megy el a pénz.
A valóságot ennyire erős tagadásában mi a buli?

Idáig legalább még az államkötvény is hozamot hozott.
Hát, már az se...

Ne abból vezesd le az inflációt, hogy neked ez nem felel meg, hanem mindenképpen a 380 forintos tejet szeretnéd inni!
Egyébként az Aldiban 185 Ft a KOKÁRDÁS UHT tej 1,5% 1 l. Az Auchanban 199 Ft az Auchan Optimum UHT tej 1,5 % 1 l.
A 1,5%-os tejnek se íze, se bűze.
Elve más termék, de sebaj,

A Tescoban 199 Ft a Creamfields UHT zsírszegény tej 1,5% 1 l. A Pennyben hétvégén 199 Ft-ért vettem a Cirmi UHT zsírszegény tejet 1,5% 1 l, de most a 3,5%-os SISSY ESL TEJ 1 l is csak 229 Ft. Még a CBA Prímában is megkapod a Riska UHT tejet 1,5% 1l 249 Ft-ért.
Lásd fent.
Egyelemes kiragadott tejárból nem extrapolálunk sehova.
Az csak egy példa volt.
De melyik részét nem értetted meg a többinek, hogy a szolgáltatások hova drágultak?
Beszarok.
Például pont az infláció fékezése érdekében, ha már te magad az árakat hoztad fel.
Amúgy meg szeretnél német, vagy dán villanyszámlát fizetni? Csak potom 3-3,5 szerese a magyarnak. E
Gratulálok, sikerült kiválasztani pont azt a két országot, aminek energiapolitikáját végtelenül károsnak tartok.
Pont őket hozom fel példának, hogy balfaszok és egyesek ezt tekintik mintának. Én nem.
De mondjuk a rezsicsökkentés nélküli HUN és FRA lakossági áramár között olyan nagy difi nincs.
Amúgy a 3-szoros áramár sem lenne tétel. Most tényleg szerinted az ver a földhöz, hogy akkor 3500 Ft a villanyszámla vagy 10 ezer?
Amikor bármilyen más fő kiadás ennek sokszorosa?


Eddig nem volt szíved csücske az ő rendszerük. Náluk nincs rezsicsöki. De hogy tisztességes, és ne kiragadott legyen az összehasonlítás, az EU átlag lakossági áramár is 2,2-szerese volt a magyarnak még 2021 első felében is. Azóta csak nőtt a különbség, nem is kicsit.
Ez az EU átlagár is egy jó is NER propi, hogy szítsad itt a hangulatot.
Esetleg a környező posztszoci országok és azokhoz mérd, ahol nem fullba tolják az energiapolitikai kreténséget.
A magasabb francia és más nyugati áramárban azért benne van, hogy a francia szürkeállomány és minden nem magyar béren van.
A dán és német árra a saját hülyeségük rakódik még rá.

Mi lenne, ha mondjuk a horvát vagy a lengyel vagy a szlovákhoz mérnéd a magyart?
Ja, hogy akkor már nem olyan látványos a dolog...
Vagy a külföldi gázárak tetszetek meg? 2021 első felében az EU átlag lakossági gázár a magyar 2,1-szerese volt és a németeknél, meg a hollandoknál 2,9 - 3,1-szeres. 2021. első fele óta náluk szépen elszállt az ár, még tovább. Nálunk meg forintban maradt, EUR-ban (amiben az Eurostat összehasonlítja) még egy kicsit csökkent is.
A külföldi gázárak egészen mostanáig a rezsicsökkentett ár alatt voltak emlékeim szerint.
Szóval az, amire egyesek az mondják, hogy csak az üzleti kilengés és jövőre nem lesz (pislogok ezen amúgy) többet fizettünk, mint máshogy lett volna.
Abban a pillanatban, hogy nem tartható akkor meg dőlnek be a kereskedők.
Ez kinek is érte meg?

Ja, ha nálad minden tényadat "balfasz propaganda", ami nem az elképzeléseidet támasztja alá...
Nem, nem az. Csak a kőagyú ostobaság irritál.
A Körvasútban és a HÉV projektben semmi propaganda nincs.
Megy. De mégsem azzal álltok elő.
Hanem ilyen faszságokkal.
Na ez az, ami végtelenül irritáló.
Pedig más kérdésben szívesen szoktad te is idézni a statisztikákat és a mért tényadatok.
A Silvio féle szelektív stat?
Betett vicces számokat.
Én meg közöltem, hogy micsoda áremelkedés volt itt minden téren.
Mert az nem volt benne a statisztikában.

Érdekes egy statisztika az hallod, ahogy egy költségvetésben csak bevételi oldal van, de kiadás nincs...
 
Last edited by a moderator:

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Köszönjük.
NAGYON jól összefoglaltad, tetszik, h a bond piacra is kitértél és külön rávilágítottál fejlett/fejlődő piac közötti különbség milyen pénzpiaci spekulációra nyit teret.
Ritkán olvastam ilyen mélyre menő hozzászólást itt.
A török példa annyiban rossz példa, h ott Erdogan szultán kamatcsökkentése, ha úgy tetszik unortodox monetaris politikája megágyaz a spekulációnak, s azért elég volatilis tud lenni az a kereszt.
Tiszta sor, a két országban csak a carry trade valuta a közös. A törökök amúgy szerencsétlenek, mindig megszívják a ciklikus fellendülést és a legtetején adósodnak el - általában dollárban. Ami most van, az nem újdonság.

A török líra a kezdő kötvényesek beugrója, most is spekulatív szopórollerban van a jegybank, agyig van határidős short opciókkal a líra az összes főbb deviza ellenében.

Nullás alapkamatból hedge, majd várni, mikor lép a jegybank. A kamatkülönbözeten túl az árfolyamnyereséget is be lehet zsebelni - vagy a nyereséget visszatenni a török tőzsdére. Erdogan sem lesz mindig ott és van pár nyugati szempontok alapján vezetett és auditált cég - értelmes osztalékpolitikával...
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
Tiszta sor, a két országban csak a carry trade valuta a közös. A törökök amúgy szerencsétlenek, mindig megszívják a ciklikus fellendülést és a legtetején adósodnak el - általában dollárban. Ami most van, az nem újdonság.

A török líra a kezdő kötvényesek beugrója, most is spekulatív szopórollerban van a jegybank, agyig van határidős short opciókkal a líra az összes főbb deviza ellenében.

Nullás alapkamatból hedge, majd várni, mikor lép a jegybank. A kamatkülönbözeten túl az árfolyamnyereséget is be lehet zsebelni - vagy a nyereséget visszatenni a török tőzsdére. Erdogan sem lesz mindig ott és van pár nyugati szempontok alapján vezetett és auditált cég - értelmes osztalékpolitikával...
A hozzászólásod minősége alapján sejtettem komplexebb(befektetői)képed van akár a török helyzetről (is).
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Nem nagyon. A MÁP + is infláció alatti hozamot ad (öt évre az EHM kb évi 5%).
Passz. Ezekkel elvből nem foglalmozom, mert szimpla szemfényvesztés, ahogy a befektetési alapok.

Csak azt veszem meg, ahol értem a piacot és látom az egészet az elejétől a végéig - tehát se shitkojin, se teszla, se fanag, semmi ilyen szarság.

Semmi határidős, x év lejáratú cucc, se ingatlan, se autó, semmi. Nem költök arra, ami veszíti az értékét vagy az értékének megtartása pénzt jelent.

Először rakom el a havi spórolnivalót és a maradékból élünk, nem pedig fordítva.

Javaslom mindenkinek a pénzügyi tudás megszerzését és akkor nem kell arról beszélni, hogy "babaváró" meg ilyen bazári baromságok helyett mi a jobb.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 015
32 991
113
Nyugodj le Negan elvtárs még ártani fog a szépségednek ez a sok idegesség ! Majd Fletó elvtársad megmondja neked is mi a jó és követendő ! Addig is nyugi !
Látom,a "hivők" még mindig nem érik fel ésszel,hogy aki nem a vajda hive,az nem feltétlen kommunista-ellentétben a komplett fikusszal,élén a vajdával,kik mind komcsik,vagy komcsik kölykei....Ez a vajdaság,mit kiépitettek,egy tipukus bolsevik pártállam,csak többpártira maszkirozva
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 655
113
Mitől pörög az infláció???

Amikor az idei év elindult, az emberiság már a vakcinákkal felvértezve igyekezett visszaszorítani a koronavírus járványt, a gazdaság újranyitása pedig javában elkezdődött. Az újranyitás miatt növekvő keresletet viszont sok esetben nem tudta megfelelően kiszolgálni a kínálati oldal, ami ahhoz vezetett, hogy az egyes nyersanyagok ára valósággal elszállt, és most jóval magasabban van, mint a járvány előtt. Bár a legtöbbet természetesen az energiaárakról lehetett hallani - főleg az elmúlt hónapokban - a fémek, vagy például mezőgazdasági termékek esetében is bőven lehetett látni hasonló mértékű drágulást.


Világpiaci árak változása
nyersanyagok1-499384.jpg


Pontosabb képet kapunk a teljes nyersanyagpiaci képről, ha megnézzük a benchmarknak számító Bloomberg Commodity Index alakulását, amely a fizikai árucikkekre vonatkozó határidős kontraktusok árát követi nyomon az árupiacokon. Az indexet úgy tervezték, hogy minimalizálja a koncentrációt egyetlen árucikk vagy ágazat tekintetében. Jelenleg 23 határidős árutőzsdei terméket tartalmaz hat ágazatból.

Az index értéke az idei évben mindösszesen 24 százalékkal került feljebb, de gyakorlatilag tavaly március óta tart az emelkedés. Az elmúlt hetekben az omikron variánssal kapcsolatos félelmek, az újabb korlátozó intézkedések, és a lezárások kiváltották a korrekciót a nyersanyagok piacán (csakúgy, mint a részvényeknél), így az index értéke is jelentősen csökken

bcom2-499404.png

Olaj

brent-499412.png


faanyag-499420.png


etanol-499474.png

akve-499506.png


repce-499530.png


on1-499532.png
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 739
93
Tetszett ez az írás, viszont tényleg nem kötekedésből; mi a szösz az a határidő-visszacsatolásos opció?
Nem folytatom tovább a sort, egyértelmű. Az meg nettó hülyeség, hogy befagyasztod a BUBOR-t és a lakossági kamatot. Ezt jobb helyeken határidő-visszacsatolásos opciónak hívják.
Tudtommal a Bubor befagyasztása piaci alapon egy egyszerű kamatswap lenne (aminek az intézményesített formája a bubor esetében a BIRS), persze nem olyan szinten mint ahogy a kormány kitalált, mert az jelenleg -ahogy Te is írtad - valakinek bukó.
Ezért makroszinten egyre szarabb a kép, vagyis további kamatot kell emelni. Ekkor áll elő az a "vicces" helyzet, hogy az EKB-s nullakamatú hitelell megéri nagy tételben a forint ellen menni és határidős visszacsatolást carry-trade üzletté alakítani és elrakni a két alapkamat közötti különbséget... És tudjuk, hogy választás jön, ahol a számokat tartani kell, vagyis meg lehet fingatni a jegybankot - lépni fog.

Mielőtt ezt sci-fi-nek gondolod, Törökországban pont ez megy.
Hát ez szerintem így nem teljesen igaz (vagy a fogalmazás csúszott el) ha EUR hitellel HUF pozit veszünk fel akkor a HUF/EUR devizapár erősödésére fogadunk (vagyis nem a forint ellen megyünk). A kamatemelés illetve a magas kamatszint amúgy drágítja is a shortolást, ezért is nem biztos hogy jó a török párhuzam, mivel ott pont az a baj hogy csökkenteni akarják a kamatot, nálunk meg épp emelik, mégha egy kicsit elkent módon is (alapkamat és effektív kamat elválasztása)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 268
113
Emlékeim (?)szerint PMÁP-ban a jelenlegi öt éves konstrukcióban ugyan 1,25%,
De decemberben(két hete, dec. 13-tól)1% ra csökkent a kamatpremium az új papiroknál…
Mind a 3 éves mind 5 éves konstrukció esetében.

Rosszak az emlékeid. Épp tegnap vettem 2026/I-t (5 éves PMÁP-ot) 1,25% kamatprémiummal. A 3 évesnek meg 0,75% a kamatprémiuma, az csökkent a közelmúétben. De a MÁP+-al az 5 évesnek egyezik meg hozzávetőleg a futamideje.

Ez az 5 éves ajánlattétele (2026/I):
https://www.allampapir.hu/dokumentumok/x3_5759275804768807034.pdf

Ez meg a 3 évesé (2024/K):
https://www.allampapir.hu/dokumentumok/x3_1816262267807115077.pdf
 
S

speziale

Guest
Tudtommal a Bubor befagyasztása piaci alapon egy egyszerű kamatswap lenne (aminek az intézményesített formája a bubor esetében a BIRS), persze nem olyan szinten mint ahogy a kormány kitalált, mert az jelenleg -ahogy Te is írtad - valakinek bukó.

nem a bubor-t fagyasztották be....hanem a változó kamatozású (=Bubor-hoz kötött) hitelek kamatát fixálták

Hát ez szerintem így nem teljesen igaz (vagy a fogalmazás csúszott el) ha EUR hitellel HUF pozit veszünk fel akkor a HUF/EUR devizapár erősödésére fogadunk (vagyis nem a forint ellen megyünk). A kamatemelés illetve a magas kamatszint amúgy drágítja is a shortolást, ezért is nem biztos hogy jó a török párhuzam, mivel ott pont az a baj hogy csökkenteni akarják a kamatot, nálunk meg épp emelik, mégha egy kicsit elkent módon is (alapkamat és effektív kamat elválasztása)

pontosan így van...a carry devizák jellemzően mindig felértékelődnek a carry finanszírozó devizák meg le (már persze ez addig igaz, amíg a nagyobb kamatú devizába tőkebeáramlás történik.)...pont ugyanez volt 2009 előtt...a 2 legnagyobb carry finanszírozó deviza a CHF meg a jen volt....aztán amikor beütött a krach és mindenki k>rva gyorsan igyekezett leépíteni a carry pozíciókat ment a kamillázás, hogy mitől robbant fel ezen devizák árfolyama
 
  • Tetszik
Reactions: Catles