No ez konkrétan nem igaz. 2011-ben törvényt hoztak hogy akinek van pénze (a totál rászorult réteg) az a felvételkori árfolyamon törlesztheti a CHF hitelét. Ennyit arról hogy nem volt döntési kompetenciánk...
Amúgy én nem azt akarom bebizonyítani hogy minden rossz volt amit csináltak, csak az a mondat hogy Matolcsy kitűnő érzékkel forintosítatta a hiteleket, no az verte ki nálam a biztosítékot.
A svájci frank kitört anno, nemcsak a forinthoz, hanem minden devizához képest. A többiek rajtunk kívül bentragadtak és rengeteget buktak, mi voltunk a kivételek. (2014-15) Pár hónappal előtte rögzitette Matolcsy a devizahitel átváltási árfolyamot. Erre irtam jó ütemérzékkel tette.
A fenti, általad emlitett az egy korlátozott megoldás volt. Rengeteg ötletelés zajlott, mi lenne a jó megoldás. A hitelesek buktáját csökkentsék, a bankokat se padlóztassák le és az állam hitelessége is megmaradjon.
Lehet meg lehetett volna 1 körben is lépni korábban, de mivel nem volt előttünk más példa, mi a helyes út, magunkbak kellett nagy ellenszélben kitaposni. Mert az IMF és az EU végig ellenséges volt. Azokat a mentességeket, amiket az előző rezsim megkapott, azok nem álltak rendelkezésre. Pl. A 3%-os hiánycélhoz ragaszkodtak, amit előtte 8 evig nagyvonalúan eltekintettek. Soha nem is teljesitettük csak 2010 és 2020 között. Hirtelen első számú kritérium lett és szankciózni akartak, ha átlépjük. Utólag ez segített megtorpantani az eladósodást, de IMF-nek politikai céljaik voltak vele. Matolcsy ezt kemény visszaszúrós, unortodox, a nemzetközi pénzügyi multiknak fájó lépésekkel, de papiron mindent az IMF kötelezettségek elérése érdekében tette. Rángatták is cserében a forintot rendesen. Néha még azt is kellett hazudni, hogy újabb IMF hitelért megyünk, ne tapossanak el minket. Aztán 1 nyugodtabb időben rájuk vágtuk az ajtót.
Voltak hibák és a kiutat részben kényszer szülte, de összességében hatalmas nyomás alatt kiváló eredményt értek el.
Ha csak Matolcsyn múlik 2010-ben más utat választ. Lassabb hiánylefaragás, gazdasági növekedést ösztönző lépések, hogy a politikai tőke ne erodálódjon gyorsan. Ezt nem engedték neki. 14-ben kellett volna papiron megbukni ennek a kormánynak, ez is volt a célja a nemzetközi szervezetek szigorú pénzügyi előírásainak, zsarolásának.
Ezt részben unortodox módszerekkel Matocsy felvizezte. A pénzügyi stabilitáshoz szükséges bevételek növelését csak részben terhelte a lakosságra, látványosan ütötte a multikat is. Ez elviselhetőbbé tette, de mindezzel együtt akkor volt a mélyponton a kormány.