Németország rááll a gázfogyasztásra, miután megtagadta a rubelfizetést
2022. március 30
| Zero Hedge
Németország rááll a gázfogyasztásra, miután megtagadta a rubelfizetést
Most, hogy Moszkva megduplázta azt a követelést, hogy európai „partnerei” euró helyett rubelben fizessenek olajáért és gázáért (amit, mint a blokk már bebizonyította, a „szankciók” nevében könnyen elkobozható), a német A kormány a sarkában kotorászik, mivel a fizetési vita problémás energiahiány kialakulásával fenyeget Európa legnagyobb gazdaságában.
Az FT szerdán arról számolt be, hogy Robert Habeck német energiaügyi miniszter aktiválta a német gázvészhelyzetről szóló törvény „korai figyelmeztető szakaszát”, amelyet azért fogadtak el, hogy a súlyos hiány esetén segítse az adagolást. A döntés figyelmezteti a német fogyasztókat és vállalkozásokat, hogy tegyenek meg mindent az energiatakarékosság érdekében.
Kár, hogy Biden elnöknek és az Egyesült Államoknak évekbe fog telni, hogy átirányítsák ígért LNG-exportjukat (és még így sem lesznek képesek teljes mértékben kompenzálni az orosz szállítást).
Habeck attól tartva adta ki a figyelmeztetést, hogy Moszkva gyorsan leállítja egyik legnagyobb európai ügyfelének irányuló energiaexportját, mivel az elutasította a rubelben történő fizetést, ami Habeck szerint a két fél szerződésének megszegését jelenti.
A lépést a német aggodalma váltotta ki, hogy Oroszország leállíthatja az ország és szomszédai szállítását, mert visszautasítják Moszkva azon törekvését, hogy rubelben fizessék ki a gázimportot.
Miután a múlt héten azt követelte, hogy az „ellenséges államok” rubelben fizessenek a gázért és az olajért (bár utalt arra, hogy az arany és a kriptovaluta is szóba jöhet), Moszkva kijelentette, hogy a G7-ek agresszíven nem osztja meg erőforrásait „ingyen”. visszautasította az oroszok kérését.
„Az olajat és a gázt biztosan nem szállítjuk ingyen, az biztos. A mi helyzetünkben aligha lehetséges és ésszerű jótékonykodni” – mondta Dmitrij Peszkov Putyin szóvivője a hét elején.
Miközben Németország a fenyegető energiaellátási hiány orvoslására törekszik, elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ha a kormány nem hajlandó teljesíteni Moszkva rubelfizetési kérelmét, az „jelentős” kockázatot jelenthet.
A korai figyelmeztetési szakaszban – Németország katasztrófaelhárításának három szakasza közül az első – a gazdasági minisztérium, a szabályozó hatóság és a magánszektor válságstábja figyeli majd az importot és a tárolást.
Ha az ellátás elmarad, és a fogyasztás csökkentésére irányuló kevésbé drákói próbálkozások nem vezetnek eredményre, a kormány a német ipar egyes részeit lekapcsolná a hálózatról, és kedvezményes elbánást biztosítana a háztartásoknak.
Volker Wieland, a Frankfurti Egyetem közgazdászprofesszora és a német gazdasági tanácsadók testületének tagja szerdán arra figyelmeztetett, hogy az orosz energiaellátás leállítása a recesszió „jelentős” kockázatát hordozza magában, és Európa legnagyobb gazdaságát „közel megduplázza” számjegyű inflációs ráták.”
A német gazdaság már most is az elmúlt évtizedek legbrutálisabb inflációjával néz szembe, az éves összinflációs ráta az év végére meghaladhatja a 6%-ot. A borzasztó helyzet már arra késztette a kormányt, hogy egy kör energiamegszorítással támogassa a polgárok energiaköltségeit.
Az orosz ellátás további korlátozása még súlyosabb következményekkel járhat.
Emlékeztetőül: Oroszország uralja az EU-ba irányuló gáz- és olajexportot:
Forrás: FT
Persze ha Berlin nem labdázik, akkor nem a gáz lesz az egyetlen hiánycikk. A Kreml szerdán kijelentette, hogy a földgáz mellett az olaj, a gabona, a műtrágyák, a szén, a fémek és más kulcsfontosságú nyersanyagok rubel fizetésének követelése is jó ötlet - közölte szerdán Vjacseszlav Volodin orosz törvényhozó a Reuters szerint.
„Ha benzint akar, keressen rubelt” – mondta Volodin, a parlament alsóházának elnöke a Telegramon.
Peszkov eközben azt mondta, hogy a dollár globális tartalékvalutája már csökkenőben van, és Oroszország legnagyobb exportjának rubelben történő árazása „a mi érdekeinket és partnereink érdekeit szolgálja”.
Ha Európa vezetői nem játszanak labdát, akkor Biden elnök pusztító élelmiszerhiányra vonatkozó jóslata önbeteljesítő jóslattá válhat.
Tyler Durden
szerda, 2022.03.30. – 07:04