A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Néhány rövid kiegészítés.
Japán 1991-ben falnak ment, mikor az ingatlanpiac összeomlott. A defláció ellen egész szépen küzdenek. De legfőbb oka amiért beragadtak, mert a japán egy zárt gazdaság.
Erősen korlátozza az import termékeket( belpiaci verseny korlátozott a külföldi termékekkel szemben), de ami lényegesebb korlátozza a tőke importot!
Korlátozza a pénzügyi know-how importot, kulturálisan ragaszkodik a japán menedzsment modellhez(pl.:keiretsu).
+Közhelyszerű már de a japán államadóság belső adósság, miközben az USA adósság egyik legnagyobb finaszirozója(versenyben az EU-val.)

Dkes tankönyvi példákat hozott a lényeg szemléltetésére.

Ugyanakkor folytathatna is, ha van kedve ilyen szép hosszú bejegyzésekhez, mert az kimaradt milyen fejlődési pálya előtt állhatnak azok az európai “pici” nyitott export gazdaságok,
melyeknek nincs energiahordozója(mint a norvégoknak),
nem évszázados pénzügyi központ(mint Svájc),
nem rendelkeznek akkora méretű belső piaccal, mely lehet megalapozója egy fejlődésnek (mint Lengyelország),

ugyanakkor tőke hiányos(pénzügyi és szellemi), lassan munkaerő hiányról is beszélhetünk(ha nem lógna a levegőben egy válság), sérülékenyebb nemzeti valutát használ.
S mindeközben a legfontosabb gazdasági partnere ugyanúgy Németország.
"De legfőbb oka amiért beragadtak, mert a japán egy zárt gazdaság."
Legfőbb oka kína.
Ugyanis 1990 től van stagnálás a császárságban több mint 30 éve!!
És igen pénzügyi trükkökkel próbálkoztak.
De kb. ott is az a gond hogy kína átvette a helyüket.
Tud ma olyan terméket venni hogy made in japan?
Mert ez még a 1990-es években is valóság volt.
Mostanra a japán cégek is kelet meg dél kelet ázsia más országaiban termeltetnek és nem csak textíl ipari termékeket.
+ japán fejlett reál gazdaságát szépen húzta fel a usa is volt alapja annak amit a 45. elnök mondott e témakörben.
Csak egy idő után a nyugati féltekén is úgy lehetett a életszínvonalat fenntartani hogy legyen occóbb a árú.
Itt + kína beelőzte japánt.
A 1990-es években még arról volt szó lesz egy elvesztegetett évtized japán számára aztán észhez térnek.
Hát nem így lett.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Ööö kína mivel jobb mint a usa?
Mármint függés ügyileg? :confused:
Ha csak nem óvodás dacról van szó hogy bibi most már tőle függök és nem tőled :p
de a függés mint alaphelyzet megmarad.:D
 
  • Vicces
Reactions: hendrick

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 787
31 583
113
Ööö kína mivel jobb mint a usa?
Mármint függés ügyileg? :confused:
Ha csak nem óvodás dacról van szó hogy bibi most már tőle függök és nem tőled :p
de a függés mint alaphelyzet megmarad.:D
Van saját pénze uh nem szorúl másoké ellopására, ott a szomszédban és ott is lesz, másfél milliárdos felvevőpiac ami novekvő pályán van, létezik nála konkrétan a termelés, nem folytat háborús retórikát az oroszok ellen, uh sokmindenben jobb orosz szemszögből. Ez a függés dolog meg olyan, hogy az eladó függ a vevőtől, a vevőnek meg kell a cucc uh függ az eladótól. Abban meg nagy fantáziát nem látok, hogy túlságosan levert árakon vegyék a gázt meg az olajat, mert ha az az orosznak nem tetszik, akkor a kínai csak a világpiacról kell pótolja drágábban ami neki megint nem jó. Lehet lesz egy kis kedvezmény a spot árhoz képest vagy hosszú távú szerződések egy megahtározott módon kiszámolt árral, de nem lesz ott féláras gázszállítás.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Nyilvánvaló amit ír hogy a euró bizony felemás ebből a szempontból de itt ön csak pénzügyileg elemzi a helyzete ha nem lenne euró kb. uez lenne a helyzet.
Ugyanis ott a magánszférában a munkaerő áramlás meg a tőke áramlás.
Ez ugyi azt is jelenti hogy nyitott gazdaságok a eu-n belül mindenképp a eu-s gazdaságok.
Ennyike.
Tehát euró nélkül is pl. magyarország ne akarja má senki se megszakérteni hogy itt aztán annyira több a fejlődési lehetőség mint a szlovákoknál.
Rögzített forint árfolyam.
Mond valamit?
Tehát van forint amivel bizonyos határok közt lehet bohóckodni.
Oké ezen gennyesre keresi magát néhány nagyon magyar oligarha.
Tehát itt a nyitott gazdaságokra visszatérve ezt akarják akarták Ukrajnára is ráerőltetni.
Hazugság cunamival.
Mert a ottani savazó pogárt beetetik azzal hogy eu csatlakozás = holland életszínvonal.
Aha...
Közgazdaság alapjaival sincs tisztába a társadalom sehol se.
A mesedélutánra + mindenütt fogékonyak.
Itt a elitnek lenne célszerű észen lennie.
Közgazdaságtani alap tétel hogy mi történik ha egy fejletlenebb gazdaságra rányitnak egy fejlettebb gazdasákot minden korlát nélkül.
Elméletileg lehet jönni a komperatív előnyökkel.
De vannak olyan szituk amikor a fejlettebb gazdaság /eccerűség kedvéért legyen eu/ mindenben komperatív előnnyel bír egy másik gazdasággal kapcsolatban /pl. Ukrajna.
Mert pl. Ukrajna Románia stb. még nagyjából ki is tudná egymást optimálisan egészíteni egy gazdasági közösségben.
De mi az a komperatív előny ami össz eu-s szinten nem több mint amit Ukrajna fel tud mutatni?
Gondolok itt a természetföldrajzi társadalomföldrajzi sokkal színesebb össz eu-s gazdaságra.
E felállásban esélyük sincs.
Átkanyarodtam konkrét példára.
Tehát a komperatív előny se tud működni ha az kizárólag a másik államnál /gazdasági közösségnél van mert akkor a korrupciós pénzeken kívül nagyon meg kell gondolni hogy mi is a előnye a csatlakozásnak.
És akkor eljutottunk magyarokhoz.
Itt is megy a melldöngetés hogy forint így forint úgy hurrá meg kell nézni mi a magyar gazdaság? Mik a összetevői tulajdonosilag belföld külföld.
A belföldi egy része eu pénzekből él.
Tehát ha a külföldet meg a eu pénzeket kivonjuk na az a magyar gazdaság.
Nem könnyű a helyzet mert a eu már évtizedek óta működik. Teszem azt bulgária /más állammal is lehetne példálózni/ kiválása vagy más államé a ottani politikai elit gyors bukását hozná.
És mikor tudnának észhez térni gazdaságilag?
Ha fő gazdasági partnereik a eu államok?
És magyarba 12 éve azzal lehet politikai népszerűséget szeretni hogy fujj eu.
Nem olyan egyszerű ez.

Az a baj a fentebbi érvrendszerrel, hogy a jelenlegi állapotokból (pl. Németország jelenlegi EU -n belüli gazdasági súlya, munkaerő áramlás meg a tőke áramlás stb.) veszed olyan alapértelmezésnek, melyek kiindulópont lehetett volna mondjuk már az EUR bevezetését jóval megelőzően is. Nem, ezek nem az okok - hanem inkább már következmények, melyek szintén segítik a német (illetve kisebbrészt, de általánosságban a nyugati) gazdaságot is ...

Ugye, ha nem lett volna EUR, akkor könnyen lehet, hogy a németek akkoriban egy "Japán-szerű" (azzal időben is kb. párhuzamosan) fejlődési útvonalat járnak be - míg az EU lehet megrekedt volna egy vámuniónál alig bonyolultabb stációban. Azaz a német(/nyugati) hegemónia nem lett volna olyan jelentős illetve mondjuk a KGST volt tagállamoknak is tágabb tere adódott volna a fejlődésre. Érdekes módon összességében lehet az EU is jelentősebb lett volna, mint most - azaz minden tagállam előrébb tartana akár csak kicsivel, mint most és nem "Németország nulla összegű játékát" játszaná mindenki ...

A "magyar gazdaság" - "külföld meg a eu pénzek" = "magyar gazdaság valójában" esetén pedig egész egyszerűen nem jön ki a matek, mert egy egész csomó mindent kiegyszerűsítettél a képletből. Pl.:

  • befizetők is vagyunk. Ráadásul hamarosan ez egálban is lesz a kapott pénzzel illetve akár több is lehet majd ...
  • a kapott pénz mellé oda kell tenni önrészt is. Ez különösen a következő pont miatt érdekes (fájó) ...
  • a kapott pénz nem szabadon elkölthető. Azt irányított módon költhetjük és bizony sok esetben éppen a nyugati gazdaság előmozdítására kell költenünk.
  • ezeket a projekteket bizony javarészt nyugati cégek nyerik illetve konkrétan németek (tehát nem elég, hogy jelentős mértékben a német gazdaság fejlődésével kapcsolatos projekteket kell ebből finanszírozni, hanem a cégeiket keresztül direktben vissza is lapátolják a pénzek jó részét),
  • továbbá mindezeken túl is költünk nyugati (/német) cégek adókedvezményeire, infrastruktúrájának létrehozására stb. stb.

Most az ilyen saját vámbevételekről lemondásról (ennek lehet saját gazdaságélénkítő/védő hatása is), saját ipar- illetve mezőgazdaság leépítésének kötelezettsége és hasonlókról szót sem ejtve.

Pl. mi lenne akkor, ha az "EU pénzek" rendszerét képzeletben kidobnánk? Mondjuk fogjuk amit befizettünk volna meg az önrészünket meg amit a nyugati cégekre költenénk (akár csak egy részét) - mindezek mellett a vám- és egyéb bevételeinket és jól magunkra költenénk mindet, ahogy jó lenne nekünk? ... Ugye, hogy sokkal jobb lenne a matek így a mi szempontunkból (még vám- és egyéb bevételek nélkül is!) ? Mindjárt kijön, hogy bizony marhára nem a szép két szemünkért vettek fel minket a "klubba" ...

Addicionális előny EU szemszögből, hogy egyfelől el lehet adni nyugaton meg keleten is, hogy a keletiek enélkül "éhenhalnának" ... A másik, hogy az erre épülő "alkotmányos költséges" rendszerrel ezt az egészet be lehet betonozni a provinciákon (pl. nálunk, bolgárnál akárkinél). Azaz vegyük észre, hogy a NER nem a "rendszer ellensége" - hanem maga a "rendszer része". Egyébként mint ahogy a többi brigád is - csak azoknál a szervilizmus foka jóval magasabb ...

"Ha fő gazdasági partnereik a eu államok?" - na ezzel pedzegetsz egy érdekes dolgot is - legalábbis ha továbbgondoljuk. Bizony az EU -ban igen erősen megszabják (legalábbis a keleti tartományoknak), hogy kivel kereskedhetnek és kivel nem. Elég erős "ráutaló magatartással is akár", de hozhatnánk pl. az EU szankciós politikáját is ...

"És magyarba 12 éve azzal lehet politikai népszerűséget szeretni hogy fujj eu." - ezzel errefelé nem szerez népszerűséget senki. Legfeljebb ennek ellenére is tud. A társadalomban igen magas az EU támogatottsága ...
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Az a baj a fentebbi érvrendszerrel, hogy a jelenlegi állapotokból (pl. Németország jelenlegi EU -n belüli gazdasági súlya, munkaerő áramlás meg a tőke áramlás stb.) veszed olyan alapértelmezésnek, melyek kiindulópont lehetett volna mondjuk már az EUR bevezetését jóval megelőzően is. Nem, ezek nem az okok - hanem inkább már következmények, melyek szintén segítik a német (illetve kisebbrészt, de általánosságban a nyugati) gazdaságot is ...

Ugye, ha nem lett volna EUR, akkor könnyen lehet, hogy a németek akkoriban egy "Japán-szerű" (azzal időben is kb. párhuzamosan) fejlődési útvonalat járnak be - míg az EU lehet megrekedt volna egy vámuniónál alig bonyolultabb stációban. Azaz a német(/nyugati) hegemónia nem lett volna olyan jelentős illetve mondjuk a KGST volt tagállamoknak is tágabb tere adódott volna a fejlődésre. Érdekes módon összességében lehet az EU is jelentősebb lett volna, mint most - azaz minden tagállam előrébb tartana akár csak kicsivel, mint most és nem "Németország nulla összegű játékát" játszaná mindenki ...

A "magyar gazdaság" - "külföld meg a eu pénzek" = "magyar gazdaság valójában" esetén pedig egész egyszerűen nem jön ki a matek, mert egy egész csomó mindent kiegyszerűsítettél a képletből. Pl.:

  • befizetők is vagyunk. Ráadásul hamarosan ez egálban is lesz a kapott pénzzel illetve akár több is lehet majd ...
  • a kapott pénz mellé oda kell tenni önrészt is. Ez különösen a következő pont miatt érdekes (fájó) ...
  • a kapott pénz nem szabadon elkölthető. Azt irányított módon költhetjük és bizony sok esetben éppen a nyugati gazdaság előmozdítására kell költenünk.
  • ezeket a projekteket bizony javarészt nyugati cégek nyerik illetve konkrétan németek (tehát nem elég, hogy jelentős mértékben a német gazdaság fejlődésével kapcsolatos projekteket kell ebből finanszírozni, hanem a cégeiket keresztül direktben vissza is lapátolják a pénzek jó részét),
  • továbbá mindezeken túl is költünk nyugati (/német) cégek adókedvezményeire, infrastruktúrájának létrehozására stb. stb.

Most az ilyen saját vámbevételekről lemondásról (ennek lehet saját gazdaságélénkítő/védő hatása is), saját ipar- illetve mezőgazdaság leépítésének kötelezettsége és hasonlókról szót sem ejtve.

Pl. mi lenne akkor, ha az "EU pénzek" rendszerét képzeletben kidobnánk? Mondjuk fogjuk amit befizettünk volna meg az önrészünket meg amit a nyugati cégekre költenénk (akár csak egy részét) - mindezek mellett a vám- és egyéb bevételeinket és jól magunkra költenénk mindet, ahogy jó lenne nekünk? ... Ugye, hogy sokkal jobb lenne a matek így a mi szempontunkból (még vám- és egyéb bevételek nélkül is!) ? Mindjárt kijön, hogy bizony marhára nem a szép két szemünkért vettek fel minket a "klubba" ...

Addicionális előny EU szemszögből, hogy egyfelől el lehet adni nyugaton meg keleten is, hogy a keletiek enélkül "éhenhalnának" ... A másik, hogy az erre épülő "alkotmányos költséges" rendszerrel ezt az egészet be lehet betonozni a provinciákon (pl. nálunk, bolgárnál akárkinél). Azaz vegyük észre, hogy a NER nem a "rendszer ellensége" - hanem maga a "rendszer része". Egyébként mint ahogy a többi brigád is - csak azoknál a szervilizmus foka jóval magasabb ...

"Ha fő gazdasági partnereik a eu államok?" - na ezzel pedzegetsz egy érdekes dolgot is - legalábbis ha továbbgondoljuk. Bizony az EU -ban igen erősen megszabják (legalábbis a keleti tartományoknak), hogy kivel kereskedhetnek és kivel nem. Elég erős "ráutaló magatartással is akár", de hozhatnánk pl. az EU szankciós politikáját is ...

"És magyarba 12 éve azzal lehet politikai népszerűséget szeretni hogy fujj eu." - ezzel errefelé nem szerez népszerűséget senki. Legfeljebb ennek ellenére is tud. A társadalomban igen magas az EU támogatottsága ...
"
  • a kapott pénz mellé oda kell tenni önrészt is. Ez különösen a következő pont miatt érdekes (fájó) ...
  • a kapott pénz nem szabadon elkölthető"

Most csak röviden tudok válaszolni, de ez biza így van. Én már évek óta mondom ezt. A helyzet az hogy horvátok szlovákok románok lényegében pont e okokból sokkal kevesebb eu-s pénzt hívnak le mint magyarország.
Ezt ki tudnám bontani de látom érti.

A másik a ner nem rendszerhiba a eu-n belül.
JÓ REGGELT.
A balfék oldal meg magyarba 10+ éve ennek az ellenkezőjével kampányol. Eredménye 0. Mozgósító ereje 0.
Mert valóságtartalma 0.
/nem tolnám el a témát belpolba tehát erről ennyit/
És visszatérve e 1-es pontra e államok mindenkori ellenzékei meg evvel támadják a kurmányaikat hogy pl. a horvátok csak a ejus pénz 50%át híjják le bezzeg majd ők.../na jó ez van a eu paralamenti választásokkor a szomszéd államokban/
Tehát ezzel arra is utalok hogy a térségben nincs valódi politikai alternatíva a valós rendszerszintű kérdésekre.
Aztán + ahogy írta én a jelenleg állapotból indultam ki.
Mert ha váltani akarna bárki akkor ebből kell kiindulnia és nem a mi lett volna ha 20 + éve máshogy döntenek euró ügyben...

Téves magyar méretben a nemzetállami vacakolás is amit itt nagyon magyarok tolni akarnak.
Már a 40 éve is az volt pl. a magyar gazdaság egyik fő problémája, a lépték.
Igen egy lengyel vagy ukrán gazdasághoz képest is...
Itt régió központi szerepre a lengyeleknek ukránoknak van esélyük esetleg befuthat még románia ha igazak lesznek a e cikkben szereplők https://index.hu/kulfold/2022/04/18/putyin-tovabbmehet/
/és akkor lengyelek kiesnek nagy valószínűséggel
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
"
  • a kapott pénz mellé oda kell tenni önrészt is. Ez különösen a következő pont miatt érdekes (fájó) ...
  • a kapott pénz nem szabadon elkölthető"

Most csak röviden tudok válaszolni, de ez biza így van. Én már évek óta mondom ezt. A helyzet az hogy horvátok szlovákok románok lényegében pont e okokból sokkal kevesebb eu-s pénzt hívnak le mint magyarország.
Ezt ki tudnám bontani de látom érti.

A másik a ner nem rendszerhiba a eu-n belül.
JÓ REGGELT.
A balfék oldal meg magyarba 10+ éve ennek az ellenkezőjével kampányol. Eredménye 0. Mozgósító ereje 0.
Mert valóságtartalma 0.
/nem tolnám el a témát belpolba tehát erről ennyit/
És visszatérve e 1-es pontra e államok mindenkori ellenzékei meg evvel támadják a kurmányaikat hogy pl. a horvátok csak a ejus pénz 50%át híjják le bezzeg majd ők.../na jó ez van a eu paralamenti választásokkor a szomszéd államokban/
Tehát ezzel arra is utalok hogy a térségben nincs valódi politikai alternatíva a valós rendszerszintű kérdésekre.
Aztán + ahogy írta én a jelenleg állapotból indultam ki.
Mert ha váltani akarna bárki akkor ebből kell kiindulnia és nem a mi lett volna ha 20 + éve máshogy döntenek euró ügyben...

Téves magyar méretben a nemzetállami vacakolás is amit itt nagyon magyarok tolni akarnak.
Már a 40 éve is az volt pl. a magyar gazdaság egyik fő problémája, a lépték.
Igen egy lengyel vagy ukrán gazdasághoz képest is...
Itt régió központi szerepre a lengyeleknek ukránoknak van esélyük esetleg befuthat még románia ha igazak lesznek a e cikkben szereplők https://index.hu/kulfold/2022/04/18/putyin-tovabbmehet/
/és akkor lengyelek kiesnek nagy valószínűséggel

Olyat nem írtam, hogy a "ner rendszerhiba" lenne. Azt írtam, hogy a "rendszer része". Továbbá máshol is így van ez, sőt az "alkotmányos költséges" dolgokból a nyugat sem kivétel - SŐT, e tekintetben a kisujjuk lába nyomát sem csókolhatnánk ...

A horvátok szlovákok románok meg nem azért hívtak le kevesebb lóvét, mert elvi kérdést csináltak belőle, hanem leegyszerűsítve, mert "balfékek" voltak. Hidd el lehívták volna az összeset, ha képesek lettek volna rá és a jövőbeni politikai terveiknek is markáns része, hogy közelítsenek a 100% -hoz ...

Egy szó mint száz, az EU gyakorlatilag egy piramisjáték. A nyugat legyalulta Közép-EU -t - nekünk meg marad a Balkánból egy szelet majd (ugyanakkor ott sok kis ország, melyek ráadásul nem is annyira "zsíros falat", mint pl. Közép-EU volt ...). Az ukránból nem nemigazán lenne régiós központ. Nemcsak a bődületes korrupt maffiaállam mivoltjuk miatt, hanem a gazdaságuk szerkezete miatt is. Ez elképesztő mértékben függ a filléres ruszki energiahordozók és nyersanyagoktól (azaz egy másik "régiós központ" - Oroszország holdudvara voltak). E nélkül jól látszott, hogy meglehetősen életképtelenek ... Gyakorlatilag nullára bontva a gazdaságukat és újat építve sem lennének azok. Esetleg a nyugat legkeletibb gyarmata lehetnének maximum idővel ...
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Olyat nem írtam, hogy a "ner rendszerhiba" lenne. Azt írtam, hogy a "rendszer része". Továbbá máshol is így van ez, sőt az "alkotmányos költséges" dolgokból a nyugat sem kivétel - SŐT, e tekintetben a kisujjuk lába nyomát sem csókolhatnánk ...

A horvátok szlovákok románok meg nem azért hívtak le kevesebb lóvét, mert elvi kérdést csináltak belőle, hanem leegyszerűsítve, mert "balfékek" voltak. Hidd el lehívták volna az összeset, ha képesek lettek volna rá és a jövőbeni politikai terveiknek is markáns része, hogy közelítsenek a 100% -hoz ...

Egy szó mint száz, az EU gyakorlatilag egy piramisjáték. A nyugat legyalulta Közép-EU -t - nekünk meg marad a Balkánból egy szelet majd (ugyanakkor ott sok kis ország, melyek ráadásul nem is annyira "zsíros falat", mint pl. Közép-EU volt ...). Az ukránból nem nemigazán lenne régiós központ. Nemcsak a bődületes korrupt maffiaállam mivoltjuk miatt, hanem a gazdaságuk szerkezete miatt is. Ez elképesztő mértékben függ a filléres ruszki energiahordozók és nyersanyagoktól (azaz egy másik "régiós központ" - Oroszország holdudvara voltak). E nélkül jól látszott, hogy meglehetősen életképtelenek ... Gyakorlatilag nullára bontva a gazdaságukat és újat építve sem lennének azok. Esetleg a nyugat legkeletibb gyarmata lehetnének maximum idővel ...
Pont értettem ner ügyileg amit írt én ugyanazt írtam hogy nem rendszer hiba.
A környező országok szerintem kreténségre korrupcióra nem hívnak le pénzt /nem javaslom a téma további taglalását nyilvános fórumon a saját részemre.
Nagyon be akarnak lépni a Ukrán piacra nyugatról mer ez a "korrupt ukrajna" csak nem akar kikopni.
Mi lenne ha más államok elitjei újszövetségi idézet félével a saját gerendáikkal lennének elfoglalva és nem a másik szálkájával...
Eleve alacsonyabb a ukrán árszint mint a magyar matematikailag is az jön ki hogy nyugatabbra lehet hogy nagyobb a korrupció. De felőlem élhet abban hogy ott ahol ön él minden rendben e téren bezzeg a ukránoknál...
Tényleg ők még magyarul se tudnak brrrr micsoda "fura népség"...
Hogy mi látszott mi nem a oroszok nélkül ukrajna vonatkozásában az érdekes kérdés.
Egyik napról bontani kellett a gazdasági kapcsolatokat is a egyik legnagyobb export import piacukkal. Önmagában ez elég lenne bármely más gazdaságnak hogy azt életképtelennek minősítsék.
/keddről szerdára tilos lenne magyarországnak németekkel kereskedeni, és lám kiderülne hogy életképtelen a magyar gazdaság/
Aztán ott a elszállt kamat árak, mennyiért kapnak pénzt nemzetközi pénzügyi piacon?
Ki kit miért és hogy minősít pénzügyileg?
Háború van 8 éve.
A országból területeket szakítottak ki. Nem csak üdülő övezeteket bányákat nehéz ipari városokat is...
Sorolhatnám.
Ehhez képest kezdtek észhez térni gazdaságilag.
Ezt meg rásszíja "nem hagyhatta".
Nehogy már kiderüljön hogy megy nélküle is!
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 799
4 963
113
Clickbait.
Bevédte magát Oroszország, Kínában halmozta fel az arany és a deviza tartalékát
vs
a külföldön tartott arany- és devizatartalék legnagyobb része pedig Kínában volt.

az arany- és devizatartalék értéke 612,9 milliárd dollár volt, ebből 481,4 milliárd dollár deviza, 131,5 milliárd dollár pedig arany.

Az orosz tartalék 21,5 százaléka Oroszországban, 16,18 százaléka Kínában, 15,7 százaléka Németországban, 9,9 százaléka Franciaországban, 9,3 százaléka Japánban, 6,4 százaléka az Egyesült Államokban, 5,1 százaléka az Egyesült Királyságban, 4,3 százaléka államközi szervezeteknél, 2,7 százaléka Kanadában, 2,5 százaléka pedig Ausztriában volt elhelyezve.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 520
3 084
113
Diverzifikált ahogy kell.
A korábbi hírek szerint az arany teljes egészében belföldi kezelésben.
2200-2300 tonna.
Februárra végén 643 milliárdos tartalék ment körbe mint summa az üzleti hírszolgálatoknál.
Ha arany “otthon” és a teljes tartalék kb fele külföldön akkor deviza 170-190 milliárd marad kéznél?
43milliárd ment el az első hónapban.
Szinten orosz hírek szerint.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 640
113
Infláció elkerülése céljából milyen valutára váltsam a forintomat? Jen, Jüan? Rúpia? 1 év távlatra.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 787
31 583
113
Infláció elkerülése céljából milyen valutára váltsam a forintomat? Jen, Jüan? Rúpia? 1 év távlatra.
Aranyra, hetek óta folyamatosan emelkedik, válsághelyzetekben ez a normális, mert az emberek menekítik a pénzüket. Az eurozónában is nagy az infláció uh az euro nem fog megvédeni, a japánoknák defláció szokott lenni uh ott annyira nem fog hígulni, szóval a jen annyira nem hangzik rosszul de jobban nem néztem utána, a jüan nagyon mesterségesen mozgatott, a rúpia meg fekete mágia kategória (legalábbis számomra). Vagy vehetsz román államkötvényt, a két utolsó volt a nemtom hány éve rekordmagas kamat amin fel tudtak venni hitelt.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 520
3 084
113
Infláció elkerülése céljából milyen valutára váltsam a forintomat? Jen, Jüan? Rúpia? 1 év távlatra.
Másik valutára váltva nem tudod elkerülni az inflációt(infláció máshol is van). Cserébe lesz árfolyam kockázat és átváltási költség(duplán ha vissza is váltod).
Lakossági megtakarítás esetén infláció hatását csökkentő betéti lekötés(szar ajánlatokat láttam lévén negatív kamat van még mindig)
Vagy államkötvény(államkincstárnál vezetett számlára). Ott viszont problémát jelent a rövid időtáv.

Ezen a szinten a lakosság számára nem nagyon vannak eszközök.
Ezért is gáz az infláció.

Esetleg még fizikai arany.
Spot arany nem nagyon mozog de drágulást várnak sokan, az viszi majd magával.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 640
113
Aranyra, hetek óta folyamatosan emelkedik, válsághelyzetekben ez a normális, mert az emberek menekítik a pénzüket. Az eurozónában is nagy az infláció uh az euro nem fog megvédeni, a japánoknák defláció szokott lenni uh ott annyira nem fog hígulni, szóval a jen annyira nem hangzik rosszul de jobban nem néztem utána, a jüan nagyon mesterségesen mozgatott, a rúpia meg fekete mágia kategória (legalábbis számomra). Vagy vehetsz román államkötvényt, a két utolsó volt a nemtom hány éve rekordmagas kamat amin fel tudtak venni hitelt.
Az aranyon 25% a marzs.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 640
113
Másik valutára váltva nem tudod elkerülni az inflációt(infláció máshol is van). Cserébe lesz árfolyam kockázat és átváltási költség(duplán ha vissza is váltod).
Lakossági megtakarítás esetén infláció hatását csökkentő betéti lekötés(szar ajánlatokat láttam lévén negatív kamat van még mindig)
Vagy államkötvény(államkincstárnál vezetett számlára). Ott viszont problémát jelent a rövid időtáv.

Ezen a szinten a lakosság számára nem nagyon vannak eszközök.
Ezért is gáz az infláció.

Esetleg még fizikai arany.
Fizikai benzint vettem.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 291
113
Másik valutára váltva nem tudod elkerülni az inflációt(infláció máshol is van). Cserébe lesz árfolyam kockázat és átváltási költség(duplán ha vissza is váltod).
Lakossági megtakarítás esetén infláció hatását csökkentő betéti lekötés(szar ajánlatokat láttam lévén negatív kamat van még mindig)
Vagy államkötvény(államkincstárnál vezetett számlára). Ott viszont problémát jelent a rövid időtáv.

Ezen a szinten a lakosság számára nem nagyon vannak eszközök.
Ezért is gáz az infláció.

Esetleg még fizikai arany.
Spot arany nem nagyon mozog de drágulást várnak sokan, az viszi majd magával.
műtrágyát kell venni. ha van hol tárolni
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 787
31 583
113
Az aranyon 25% a marzs.
Nem tudom hol nézed, de rossz az infód. Elsősorban nem érmét kell venni, hanem rudat, abból is minél nagyobbat, mert az előállítási költsége grammra visszaosztva annak a legkisebb. Most egy 100 grammosnál napi árfolyamon megnéztem és 7% a marzs, ami kibaszott sok ahoz képest, ami volt, de messze van a 25-től. Ez volt Románia, és az osztrákoknál látok olyant, ami 2% felárral van a napi spot árfolyamhoz képest egy 100 grammosnál, erre fizetsz még kb 25 eurot és otthon a postás házhoz viszi biztosítva.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat