Akkor valami fontosabb.
EU-s pénzek.
Az idézet a portfolióról van a ma szemlézett Orbán Balázs (politikai igazgató úr-lol) cikk végéről. Az idézett szöveg jól összefoglalja a héten megjelent híreket/infokat melyek a témában relevánsak ( a cikket nem teszem be).
Tehát az idézet:
“ Orbán Balázs Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatának utolsó része mindezek közepette is új elemet jelent a kormány uniós forrásokkal kapcsolatos kommunikációjában és arra utal, hogy már a kormány is számol azzal, hogy nem érkeznek meg az EU-pénzek. Ha ez a negatív szcenárió valóban bekövetkezne, az több szálon is súlyos következményekkel járhat az országra nézve.
Egyrészt alapjaiban írná át a költségvetési és beruházási terveket, például a már bejelentett költségvetési kiigazítás sem lenne elegendő.
Másrészt a piaci szereplők, befektetők szemében is negatív olvasata lenne egy ilyen forgatókönyv bekövetkezésének (ők már eleve árgus szemmel figyelik Magyarország költségvetési- és adósságpályáját). Éppen tegnap írtuk meg, hogy például a francia nagybank, a Societe Generale elemzője nem hisz abban, hogy év végégi összejönne az alku a helyreállítási programról, így annak 70%-át elbukná az ország, sőt jövőre szerinte harmadával-negyedével vágni fogják a felzárkóztatási pénzek keretét is, amellyel párhuzamosan a forint további jelentős gyengülését vázolja.
Harmadrészt feltehetően a hitelminősítők sem hagynák szó nélkül. A Fitch Rating már áprilisban arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország besorolását is veszélyeztetheti a kormány és az EU vitája. Emlékezetes, júliusban a Fitch, majd augusztusban a Standard & Poor’s vizsgálhatja felül a magyar besorolást.”
Navracsics interjú szerint a teljes 7 éves költségvetési ciklusra vetítve már ““40 milliárd euró ( mai árfolyamon 16000 milliárd HUF) a tét,
amiből 21,7 milliárd a kohéziós politikai támogatás,
további 15,5 milliárd a helyreállítási pénz, amiből 5,9 milliárd euró a támogatás és 9,6 milliárd a hitelkeret.” Idézet az interjúból.
Múlt évben még kevesebb pénzről tárgyaltunk.