A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Alapvető összefüggésekről van szó benne! Csak ajánlani tudom!!
A korábbi évek előrejelzései sajnos valóra váltak. Hatalmas és sokáig elhúzódó válságot jósolnak a szakértők. Már benne vagyunk. Nincs tovább halogatás, nincs tovább megúszásra játszás. Juhász Gergely & Jakab István - VNTV, 2022. július 8.
..
Az első videó végén tartok. A pasas ugyebár arany befektetési céget nyom, mivel neki ilyen cége van. A többi folyamat amit ecsetel valóban bizonyos esetekben előjöhet, sőt én már jeleit is látom bizonyos komoly problémáknak.... pl az, hogy 2 évvel ezelőttihez képest ugyanaz a 0 km suzuki ignis 50%-al drágább ma, illetve hogy a két éves használt igniseket a jelenlegi új autó ára alatt 2-300 000 Forinttal kínálják, tehát többmilliós nyereséggel.... engem is arra késztet, hogy rohanjak autót venni, mert ha ez így megy tovább az autók megfizethetetlenek lesznek, ami visszatart tőle az az, hogy kidobott pénz lesz, mert lehet nem lesz benzin, vagy ha lesz, akkor 1000 fölött lesz litere...
De térjünk vissza az aranyhoz... pár hete az a hír, hogy egymás után teszik behozatali tiltásra a nyugati országok az orosz aranyat... nem vagyok egy aranyguru, de tudom, hogy Oroszország mindig is ezzel fenyegetőzött, hogy az államadósságát bármikor kifizeti gyémántban és aranyban... csak ez azzal járt volna, hogy az árak összeomlanak, ezért nyugat mindig is könyörgött, hogy jujj ne. Erre a kérésre eddig úgy tűnik tekintettel voltak, jelen körülmények között viszont nyilván nem, ezért én azt saccolom, hogy az aranytartalékukat devizára készülnek váltani tömegesen, és egy ilyen nagy tranzakció/folyamatos eladás bizony rendesen hasra véghatja, vagy legalább kilapíthatja az aranytőzsdét. Persze nyilván az oroszoks em hülyék, nyilván ők is a legtöbb pénzt akarják az aranyukért, de minimum el fogják laposítani az árgrafikont, azaz ez az akció ami ellen a nyugat védekezni próbál az orosz arany kitiltásával, a befektetők hozamát fogja apasztani...
 
M

molnibalage

Guest
Az első videó végén tartok. A pasas ugyebár arany befektetési céget nyom, mivel neki ilyen cége van. A többi folyamat amit ecsetel valóban bizonyos esetekben előjöhet, sőt én már jeleit is látom bizonyos komoly problémáknak.... pl az, hogy 2 évvel ezelőttihez képest ugyanaz a 0 km suzuki ignis 50%-al drágább ma, illetve hogy a két éves használt igniseket a jelenlegi új autó ára alatt 2-300 000 Forinttal kínálják, tehát többmilliós nyereséggel.... engem is arra késztet, hogy rohanjak autót venni, mert ha ez így megy tovább az autók megfizethetetlenek lesznek, ami visszatart tőle az az, hogy kidobott pénz lesz, mert lehet nem lesz benzin, vagy ha lesz, akkor 1000 fölött lesz litere...
De térjünk vissza az aranyhoz... pár hete az a hír, hogy egymás után teszik behozatali tiltásra a nyugati országok az orosz aranyat... nem vagyok egy aranyguru, de tudom, hogy Oroszország mindig is ezzel fenyegetőzött, hogy az államadósságát bármikor kifizeti gyémántban és aranyban... csak ez azzal járt volna, hogy az árak összeomlanak, ezért nyugat mindig is könyörgött, hogy jujj ne. Erre a kérésre eddig úgy tűnik tekintettel voltak, jelen körülmények között viszont nyilván nem, ezért én azt saccolom, hogy az aranytartalékukat devizára készülnek váltani tömegesen, és egy ilyen nagy tranzakció/folyamatos eladás bizony rendesen hasra véghatja, vagy legalább kilapíthatja az aranytőzsdét. Persze nyilván az oroszoks em hülyék, nyilván ők is a legtöbb pénzt akarják az aranyukért, de minimum el fogják laposítani az árgrafikont, azaz ez az akció ami ellen a nyugat védekezni próbál az orosz arany kitiltásával, a befektetők hozamát fogja apasztani...
Hogyan? A világon forgalomban levő összes arany értéke töredéke a nagy országok adóssághegyeinek.
Vagy mit nem látok?
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Hogyan? A világon forgalomban levő összes arany értéke töredéke a nagy országok adóssághegyeinek.
Vagy mit nem látok?
Ez a hidegháború végén volt. Oroszország ma már visszafizette a SZU államadósságát, tehát ilyesmit nyilván manapság nem tudnak már csinálni, de háborút kiválóan lehet finanszírozni úgy, hogy a nyersanyagtartalékaikat a piacra öntik. Az eredeti ajánlat a hidegháború végén arany-gyémánt kombóra szólt, és itt a gyémánt és az arany mint felhalmozási eszközbe vetett bizalom meggyengítése miatt viszakozott a nyugat nagyon gyorsan, mivel ha az államadósságot így rendezte volna Oroszország, az meglátszott volna az árfolyamon rendesen. A gyémánt ára teljesen spekulatív, csak annak köszönhető az ástabilitás, hogy egy nagy konszern tartja kezében a kereskedelmet, és szigorúan szabályozzák az árat a kínálat szigorú szabályozásával. Az aranynál nem tudom pontosan mekkora galibát okozott volna, én csak a diplomáciai tárgyalásokról hallottam, a felvetésről és a reakcióról. Én úgy gondolom, hogy nem véletlen az, hogy a teljes G7 és a teljes EU megtiltotta az orosz arany importját szerintem, mivel hasonlóan ellenséges környezetben már fenyegetőztek az oroszok azzal, hogy annyi aranyat dobnak hirtelen a piacra, hogy attól tartottak nyugaton behorpad az arany ára.


Énúgy emlékszem nem csak ezzel a kettővel fenyegetőztek, volt ott titán meg platina is az asztalon, de ez a kettő, mint felhalmozási eszköz piacának a megzavarása volt a potenciális "zavar az erőben"
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ez a hidegháború végén volt. Oroszország ma már visszafizette a SZU államadósságát, tehát ilyesmit nyilván manapság nem tudnak már csinálni, de háborút kiválóan lehet finanszírozni úgy, hogy a nyersanyagtartalékaikat a piacra öntik. Az eredeti ajánlat a hidegháború végén arany-gyémánt kombóra szólt, és itt a gyémánt és az arany mint felhalmozási eszközbe vetett bizalom meggyengítése miatt viszakozott a nyugat nagyon gyorsan, mivel ha az államadósságot így rendezte volna Oroszország, az meglátszott volna az árfolyamon rendesen. A gyémánt ára teljesen spekulatív, csak annak köszönhető az ástabilitás, hogy egy nagy konszern tartja kezében a kereskedelmet, és szigorúan szabályozzák az árat a kínálat szigorú szabályozásával. Az aranynál nem tudom pontosan mekkora galibát okozott volna, én csak a diplomáciai tárgyalásokról hallottam, a felvetésről és a reakcióról. Én úgy gondolom, hogy nem véletlen az, hogy a teljes G7 és a teljes EU megtiltotta az orosz arany importját szerintem, mivel hasonlóan ellenséges környezetben már fenyegetőztek az oroszok azzal, hogy annyi aranyat dobnak hirtelen a piacra, hogy attól tartottak nyugaton behorpad az arany ára.

Attól még a kis kínai megveheti az orosz aranyat, főleg mivel elég fontos alapanyag a hi-tech szektorban.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
Én ránézek a térképre és tisztába vagyok a geopolitikai kényszerekkel. 95%, hogy most is megegyezés (feltűnő a magyar hallgatás) és nem szakítás lesz. De ez az amerikai nyomás a globalis minimumadó kapcsán, ami egyértelműen a centrum és nem a periféria országoknak kedvező, azért elgondolkodtat. Nem is naga a javaslat, hanem a módszer, ahogy keresztülverik. Ahogy a techcégeket kivonják a hatálya alól, ahogy a centrum csökkenti a felzárkózási lehetőséget a periféria számára.

A módszer, stilus meg a gyarmati időkre emlékeztet, mind Washington, mind Brüsszel részéről. De ezzel az amerikai közleménneyel közelebb kerültünk a valósághoz, miért támadták a héten kiemelten a forintiot. Ilyen szövetségesek mellett ellenségre nincs szükségünk.

Moszkva.
Semnilyen realis gazdasági lehetőség a vele való szövetség. A nyersanyagain kívül egy nálunk jóval fejketlenebb ország. Ez a háború tovább fogja gyengíteni Oroszországot.

Kina
Nah, ő már más liga. Egyértelműen az USA kihívója, stabil erősödő gazdasaggal. A 2030as évek elejére Pekingé lesz a világ legnagyobb GDP-je. És nekik további fejlődési potenciáljuk lesz a jóval nagyobb népesség miatt mint a gazdaságilag vergődő, rekordadosság alatt nyögő USAnak. De Kína tőlünk messze van. Jó gazdasági kapcsolat szükséges, de nem lesz stratégiaia szövetséges.

Maradnunk kell a gyarmattartóinkkal egy klubban. Nem tudunk, nem engednek, nincs hova kilépni. Attól még tapsolni nem tudok nekik.

Egy elméleti önálló francia - német európai geopolitika adhatna nagyobb esélyt. Már egy Kohl-Mitterand szintű önálló hang is sokat jelentene. De ilyen szándék nincs, ilyen politikusok csak periférián vannak Nyugaton.
Látom , hogy nem látod azt a helyzetet ami felé haladunk ! Sok összetevős ez tény de kezdenek összeállni a puzzle darabok ! Az eddigi "20%-a a világnak élősködik a teljes világ felett egy főélősködővel az élén " c. színdarab kezd lefutni mondhatnánk azt is , hogy a gazdasági kalózkodásnak eljött a vége ! Az USA gazdasága amelyre a DS épül lábon lőtte magát és el is bukott a globális versenyben az 1994 utáni időszakban , ugyanis Kína pont azt a tőke és tech transfert használta növekedése motorjának amit a DS-t multinacionális vállalatai a rövid távú haszonszerzésért oda vittek ! Mára ez oda vezetett , hogy az USA-t gyakorlatilag a FED tartja lélegeztető gépen (az is a DS tulajdona) ugyanis szüksége van az USA infrastruktúrájára , benne a világ legnagyobb költségvetésű , legkiterjedtebb katonai bázisú hadseregére . Azt már nem tudja a DS se eltitkolni , hogy ez az infrastruktúra túl nagy , túl költséges és ez által nehezen fenntartható és már recseg ropog a váza , eljárt felette az idő és nem fordítottak kellő energiát a karbantartására .
A világ nagy gazdasági erősödéseit és jóléti időszakát szinte mindig egy-egy nagy háború zárta le , a mostani időszak lezárását viszont már nem lehet klasszikus világháborúval bevégezni , ezt a sok atom hatalom megléte nem engedi . És bár már javában folyik a III.Vh , azt már mesterséges biológiai(lásd COVID és társai ) , számítógépes (különböző hekker témadások etc) , gazdasági (szankciók , pénzügyi korlátozások etc) fegyerekkel és kisebb proxi háborúk sokaságával vívják ( arab tavasz , majdan etc) . Hogy lesz e győztes és főleg , hogy ki most még homályos , bár ha az esélyeget nézem akkor az úgymond nyugat és barátaik a sorozatos életképtelen -intézkedésekkel , -társadalmi berendezkedésekkel , -jövő képpel csakis a vesztes oldalon lehetnek . Míg a munka alapú társadalmak(BRICS országok , Ázsia , Dél-amerika és Afrika) , megfelelő demográfiai szabályozással az Orosz és Afrikai nyersanyag bázisokra épülve a nyertesei lesznek ennek a "VH"-nak .
Kis Hazánk ezzel a mostani vezetéssel , a Kínai és Orosz kapcsolatokkal meg kifejezetten haszonélvezője lehet a kialakuló új pénzügyi gazdasági rendszernek . Ami ha csak az Eurázsiai Gazdasági Uniót , Kínát és Indiát veszem akkor is a föld lakosságának 1/3-t jelenti . És ennek az egésznek mi lehetünk a kapuja Európa (ami bár vissza fog esni gazdaságilag de még mindig jelentős piac lesz ) felé hiszen mind az Új Selyem út(Belgrád - Bp vasút épül ) mind a Transz Szibériai vasút széles nyomtáv/keskeny nyomtáv váltópontja (Záhonyi giga logisztikai átrakó és konténer depó épül) hazánkon keresztül éri el az EU-t .Az , hogy ha a jelenlegi Lengyel álláspont miatt a mostani 80/20% megosztás (20% Záhony ) merre és meddig fog eltolódni az még kérdés de nem a Lengyelek javára az tuti .
Tehát nekünk ezért létérdekünk szó szerint , hogy Ukrajna a jelenlegi politikai berendezkedésével bukjon és egy Orosz befolyású vagy egy echte Orosz fennhatóságú állam jöjjön létre a helyén ! Ha ez megtörténik lesz egy több pólusú világ , kiegyenlítettebb gazdasági erővel és befolyással ! És lesz egy olyan Magyarország ami még sose volt és megérdemelten elérjük azt , hogy ez a kicsi ország és nép 2 földrész gazdaságának hasznát élvezheti és olyan jólétben élhet amiben még soha .
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
Egy gazdaság akkor stabil, ha kiszámítható, és hosszú távon fenntartható! Ezt a magyar gazdaságról sajnos nem lehet elmondani!
Az unortodox gazdaságpolitikánk pont nem a kiszámíthatóságról híres.
A gazdaság mérőszámai pedig nem fenntarthatóak.
Az államadósságunk pedig nem stabilan csökkenő, hanem csapkodó!
Az irányát a szomszédos országokéval összehasonlítani pedig félrevezetés.
A bázist nem szabad figyelmen kívül hagyni! Nyilván egy Görögországnak, egy a GDP 200%-át elérő államadósságot csökkentenie kell! Ezért a csökkenő pályáért azért nem mondhatjuk hogy stabilabb, mint egy 40%-ról emelkedő országé!
Hát erről az idetelepülő nemzetközi nagyvállalatok sokasága és a hitelminősítők hálistennek teljesen másképpen gondolkoznak ! A komolyabb nyugati és kínai egyetemeken meg tanítják ezt az unortodox gazdaságpolitikát !
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 726
55 707
113
Szerintem Brüsszel semmi olyat nem kért, ami nem lehetne teljesíthető.szvsz.

S egyébként a szitu se a semmiből alakult ki, hirtelen…
Ez egy folyamat eredménye.
Az persze másik kérdés, ha valamiből belpolitikai legitimációs szimbólumot épít magának a rezsim, akkor beszűkíti saját mozgásterét. Lehet így is. Csak ennek ára lehet/van. Kevesebb szimbolika több pragmatizmus jobb lett volna.
De ezt a témát így(!) befejeztem, mert ez így politikai kérdés nem gazdasági
Nem osztom - itt most - a véleményed és meggyőződésed, s csak azért reagáltam mert Te normálisan képviseled a saját meggyőződésed, amit elfogadok még ha másképpen nézzük is a konkrét(!) helyzetet.

Gazdasági eszközök végesek valóban, de nem csak egy út létezik a problémák kezelésére(nem megoldásról beszélek).

Két dolog nagy kockázat nélkül állítható:
1. Túl leszünk ezen is valahogy.
2. S nem az aktuális elit fogja megszenvedni.
Rezsim? Hol élsz te?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 726
55 707
113
Költői kérdés, mi lenne, ha a következő válságot úgy oldanánk meg, hogy a cégtulajok, vezetők, vállalkozók, és közgazdászok kapnak napi 40 deka kenyeret, minden más bevételüket lefoglaljuk, és abból próbáljuk megoldani azt a válságot, amit az ő balfaszságuk okozott, és nem a munkásokon, és úgy álltalában a kisembereken verjük le ezt?
Kezdjük a közgazdászokkal... :)
 
K

kamm

Guest
Ezzel nem értek egyet, mert:
  • ha így lenne, az EU már pampogott volna
  • ha megyünk az extraprofit vonalon tovább, akkor miért csak ezekben az iparágakban? Ennyi erővel akkor a hidegburkoló is extraprofitos.

Más:

  • volt egy kis kínai izmozás a héten, ma az ausztrál tőzsde 5% mínusz
  • Líbia leállított 2 olajmezőt
  • a kriptósok előadják valószínűleg az eddigi legnagyobb head n' shoulders formációt (NVIDIA is lassan felez...)
  • olaj idén 71%-ot ment közben a Tesla lassan feleződött
  • Algéria nyitogatja a spanyol pofonládát

Közben azon filózom, hogy a 8,6%-os amcsi infláció mellett meddig tartható a mostani alapkamat és amikor kénytelenek lesznek kamatot emelni odaát, akkor a dollár további erősödése hány országot fog csődbe jutattni - rekordmagas energia- és élelmiszerárak mellett!?

Elvégre bájdennek muszáj lesz valamit csinálnia a félidős választásra kanyarodva, mert ha bukják, akkor az érdekes helyzetet fog teremteni. Ezért mondom egy ideje, hogy Ukrajna mellékhadszíntér - ez csak a bűvész keze, amit figyelünk.
Mindenképpen bukjak a midtermet. A kerdes csak az, csak a Hazat veszi at a GOP, vagy a Szenátust is.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell
K

kamm

Guest
Hát nem képes rá, mert hitelből törlesztettünk. Én megszüntetném a magyar államkötvényt mint olyat. Törvénybe iktatnám, hogy az állam csak háború esetén bocsájthat ki kötvényt. Az államadósságot az adóbevételekből kell finanszírozni éspedig úgy, hogy semmilyen új adósságot nem kreálunk.
Komoly 1986-os Romániát csinálnál hetek alatt.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 726
55 707
113
És lehetne a jövőben is, ha akarnánk. Ha nem a wokizmus vagy az usa kiszolgálása járna mindig az európai politikusok fejében. :rolleyes:
Elsirom magam, ha arra gondolok, hogy régebben mérnökeink, cégeink szerteszét az arab világban lakótelepeket, laktanyákat, ipari létesítményeket terveztek, kiviteleztek, hogy az Ikarus egy fogalom volt, hogy vasúti felszerelést szállitottunk nekik stb.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 092
4 071
113
Hát erről az idetelepülő nemzetközi nagyvállalatok sokasága és a hitelminősítők hálistennek teljesen másképpen gondolkoznak ! A komolyabb nyugati és kínai egyetemeken meg tanítják ezt az unortodox gazdaságpolitikát !
Ezt azoknak magyarázd el, akiknek gondot okoz a napi bevásárlás!
Vagy azoknak, akik a megbecsülésük jeléül, nagy csinnadrattával kaptak10% emelést, ami mára szart sem ér!
Persze a többség még ennyit sem kapott.
A hitelminősítőkkel meg várjunk még! Az ő malmaik lassabban őrölnek.