A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 068
16 282
113
Hogyhogy nincsenek szolgálati évek?
KATA-sként is gyűltek a szolgálati évek, csak az utánuk járó nyugdíjalap nem érte el a minimálbérét sem.
A mostani változás egyik lényege, hogy legalább a minimálbérig feltornásszák ezt. A szolgálati évek meg természetesen gyűlnek.

A szolgálati éveket is a minimálbérhez viszonyított adóteherhez viszonyították, gyakorlatilag kapott egy szorzót, hogy ennyit fizet a minimálbéres, ennyit a katás, a kettő arányához viszonyul a szolgálati idő is. Eleinte ezzel nem volt semmi baj, de 10 év alatt a minimálbér nőtt, a KATA adóteher viszont nem változott, így most jelenleg valami 0,5-0,6 szolgálati évet ért egy KATA-s év a minimálbérhez képest.
 
M

molnibalage

Guest
A szolgálati éveket is a minimálbérhez viszonyított adóteherhez viszonyították, gyakorlatilag kapott egy szorzót, hogy ennyit fizet a minimálbéres, ennyit a katás, a kettő arányához viszonyul a szolgálati idő is. Eleinte ezzel nem volt semmi baj, de 10 év alatt a minimálbér nőtt, a KATA adóteher viszont nem változott, így most jelenleg valami 0,5-0,6 szolgálati évet ért egy KATA-s év a minimálbérhez képest.
Akkor jól értettem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A szolgálati éveket is a minimálbérhez viszonyított adóteherhez viszonyították, gyakorlatilag kapott egy szorzót, hogy ennyit fizet a minimálbéres, ennyit a katás, a kettő arányához viszonyul a szolgálati idő is. Eleinte ezzel nem volt semmi baj, de 10 év alatt a minimálbér nőtt, a KATA adóteher viszont nem változott, így most jelenleg valami 0,5-0,6 szolgálati évet ért egy KATA-s év a minimálbérhez képest.
Elnézést! Kevertem a 6 órás munkaviszonnyal. Ott nincs feltétlen kapcsolat.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Akkor jól értettem.
Nem biztos! (Vagy én nem értettem, hogy mit akarsz leírni)
A most kilépő KATA-s innentől bármilyen másik formát választ a működésre, az jobban fogja növelni a szolgálati időt, mint amit alap katásként csinált volna.
A megtakarítása meg továbbra is megmarad. A várható állami nyugdíja meg emelkedik.
 
M

molnibalage

Guest
A most kilépő KATA-s innentől bármilyen másik formát választ a működésre, az jobban fogja növelni a szolgálati időt, mint amit alap katásként csinált volna.
Kerekítési hiba számára a szolgálati idő növekmény.
A megtakarítása meg továbbra is megmarad. A várható állami nyugdíja meg emelkedik.
A növekménye nevetséges ahhoz képest, amit elvesznek a megtakarításából. 40 éves sincs, évi 7-8 milla helyett, ha csak 4-5 marad, akkor szerinted ez mi ahhoz képest, hogy mai értéken mondjuk 40k helyett lesz 70k mondjuk a nyugdíja? Kinemszarja le? A következő 20+ év hozama annak, amit most elvesznek az mennyi is lenne?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A növekménye nevetséges ahhoz képest, amit elvesznek a megtakarításából. 40 éves sincs, évi 7-8 milla helyett, ha csak 4-5 marad, akkor szerinted ez mi ahhoz képest, hogy mai értéken mondjuk 40k helyett lesz 70k mondjuk a nyugdíja? Kinemszarja le? A következő 20+ év hozama annak, amit most elvesznek az mennyi is lenne?
Hááátööö... :rolleyes:
Akkor jól értem, hogy te most amiatt vagy kiakadva, mert nem dotálja az állam indirekt módon a "kollégádat"?
Mert eddig, ha rendesen be lett volna jelentve, akkor sem tudta volna félrerakni azt a 3-4 misit. Akkor ez mi, ha nem bujtatott állami támogatás?
Milyen alapon támogat az állam egy olyan munkavállalót, aki képes legális foglalkoztatás mellett is 3-4 milliót félretenni? Mindebből az államnak semmilyen haszna nincs, mivel azt a 3-4 milliót nem fogja a gazdaságba visszapumpálni, csak mikor már inaktívvá válik... Mi több ez a pénz hiányzik a TB-ből.
Akkor mostmár érted, hogy mi a baj a KATA-val?
 
M

molnibalage

Guest
Hááátööö... :rolleyes:
Akkor jól értem, hogy te most amiatt vagy kiakadva, mert nem dotálja az állam indirekt módon a "kollégádat"?
Mert eddig, ha rendesen be lett volna jelentve, akkor sem tudta volna félrerakni azt a 3-4 misit. Akkor ez mi, ha nem bujtatott állami támogatás?
Milyen alapon támogat az állam egy olyan munkavállalót, aki képes legális foglalkoztatás mellett is 3-4 milliót félretenni? Mindebből az államnak semmilyen haszna nincs, mivel azt a 3-4 milliót nem fogja a gazdaságba visszapumpálni, csak mikor már inaktívvá válik... Mi több ez a pénz hiányzik a TB-ből.
Akkor mostmár érted, hogy mi a baj a KATA-val?
Szerinted miből vette pl. a lakását?

Érted már akkor mi a baj a járulékfizetéssel? A sok KATA-s azért választotta azt, mert tudta, hogy LÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓFASZT sem kap érte. Akkor mért fizesse? Ő nem tart igényt sem nyugdíjra, sem semmiféle ambuláns és járóbeteg ellátásra. Cserébe hagyják békén. Na, ebbe szartak bele odafentről.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
A sok KATA-s azért választotta azt, mert tudta, hogy LÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓFASZT sem kap érte.
persze, mint a 90-es évek fekete munkásai, vagy a 2000-es évek pelenkát is áfás számlára vevő "egyéni vállalkozói"
A lóóóóóófaszt, hogy a szavaiddal éljek. Azért választja, mert most habzsi-dőzsi, az állam meg majd ad nyugdíjat.
 
M

molnibalage

Guest
persze, mint a 90-es évek fekete munkásai, vagy a 2000-es évek pelenkát is áfás számlára vevő "egyéni vállalkozói"
A lóóóóóófaszt, hogy a szavaiddal éljek. Azért választja, mert most habzsi-dőzsi, az állam meg majd ad nyugdíjat.
Mérnökből beszélek, nem mindenféle hülye fisifusi vállalkozóról.
Az építőiparban egy rakás mérnök így tolja belsőépítési tervezőtől át a tetőszigetelő tervező vagy akár statikusig.
A KATA megengedte ezt. Pont. Ezzel terveztek hosszútávra.
Most meg mindenféle egyeztetés és alternatíva nélkül kaptak egy durva adóemelést, könyvelési feladatot (adóemelésen felüli kiadás, már ha találsz...)
Értem én, hogy egyeseken fáj a realitás.

A kiszámíthatóság az, ami megfizetheteten. Ennek most vége.
Ötletszerűen találnak ki ezek minden faszt. Aztán kiderül, hogy utána sem számoltak és a nagyon megmondó ember még az áramár szerkezetét sem ismeri, és a legszomorúbb, hogy senki nem szólt neki, hogy hülyeséget beszél.

Ezek is teljesen kretének és mindenkit hülyének néznek. Pedig csak a négy alapművelet és 2 pdf link kell az igazsághoz...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az építőiparban egy rakás mérnök így tolja belsőépítési tervezőtől át a tetőszigetelő tervező vagy akár statikusig.
...mert minden állat egyenlő...csak vannak egyenlőbbek. Ráadásul nem is szorulnak rá!
Mennyit hőbörögtél a szlovák rendszámos autókon? Ennek meg tapsolsz.
Akkor ezek szerint a szlovák rendszámos X-es BMW-s rohadéknak is örülnünk kellene?
A KATA megengedte ezt. Pont. Ezzel terveztek hosszútávra.
Mondasz egy olyan kedvezményes társasági adózási formát, ami megélte a 10évet?
Mit váltott a KATA? Meddig élt az EVA?
Szóval elég amatőr hozzáállás, ha valaki egy ilyen adózási formával úgy számol, mint szerzett joggal.
 
M

molnibalage

Guest
Mennyit hőbörögtél a szlovák rendszámos autókon?
Ahhoz hozzá sem szóltam emlékeim szerint, csak indikátora volt valaminek.

Akkor ezek szerint a szlovák rendszámos X-es BMW-s rohadéknak is örülnünk kellene?
Emberemlékezet óta nem láttam ilyet tömegesen, sőt, akkor sem, mikor ez volt a divat.
Mondasz egy olyan kedvezményes társasági adózási formát, ami megélte a 10évet?
Mit váltott a KATA? Meddig élt az EVA?
Szóval elég amatőr hozzáállás, ha valaki egy ilyen adózási formával úgy számol, mint szerzett joggal.
Látom nem érted te balfasz.
EGYIK nap kitalálják, a MÁSIK NAP meg MEGSZAVAZZÁK.
Életbe lép KÉT HÓNAP MÚLVA.

Sikerül végre felfogni, hogy ez mit jelent?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Nem tudja, nagy részük le se szarja (vagy nem fogja fel), hogy amilyen nyugdíjra jogosult lesz az államtól, azt kb a hajára kenheti majd.
Ugyanez a meccs már többször lement itthon a rendszerváltás óta, amikor kirúgdosták az embereket a munkahelyeikről, csak hogy utána számlaadóként "alkalmazzák" őket - rengetegen fogalom nélkül belementek abba, hogy kb az addigi bruttó bérüket számlázták ki a továbbiakban, és a cégükön keresztül megoldották az élet ügyes-bajos dolgait (ebből lett a pelenkát is áfás számlára vásároló réteg). Egyet kivéve: a nyugdíjat.

Aztán meg egy jó részük hőbörög most, hogy mennyire kiszúrt vele az állam, mert csak valami minimálnyugdíjat kap...
Ugyanez le fog játszódni a katásokkal is, nem lesz ebben hiba.
Sajnos lehet, hogy igazad van, pedig jó deal lett volna. Én minimálbéres koromban elkezdtem nyugdíjra gyűjteni, nem nagy összeggel, de nem telik sokra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ahhoz hozzá sem szóltam emlékeim szerint, csak indikátora volt valaminek.


Emberemlékezet óta nem láttam ilyet tömegesen, sőt, akkor sem, mikor ez volt a divat.

Látom nem érted te balfasz.
EGYIK nap kitalálják, a MÁSIK NAP meg MEGSZAVAZZÁK.
Életbe lép KÉT HÓNAP MÚLVA.

Sikerül végre felfogni, hogy ez mit jelent?
Hogy mennyire volt váratlan a dolog. :rolleyes:
Direkt egy Mérce linkete tettem be.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
A problémát nem egy valuta gyengesége, alulértékeltsége okozza --nyillván egy bizonyos határig--, hanem ha instabil, szélsőséges árfolyam mozgásai vannak, mert "rángatják"!
Ez a rendes --pl: termelő-- gazdasági folyamatokat nehezebben tervezhetővé, bizonytalanná, ezeken keresztül drágábbá teszi.
Ezért --jól sejthetően amcsi háttérrel-- most ez történik, és várhatóan ez fog történni, politikai okokmiatt hosszú távon. Szerintem.

Ezt az ellenünk elindított (gazdasági)háborút nem lehet Horthy-nosztalgikus/-"Úriember-politizálás"-sal hatékonyan kezeleni.
Jelen esetben: amikor a termelő munkával megkeresett negyed-német-fizetéses pénzből fedezzük/próbáljuk fedezni a nekünk szándékosan okozott károkat.
+ : ráadásul ebből a tőzsdei folyamatbó bővenl fedezik az ellenünk egyéb-sok területen folyó tevékenységet!

Közhelyek, amik segíthetnek e jó megoldás kitalálásában, például:
"Nem a kíméletes orvos a jó, hanem amelyik meggyógyít!"
"Egy nevelő célzatú, nyomatékosító pofon sokszor eredményesebb, mint túl sok beszéd/könyörgés!" ...az Európai Unióra gondolok.


.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Mérnökből beszélek, nem mindenféle hülye fisifusi vállalkozóról.
Ez nagyon-nagyon remek. A 400 ezer KATÁsból ez mennyi is? Hányan gondolták ezt így végig?
És akkor most fussunk neki mi ezzel a baj.
Mert nagyon nem akarod érteni. Kitaláltak egy adónemet, amit egy ideig arra használt a többség, hogy höhö, ez de jóóóó sok pééénz. Ami önmagában nem zavarna, mert aki hülye, haljon meg, de mivel ezek is szavazók, így a végén valószínűleg megint a többi ember fogja kifizetni az ő hülyeségüket. Pedig igazán nem zavarna, ha ilyen esetben a régi vicc szerint járnánk el (anya anya kérek csokit! Menj érte kislányom. De anya, tudod, hogy nincs lábam. NIncs láb, nincs csoki)
Azonban mostanra, embereket rúgnak ki, és foglalkoztatják vissza KATÁval, ami kibaszottul nem önkéntes, hanem kényszer. Pont mint a kényszer feketézők, meg a kényszer vállalkozók esetében volt.
Ez ellen már kitudja mióta megy a fellépés, semmi sem változott. Innentől jött a fűnyíró. Szarul lett bevezetve? Igen Várható volt? Igen.
Reklamálj azoknál, akik miatt ez így történt.
A másik fele az egészségügy, ami neked nagyon fáj, mert hát így se lát el. Ideje lenne végre felfogni, hogy az egészségügy abból a pénzből tud dolgozni, amit az állam beszed. Ha munkavállalókból kényszervállalkozókat csinálunk, az a tb kasszát is üríti. És most álljunk meg egy pillanatra. A barátod évi 8 milliója amit félre tesz, tudod mi a faszra lenne elég? Egy csúnyább szalagszakadást, ami több operációt igényel talán ki tudna belőle fizetni. Igen, ez ilyen drága dolog. Aztán persze lehet verni a segget a földhöz, hogy de nem költ az állam eleget az egészségügyre, meg nincs ambuláns ellátás, amiben amúgy igazad is lesz nagy részben. De ezt is számold hozzá. Valahogy az egész magánegészségügyet mindenki csak addig veszi komolyan, amíg abból nem műtétek, rák, vagy egyéb drágább gyógyszerek kerülnek elő.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 150
113
Hogy mivan?? Hogy jön össze a fekete munka bármilyen számlával??Mit lát a NAV?? Fekete munka mindig is volt és lesz!
Amíg van aki kifizetni...
Az inflációs kosár egy vicc. A user experience ami számít.
És ott bizony messze afeletti drágulás van. Eddig egy boltba jártam és vettem, ami jól esik.
Most meg 2-3 különféle helyre járok, hogy olcsóbb legyen és keményen visszafogtunk egyes kaja jellegű kiadásokat és így is már magasabban van a napi átlag, mint januárban.

Egyes általam vásárolt termékek ára 80-100%-kal nőtt egy év alatt.
  • Olyan "luxus" dolgok, mint a tej pl. Az, amit régen 280-ért vettem most 525-ért van. Más félét veszek de annak ára is 4-gyel keződik már.
  • A müzli, ami szoktam venni, 350 volt még tavaly év végén, hogy 600 felett van.
  • A tejföl és joghurt ára is az egekben. A valaha 750 táji tejfölös doboz most abból, amit régen vettem most 1200 felett van. Már nem aszt vesszük.
  • A görög joghurt 600 tája volt, mikor először vettem, tavaly év végén 800 felett. Ez most 1200...
    • Egy jóféle fűszeres májkrém 1,5 éve 300 Ft sem volt, 2-vel kezdőtött az árcímke. Most 525. EGY KIBSZOTT MÁJKRÉM. 1 db konzerv. Néha már keresem benne a heroint, mert gondolom attól lehet ilyen drága...
És így tovább. Kurvára leszarom, hogy mi nem lett drágább, ami nem veszek meg.
Mivel soha nem élem nagy lábon, ezért a LEGNAGYOBB kiadási tételnél a lakhatás után van ekkora áremelkedés.
Szerintem itt nem a kormányzatot kellene hibáztatnod. "töröljük el az üa. ársapkát!" Akkor mi lenne....
Lásd feljebb.A multkor még 320as kalács most 450.(reggeli kávéhoz vagy milchbrötchen kell,vagy kalács.Különben nem jó a reggeli kávé....).Tavaly meg valami 250 körül lehetett.
Összehasonlitásként Hollandban Belgiumban szoktam venni egy nagyobb fajta zsemle/puffancs szerüséget-egyszerűen mert bejött.(nevét viszont képtelen vagyok megjegyezni).Tavaly volt 99 cent,most 1,09 az ára-egy csomagnak,amiben 12db van.És nem egy ócska felfújt,nyamvadt vizes zsemle,kb az anno volt jóféle puffancs(hamburgerzsemle) méretű,és jó.
Mennyi is most nálunk az a semmire való felfújt vizes "zsemle"?
~70ft.
Volt aki évi 7-8 milliót rakott félre így eddig. Tudta, hogy nem lesz szinte semmi nyugdíj, de hát megoldja ő magának.
Most cserébe szolgálati évek nincsenek, de évi sokmillióval több az adó. Éljen a tervezhető jövő.
A háborút is betervezték? Meg a "rendszeres" világraszóló gazdasági összeomlást?
 
M

molnibalage

Guest
Ez nagyon-nagyon remek. A 400 ezer KATÁsból ez mennyi is? Hányan gondolták ezt így végig?
És akkor most fussunk neki mi ezzel a baj.
Mert nagyon nem akarod érteni. Kitaláltak egy adónemet, amit egy ideig arra használt a többség, hogy höhö, ez de jóóóó sok pééénz. Ami önmagában nem zavarna, mert aki hülye, haljon meg, de mivel ezek is szavazók, így a végén valószínűleg megint a többi ember fogja kifizetni az ő hülyeségüket. Pedig igazán nem zavarna, ha ilyen esetben a régi vicc szerint járnánk el (anya anya kérek csokit! Menj érte kislányom. De anya, tudod, hogy nincs lábam. NIncs láb, nincs csoki)
Azonban mostanra, embereket rúgnak ki, és foglalkoztatják vissza KATÁval, ami kibaszottul nem önkéntes, hanem kényszer. Pont mint a kényszer feketézők, meg a kényszer vállalkozók esetében volt.
Ez ellen már kitudja mióta megy a fellépés, semmi sem változott. Innentől jött a fűnyíró. Szarul lett bevezetve? Igen Várható volt? Igen.
Reklamálj azoknál, akik miatt ez így történt.
A másik fele az egészségügy, ami neked nagyon fáj, mert hát így se lát el. Ideje lenne végre felfogni, hogy az egészségügy abból a pénzből tud dolgozni, amit az állam beszed. Ha munkavállalókból kényszervállalkozókat csinálunk, az a tb kasszát is üríti. És most álljunk meg egy pillanatra. A barátod évi 8 milliója amit félre tesz, tudod mi a faszra lenne elég? Egy csúnyább szalagszakadást, ami több operációt igényel talán ki tudna belőle fizetni. Igen, ez ilyen drága dolog. Aztán persze lehet verni a segget a földhöz, hogy de nem költ az állam eleget az egészségügyre, meg nincs ambuláns ellátás, amiben amúgy igazad is lesz nagy részben. De ezt is számold hozzá. Valahogy az egész magánegészségügyet mindenki csak addig veszi komolyan, amíg abból nem műtétek, rák, vagy egyéb drágább gyógyszerek kerülnek elő.
Látom neked is lassan esik le...
Az átfutással is nagyon komoly baj van.
Mert el tudom fogadni, hogy nem jó.
De nem az értékhatárok változtatásával kezdenek, ami év végéig egy utalási összeg állítása lett volna.
Tudod, átmeneti időszak, hogy addig is foltozva legyen a költségvetés. A KATA bevezése óta inflációval és mással, akkor egy +33%-os korrekció.

De nem.
Nem, szerdán kitaláljuk, csütörtökön megszavazzuk, te paraszt meg intézd el szeptemberig úgy, hogy nyár közepe van.
Tudod, a melós is elmegy szabira, a környvelő is, de majd talál 400 ezer katás könyvelőt 2 hónap alatt.
Tehát lényegében adót emelnek, de te intézd el azt, hogy a 0 admin költséged helyett legyen szakember és állod annak a költségét is.

Miközben az államgépezet megbasz, ha a saját szolgáltatási színvonala miatt nem írod át a kocsit.
Elmehetsz te és az állami is a fenébe....
Mennyit számlázhatok ki a kibaszott magyar államnak (szigorúan kisbetűvel), mert több szabadnapomat elvették, mert ők baszták el?
Te hogyan áraznád be a szabadnapod értékét a munkanapod értékének függvényében?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed