A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
Valószínűleg elnyújtja az inflációt, de sztem nem fog robbani. (már a kivezetés miatt, más miatt robbanhat) Ugye átlagfogyasztásig, biznyos gyerekkedvezményekig, stb. nem mozdul, tehát megint nem 1 az 1ben üt.
Az élelmiszerárstopnál nincs olyan kényszer, ami miatt nehezen fentntartható.
Az üzemanyag más. De ha az ellátás biztosított, a MOL a nagyját szintén benyeli.
Robbanás nem lesz.
Csak valósabb képet kapunk a gazdasági folyamatokról, állapotokról és az inflációról.
A stopok nem tüntetik el az inflációt ellenben torzítanak. S mikor a torzításra jön torzítás ….

Az infláció költségei a teljes gazdasági rendszert terhelik… nincs olyan “benyeli” valaki. Mindenképpen ki kell fizetni. Vagy az árcédulákon(a fogyasztó) vagy a költségvetésen keresztül(az adózó felek), vagy ha ez nem elég, jön a hitel valamilyen formája amit fizetni kell(szinten a költségvetést összeadó polgárok és adózók fizetik)- s persze a tartalékokat is fel lehet élni.

Jó lenne már elengedi ezt a “kint vs. bent” vagy “mi” vs. “ők” esetleg “valaki” megközelítést.
Ez a politika kommunikáció világában jól működik(egyik legősibb módszer), de gazdaság nem ilyen.

Persze a politika nem lenne politika ha újból és újból nem játszaná ki ezt a kártyát.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Ameddig játékpénzzé lett degradálva a Ft teljesen értelmetlen átváltani.
Amúgy is értelmetlen átváltani.A (tényleges) átlagfizuhoz való arány számit,nem az átváltás.Mig nálunk a 190+ rezsi egy átlagos melósfizetés,addig kint a 600 eujó + árma meg a melos átlagfizetés fele sincs.......
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Ez már akkor is igy volt,mikor én béreltem lakást németben.+ hónap kaukciót le kellett tenni.És már itthon is terjed az ilyesmi,kérnek kaukciót.
Az ár meg változó.Eszméletlen drága tud lenni egy luk is sok helyütt.Világváge külsőn meg ahoz képest nevetségesen olcsó egy normális lakás,vagy akár lakás.(Konkrétan,Kölnben 21négyzetméteres luk 750 E + rezsi.Én meg 20 km-re arrébb béreltem 74négyzetméteres lakást 500 Eért,amiben benne volt a rezsi (minusz strom) nettel,kábellel,bebútorozva-asszonynak nagyon tetszet a konyha,azért lett ez vállasztva.4 lakásos társasházban,minek volt kertje,végében patak.300 méteres körzetben Aldi,Netto,Norma.Rendezett,teljesen normális környék)
Mint írtam Párizs-Marseille-Lyon.
Nem vidék. Város.
Ugye Ózd-on is olcsóbb az albi mint az V.ker-ben.
Értelmetlen forintba váltogatni, ha nem csinálnak játékpénzt a forintból, akkor 300ft-al a 150k bérleti díj nem annyival több, mint itthon.
Ha ahhoz viszonyítod, hogy 2000€ kevesebb, mint nettó egy havi fizu kint, akkor azért annyira nem rossz.
Vesd össze mondjuk egy hazai közalkalmazott/tanár hány havi fizetése itthon bérelni szobát+3hó kaució.... (segítek, legalább 2 havi)
( kint a bútorok plusz költség, ez igaz)
Szia.
A baj az hogy átlagfizu 2000-2500-3000 között mozog. A minimálbér 1560.
És maga az élet drága...Kajára úgy "füstölöd" el a 100e-okat hogy hihetetlen.
És még nem voltál sehol, nem vettél semmit...Albi+kaja bőven 1000e felett van havonta.
Ha meg takarékoskodni akarsz, vagy biztosítás, ilyesmi, nagyon meg kell rágni minden cent kiadást.
 
K

kamm

Guest
Mint írtam Párizs-Marseille-Lyon.
Nem vidék. Város.
Ugye Ózd-on is olcsóbb az albi mint az V.ker-ben.

Szia.
A baj az hogy átlagfizu 2000-2500-3000 között mozog. A minimálbér 1560.
És maga az élet drága...Kajára úgy "füstölöd" el a 100e-okat hogy hihetetlen.
És még nem voltál sehol, nem vettél semmit...Albi+kaja bőven 1000e felett van havonta.
Ha meg takarékoskodni akarsz, vagy biztosítás, ilyesmi, nagyon meg kell rágni minden cent kiadást.
Itt (NYC) egy atlagos, ket haloszobas-nappalis, eat-in-kitchen stb lakas, jo helyen, $3000/ho felett indul plusz aram, gaz, (az aruk $800k-1M korul indul, utana meg egy condora is fizetsz minimum havi $500-60mm kozos ktg.) Ez nem a tomegek atlaga, persze, de ez a realitas - aki csoro, azok vagy 1 orara laknak a varos kozepetol, vagy a varoson kivul, avagy valamifele szoc tamogatott projectben - azaz gettoban - nyomjak a varosban.),
 
M

molnibalage

Guest
Mint írtam Párizs-Marseille-Lyon.
Nem vidék. Város.
Ugye Ózd-on is olcsóbb az albi mint az V.ker-ben.

Szia.
A baj az hogy átlagfizu 2000-2500-3000 között mozog. A minimálbér 1560.
És maga az élet drága...Kajára úgy "füstölöd" el a 100e-okat hogy hihetetlen.
És még nem voltál sehol, nem vettél semmit...Albi+kaja bőven 1000e felett van havonta.
Ha meg takarékoskodni akarsz, vagy biztosítás, ilyesmi, nagyon meg kell rágni minden cent kiadást.
Őszintén szólva nem értelek. Majd szólj, ha itthon a minimálbérből bármilyen fővárosi nem szutyok 50+ éve rohadó lakás 2-3 havi kauciója kijön...
Ma is a egy újszerű (15+ éves) 30 nm-es lakás Bp-n kb. 100k + rezsi táján indul, de még pár hónapja is láttam tesó ismerősének FB bejegyzéseit, hogy 40 nm-es galériás, szinte ablaktalan lakást 150k-ért kiadni. A kéthavi kauciója a magyar nettó havi átlagfizetés tája. Országos átlag.

Ehhez képest átlagfizu 2000-3000 EUR vs 1600 EUR kaució relációja mitől más vagy rosszabb?
Barcelonában a Lidl olcsóbb, mint mint az itthoni.
Amikor 13 EUR és szar HUF árfolyammal számolva olyan mennyiséget talicskáztunk haza, amit nem akartunk elhinni, azt hittük, hogy elcseszte a kasszás. De nem. 3 emberre kb. 3 napi reggelit és még némi rágcsát is.

(Az itthoni SPAR árszínvonalat meg le sem írom, kb. mintha valami luxusáruház lenne.)
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Őszintén szólva nem értelek. Majd szólj, ha itthon a minimálbérből bármilyen fővárosi nem szutyok 50+ éve rohadó lakás 2-3 havi kauciója kijön...
Ma is a egy újszerű (15+ éves) 30 nm-es lakás Bp-n kb. 100k + rezsi táján indul, de még pár hónapja is láttam tesó ismerősének FB bejegyzéseit, hogy 40 nm-es galériás, szinte ablaktalan lakást 150k-ért kiadni. A kéthavi kauciója a magyar nettó havi átlagfizetés tája. Országos átlag.

Ehhez képest átlagfizu 2000-3000 EUR vs 1600 EUR kaució relációja mitől más vagy rosszabb?
Barcelonában a Lidl olcsóbb, mint mint az itthoni.
Amikor 13 EUR és szar HUF árfolyammal számolva olyan mennyiséget talicskáztunk haza, amit nem akartunk elhinni, azt hittük, hogy elcseszte a kasszás. De nem. 3 emberre kb. 3 napi reggelit és még némi rágcsát is.

(Az itthoni SPAR árszínvonalat meg le sem írom, kb. mintha valami luxusáruház lenne.)
Nem azt mondtam hogy rosszabb, hanem azt hogy ott kb ugyan abban a cipőben járnak mint mi itt.
Tehát hiába az euro-ban számolt fizu, ha elégeti a megélhetés már most, úgy hogy őszre igérnek drasztikus emeléseket.
Franciknál odafigyelve, 3 napra, nem úszom meg a kaját 50 alatt...( Napi 3x-i étkezés, egy meleg. Ugye sajt, gyümölcs. Normálisan eszek.)
Itt (NYC) egy atlagos, ket haloszobas-nappalis, eat-in-kitchen stb lakas, jo helyen, $3000/ho felett indul plusz aram, gaz, (az aruk $800k-1M korul indul, utana meg egy condora is fizetsz minimum havi $500-60mm kozos ktg.) Ez nem a tomegek atlaga, persze, de ez a realitas - aki csoro, azok vagy 1 orara laknak a varos kozepetol, vagy a varoson kivul, avagy valamifele szoc tamogatott projectben - azaz gettoban - nyomjak a varosban.),
Párizs-St Denis....Van 4 szobás, erkélyes, panorámás kecó 300-ért, csak élve nem jutsz be ha fehér vagy. Marseille detto. Quartier Nord, Q Sud...Gyönyörű panoráma a tengerre...Csak nem megy be mentő, tűzoltó, sötétedés után nincs tömegközlekedés, rendőr csak csapaterővel közlekedik...Albi viszont olcsó :) És az városban van. :D
 
M

molnibalage

Guest
Nem azt mondtam hogy rosszabb, hanem azt hogy ott kb ugyan abban a cipőben járnak mint mi itt.
Tehát hiába az euro-ban számolt fizu, ha elégeti a megélhetés már most, úgy hogy őszre igérnek drasztikus emeléseket.
Franciknál odafigyelve, 3 napra, nem úszom meg a kaját 50 alatt...( Napi 3x-i étkezés, egy meleg. Ugye sajt, gyümölcs. Normálisan eszek.)

Párizs-St Denis....Van 4 szobás, erkélyes, panorámás kecó 300-ért, csak élve nem jutsz be ha fehér vagy. Marseille detto. Quartier Nord, Q Sud...Gyönyörű panoráma a tengerre...Csak nem megy be mentő, tűzoltó, sötétedés után nincs tömegközlekedés, rendőr csak csapaterővel közlekedik...Albi viszont olcsó :) És az városban van. :D
Hát, nem ez látom a te számaid alapján.

Budapesten ma az átlagfizetésből egyedül élve gyakorlatilag egy szobát tudsz kivenni és vegetálni vagy a világ végén valami leapattant szart, ha van, aminek a rezsije az egekben van télen. Egy szoba és annak rezsije is elérheti már a 100k, egy kis lakásé is a 120-at. A kaja olyan drága, hogy mindenféle luxust feladva, csak magadra vásárolva is minimum 45, de akkor nagyon, de nagyon leadtad az igényeidet. És akkor a maradékból kéne ruházkodni, megoldani a közlekedést, fizetni az orvost - mert az állami rendszer nem nagyon lát - de hogy itt a szórakozásra mi jut, az igen homályos. Bármilyen váratlan kiadása és 0-n van a havi költségvetés. Ha jól emlékszem, akkor az országos átlagfizetés valami 260k nettó itthon. Felmész a Szárnyas fejvadász oldalra és látod, hogy versenyképes fizetés alatt 200k táját merik érteni nem egyszer úgy, hogy beszélj nyelveket és foglalkoz ügyfelekkel is még az n+1 feladatod mellett.

Ha 2000 EUR, az általad megadott átlag alját veszem és 800 EUR lenne a lakhatás, akkor is miről beszéljünk...? Teljesen más ligában focizás megy.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113

Több éves össze hasonlítsa termék csoportoknak…
 
M

molnibalage

Guest

Több éves össze hasonlítsa termék csoportoknak…
Hát az ebben levő értékeken is pislogok.
A tej ára az elmúlt két évhez képest is 80+%-kal nőtt...
Bőven voltak 200 alatti tejek is (szutykok) és 300 tája az már a minőségi volt.
Most a régen 280-as tej, amit már nem veszek 525 Ft. Az olcsóbb alternatívája is 400 tája.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Na ez a kemény, nem a kád széle.
Tudod mi a kemény. A Spanyol munkanélküliség adatok.
https://azuzlet.hu/eurostat-spanyolorszagban-a-legnagyobb-a-munkanelkuliseg/

Főleg a fiataloknál, ahol pl. 2016-ban 45% volt a munkanélküliség (forrás), mikor itthon 13% volt. Igaz, ez sokat javult, 2021-ben 36,93%-ra (forrás). [Nálunk ez az arány 3,8%. (forrás)]

Nos, Barcelona nem a világ legolcsóbb nagyvárosa és azt láttam, hogy 300 táji EUR árfolyammal alig BP feletti árak lennének sok esetben. Az ottani fizetések "picit" magasabbak.
Szóval lehet, hogy olcsóbb, de a munkanélküli is meg tudja fizetni? Lehet, hogy magasabbak a fizetések, de közben meg mennyi ember van munka nélkül.
 
M

molnibalage

Guest
Tudod mi a kemény. A Spanyol munkanélküliség adatok.
https://azuzlet.hu/eurostat-spanyolorszagban-a-legnagyobb-a-munkanelkuliseg/

Főleg a fiataloknál, ahol pl. 2016-ban 45% volt a munkanélküliség (forrás), mikor itthon 13% volt. Igaz, ez sokat javult, 2021-ben 36,93%-ra (forrás). [Nálunk ez az arány 3,8%. (forrás)]


Szóval lehet, hogy olcsóbb, de a munkanélküli is meg tudja fizetni? Lehet, hogy magasabbak a fizetések, de közben meg mennyi ember van munka nélkül.
Lehet szuper magas a foglalkoztatás, ha szart sem fizetnek érte.
Azért annak is utánanéznék, hogy itthon meddig és milyen segély jár álláskeresése és mennyi nyugaton.

Szóval azért nézzük már a picit nagyobb összképet. Meg azt, hogy mennyi fiatal lépett le innen...
Gyakorlatilag nincs utánpótlás műszaki vonalon n+1 területen és lassan bakker nincs kitől tanulni sem az utánunk jövőnek.
De spanyolország csak egy példa volt, azt láttam időben legközelebb, az árakat. De 2017-ben is pislogtam UK-ban, hogy az átlag szupermarket bolti ár kb. a magyar volt. A fizetés meg nagyon nem.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Persze,hogy van.Van egy ismerőső,regensburig Euro rast parkban dolgozik,ott élnek,550 E-ért bérelnek lakást melegen-persze nem a belvárosban.Férjével ketten 3500at keresnek.És nem mérnökök,melósok.
Dehogy fognak a németek éhenhalni,meg megfagyni.Ha recesszió lesz,azt is túlélik.
És? Itthon is vannak sokan, akik nem mérnökök és millió felett keresnek, nem ketten; egyedül. "Osztakkómivan?"

(Csak jószándékú javaslat, hogy célszerű vagy euróban, vagy forintban megadni, nem egyszer így-egyszer úgy; megtévesztő lehet első ránézésre.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez az adatfelvétel még úgy készült, h élt a rezsi stop.
+árstopok, kamat stop.

GKI számítása szerint ezek nélkül bőven 20 feletti tartományban lennénk(GKI szerint 30% körül), mivel a fogyasztás még most kezd korrigálni, a stopok pont a fogyasztás csökkenés ellen hatnak.
De hagyjuk ezt kalkulációt figyelmen kívül.
Annyiban érdekes, h jelzi az infláció eredői idehaza se jobbak (sőt), s a stopok időben elnyújtják az infláció emelkedő, felfutó szakaszát. Ennek is lett volna valamennyi értelme, ha az inflációs hatás átmeneti… már aki hitt ebben múlt év ősze óta.

Ami érdekes lesz az első fűtési hónap utáni adat. November.
Addigra talán üzemanyag stop se lesz, s a KATA áremelő hatása is megjelenik kontra fogyasztás visszaesés…

Erről már lehetnének MNB kalkulációk csak hát az is látszik, h ad hoc döntések sora jellemzi a gazdaság politika irányítóit…ennyire gyorsan azért nem változik a helyzet… kivéve ha valamit elhallgattak.

Kérdés még, h ez az infláció recesszió nélkül letörhető-e? Ennek most sokkal kisebb a valószínűsége mint akar egy hónappal ezelőtt.

Egyéb egyensúlyi tenyezőkről most nem is beszélve.
Ha kicsit összekötöd magadban a dolgokat, akkor rá kell jöjj, hogy a Stoppok azért vannak, hogy minimalizálják a recessziót (a belső konjunktúrát, fogyasztást legalább fenntartva). Ha mindemellett még ezzel inflációs hatást is csökkentenek, akkor azzal a gazdaság pszichológiáját tudják egy elfogadható szinten tartani.
Most egyensúlyozás folyik a kormány részéről, hogy akár az állami források égetésével sem engedik, hogy összezuhanjon a gazdaság. A Covid után elég sok szereplő igen nagy bajban lenne, ha most elengednék a gyeplőt. Ilyen a korábban lenullázott idegenforgalom, valamint a kultúrális szektor szereplői.
Az a mennyiségű pénz, amit jelenleg elégetnek kismiska ahhoz képest, amit akkor kellene kifizetni, ha hagynának mindent a francba.
Tudják. Végigcsinálták 2010 után. 5-6 év kellett a hitelválságból való felálláshoz.
Az egyensúlyozással, valamint az EU-s pénzek beérkezésével - szerintem - ki fogjuk húzni addig, amig a tradicionális piacaink helyrebillennek.
Ha ez sikerül, akkor igen komoly versenyelőnyünk lesz a térség többi országához képest.

Ami pedig az ad hoc döntéseket illeti:
Biztos vagy benne, hogy ezek ad hoc döntések?
Biztos vagy benne, hogy ezek a döntések tényleg azoknak szólnak, akik most tüntetnek?
Mi is történt eddig?
Mert én csak annyit látok, hogy minimum 1 hónapra mindenféle egyéb forrás bevonása nélkül stabilizálták a Forint árfolyamot.
Leírtad te magad is, hogy a piacok jelenleg hír vezérelt piacok.
Mit tett a kormány?
Hírt generált. A hitelességet meg a tüntike adta. "Az nem lehet, hogy annyi embert felb@sszanak, hogy utcára menjenek" ( gondolhatta az egyszeri chart vezérelt elemző a monitor előtt ). "Ezek most nem gatyáznak! Szerintem vegyünk Forintot!"
És lőn!
Pedig ha az egyszeri hedge fund mókus kicsit belegondol a 242Ft/kWh számba akkor rájöhetett volna, hogy itt most nagyon csúnyán felültették.... Nem baj! A "kezelés" elérte a célját.

Az a helyzet (valaki szerencsének mondaná), hogy vannak szerte Magyarországon, akik az elvakul kormányutálattal önkéntelenül is az ő szekerüket tolják.

Akinek nem tetszik, belátása szerint szavazzon. Ha nagyon fáj, akkor tüntessen! Ha elviselhetetlen a "fájdalom" akkor vándoroljon ki!
Sajnos a demokrácia ilyen, nem lehet mindenkinek a kedvére tenni.
De az, hogy azt a mentalitást kövessük hogy akkor jó az országnak, ha Orbánéknak minél rosszabb?!?....Hát ez minimum f@szság.
Nem látják be - akik így gondolkodnak - hogy a politikusoknak lesz legutoljára rossz....
Mindenki más addigra beledöglik, mire nekik esetleg egy lyukkal beljebb kell húzni a nadrágszíjat.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Hol? Milyen arányban? Bakker te a vonalvastagságból extrapolálsz a végtelenbe, vs. a nyugati két átlagember átlagfizetésével szembeállítva.
Kemény...
Negan írt egy pédát, hogy van egy ismerőse... érdekes, nem nála reklamálsz -pedig csak direkt, nem véletlen ugyan ilyen egyelemes példát írtam; nem a végtelenbe extrapoláltam.

De szerinted egy szobafestő, vagy villanyszerelő, vagy bármilyen szakember, aki többet dolgozik, mint a napi nyolc óra, az mennyit keres? Mert, hogy több mint havi egy milliós munkára nem lehetett kapni festőt.
Szóval szerinted itthon egy szorgalmas, jó szakember nem keres meg nagyságrendileg 1600 eurót, mint Negan példájában? Ne röhögtess már.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
De spanyolország csak egy példa volt, azt láttam időben legközelebb, az árakat. De 2017-ben is pislogtam UK-ban, hogy az átlag szupermarket bolti ár kb. a magyar volt. A fizetés meg nagyon nem.
Hol láttad ezt az UK-ban?
Mert én 2018-ban azt tapasztaltam, hogy amíg itthon egy kiló sertés hús 1200 Ft volt, ott kint - átszámítva - 5000 ft/kg. Nem is főztem gulyást!
 
M

molnibalage

Guest
Ami pedig az ad hoc döntéseket illeti:
Biztos vagy benne, hogy ezek ad hoc döntések?
Amikor rezsiszilárdnak semmi más dolga nem lenne, mint ezzel foglalkozni, de egy héttel a bejelentés után sem tudni, hogy mit akarnak bevezetni, amikor augusztustól akarták? Szerinted ez minek az indikátora? A "tervezünk és felkészülünknek"?

Gyakorlatilag az áramár szerkezetét, a hazai termelési árakat és semmit nem ismernek ezek a majmok a jelek szerint.
Pedig ha az egyszeri hedge fund mókus kicsit belegondol a 242Ft/kWh számba akkor rájöhetett volna, hogy itt most nagyon csúnyán felültették.... Nem baj! A "kezelés" elérte a célját.
Ha ennyire ostoba emberek tőzsdéznek és játszanak pénzekkel, akik a négy alapműveletre nem képesek, akkor már értem miért olyan a világgazdaság, amilyen. Ennyi erővel egy majmot is a képernyő elé lehetne ültetni akkor.
De az, hogy azt a mentalitást kövessük hogy akkor jó az országnak, ha Orbánéknak minél rosszabb?!?....Hát ez minimum f@szság.
Nem, sajnos nekik jobb, mert volt képük brutális miniszteri bérfejlesztésekre a megszorítások és adóemelések korszakában. Sajátos.
Nem látják be - akik így gondolkodnak - hogy a politikusoknak lesz legutoljára rossz....
Mindenki más addigra beledöglik, mire nekik esetleg egy lyukkal beljebb kell húzni a nadrágszíjat.
Nem, most engedték kintebb.

Negan írt egy pédát, hogy van egy ismerőse... érdekes, nem nála reklamálsz -pedig csak direkt, nem véletlen ugyan ilyen egyelemes példát írtam; nem a végtelenbe extrapoláltam.
De negan ismerőse az ÁTLAG.
Itthon mióta a nettó 1 millás fizu az átlag?
Mérnökként sem vagyok a közelébe ennek.

De szerinted egy szobafestő, vagy villanyszerelő, vagy bármilyen szakember, aki többet dolgozik, mint a napi nyolc óra, az mennyit keres? Mert, hogy több mint havi egy milliós munkára nem lehetett kapni festőt.
És mennyi a költsége? Lássunk már túl a bevételi oldalon is...
Szóval szerinted itthon egy szorgalmas, jó szakember nem keres meg nagyságrendileg 1600 eurót, mint Negan példájában? Ne röhögtess már.
Bizony nem. Mert nem ez az átlag.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11