A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
1. Könyvelőd 5 éve nem számolt utána? Nem tűnt föl, hogy 3 milliós különbség van? Vagy csak el akartad sumákolni?
2. Az adótartozás átlag 4 és fél év után elévül persze vannak kivételek.
3. Minden kérdés nélkül elfogadtad? Akkor valószínűleg az első pont igaz.
Mondjuk a fo kerdesem nem is az volt, amit a tortenetben irtam, hanem a kovetkezo. Ha a bevallasok on-line NAV-os rendszerben tortennek, es egyeni szamlan vezetettek a tartozasok es a befizetesek is, akkor miert akkor bukik ki a szog a zsakbol, amikor kerek most egy koztartozas mentessegi igazolast?? Raadasul, kb. 2 evente eddig is kertem....es kaptam....
 

2105

Well-Known Member
2022. január 20.
147
870
93
En mindig az utan fizettem ami a NAV folyoszamlan megjelent.
Valamit félreérthettél.
Az adó bevallása az adózó kötelessége. Van pár ország (pl svéd, magyar) ahol az adóhivatal TERVEZETET készít az adózó számára akinek azt ELLENŐRIZNIE és ELFOGADNIA vagy MÓDOSÍTANIA kell.
El is mondták még bevezetésnél, hogy a NAV a hozzá beérkezett adóelőlegből és információkból dolgozik így nem minden esetben pontos, az adózó KÖTELESSÉGE az átvizsgálás. Még mondták is, hogy leginkább csak az alkalmazotti jogviszonyban lévő egy bevételi forrással rendelkezőknek igazán nagy segítség. Mondjuk ez az adózók nagytöbbsége.
Én ez a kategória vagyok mégis sikerült 1x valamiért rosszul számolniuk, de kijavítottam (pedig nem lett volna következménye, mert 300 ft eltérés volt és 1000 ft alatt nem foglalkoznak vele akár + akár - )
Mondjuk a fo kerdesem nem is az volt, amit a tortenetben irtam, hanem a kovetkezo. Ha a bevallasok on-line NAV-os rendszerben tortennek, es egyeni szamlan vezetettek a tartozasok es a befizetesek is, akkor miert akkor bukik ki a szog a zsakbol, amikor kerek most egy koztartozas mentessegi igazolast?? Raadasul, kb. 2 evente eddig is kertem....es kaptam....
Valószínűleg valami papír késve érkezett be ami akkor nem volt feldolgozva de később a rendszer hozzá számolta. Simán lehet valami partnered később csinált önreviziót vagy kapott könyvvizsgálást és onnan került valami hozzád.
Neked kellett volna akkor megcsinálnod a saját bevallásod és összehasonlítani a NAVval.
Nem védem őket, nekem is volt pár vitám velük és csak 33%-ban volt sikerem, de alkalmazottként nagyon jó ez az előre kiküldött tervezet dolog.

Mégegyszer a NAV nem csinál senkinek adóbevallást! Ők egy tervezetetet adnak a hozzájuk beérkezett adatokból!
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Valószínűleg valami papír késve érkezett be ami akkor nem volt feldolgozva de később a rendszer hozzá számolta. Simán lehet valami partnered később csinált önreviziót vagy kapott könyvvizsgálást és onnan került valami hozzád.
Neked kellett volna akkor megcsinálnod a saját bevallásod és összehasonlítani a NAVval.
Nem védem őket, nekem is volt pár vitám velük és csak 33%-ban volt sikerem, de alkalmazottként nagyon jó ez az előre kiküldött tervezet dolog.

Mégegyszer a NAV nem csinál senkinek adóbevallást! Ők egy tervezetetet adnak a hozzájuk beérkezett adatokból!

Én egyszer kaptam tőlük felszólítást, hogy azonnal menjek be, mert különben bünti stb. (előtte már jött online is, de az online bevallásban nem volt az a sor amire hivatkoztak).
Nagy fosva bemegyek erre, kiderült, hogy a terhesség 13. hetében be lett adva a papír ikerterhesség miatt 2 gyerek adókedvezményre, majd 1 hónappal később már csak 1-re és kihagyták a rendszerben a 2. gyerek rubrikáit az egyes hónapokban nem pedig végignullázták...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
Én egyszer kaptam tőlük felszólítást, hogy azonnal menjek be, mert különben bünti stb. (előtte már jött online is, de az online bevallásban nem volt az a sor amire hivatkoztak).
Nagy fosva bemegyek erre, kiderült, hogy a terhesség 13. hetében be lett adva a papír ikerterhesség miatt 2 gyerek adókedvezményre, majd 1 hónappal később már csak 1-re és kihagyták a rendszerben a 2. gyerek rubrikáit az egyes hónapokban nem pedig végignullázták...
Nekem anno 130k büntit lengettek be (2008 magassága), mert a bevallásom hibás volt: 12k-val kevesebb adót igényeltem vissza, mint amennyi járt... 3-4 szabadnapom ment el rá, mire sikerült rendezni a dolgot.
 
  • Hűha
Reactions: fip7 and BJani

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 226
4 578
113
1 euro2009201020192022%változás %
HUF280275333.6412149,8249,8
lengyel zloty4,324,594,284,7102,402,4
román lej4,234,214,764,92116,8616,9
horvát kuna7,347,287,447,54103,573,6
cseh korona26,425,2825,5324,496,52-3,5
orosz rubel44,1340,26n.a.63156,4856,5
A 2099-2019-es adatok az Eurostat valutaárfolyam-tájékoztatója alapján (https://www.ksh.hu/docs/hun/eurostat_tablak/tabl/tec00033.html és https://www.ksh.hu/docs/hun/eurostat_tablak/tabl/teimf200.html?lang=hu ), a 2022-es a mai valutaárfolyamok (https://hu.valutafx.com/) adatai. A százalék a 2010-2022 közötti arányokat mutatja.
Nálunk miértilyen magas az árfolyamesés, ha a keleti blokk többi része nem esett akkorát?
Az orosz adatokat csak összehasonlításként raktam be, ott érthető a változás.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 037
113
.

Mi is akadályozza a kormányt, hogy a minimálbért --és ezzel együtt kis késéssel a gazdasági folyamatok miatt "magától" mindent !!!-- az Euro-hoz kössön ???
...Viktor jóváhagyásán kívül! :oops:

Azonnal nem érné meg a hazai multiknak "nagyvonalúan" hagyni, hogy az általuk létrehozott/fenntartott pénzügyi körök rángassák a Forintot.

Sőt, ha ez "véletlenül" még veszteséget is okozna számukra, akkor ők maguk gyakorlatilag stabilizálnák a Forint árfolyamát !!!

Egyszerű pénzügyi lépés --van példa több, sikeres hasonlóra--, a jelenlegihez képest töredék "Rendkívüli Adó"-ból megvalósítható, és Varga Misink szakmai tudása és (közel-)múltja alapján biztos vagyok benne, hogy említette Viktornak.

..."csak" nem kéne ezután a lépés után azonnal "ugrani", mikor a multik mögött álló pénzügyi- és média-csoportok " beugrasztanak" és a "beugrasztás" után, hatalomért reszketve azonnal megalkudni!

Nem egy elkényelmesedő, nyugdíjért, HBO+-ért hasonlókért reszkető társadalmat kellene építeni, hanem olyat, ami most/ilyenkor tudja leszigetelni a saját lakásását --mert képes rá tudása, akarata és szándéka birtokában !!!--, sorozatok helyett kirándulni viszi a gyerekeit, és a nagypapához/nagymamához,...
...és rövid időn belül "magától", valóban meglesz a reprodukciós ráta !!!

Jaaa, hogy ilyen társadalmat nem kell "megmenteni" négyévenként, nem kell rezsi-csökkenteni, ha értékálló a fizetése, értékálló a nyugdíja van...

...de ettől kezdve számonkérési lehetősége, önálló döntési lehetősége, annak "kockázatával" !!!

Hmmm...

..."érteni" értem, csak "megérteni"nem tudom/akarom !!!

Kihasználatlan pénzügyi mozgástérről, lehetőségekről esett szó, kihagyva --remélhetőleg-- a média-/progpi-torzításokat, és nem kiragadva a valóságból, a vele együtt mozgó belpolitikai vonzattól !


.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
ami most/ilyenkor tudja leszigetelni a saját lakásását
hisz most mindenki neki is állt, brutálisan megtolva az eddigi túlpörgetett építőipar miatti építőipari inflációt. Nem most kéne lépni, hanem folyamatosan kellett volna/kellene


Jaaa, hogy ilyen társadalmat nem kell "megmenteni" négyévenként, nem kell rezsi-csökkenteni, ha értékálló a fizetése, értékálló a nyugdíja van...
Megvan, hogy nyugaton is épp a megmentések, egyszeri kifizetések mennek? A folyamatos válság minden politikai uralkodó kasztnak kényelmesek, alkalmazzák a bezzegnyugaton éppúgy, mint itt, vagy keletebbre.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 037
113
hisz most mindenki neki is állt, brutálisan megtolva az eddigi túlpörgetett építőipar miatti építőipari inflációt. Nem most kéne lépni, hanem folyamatosan kellett volna/kellene



Megvan, hogy nyugaton is épp a megmentések, egyszeri kifizetések mennek? A folyamatos válság minden politikai uralkodó kasztnak kényelmesek, alkalmazzák a bezzegnyugaton éppúgy, mint itt, vagy keletebbre.

Buborék-fóliával leszigetelni és 50%-kal csökkenteni az ablak veszteségeit miért okoz ép-ipari inflációt ???

1 óra és kb. 1e HUF ablakonként. Tom' én is megcsináltam sorozat-nézés és HTKA-fórumozás helyett!

Nekem nem is kell rezsitámogatás!

+ : a NER-lovag pénz-forréást "lafordítottam" a halandó-ember szintre, és már most --november közepén kb.-- megvan a mot téli rezsi-kompenzációm (3-szorosa).

Épp azt mondom, hogy a politikai rövid távú mrgoldások a kizárólagosak, SEMMI az az NULLA --körüli-- társadalmi haszna van a szétosztott ezer-milliárdoknak!

A magyar társadalom elkényelmesedését, változásokhoz való gyors, rugalmas, erős alkalmazkodási képtelenségét, és megalkuvásra való szocializációját erősíti.



Hmmm...


.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
Buborék-fóliával leszigetelni és 50%-kal csökkenteni az ablak veszteségeit miért okoz ép-ipari inflációt ???
Nem ere gondoltam, hanem hogy imseretségi körben boldog boldogtalan hőszivattyús bojlert kezdett pánikvásárolni, meg napelemet, inverteres klímát, úgy, hogy segge kivan, nyaralásra futotta, de az ingatlan karbantartására soha. (Másik ismerős meg non-stop építkezik az állami támogatásokból, és közvetít a covid eleje óta tartós építőanyag hiányról, és brutál árakról)

Amit te írsz, az egy szükségmegoldás, ami az adott helyzetben teljesen logikus amúgy, és valóban, sokan ezt sem lépik meg, csak siránkoznak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 701
113
Buborék-fóliával leszigetelni és 50%-kal csökkenteni az ablak veszteségeit miért okoz ép-ipari inflációt ???

1 óra és kb. 1e HUF ablakonként. Tom' én is megcsináltam sorozat-nézés és HTKA-fórumozás helyett!

Nekem nem is kell rezsitámogatás!

+ : a NER-lovag pénz-forréást "lafordítottam" a halandó-ember szintre, és már most --november közepén kb.-- megvan a mot téli rezsi-kompenzációm (3-szorosa).

Épp azt mondom, hogy a politikai rövid távú mrgoldások a kizárólagosak, SEMMI az az NULLA --körüli-- társadalmi haszna van a szétosztott ezer-milliárdoknak!

A magyar társadalom elkényelmesedését, változásokhoz való gyors, rugalmas, erős alkalmazkodási képtelenségét, és megalkuvásra való szocializációját erősíti.



Hmmm...


.
plussz a sötétítő függöny sem csak sötétítésre való. éjszaka ha a redőny le van engedve nyugodtan be lehet húzni.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Lehet máshol volt róla már szó:
"Döntésében a Kúria ugyanis egy konkrét ügyben kimondta, hogy a hitelszerződés felmondásának közlését igazoló kézbesítési tanúsítvány nem tartalmazta az alperes nyilatkozatának szó szerinti szövegét; a közjegyző a felmondást tartalmazó jegyzőkönyvet és annak a felperesek részére történt feladását igazoló tanúsítványt mindössze egymáshoz fűzve kezelte,

ez azonban nem felelt meg a törvényben megszabott formai előírásnak.


Az ügyvédhez került hasonló ügyek több mint 80 százalékában a felmondásokat csak hozzáfűzik mellékletként a kézbesítési tanúsítványokhoz. Magyarországon 2020 tavasza óta él a korlátozott precedensrendszer, ami alapján a bíróságok hivatkozhatnak a Kúria döntésére, így akár devizahiteles végrehajtások ezreit szüntethetik meg. Ilyen esetben az eljárás költségei a bankot vagy a jogutódját terhelik.
"
 
  • Hűha
Reactions: fip7

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 830
30 454
113
 
  • Hűha
Reactions: BJani

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
71.500ft>200.000ft ugyanezen idő alatt.
Most úgy racionálisan gondoljunk bele. Így emelik a minimálbért. A csóringer minimálbéresnek a termelékenysége nőtt arányosan, hogy ezt kitermelje a gazdaságban?


https://docs.iza.org/dp1072.pdf (röviden: +10% minimálbér -> +4% élelmiszerár -> +0,4% generális infláció)
Mi esetünkben +180% +72% élelmiszerár +7,2% generális infláció lenne, de nyilván ez nem használható Magyarországra 1:1 mivel ugyan saját fizetőeszközünk van, de az EU gazdaság része vagyunk, és sokmindenért euróban kell fizetni, megint másokért rubelben, de az valószínű, hogy az élelmiszerár inflációban kivehette a részét ez is rendesen... másrészről az orosz-eu gazdasági háború valószínűleg felnagyította ennek a hatásait...
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 398
113
Most úgy racionálisan gondoljunk bele. Így emelik a minimálbért. A csóringer minimálbéresnek a termelékenysége nőtt arányosan, hogy ezt kitermelje a gazdaságban?


https://docs.iza.org/dp1072.pdf (röviden: +10% minimálbér -> +4% élelmiszerár -> +0,4% generális infláció)
Mi esetünkben +180% +72% élelmiszerár +7,2% generális infláció lenne, de nyilván ez nem használható Magyarországra 1:1 mivel ugyan saját fizetőeszközünk van, de az EU gazdaság része vagyunk, és sokmindenért euróban kell fizetni, megint másokért rubelben, de az valószínű, hogy az élelmiszerár inflációban kivehette a részét ez is rendesen... másrészről az orosz-eu gazdasági háború valószínűleg felnagyította ennek a hatásait...
Pontosan erről írtam ebben a posztban:
Szerinted miért kérdeztem meg? :rolleyes:

Pontosan ez a szarcséplés, amiről beszéltem. Pontosan annyi köze van a valósághoz, mint a választási közvélemény kutatók melójának.
Az éves nettó árbevétel milyen viszonyban van a valós termelékenységhez, ha mondjuk a hazai AUDI a kész autók valós értékénak a "felét" számlázza ki az anyacég felé? Aki viszont a magyarországi kereskedőnek már full árba küldi vissza?
Amit te leírtál az a PÉNZÜGYI termelékenység, ami ugyan korrelál a valóshoz, de elsősorban a gazdasági környezet határozza meg.
Még egy példa: A MOL termelékenysége drasztikusan nőtt azzal, hogy a magasabb olajárat viszi tovább a folyamataiban, és emiatt a végtermékeiben (jogosan) árat emel. Ettől nem csökkent a munkavállalóinak a száma, nem modernizált. Egyszerűen "elszenved" egy világpiaci trendet.

És innentől kezdve nevetséges, hogy ezen elemzők akarnak disszertációt írni a magyar gazdaság fő problémáiról.
Pontosan emiatt írtam azt neked korábban, hogy a minimálbér emelés fogja az ország termelékenységét, GDP-jét és az életszinvonalát felemelni a nyugat-európai szintre, mivel a belső piac bővülése lehetővé fogja tenni, hogy nagyobb pénzügyi volumenű legyen maga a gazdaság. (Hozzáteszem, hogy az idei minimálbér emelés szerintem kicsit drasztikusnak tűnik nekem)
A valódi gazdasági elemzők már rájöttek, hogy a tényleges termelékenységet lehet ugyan még növelni (nagyon sok pénzzel), de nem túl jelentősen. És valószínűleg már így is az EU-s szint közelében van. Mi több, egy csomó országot már meg is előztünk.
Szóval, valamilyen szinten a minimálbér emelése elkerülhetetlen a felzárkózásban. Ezzel tudjuk drasztikusan növelni a gazdasági értelemben vett termelékenységet.
De azt is leírtam korábban, hogy szerintem az idei durva emelés kicsit sokra sikerült.
Ekkora mértékben és a közben kialakult gazdasági környezetben már erős inflációs hatása lett. Nem néznek ki a számok jól, de ettől függetlenül magához az államháztartás eredményeihez drasztikusan hozzájárult.
Bár az inflációt nagyon nem szereti a lakosság, de jelen helyzetünkben azért az államnak igencsak jól jött. Ami meg közvetve hatással van az állampolgárokra is...
Teljesen egyértelmű, hogy a cégek ezt nem tudták csak úgy lenyelni.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Egy érdekes interjú:

A videó leírása:
"Dr. Csath Magdolna közgazdásszal arról beszélgettünk, hogy miként hat a háború az inflációra, miért Magyarországon a negyedik legnagyobb az infláció az európai országok között, hogyan hat a válság a fővárosi és vidéki emberekre, mennyi pénzből lehet megélni és miért nem megoldás az olcsó munkaerő politikája."
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113


 
  • Hűha
Reactions: Venom85