A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 095
113

A hír kapcsán elgondolkodtam egy sajátos paradoxonon.
Idehaza immáron legalább negyven éve tartós infláció van. Ebbe nőttünk fel. Fordított trendet el se tudunk képzelni.

De tegyük fel, hogy a MOL egyszer csak igazán sok olajat és földgázt talál Magyarországon.
Tegyük fel, hogy kb szaúdi, ománi, katari, dubai szintűre zuhan emiatt vissza idehaza a benzinár. Mondjuk a példa kedvéért, a mostani 7-800 forint helyett legyen 70-80 forint litere. A földgáz is hasonló árzuhanáson menne keresztül.
Ezért aztán a kapcsolódó költségek is drasztikusan csökkennének. Ahogy a bolti árak közül is azok, melyekre a leginkább kihat a hazai rezsi és üzemanyag ár. Sőt, az arab olajmonarchiák mintájára alanyi jogon is járna fizetés az állampolgároknak.
Miközben a sokévtizede tartó infláció alatt feltupírozott fizetésekhez nem nyúlnak. Hiszen azok miért is csökkennének?
Szóval az így nagy hírtelen létrejött folyamat az technikailag defláció, nem?
Igen ám, de a kínálati oldalhoz képest a keresleti oldal váratlanul nagyra nőtt vagyonfelhalmozódása (az a bizonyos évtizedek óta vágyott mesebeli jólét) lényegében elkölthetetlenné válik. Ezáltal ugyanúgy elértéktelenik, mint a hiperinfláció idején, amikor az egymillió bilpengőért cserébe sem lehetett kapni semmit. Mert nem volt áru.

Ez tulajdonképpen a nyomtatott pénz okozta inflációhoz hasonló folyamat.
Vagy a kínálati krízishez.
Csak itt nem extra pénzt nyomtatunk, hanem hirtelen beköszönt a jólét és minden olcsó lesz. A pénzünk nagy része meg elkölthetetlen marad, tehát elértéktelenedik.

Ezért akkor kijelenthetjük, hogy a defláció automatikusan inflációt okoz?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 001
32 375
113
Ez a baj, bazmeg, nem az, hogy Orbán, vagy gyurcsány a nagyobb geci:
9758s2b7zny01.png

Minden velünk együtt belépett ország lakóinak a fizuja jobb nálunk. Sőt! az oláhoké és a törököké is!

Mondjuk Litvánia együtt lépett be velünk, és a térkép szerint az övék rosszabb.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 830
30 458
113
Ez azért nem így lesz, mert a lakossági megtakarításokon, jó esetben Állampapírt vesznek rajta, az állam pedig további valutahiteleit tudja visszafizetni, illetve a forint erősödése minket, lakosságot, pedig kárpát-medencei ingatlanfelvásárlásra ösztönöz. Nem lenne infláció belőle... csak gazdasági expanzió.
 
M

molnibalage

Guest

A hír kapcsán elgondolkodtam egy sajátos paradoxonon.
Idehaza immáron legalább negyven éve tartós infláció van. Ebbe nőttünk fel. Fordított trendet el se tudunk képzelni.

De tegyük fel, hogy a MOL egyszer csak igazán sok olajat és földgázt talál Magyarországon.
Tegyük fel, hogy kb szaúdi, ománi, katari, dubai szintűre zuhan emiatt vissza idehaza a benzinár. Mondjuk a példa kedvéért, a mostani 7-800 forint helyett legyen 70-80 forint litere. A földgáz is hasonló árzuhanáson menne keresztül.
Ezért aztán a kapcsolódó költségek is drasztikusan csökkennének. Ahogy a bolti árak közül is azok, melyekre a leginkább kihat a hazai rezsi és üzemanyag ár. Sőt, az arab olajmonarchiák mintájára alanyi jogon is járna fizetés az állampolgároknak.
Miközben a sokévtizede tartó infláció alatt feltupírozott fizetésekhez nem nyúlnak. Hiszen azok miért is csökkennének?
Szóval az így nagy hírtelen létrejött folyamat az technikailag defláció, nem?
Igen ám, de a kínálati oldalhoz képest a keresleti oldal váratlanul nagyra nőtt vagyonfelhalmozódása (az a bizonyos évtizedek óta vágyott mesebeli jólét) lényegében elkölthetetlenné válik. Ezáltal ugyanúgy elértéktelenik, mint a hiperinfláció idején, amikor az egymillió bilpengőért cserébe sem lehetett kapni semmit. Mert nem volt áru.

Ez tulajdonképpen a nyomtatott pénz okozta inflációhoz hasonló folyamat.
Vagy a kínálati krízishez.
Csak itt nem extra pénzt nyomtatunk, hanem hirtelen beköszönt a jólét és minden olcsó lesz. A pénzünk nagy része meg elkölthetetlen marad, tehát elértéktelenedik.

Ezért akkor kijelenthetjük, hogy a defláció automatikusan inflációt okoz?
Szerintem nézz rá Norvégiára és megvan a válasz, hogy egy felelős országban mi épül a szénhidrogén "ingyenpénzből".
Nézz rá az arabokra és látod a kulturális különbséget...
Katar rendez futball VB-t légkondis stadionnal novemberben, és nem nyáron fűtöttben Norvégia...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113

A hír kapcsán elgondolkodtam egy sajátos paradoxonon.
Idehaza immáron legalább negyven éve tartós infláció van. Ebbe nőttünk fel. Fordított trendet el se tudunk képzelni.

De tegyük fel, hogy a MOL egyszer csak igazán sok olajat és földgázt talál Magyarországon.
Tegyük fel, hogy kb szaúdi, ománi, katari, dubai szintűre zuhan emiatt vissza idehaza a benzinár. Mondjuk a példa kedvéért, a mostani 7-800 forint helyett legyen 70-80 forint litere. A földgáz is hasonló árzuhanáson menne keresztül.
Ezért aztán a kapcsolódó költségek is drasztikusan csökkennének. Ahogy a bolti árak közül is azok, melyekre a leginkább kihat a hazai rezsi és üzemanyag ár. Sőt, az arab olajmonarchiák mintájára alanyi jogon is járna fizetés az állampolgároknak.
Miközben a sokévtizede tartó infláció alatt feltupírozott fizetésekhez nem nyúlnak. Hiszen azok miért is csökkennének?
Szóval az így nagy hírtelen létrejött folyamat az technikailag defláció, nem?
Igen ám, de a kínálati oldalhoz képest a keresleti oldal váratlanul nagyra nőtt vagyonfelhalmozódása (az a bizonyos évtizedek óta vágyott mesebeli jólét) lényegében elkölthetetlenné válik. Ezáltal ugyanúgy elértéktelenik, mint a hiperinfláció idején, amikor az egymillió bilpengőért cserébe sem lehetett kapni semmit. Mert nem volt áru.

Ez tulajdonképpen a nyomtatott pénz okozta inflációhoz hasonló folyamat.
Vagy a kínálati krízishez.
Csak itt nem extra pénzt nyomtatunk, hanem hirtelen beköszönt a jólét és minden olcsó lesz. A pénzünk nagy része meg elkölthetetlen marad, tehát elértéktelenedik.

Ezért akkor kijelenthetjük, hogy a defláció automatikusan inflációt okoz?
Minél többet iszom, annál jobban remeg a kezem, tehár annál többet lötybölök ki. Tehát minél többet iszom, annál kevesebbet iszom.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 084
113

A hír kapcsán elgondolkodtam egy sajátos paradoxonon.
Idehaza immáron legalább negyven éve tartós infláció van. Ebbe nőttünk fel. Fordított trendet el se tudunk képzelni.

De tegyük fel, hogy a MOL egyszer csak igazán sok olajat és földgázt talál Magyarországon.
Tegyük fel, hogy kb szaúdi, ománi, katari, dubai szintűre zuhan emiatt vissza idehaza a benzinár. Mondjuk a példa kedvéért, a mostani 7-800 forint helyett legyen 70-80 forint litere. A földgáz is hasonló árzuhanáson menne keresztül.
Ezért aztán a kapcsolódó költségek is drasztikusan csökkennének. Ahogy a bolti árak közül is azok, melyekre a leginkább kihat a hazai rezsi és üzemanyag ár. Sőt, az arab olajmonarchiák mintájára alanyi jogon is járna fizetés az állampolgároknak.
Miközben a sokévtizede tartó infláció alatt feltupírozott fizetésekhez nem nyúlnak. Hiszen azok miért is csökkennének?
Szóval az így nagy hírtelen létrejött folyamat az technikailag defláció, nem?
Igen ám, de a kínálati oldalhoz képest a keresleti oldal váratlanul nagyra nőtt vagyonfelhalmozódása (az a bizonyos évtizedek óta vágyott mesebeli jólét) lényegében elkölthetetlenné válik. Ezáltal ugyanúgy elértéktelenik, mint a hiperinfláció idején, amikor az egymillió bilpengőért cserébe sem lehetett kapni semmit. Mert nem volt áru.

Ez tulajdonképpen a nyomtatott pénz okozta inflációhoz hasonló folyamat.
Vagy a kínálati krízishez.
Csak itt nem extra pénzt nyomtatunk, hanem hirtelen beköszönt a jólét és minden olcsó lesz. A pénzünk nagy része meg elkölthetetlen marad, tehát elértéktelenedik.

Ezért akkor kijelenthetjük, hogy a defláció automatikusan inflációt okoz?
Nézd meg,hogy Mexikó mennyi olajat is termel,és milyen az életszinvonal......
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 073
4 037
113
"A NAV adatai szerint 2021-ben bruttó 354 ezer forint volt az átlagos havi kereset (munkaviszonyból származó jövedelem), ami nettó havi 235 ezer forintot jelentett."


Az államosított KSH számai, valahogy köszönőviszonyban sincsenek ezzel!
Pláne a fórumon elhangzó mesebeli keresetek!
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
"A NAV adatai szerint 2021-ben bruttó 354 ezer forint volt az átlagos havi kereset (munkaviszonyból származó jövedelem), ami nettó havi 235 ezer forintot jelentett."


Az államosított KSH számai, valahogy köszönőviszonyban sincsenek ezzel!
Pláne a fórumon elhangzó mesebeli keresetek!
Abban az országban, ahol munkavállalók tízezrei vannak kevesebb órára bejelentve, mint a valóban ledolgozott, ahol zsebbe fizetnek, ahol a borravaló egyes munkakörökben a fizetés része; nem tudom, hogy a NAV hivatalos adata mennyivel megbízhatóbb, mint bármilyen statisztika.

A KSH mikor nem volt állami?
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 073
4 037
113
Abban az országban, ahol munkavállalók tízezrei vannak kevesebb órára bejelentve, mint a valóban ledolgozott, ahol zsebbe fizetnek, ahol a borravaló egyes munkakörökben a fizetés része; nem tudom, hogy a NAV hivatalos adata mennyivel megbízhatóbb, mint bármilyen statisztika.

A KSH mikor nem volt állami?
Természetesen van olyan is, amit írtál, és ez nem is magyar sajátosság.
De a KSH statisztikáiban a láthatatlan jövedelmek is szerepelnek, azért magasabbak a számaik?
Egyébként a NAV adataiban elvileg a túlórák is benne vannak, szóval 8 órára vetítve még rosszabbul hangzik!

A KSH a szememben akkor lett "állami", amikor új módszertant vezettek be a szegénységi küszöb számításra, és elfelejtették ennek az okát, és a mibenlétét publikálni a lakosság felé.


Emellett félrevezető, mesebeli számok hangzanak el az átlag jövedelmekről (rendszeresen bruttóban), a minimálbérről (bruttóban, miután adókötelessé vált), a háztartások átlagos megtakarításairól, a munkanélküliségről (szintén új módszertan).....
Szóval csak a vak nem látja, hogy egy irányított sikerpropaganda folyik náluk is, a köz(röhej)média mellett.
 
K

Kopi2000

Guest
Nem tudom, hogy kit érint vagy kit érdekel az, amit le fogok írni. Írtam, hogy konzorciumban benne vagyok egy közbeszerzésben, aminek le lehetne hívni az első résszámláját. Ne gondoljatok sokra, csak 2,0 Mft +Áfa összegről van szó. Nekem, az adófolyószámlám szerint nem volt adótartozásom, csak túlfizetésem (kb. 200 eft), de, amikor kértem a NAV-tól a nullás adóigazolást, nem adták ki. Mert gyorsan csináltak egy revíziót, aztán egy 3,0 milkás tartozást hoztak ki. Persze, azt nem részletezik, hogy honnan jött ki az összeg. Mivel nem büntettek meg egy forintra sem, ezért a NAV tévedett, állítólag, azzal, hogy 5 éve rosszul írták el az adófolyószámlámra a fizetendő összegeket.... Adtak 8 napot, hogy fizessek, különben nem fizetik ki a közbeszerzéses résszámlámat... Ez ma MO, nekem, pénzügyileg.... Üdvözöllek a NER való világában... Gondoltam, megosztom a tapasztalatom...
 
  • Szomorú
Reactions: Gungnir (F1End)

2105

Well-Known Member
2022. január 20.
147
870
93
Nem tudom, hogy kit érint vagy kit érdekel az, amit le fogok írni. Írtam, hogy konzorciumban benne vagyok egy közbeszerzésben, aminek le lehetne hívni az első résszámláját. Ne gondoljatok sokra, csak 2,0 Mft +Áfa összegről van szó. Nekem, az adófolyószámlám szerint nem volt adótartozásom, csak túlfizetésem (kb. 200 eft), de, amikor kértem a NAV-tól a nullás adóigazolást, nem adták ki. Mert gyorsan csináltak egy revíziót, aztán egy 3,0 milkás tartozást hoztak ki. Persze, azt nem részletezik, hogy honnan jött ki az összeg. Mivel nem büntettek meg egy forintra sem, ezért a NAV tévedett, állítólag, azzal, hogy 5 éve rosszul írták el az adófolyószámlámra a fizetendő összegeket.... Adtak 8 napot, hogy fizessek, különben nem fizetik ki a közbeszerzéses résszámlámat... Ez ma MO, nekem, pénzügyileg.... Üdvözöllek a NER való világában... Gondoltam, megosztom a tapasztalatom...
1. Könyvelőd 5 éve nem számolt utána? Nem tűnt föl, hogy 3 milliós különbség van? Vagy csak el akartad sumákolni?
2. Az adótartozás átlag 4 és fél év után elévül persze vannak kivételek.
3. Minden kérdés nélkül elfogadtad? Akkor valószínűleg az első pont igaz.
 
K

Kopi2000

Guest
1. Könyvelőd 5 éve nem számolt utána? Nem tűnt föl, hogy 3 milliós különbség van? Vagy csak el akartad sumákolni?
2. Az adótartozás átlag 4 és fél év után elévül persze vannak kivételek.
3. Minden kérdés nélkül elfogadtad? Akkor valószínűleg az első pont igaz.
En mindig az utan fizettem ami a NAV folyoszamlan megjelent. Ugyhogy nem volt semmi sumakolas. Ha sumakolni akartam volna, akkor lenne bunti is, ami meg nem volt.... Nem ismersz. Nekem egyszeruen nincs energiam harcolni a hatalom szerveivel.... Amit ramronak megteszem.... Tudom furcsa, de ilyen vagyok...