A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 618
7 013
113
Mostanában volt téma az alacsony fogyasztás.
Közben rájöttem, hogy én is Temu és Aliexpress-ről rendelek szinte mindent.
Kérdezném a szakikat pl: @Kávé @SilvioD , hogy ez nem okozhat fogyasztáscsökkenést, ezáltal adóbevétel csökkenést?
Vámot illetve Áfá-t vonnak vizonyos érték fölött, ha jól tudom. 27% Áfát?
Vagy annak az országnak az Áfá-ját, ahova beérkezik előszőr Kínából?
Végül papíron ez beleszámolódik a fogyasztásba?
Ha ezekre alacsonyabb pl. 18-20% Áfa lenne, akkor Magyaroszágon léptetnék be az EU-ba?
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 330
2 577
113
Mostanában volt téma az alacsony fogyasztás.
Közben rájöttem, hogy én is Temu és Aliexpress-ről rendelek szinte mindent.
Kérdezném a szakikat pl: @Kávé @SilvioD , hogy ez nem okozhat fogyasztáscsökkenést, ezáltal adóbevétel csökkenést?
Vámot illetve Áfá-t vonnak vizonyos érték fölött, ha jól tudom. 27% Áfát?
Vagy annak az országnak az Áfá-ját, ahova beérkezik előszőr Kínából?
Végül papíron ez beleszámolódik a fogyasztásba?
Ha ezekre alacsonyabb pl. 18-20% Áfa lenne, akkor Magyaroszágon léptetnék be az EU-ba?
Már megszűnt a “bizonyos érték fölött” kitétel. Mindenesetben érvényesíteni kell a vámkötelezettséget, ha fennáll.

Igen, számít hol lép be az EU-ba a termék és szolgáltatás(!).
A Baltikumban tudatosan felhúzták erre egy szabályozási rendszert, h helyzetbe hozzák magukat és a cégeket.
Azért a Baltikumot említem, mert a GDP-jükben jelentős, jól kimutatható rész jelent az a szelet(sőt a növekedés egyik motorja volt 2009 után), melyet valójában egy egyszerű szabályozási kérdéssel alapoztak meg.
Anno 90-és években Horn-kormány idején felmerült valami hasonló ötlet(akkor még EU nélkül) mint Európa kapujának lenni csak hát egy Bokros-csomag idején nagyon nagy bátorság kellett volna ebbe belevágni.
Hangsúlyozom nem csak termékről hanem szolgáltatásról is van szó és a telephely kérdéséről.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 456
31 798
113
a szakma évek óta szajkózza, hogy a mezőgazdaságot fel kéne készíteni az éghajlatváltozásra,
Olajbogyó, struccfarm, datolyaoázis?
Ahmadinezsád akkor ezért volt itt?:rolleyes:
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Már megszűnt a “bizonyos érték fölött” kitétel. Mindenesetben érvényesíteni kell a vámkötelezettséget, ha fennáll.

Igen, számít hol lép be az EU-ba a termék és szolgáltatás(!).
A Baltikumban tudatosan felhúzták erre egy szabályozási rendszert, h helyzetbe hozzák magukat és a cégeket.
Azért a Baltikumot említem, mert a GDP-jükben jelentős, jól kimutatható rész jelent az a szelet(sőt a növekedés egyik motorja volt 2009 után), melyet valójában egy egyszerű szabályozási kérdéssel alapoztak meg.
Anno 90-és években Horn-kormány idején felmerült valami hasonló ötlet(akkor még EU nélkül) mint Európa kapujának lenni csak hát egy Bokros-csomag idején nagyon nagy bátorság kellett volna ebbe belevágni.
Hangsúlyozom nem csak termékről hanem szolgáltatásról is van szó és a telephely kérdéséről.
Ökölszabály, főleg civil kisker mennyiségekre: Az EU-be belépő áruk ÁFÁ-ját a célország kulcsa szerint annak a kasszájába kell megfizetni. Sőt az EU-n belül is ha a neten rendelsz mondjuk német amazonról, akkor nem a német áfát fogod fizetni. Ez kb 3 éve van így. Az aliExpress pl. a szállítási ország alapján előre beszedi az áfát és talán (elvileg) elküldi a magyar államkasszába, és ad megfelelő számlát, hogy ha vámeljárás alá vonják a csomagod, akkor ne kelljen még1x megfizetned. Kivétel ez alól, ha céges áfamentes importot akarsz, ott bonyolódik a helyzet, de szerencsémre csak pár tucat ilyen ügyem volt és már rég, azok pár kivétellel könnyen lementek.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 694
16 902
113
Az a csoda, hogy nem érted. Azerbajdzsán GDPje nagyjából a magyar harmada. Picit több
És azt megértem, h nincs pénzetek, mert nem kaptok. Azt is, hogy ez zavar. De ez nem azért van, mert nincs pénzünk. Hiszen van. Pont azért tettem be az örmény GDPt a magyar GDP két százalékával összehasonlítva, hogy látszon, a teljes GDPjük összemérhető a mi két %unkkal. Azért nincs, mert nem kaptok. És ez zavar sokakat.
Ez a gdp lovaglás a legnagyobb szemfényvesztés amióta a világon van. Ha fel tudjuk fogni, h a pénz=adósság, akkor nem fogunk csodálkozni, h 1 hordó olaj ára, miért közel ugyanannyi 50 éve, ha aranyban számolunk. De csodálkozunk, ahogy az emelkedő fizetésekkel együtt növekvő árakon. :)

Mit lehet tudni a kamikáze drónok (tudom, acélbögölynek nevezte vki) hazai bevezetéséről?
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 482
7 934
113
akkor nem fogunk csodálkozni, h 1 hordó olaj ára, miért közel ugyanannyi 50 éve, ha aranyban számolunk.
Gyorsan megneztem, mert gyanus volt - es de igen, csodalkoztam volna, ha igaz lett volna...
De nem az – kiporgettem neked egy chartba:

image.png
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
546
1 537
93
Ez a gdp lovaglás a legnagyobb szemfényvesztés amióta a világon van. Ha fel tudjuk fogni, h a pénz=adósság, akkor nem fogunk csodálkozni, h 1 hordó olaj ára, miért közel ugyanannyi 50 éve, ha aranyban számolunk. De csodálkozunk, ahogy az emelkedő fizetésekkel együtt növekvő árakon. :)

Mit lehet tudni a kamikáze drónok (tudom, acélbögölynek nevezte vki) hazai bevezetéséről?
A pénz = adósság tétel igaz, de felületesen nézve rengeteg összeesküvés elméletre ad okot, holott egy nagyon jól kidolgozott, bizalomra épülő modell, ami kiállta az idők próbáját. A pénz mögött mindig van nem pénz jellegű, pénzen kívüli, valakinek értékes teljesítmény, és pénzt teremteni is csak ilyenekre alapozva lehet hosszú távon. Ha ez a feltétel nincs meg, akkor jön a csőd. És a rendszerben nem csak te tartozol, hanem neked is tartoznak, hiszen ha van egy ezres a pénztárcádban, akkor a valójában a MNB tartozik neked 1000 Ft-nak megfelelő értékkel, de mivel bízol benne, ezért elfogadod hogy azt egy papírfecni formájában adja oda neked. A probléma inkábba kriptopénzekkel van, mert azok mögött kevésbé van valós teljesítmény.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
A pénz = adósság tétel igaz, de felületesen nézve rengeteg összeesküvés elméletre ad okot, holott egy nagyon jól kidolgozott, bizalomra épülő modell, ami kiállta az idők próbáját. A pénz mögött mindig van nem pénz jellegű, pénzen kívüli, valakinek értékes teljesítmény, és pénzt teremteni is csak ilyenekre alapozva lehet hosszú távon. Ha ez a feltétel nincs meg, akkor jön a csőd. És a rendszerben nem csak te tartozol, hanem neked is tartoznak, hiszen ha van egy ezres a pénztárcádban, akkor a valójában a MNB tartozik neked 1000 Ft-nak megfelelő értékkel, de mivel bízol benne, ezért elfogadod hogy azt egy papírfecni formájában adja oda neked. A probléma inkábba kriptopénzekkel van, mert azok mögött kevésbé van valós teljesítmény.
Az arany mindenek felett istenítése és gondjaink megoldásaként beállítása pont az a szint, mint a huszárokkal amit tol a HM. Anakronisztikus, meghaladott monománia.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 851
113
Az arany mindenek felett istenítése és gondjaink megoldásaként beállítása pont az a szint, mint a huszárokkal amit tol a HM. Anakronisztikus, meghaladott monománia.
Suetintem nem.Komoly problémának latom,hogy s mai pénzek ki vannak szolgáltatva a politikusoknak.Mo vagyunk ra a legjobb példa.Ja a penz nem lebegő árfolyamon lenne,hanem még mindig aranyfedezetü,akkor a politika nem tudna játszani a penzel.Sokkal stabilabb lenne a pénz,ami egyaltalan nem lenne egy rossz dolog
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and Szittya

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Suetintem nem.Komoly problémának latom,hogy s mai pénzek ki vannak szolgáltatva a politikusoknak.Mo vagyunk ra a legjobb példa.Ja a penz nem lebegő árfolyamon lenne,hanem még mindig aranyfedezetü,akkor a politika nem tudna játszani a penzel.Sokkal stabilabb lenne a pénz,ami egyaltalan nem lenne egy rossz dolog
Szerintem nem. Komoly problémának látom, hogy az aranyfedezetű pénzek ki vannak szolgáltatva a bányák kapacitásának....

1000x lerágott csont. Lehetne a tartalékráta megfelelő értékén, vagy a trump/biden/nagymarci féle pénzt nyomtatunk és osztogatunk a haveri körnek és valahogy csoda lesz ebből gazdasági programok ellen érvelni, nem kell fullkreténben a Grug nem hisz csak csillogó kövekben ősember szintre lemenni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 851
113
Szerintem nem. Komoly problémának látom, hogy az aranyfedezetű pénzek ki vannak szolgáltatva a bányák kapacitásának....

1000x lerágott csont. Lehetne a tartalékráta megfelelő értékén, vagy a trump/biden/nagymarci féle pénzt nyomtatunk és osztogatunk a haveri körnek és valahogy csoda lesz ebből gazdasági programok ellen érvelni, nem kell fullkreténben a Grug nem hisz csak csillogó kövekben ősember szintre lemenni.
Ogen,az aranynak is meg van s maga problémája.De szerintem a politika kezében lévő nyomda sokkal nagyobb probléma.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and Rferi66