A jelenlegi magyar modell az európai modell. Ahol az állam felfogta, hogy az egészségügy retek sok pénzbe kerül, és nem mindenki Kapu Vili, hogy fedezze a biztosítása.
Igen, ezt gondolod addig, amíg nem kezded megpiszkálni az amerikai modell kimeneti számait. Sajnos kedves moderátorunkat idézve a google már nem a barátunk, de több elemzést is olvastam már erről. A lényeg, hogy van egy (amúgy kb telítési görbe) arról, hogy a befektetett pénz alapján mi az elvárható kimeneti eredmény az eü ellátásban. Az európai rendszert követő országok több kevésbé ezen a görbén vannak. Szomorú kivétel Mo, ami alatta, de ennek az okai annyira durván belpol, hogy nem megyek bele.
Az amerikai modellt követő országok azért csalóka, mert valódi fejlett ország ahol ez a modell tisztán működik gyakorlatilag csak az USA. Na ők kb annyi pénzt nyomnak az eübe arányosítva mint a svédek, és kb akkora a kimeneti eredményük, mint ami nekünk kellene, hogy legyen.
Csakhogy amúgy a magyar eü rettenetes mód alulfinanszírozott, szóval ez egy nagyon durva eredmény.
Ennek az oka, hogy egyszerűen egyéni szinten nem tudod kifizetni a modern egészségügyet nagyjából a 70es évek óta. Így a valóságban nem kapod meg a kezelést. (Most az egyéb anomáliákat hagyjuk is. Ha a biztosítód a Kiskunpiripócsi kórházzal van leszerződve, akkor rápacsáltál, ha Győrben kapsz tüdőgyuszit. Pedig abba még manapság is bele lehet halni)
Ez addig nem szokott persze senkit zavarni, amíg meg nem látja a kórházi számlát. Utána jönnek a mentőből szökdösések.