Magyarország jelenleg egy komoly kihívás előtt áll.
Nincs elegendő forrásunk a kiadásaink fedezetére.
A rendelkezésre álló tőkénk allokációja egyébiránt megtörtént, de annak elemzése és kiértékelése nem biztos, hogy pontosra sikeredett; magyarán néhány célt jelöltek ki, melyek a főbb csapásirányokat alkotják forrásaink javát oda csoportosítják.
Ha elszánom magam, s lesz néhány szabad órám bővebben is ki fogom fejteni, de ma a magyar versenyképességet leginkább az áram ára rontja le, ha belső okot keresünk, s nincs időnk Paks II-re.
Mi lehet a megoldás?
Az energiagazdálkodás topikban
@Sunlight56 fórumtárs pontosan és lényegre törően értekezett a napelemek okozta problémákról. Ma Magyarországon a legjövedelmezőbb, a leghamarabb megtérülő legális beruházás, az akkumulátoros energiatárolás. A teljes beruházás megtérülési ideje 12-18 (max!) hónap. A fokozott állami szerepvállalás már csak azért is indokolt lehet, mert az állami szemléletben nem a profitmaximalizálás a cél, így nyilvánvalóan a megtérülési idő növekedhet, de olyan kapcsolt hatásokat jönnek létre, melyek kihatnak a gazdaság egészére.
A másik fontos pont, pedig a bürokrácia.
Mosolyogva olvasom, hogy állítólag több százezres munkaerőtartalékot vélnek felfedezni kis hazánkban. Megnyugtatásképpen közölném, hogy annak a ~fele feketén dolgozik, vagy külföldön van.
Viszont nincs elég tanár, szoc. munkás, rendőr, tűzoltó, katona és lehetne sorolni; de ilyen végzettségű emberek tömegei dolgoznak állami vagy önkormányzati pozíciókban, teljesen más munkakörökben.
Magyarán a németektől örökölt bürokráciánk radikális csökkentésével párhuzamosan, ezen emberek számára, a képzettségünknek megfelelő munkahelyeket lehetne felkínálni állami oldalról (nem kell két ember a kávéfőzéshez - kiváltképpen az önkormányzatoknál), s ezen emberek vélelmezhető többsége nyitott is lehetne ilyen opcióra. A visszautasítók, pedig végre valahára kipróbálhatnák magukat a versenyszférában. Egyszeri nagy költség lenne a végkielégítések kifizetése, de azért nem lenne egy óriási megpróbáltatás.
Le kell törni a bürokráciát, főleg úgy, hogy azok az emberek már az államon élősködnek már sok évtizede. Nem okozna lényeges szavazatvesztést az uram-bátyám világ leépítése (a kormány ettől tart). Ebben biztos vagyok.
A csökkentett létszám megoldhatná az élhető fizetéseket problémakörét, javítaná a morált és a hatékonyságot az adminisztrációban.
Röviden ennyi.