A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 808
17 613
113


https://www.portfolio.hu/bank/20240...e-ugy-nez-ki-megint-nem-fogja-megkapni-700597
"Több mint egy éve már, hogy Nagy Márton miniszter kijelentette: 1300 milliárd forinttal több állampapírt kell venniük a bankoknak, cserébe a felére csökkenthetik az extraprofitadójukat. A tavaly még 200 milliárd feletti extraprofitadó idén le is feleződött, ám a bankok mindössze átrendezték az állampapír-portfóliójukat, az erről szóló rendelet szövege alapján ugyanis ez is elegendő volt hozzá. A kormány ezt mintha zokon vette volna, és július elején visszamenőleg is a teljes állomány növelését írta elő a bankoknak, ellenkező esetben nem felezhetik le az idei adójukat. Most úgy néz ki, a bankok jó része nem is fogja, mert ennyi állampapírt idén már nem éri meg vásárolniuk, inkább adóznak. Ha így lesz, döntésükkel idén inkább a költségvetés, jövőre viszont ők maguk járhatnak jobban."


 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 808
17 613
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ai-hitel-attol-fugg-mihez-viszonyitunk-700615
"A magyar állam által az elmúlt években felvett devizahitelek közül egyértelműen ez az 1 milliárd eurós kínai banki hitel a legnagyobb, amelyet elsőként a Portfolio vett észre az Államadósság Kezelő Központ statisztikájában, miközben a magyar állam nemzetközi devizakötvény kibocsátásai közül ez a kisebbek közé tartozik. Az, hogy ez az 1 milliárd eurós tétel sok, vagy kevés, viszonyítás kérdése: attól függ, hogy a magyar adósságelemek közül melyikhez képest vizsgáljuk. Elvégeztük ezt a vizsgálatot és röviden bemutatjuk az eredményeket."

Lassan megint akkora lesz a devizás adósság aránya, mint 2008/10-ben volt.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 824
9 693
113
Lassan megint akkora lesz a devizás adósság aránya, mint 2008/10-ben volt.

Olyan is van, hogy az állam alulfinanszírozza valamelyik közműszolgáltatót, amelyik aztán hitelt vesz fel, akár devizahitelt is. Ami viszont valószínűleg nem jelenik meg az állam adósságai között.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 516
60 067
113
Kórházi beszállítókra szokták mondani, hogy ha a kórházak (az állam) időben fizetne mindig, akkor alacsonyabbak lennének az áraik. Csak mivel jelentősen késve fizetnek nekik, így belekalkulálják. Röhej, hogy ennyit nem tud megoldani, megszerezni az állam. Főleg hogy a fizetés úgyis elkerülhetetlen hosszú távon.
A finanszirozás befutása és kórház kiadásainak ütemét azért nem egyszerű összehangolni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 311
34 985
113
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 135
3 238
113
Én meg csendet békét nyugalmat szeretnék. Ez még semmi. Mindig mondanak egy nagyot a másik oldal meg egy kicsit.
Hála az égnek minket nem érint, ilyen keveset senki nem keres nálunk a mocsok kizsákmányoló magyar kkvnél
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 311
34 985
113

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Magyarország jelenleg egy komoly kihívás előtt áll.
Nincs elegendő forrásunk a kiadásaink fedezetére.

A rendelkezésre álló tőkénk allokációja egyébiránt megtörtént, de annak elemzése és kiértékelése nem biztos, hogy pontosra sikeredett; magyarán néhány célt jelöltek ki, melyek a főbb csapásirányokat alkotják forrásaink javát oda csoportosítják.

Ha elszánom magam, s lesz néhány szabad órám bővebben is ki fogom fejteni, de ma a magyar versenyképességet leginkább az áram ára rontja le, ha belső okot keresünk, s nincs időnk Paks II-re.

Mi lehet a megoldás?
Az energiagazdálkodás topikban @Sunlight56 fórumtárs pontosan és lényegre törően értekezett a napelemek okozta problémákról. Ma Magyarországon a legjövedelmezőbb, a leghamarabb megtérülő legális beruházás, az akkumulátoros energiatárolás. A teljes beruházás megtérülési ideje 12-18 (max!) hónap. A fokozott állami szerepvállalás már csak azért is indokolt lehet, mert az állami szemléletben nem a profitmaximalizálás a cél, így nyilvánvalóan a megtérülési idő növekedhet, de olyan kapcsolt hatásokat jönnek létre, melyek kihatnak a gazdaság egészére.

A másik fontos pont, pedig a bürokrácia.
Mosolyogva olvasom, hogy állítólag több százezres munkaerőtartalékot vélnek felfedezni kis hazánkban. Megnyugtatásképpen közölném, hogy annak a ~fele feketén dolgozik, vagy külföldön van.
Viszont nincs elég tanár, szoc. munkás, rendőr, tűzoltó, katona és lehetne sorolni; de ilyen végzettségű emberek tömegei dolgoznak állami vagy önkormányzati pozíciókban, teljesen más munkakörökben.
Magyarán a németektől örökölt bürokráciánk radikális csökkentésével párhuzamosan, ezen emberek számára, a képzettségünknek megfelelő munkahelyeket lehetne felkínálni állami oldalról (nem kell két ember a kávéfőzéshez - kiváltképpen az önkormányzatoknál), s ezen emberek vélelmezhető többsége nyitott is lehetne ilyen opcióra. A visszautasítók, pedig végre valahára kipróbálhatnák magukat a versenyszférában. Egyszeri nagy költség lenne a végkielégítések kifizetése, de azért nem lenne egy óriási megpróbáltatás.

Le kell törni a bürokráciát, főleg úgy, hogy azok az emberek már az államon élősködnek már sok évtizede. Nem okozna lényeges szavazatvesztést az uram-bátyám világ leépítése (a kormány ettől tart). Ebben biztos vagyok.
A csökkentett létszám megoldhatná az élhető fizetéseket problémakörét, javítaná a morált és a hatékonyságot az adminisztrációban.

Röviden ennyi.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 516
60 067
113
Elméletileg igazad van, de a "2 kávéfőzőt"másra nem lehet használni.Ettől még meg kellene szüntetni ezt a munkakört. Alkalmas munkaerőben van hiàny. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Elméletileg igazad van, de a "2 kávéfőzőt"másra nem lehet használni.Ettől még meg kellene szüntetni ezt a munkakört. Alkalmas munkaerőben van hiàny. Szerintem.
SZJA, TB, nyugdíj.
Más fizeti, nem a Köz; ha és amennyiben takarítani megy el, vagy "titkárnői" állásba, az már senkit nem érdekel.
A rendszerváltás óta halovány próbálkozások voltak.
A legutóbbi esetében, mikoris a minisztériumi alkalmazottak 10%-ának búcsút intettek (hogy a jelenlegi kormányzat javára is írjak), az mszp(&társai) azzal jött elő, hogy az ellenzékieket küldték el... Ez több ponton is értelmezhetetlen számomra. Egy minisztériumi alkalmazottnak is lehet/van magánvéleménye, oda szavaz ahova akar, senkit nem érdekel, de ha ez, mint főtevékenység jelenik meg a mindenkori kormány ellen, az destruktív és az obstrukciónak ad(hat) alapot, ami a Köz szempontjából eleve el/megvetendő.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
A pókereseknél van egy kifejezés: miss read. Magyarán mikor félreértelmezem a mások lapját, alul- vagy éppen túlértékelem.
Ez volt jellemző nemcsak a kormányzat, hanem a honi közgazdász elitre az elmúlt ~9 hónap kapcsán. Most meg ahelyett, hogy elismernék, hogy tévedtek - főleg azok, akik a "nagy" minimálbér-emelés ellen írták az igét - félrebeszélnek, de mindezekután képesek ugyanolyan magasságból osztani az észt.
Nem én találtam fel a spanyolviaszt, de szembevágó dolgok "láthatatlansága", statisztikák félreértelmezésnek tömkelege (főleg az azokban való vakhit) vezetett el a téves következtetésekhez, illetőleg az ebből fakadó rossz döntésekhez (a múltban is tendenciózusan, de akkor ennyire nem szembe ötlően). Tavaly októberben írtam itt egy elég erős "előrejelzést", ahol is szépen leírtam, hogy a minimálbéremelés nem okoz inflációt, pontosabban annak hatása elhanyagolható, a túl alacsony emelés, csak költségvetési bevétel kiesést okoz, s a honi gazdasági folyamatokra legnagyobb hatás külföldről jön, s abból kell élnünk, amink van.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Egyébként.
A következő 2/3 akkor megcsinálható a fikusznak, ha 2025 június 1.- aug 31. között megszüntetik a rezsicsökkentést.
Ekkor fogják látni az emberek, hogy mekkora is az a teher, amit a kormány átvesz, illetve mi vár rájuk majd az új kormányzatuk megjövetelekor (költségvetési szempontból ez egyébként is ideális lenne).
Más különben örülhetnek az 50%-nak az MHM-el.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 763
113
A pókereseknél van egy kifejezés: miss read. Magyarán mikor félreértelmezem a mások lapját, alul- vagy éppen túlértékelem.
Ez volt jellemző nemcsak a kormányzat, hanem a honi közgazdász elitre az elmúlt ~9 hónap kapcsán. Most meg ahelyett, hogy elismernék, hogy tévedtek - főleg azok, akik a "nagy" minimálbér-emelés ellen írták az igét - félrebeszélnek, de mindezekután képesek ugyanolyan magasságból osztani az észt.
Nem én találtam fel a spanyolviaszt, de szembevágó dolgok "láthatatlansága", statisztikák félreértelmezésnek tömkelege (főleg az azokban való vakhit) vezetett el a téves következtetésekhez, illetőleg az ebből fakadó rossz döntésekhez (a múltban is tendenciózusan, de akkor ennyire nem szembe ötlően). Tavaly októberben írtam itt egy elég erős "előrejelzést", ahol is szépen leírtam, hogy a minimálbéremelés nem okoz inflációt, pontosabban annak hatása elhanyagolható, a túl alacsony emelés, csak költségvetési bevétel kiesést okoz, s a honi gazdasági folyamatokra legnagyobb hatás külföldről jön, s abból kell élnünk, amink van.
A minimálbéremelés egyértelműen hasznos lakossági szempontból.


De lassan 2020 óta konstans válságban a termelőipar. Mivel a háború végének nyoma sincs, az európai szinten mhol tartósan magasabban maradnak az energiaárak, a lakossági kereslet európai szinten beragadt és Európa külső exportpiacaik beszűkülnek. Mhol komoly koltsegmegtakarításba fogtak a multik és ez le fog szivárogni a kkv szektorban. Már a legdurvább gyárbezárások is elindultak, szerencsére nálunk még nem. De ha egy nyugati gyár bezár, annak keleti beszállítói is visszaesnek. Laza 20-30%-os költségmegtakarítási programok kezdődtek. Ha nem is mindig 1 éven belül, de közép tavon. Márpedig a bér is költség. Azt is érinti a szorítás. Ha növeled most a bértömeget, nagyobb leépítések lesznek. Kérdés van-e még olyan munkaerőhiányos a magyar gazdaság, hogy felszívja.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
A másik dolog, hogy amíg a félkegyel
A minimálbéremelés egyértelműen hasznos lakossági szempontból.
Költségvetési szempontból.
Ez főleg az állami szférába dolgozókra van kihatással, mivel ezen számok alapján történik egy részük bérének meghatározása. A versenyszférában nem(!) mérvadó.
Boríték, bónuszok, pótlékok... Statisztikailag nem, vagy nehezen számolható lényeges tételek.
De lassan 2020 óta konstans válságban a termelőipar. Mivel a háború végének nyoma sincs, az európai szinten mhol tartósan magasabban maradnak az energiaárak, a lakossági kereslet európai szinten beragadt és Európa külső exportpiacaik beszűkülnek. Mhol komoly koltsegmegtakarításba fogtak a multik és ez le fog szivárogni a kkv szektorban. Már a legdurvább gyárbezárások is elindultak, szerencsére nálunk még nem. De ha egy nyugati gyár bezár, annak keleti beszállítói is visszaesnek. Laza 20-30%-os költségmegtakarítási programok kezdődtek. Ha nem is mindig 1 éven belül, de közép tavon. Márpedig a bér is költség. Azt is érinti a szorítás. Ha növeled most a bértömeget, nagyobb leépítések lesznek. Kérdés van-e még olyan munkaerőhiányos a magyar gazdaság, hogy felszívja.
Ne keverjük össze a dolgokat.
2020 teljesen mást okozott, mint 2022 februárja.

2021-ben a termelő egységek 100+%-on üzemeltek, aminek az élét, még az emelkedő energiaköltségek se tudták elvenni (RRF-alap).

Miért szűkült be az export-piac? A világban tapasztalható kereskedelmi zavarok, majd az energia árrobbanás miatt, amit majd az eu-s szankciók váltottak ki, s tartanak fenn a mai napig (ebben Vektornak teljes mértékben igaza van).
Jelzem, ez még csak a kezdet Európában, nem az alja, bár már sokan várják... Minden a szankciók túlélőképességén múlik, aminek elsődleges befolyásoló tényezője a háború (ezt is jól látja Vektor).

A bértömeg növelése illúzió.
A KKV-k jelentős részénél csak az adózás szempontjából mérvadó, mivel a maradékot más úton (boríték) juttatja el az alkalmazottnak. Tudok olyan cégről, ahol 2 éve nem volt tényleges béremelés. Mitől is lódulna meg a fogyasztás? Ne viccelődjünk már. Valóságtól elrugaszkodott hülyeségeken (már elnézést) pihennek az érvek alapjai.
Ma kifeszített a munkaerőpiac Mo.-n. Mi sem mutatja jobban, hogy külföldi vendégmunkások tömegei dolgoznak Hazánkban, ami egyértelmű jele a munkaerőhiánynak. Az már a jelenlegi kormányzat szégyene, hogy szocho mentességet biztosít nekik.
Igenis, meg kell érteni az idők szelét, s engedni kell azokat, akik el akarnak menni.
Ha ezt, csak a honi KKV-k esetében tartjuk fenn, akkor itt óriási problémák vannak, leginkább fennt.
A multikat nem érinti se a minimálbér, se a szakmunkás minimálbér szintje. Olyan emelés itt sose lesz...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Tegyük fel.
Nálam 10 órát dolgozik egy ember 8 órára van bejelentve, túlórája sosem volt.
Jön az állam, hogy 25%-al emeli a minmálbért.
Én ezt nem tudom kigazdálkodni.
Két opció van.
Elbocsájtok (hatékonyságot növelek).
6 órában dolgoztatom.
Mikor tudom 6 órába dolgoztatni?
Ha a környéken nincs versenytársam, főleg akkor, ha versenytárs filippínókkal tölti fel a helyeket szocho-mentesen.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Már mindegy, írok még.
A könyvekben olyan szépen leírják, hogy hogyan működik a gazdaság, meg azt, hogy az adott stat. mire jó (szerintük), csak a valóságban pont nem tankönyvi példán alapulnak a dolgok.
Ez az oka annak, hogy a tankönyvi előrejelzés egyszerűen nem jön be, vagy ha ahhoz közeli számot kapunk, mint amit a tankönyv kiadott, az bizonyosan nem úgy, s nem azokból az elemekből épül fel.
Ha ezt a "megemészthetetlent" el tudjuk fogadni, akkor talán, lehetőségünk adódik arra, hogy a valósághoz közeli képet alkossunk.

Szerk.: A "tankönyvi példa" országonként változó lehet, számos ország specifikus okból kifolyólag.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 676
13 987
113
A pókereseknél van egy kifejezés: miss read. Magyarán mikor félreértelmezem a mások lapját, alul- vagy éppen túlértékelem.
Ez volt jellemző nemcsak a kormányzat, hanem a honi közgazdász elitre az elmúlt ~9 hónap kapcsán. Most meg ahelyett, hogy elismernék, hogy tévedtek - főleg azok, akik a "nagy" minimálbér-emelés ellen írták az igét - félrebeszélnek, de mindezekután képesek ugyanolyan magasságból osztani az észt.
Nem én találtam fel a spanyolviaszt, de szembevágó dolgok "láthatatlansága", statisztikák félreértelmezésnek tömkelege (főleg az azokban való vakhit) vezetett el a téves következtetésekhez, illetőleg az ebből fakadó rossz döntésekhez (a múltban is tendenciózusan, de akkor ennyire nem szembe ötlően). Tavaly októberben írtam itt egy elég erős "előrejelzést", ahol is szépen leírtam, hogy a minimálbéremelés nem okoz inflációt, pontosabban annak hatása elhanyagolható, a túl alacsony emelés, csak költségvetési bevétel kiesést okoz, s a honi gazdasági folyamatokra legnagyobb hatás külföldről jön, s abból kell élnünk, amink van.
Nem pókerezek, de szerintem 'misread' lesz az a kifejezés. ;)