Az okosaktól kérdem, mi a fenének kezdett el szárnyalni az amerikai tőzsde?
- Teljesen megalapozatlan reménykedés, amit a mindjárt kinyit Amerika és mindjárt elmúlik valahogy magától a járvány, meg a "V alakú felpattanás" és hasonló szövegekkel táplálnak. A tőzsdei árfolyam teljesen elszakad nem csak a reálgazdaságtól de minden létező realitástól
- Ezen kívül a hatalmas összegű pénznyomtatás és állami költekezés mindenhatóságába vetett hit
- Továbbá a tőke dollárba menekülése azon az alapon, hogy válságban már hagyomány a feltörekvő piacokról menekülni, hiszen azok rosszabb minősítésűek a nemzetközi minősítőknél. Az meg nem számít hogy ennek (mármint a iszonyúan túlárazott USA feltörekvőkhöz képes alacsonyabbnak képzelt kockázatának és a politikai alapú hitelminősítéseknek) elég kevés köze a valós, objektív, mérhető pénzügyi és gazdasági mutatókhoz. Meg persze a dollárba menekülést támasztja alá a látszat, hogy Európát jobban érinti a járvány. Holott ez tényleg csak látszat, mert Amerika csak egy kis fáziskésében van, de gőzerővel dolgozza le azt.
- Valamint a világ szinten irreálisan alacsonyan tartott kamatok miatt nem tudják hova tenni a fölösleges/fedezetlen likviditást. Ha kötvényben hideg vízre sem elég hozamot kapnak, akkor vesznek részvényt.
- Végül reménykednek benne (nem teljesen alaptanul) hogy Amerikában a cégek/tőkések/gazdagok, gazdaságot irányító lobbi csoportok érdeke az elsődleges és ha minden kötél szakad, akkor a FED majd közvetlen részvény vásárlással fog fedezetlenül pénzt nyomtatni, csak hogy bármi áron megtámassza az árfolyamot.
- Ráadásnak még egy olyan hatás is van, hogy az a most már 10 milliós nagyságrendű tömeg, akiket kirúgtak és az a szintén 10 milliós nagyságrendű népesség, akik vállalkozók, szabadúszók, tehát hivatalosan nem válnak munkanélkülivé, de most ténylegesen nincs (elég) munkájuk. Pontosabban ezek közül azok, akiknek van kockáztatható megtakarítása. Illetve azok a cégek, amelyek a kiadásaik lefaragásával a likviditási tartalékukat nem a rövid távú túlélésre kell, hogy használják, de megrendelés hiányában most állnak, vagy csak vegetálnak. Szóval mindezek egy jelentős része alternatív pénzkeresetként tekint a tőzsdére a munkabér illetve a vállalkozás, cég alaptevékenységéből származó jövedelem pótlására és sikerült őket bezsongítani, hogy az eddigi esés milyen kiváló beszállási lehetőséget teremtett és hogy rommá kereshetik magukat részvényekkel. (Szokásos kisbefektető hintába ültetés.)
Szóval csak a szokásos pszichodili piramisjáték őrület.
De szerintem bőven megy ez még lejjebb, ahogy egyre inkább kénytelenek lesznek felfogni a járvány helyzet súlyosságát, a gazdaság mély és reméltnél messze inkább elhúzódó válságát és egyre inkább fel kell élni, a tőzsdéről ki kell vonni a lakossági és céges megtakarításokat, szabad pénzügyi eszközöket, illetve ahogy a cégek eredményét a mélybe taszítja a válság és ahogy beindul és felfut a csődhullám. Szerintem hullámokban fog esni, az irracionális reménykedők, a kapzsiság által táplált átmeneti felpattanásokkal, mint amilyen a jelenlegi is.
Némi idő kell hozzá, de könnyen eshet az amcsi tőzsde a csúcsértékről számítva 70-80%-ot is.