"Kiderült: 10 nagybefektető mozgatja a háttérben a tőzsdéket, és ez nagyon nem jó.
Pénzügyi professzorok szerint nem véletlen, hogy mostanság elszálló és a valóságtól elrugaszkodó árfolyamokat látni a tőzsdéken, különösen Amerikában, ugyanis 10 nagy intézményi befektető birtokolja az amerikai tőzsdei részvények negyedét, amiből nem sok jó sül ki – számol be a hírről a Financial Times.
Többek között a BlackRock, a Vanguard, a State Street, a Fidelity és a Capital Group hajtják fel a piaci volatilitást és okozzák a félreárazásokat a tőzsdén – állítja egy
frissen publikált elemzés. A világ piacfelügyeleti szervei már évek óta vitáznak azon, hogy
a nagy alapkezelőket is el kellene-e látni rendszerkockázatot jelentő emblémával, mint a nagybankokat.
A friss elemzés szerint megfontolandó lenne, ugyanis
a 10 legnagyobb intézményi befektető kezében van az amerikai részvénypiac negyede, 1980 óta négyszerezték részesedésüket a tőzsdén. Azzal, hogy ilyen kevés kézben koncentrálódik a részvények java része, különösen megnő a piaci volatilitás szempontjából a jelentősége annak, hogy ezek a nagybefektetők mikor és mivel kereskednek.
A tanulmányt készítő pénzügyi professzorok szerint
mindez hozzájárult a piacokon tapasztalt volatilitáshoz és a félreárazásokhoz is. Mégpedig azért, mivel a nagybefektetők hasonló irányú ügyleteket kötnek, nem úgy a kisebb alapkezelők, amelyek többnyire ellentétes irányú ügyletekben ülnek, így ezek hatása kioltja egymást a piacokon.
A tanulmány szerint, amely az 1980 és 2016 közötti tőzsdei adatokat vizsgálta,
azok a részvények, amelyekben nagyobb tulajdona volt a 10 legnagyobb intézményi befektetőnek, nagyobbat estek piaci turbulencia idején. Ennek oka a szerzők szerint, hogy ezek a nagy alapkezelők nagyobb pakkokat is adnak el ilyenkor az érintett részvényekből, ez pedig lefelé hajtja az árakat."
https://www.portfolio.hu/befektetes...terben-a-tozsdeket-es-ez-nagyon-nem-jo-444590
Ehhez érdemes hozzátenni, hogy a legszélesebb vállalati kört felölelő nagy amcsi index, az 500 cégből álló S&P 500 5 legnagyobb vállalata 22% súlyú és mindegyik technológiai (Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet és Facebook), a 10 legnagyobb súlya pedig 28%. Piaci kapitalizációt nézve az 5 legnagyobb cég 28%-os arányú, a 10 legnagyobb pedig 36%-os. Önmagában az IT szektor súlya 28%, de ha ide vesszük a 11%-os kommunikációt is, akkor már 39%. A 10%-os pénzügyi szektor vezető cégei között is ott van például a Visa és Mastercard, amelyek inkább pénzügyi technológiai szolgáltatók. Szóval a tágan értelmezett technológiai szektor bőven 40% fölött van. Kapitalizációt tekintve ezek a szektor arányok még inkább eltolódnak a technológia irányába.
Ha
- kevés befektető mozgatja nagy mértékben a piacot,
- kevés és hasonló (speciális) tevékenységű cég teszi ki az index súlyának nagy részét és a kapitalizáció még nagyobb részét,
- valamint korlátlanul nyomtatott és ("helikopterrel szórt") pénzzel öntik a likviditást, ami nem kis hányadban részvényekben landol,
- továbbá a kisbefektetők is nagy arányban ugyanazon információs buborékba zárt fiatalok
akkor valóban nem meglepő, hogy a tőzsde teljesen elszakad a reálgazdasági alapoktól.