A Magyar állampapír nem a legbiztonságosabb befektetés?
Érdemes megkülönböztetni egyes kockázatokat:
- Magának a befektetésnek a kockázata (a kötvény kibocsátó fizetésképtelensége, részvény árfolyam, ingatlan érték, bérleti díj hozam, stb.. csökkenése, elmaradása)
- Országkockázat (ez igazából csak akkor értelmezhető, ha külföldi befektetésed van)
- Deviza árfolyamkockázat (ha más devizában fektetsz be, mint amiben majd elköltöd a pénzedet)
- Kamatkockázat
- Inflációs kockázat
- Az értékpapír számlavezető kockázata (lásd Questor, Budacash, Postabank, Reálbank, Mezőbank-Agrobank, Száchenyi Bank, Növekedési és Hitel Bank)
- Likviditási kockázat (például ingatlan alapoknál hosszú idő alatt tudod csak kivenni a pénzt, vagy egy ingatlan befektetést eladni sem pár napos kérdés, különösen nem ingatlanpiaci válság idején)
- Szabályozói, jogalkotói kockázat (például vagyonadó kivetése, kamatadó, árfolyamnyreség adó, illeték emelés, forgalomképeséget befolyásoló intézkedések, tőzsdei kereskedés korlátozása, külföldi befektetések korlátozása, kötött deviza gazdálkodás bevezetése, profitkiviteli korlátozás, ingatlanok értékét befolyásoló szabályozási változások, stb...)
Ha túlnyomórészt forintban költöd el a pénzed, akkor a legbiztonságosdabb a magyar állampapír forintban. Minden más forint befektetésben szintén benne van áttételesen az állami fizetőképeség kockázata egy olyan országban, ahol az állam elvonja és újra elosztja a GDP mintegy 50%-át és bankok is tele vanank állampapírrokkal.Viszont az állampapírban legalább semmilyen más szereplő kockázata nincs benne és végső soron az MNB nyomtathat forintot (közvetlenül, vagy közvetve, más szereplőnek likviditást nyújtva és állampapírba áttolva más szereplők keresletét, mint ahogy részben most is csinálja) az állam fizetőképességének fenntartása érdekében. Egy magyar befektető magyar befektetéssel, forintban az országkockázatnak csak egy olyan minimumát futja, amit nem lehet kiküszöbölni. Forint befektetés és forint költekezés esetén árfolyamkockázat nincs. Ha az Államkincstárnál vezetsz számlát (ingyenes), akkor a számlavezető kockázatát sem futod (az Államkincstár kockázata lényegében azonos az állami kibocsátó kockázatával, nem jelent többlet kockázatot). Az inflációs- és kamatkockázatot pedig inflációkövető állampíprral lehet minimumra csökkenteni. Az állampapírt eméletileg az Államkincstár is visszavásárolja elviselhető vételi árfolyamon (a legrosszabb eset jeleneleg a felkamatozott érték - 2%) és más piaci szereplőknek is el lehet adni, tehát eléggé likvid. Az állampapírra kisebb valószínűséggel, később, mélyebb pénzügyi válságnál vezetnek be korlátozásokat, adót, mint mondjuk az ingalanokra és az állampapír befektetés likviditása miatt még a negatív intézkedés előtt kis veszteséggel elmenekíthető a befektetett pénz. Csak egy icipicit kevésbé likvid, mint a bankbetét és láttunk már olyat (például Cipruson, vagy átmenetileg a görögöknél), hogy a bankbetétekhez való hozzáférést előbb korlátozták mint az állampapírok kifizetést és a bankbetéteket előbb vonták be csődeljéárásba, szanálásba, mint a belföldi lakossági állampíprokat.
Tehát Magyarországon élők számára az elérhető legalacsonyabb kockázat a forintban kibocsátott inflációkövető állampapír, az Államkincstárnál vezetett számlán tartva.