A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 008

Guest
Amennyire hallottam az erdő sem annyira vicces.
Megveszed, telepíted gondozod, aztán ki akarod vágni. Na akkor jön a papírozás, mert az nem úgy megy, de mire lepapírozod "egyreggelre" valaki megoldja neked "derékmagasságban" a vágást. Szóval őrizni is kell rendesen.

Ingatlan detto, ismerős örökölt egy házat vidéken, gondolta majd jó lesz az még, nem adta el azonnal. Fél év múlva lementek csak a falak álltak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 753
113
Amennyire hallottam az erdő sem annyira vicces.
Megveszed, telepíted gondozod, aztán ki akarod vágni. Na akkor jön a papírozás, mert az nem úgy megy, de mire lepapírozod "egyreggelre" valaki megoldja neked "derékmagasságban" a vágást. Szóval őrizni is kell rendesen.

Ingatlan detto, ismerős örökölt egy házat vidéken, gondolta majd jó lesz az még, nem adta el azonnal. Fél év múlva lementek csak a falak álltak.
Igen erdonel nem kell sajnalni a kozos ort /ha nincs erdemes felvenni valakit es masokkal kifizettetni a beret a hasznot meg zsebrerakni igazabol egy clubb vagy tarsasag is eleg hozza.../
:)

Nem szabad alszentnek lenni. A vallalkozo aztmondja munkasaim /nem azt hogy a cegem alkalmazottai./ vagy alkalmazottAIM /birtokos./ :)
Mineltobb ember profitot termelo munkajabol reszesul valaki annal nagyobb profitot general o maga.... Ez a kokor ota igy van. Se az allat se a gepek nem szoritottak ki ezt es nem is fogja. Csak a megnevezes valtozik. Ami ma prejorativ zseller huberes jobbagy az akkor termeszetes volt ami ma termeszetes munkas melos stb lehe holnap lessz serto... /napszamos beres ./ vagy lekicsinyloen hato...
De a lenyeg nem valtozik mas munkajan hasznot huzni. /ha akarkinek lenne egy tucat embere akit barmilyen munkara befoghat nagy hulyenek kellene lennie hogy ne tudjon olyan munkat talalni ami nem hozna hasznot.../ de komolyan.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 753
113
Igazabol a nagy csunya feudalizmus megszunesevel sem valtozott semmi. Ugyan az van. Csak hatekonyabba valt a remdszer mert egy remdszer minel inkabb htekony annal inkabb kizsakmamyolo.

A feudalizmus bukasaval nem tortent semmi extra ammyi hogy a nemesseg ledobta a kotelezettsegeket a hatarol amit az allam magara vett... Attol kezdve stukseg volt mind arra amit elotte a nemesek csinaltak csak immar fizetett embereknformajaba akik fizetese plusz koltseg volt. /rendor penzugyor ideiglenesen szolgalo katona stb./ a nemes akinek keves volt a foldje maradt gazdalkodo es fizetesert betoltotte a fenti szerepkoroket./postakocsi kisero.../ gazdalkodo /kis es nagy gazda./...biro jehyzo ugyved akiknek tobb foldjuk volt....

Ma sem mas a helyzet... Akkor is lehetett barkibol barmi ha megvolt az ugyessege vagy a hattere hozza ugyan ugy ahogy ma is ezek szuksegesek hozza...

Igazabol semmi nem valtozott csak a fogalmak a jobbagybol alberlo lett a cseledbol haztartasi alkalmazott a zsellerbol melos a napszamosbol szalagmmunkas.... Annyi hogy a nemesek szerepet atvettek a cegek. A mesteremberek szakemberekke caltak a cehek manufakturak es uzemek kft ve valtak...

De semmi meroben uj nem tortent azt leszamitva hogy a nemesseg elvesztette kotelezetsegeit es az adomentesseget de cserebe az onkent vallalt munkaert fizetest kap...

Aki elotte jobbagy volt es a nemestol berelt hazat az utan is berelt hazban lakott aki elotte foldet berelt az szinten. /jo volt foldosztas :) hangeneracok ota adott hazban elt megkapta konyhakertestol ami megelheteshez keves.../parszaz ol miatt belementek mert a tobbi csak fold volt nad meg fa.../
Aki elotte birtokos paraszt volt utanna foldmuvelo lett aki elotte foldesur volt utanna is foldesur maradt aki polgar az polgar.../

Mi a kulonbseg a mai vilagba az hogy az irnokok ma programot irnak konyv helyett? Vagy hogy az alberletesnek a berbeado ma mar nem biztosit munkat hogy fizesse a berleti dijat hanem kitszei ha nem fizet.? Vagy hogy az all katonanak remdornek vamosnak aki akar. /azelott is volt lehetoseg parasztkent is fegveres s"szervhz" tartozni... Az hogy nincs adometesseg bizonyos csoportoknak/ha van teljesitesost is lehet eleg magas adomenteseget elerni csak mas az elvaras./
Igazabol semmi nem valtozott.
A vegere pato pal /nem haladt a korral es folyton halogatta a sajat fejlodeset./ de megsem inkemyeskedett hogy jojjenek a jobbagyok es csinaljak meg neki ingyen mert o a nemes. Hagyta oket inkab o maga sem fejlodott. Es ezt nem en irtam le.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and phaidros

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 753
113
A tesla szarnyalasa eddig tartott? Nem tudom hogy a toke attetesek meddig huzzak de szerintem ok szakadtak most be. Azert a bejelentes meg felfele huzhatja a ceg papirjait.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ingatlan detto, ismerős örökölt egy házat vidéken, gondolta majd jó lesz az még, nem adta el azonnal. Fél év múlva lementek csak a falak álltak.
Az ilyen jó lesz az még, meg fél évente -sem- megyek mentalitástól megyek a falnak. Mikor megveszi/megörökli valaki a vidéki házat, csak szarik rá, a szomszédok meg kínlódhatnak vele, ha nem akarják a dzsuvát nézni, meg a kertből átjövő gaz és surja tengerrel melózni. Persze ha el akar a járdán járni valaki, akkor takarítsa a havat, sózza, a belógó fákat metssze le. Persze eszébe sem jut kifizetni, hogy valaki karban tartsa; de még egy jó szót sem képes mondani. Ja és még jó eséllyel pocok, menyét anyámkínja is megtelepszik az elhagyatott házban.
Eladni meg nem akarja, vagyis eladná, csak épp nagyvárosi, vagy épp pesti árat kér érte (belefutottam már néhány ilyenbe).

Befektetni úgy, hogy nem helyben vagy közel van -ha nem ipari terület, vagy valami nagyon extrát felmutató és jó áron megszerzett ingatlan kivételével, ami megéri a karbantartás kifizetését- csakis normálisan működő társasházban érdemes. Nyilván ott is költ rá az ember, mert lelakják, lelakhatják; csak mondjuk egy panel lakásban viszonylag kisebb kárt lehet csinálni. Persze belefutottunk már mi is ilyen és olyan lakóba is. És ez is egy megfontolandó dolog, hogy egy ingatlant kinek, milyen sürgősen, bútorozva vagy bútorozatlanul -ha bútorozva milyen bútorral, mennyire felújítva, milyen távra és mennyiért jó kiadni.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and zeal

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 880
15 325
113
Alapvetően defenzív pozícióban vagyok már jó ideje

Kis kockázat, kis pénz. Amit írsz, az egyébként lehet teljesen igaz, csak a másik része pedig az hogy kisbefektetőként részvényosztalékból sosem lesz pénz, pláne nem rövid megtérüléssel. Hosszú táv, kis hozam, az időre vetítve pedig magas kockázat mert semmi some garantálja hogy a portfóliód cégei 10 ev múlva is versenyképesek lesznek. És eddig azért a spekulánsok gyorsan eljutnak, így egyszerűbb holland tulipántőzsdéset játszani. Néhányan irgalmatlanul megszedik magukat, a többi meg aki csak bukik vagy vetít vagy hallgat. A rulett asztal jó példa.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Kis kockázat, kis pénz. Amit írsz, az egyébként lehet teljesen igaz, csak a másik része pedig az hogy kisbefektetőként részvényosztalékból sosem lesz pénz, pláne nem rövid megtérüléssel. Hosszú táv, kis hozam, az időre vetítve pedig magas kockázat mert semmi some garantálja hogy a portfóliód cégei 10 ev múlva is versenyképesek lesznek. És eddig azért a spekulánsok gyorsan eljutnak, így egyszerűbb holland tulipántőzsdéset játszani. Néhányan irgalmatlanul megszedik magukat, a többi meg aki csak bukik vagy vetít vagy hallgat. A rulett asztal jó példa.
A Rába osztalékát néztem minap, azt számolgattam, hogy kb ugyan azt fizeti most évente osztalékban, 800 ft-os áron véve mint egy hektár föld bérleti díja minálunk, csak épp a föld értéke az elmúlt 10 év alatt minimum megduplázódott, de inkább még magasabb -igaz a jövőbe nem látok, de esélyes, hogy tovább fog még növekedni, a Rába, vagy bármelyik részvény jövője meg szerintem egy fokkal bizonytalanabb és speciálisabb tudást igényel.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 843
113
Kis kockázat, kis pénz. Amit írsz, az egyébként lehet teljesen igaz, csak a másik része pedig az hogy kisbefektetőként részvényosztalékból sosem lesz pénz, pláne nem rövid megtérüléssel. Hosszú táv, kis hozam, az időre vetítve pedig magas kockázat mert semmi some garantálja hogy a portfóliód cégei 10 ev múlva is versenyképesek lesznek. És eddig azért a spekulánsok gyorsan eljutnak, így egyszerűbb holland tulipántőzsdéset játszani. Néhányan irgalmatlanul megszedik magukat, a többi meg aki csak bukik vagy vetít vagy hallgat. A rulett asztal jó példa.
Több részre osztom, csak egy része osztalék, egy része dolgozói részvény, de pl. kihasználom a EUR/HUF mozgást külföldről indított magyar részvény vásárlásánál - ez mondjuk elég bonyolultá teszi a számolást, de írtam rá programot.

Ingatlan nem veszek, plusz a legjobb részvénybe fektetek, ez pedig az oktatás, beiratkozom újra egy egyetemre. A vicc, hogy Németországban évente 6000 euróval csökkentheted az adóalapod, ha tanulsz...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 147
73 722
113

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 843
113
Magyarország sikeresen bocsátott ki kötvényeket 500 millió eurónyi jenben a japán piacon - jelentette be Varga Mihály pénteken...

(Régen még valami olyat tanítottak, hogy a magyar államadósság jelentős részét azért nem tudták leírni/elengedni/eltörölni 1989-90-ben, mert azok nem nagy nemzetközi szervezetektől kapta hanem japán magánbefektetők kezében voltak...)
Nem ertörölni kell, hanem elinflálni - ahogy a japánok is csinálják...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Több részre osztom, csak egy része osztalék, egy része dolgozói részvény, de pl. kihasználom a EUR/HUF mozgást külföldről indított magyar részvény vásárlásánál - ez mondjuk elég bonyolultá teszi a számolást, de írtam rá programot.

Ingatlan nem veszek, plusz a legjobb részvénybe fektetek, ez pedig az oktatás, beiratkozom újra egy egyetemre. A vicc, hogy Németországban évente 6000 euróval csökkentheted az adóalapod, ha tanulsz...
Ingatlant miért nem veszel? A velejáró plusz macera miatt, vagy lekötöttség, vagy nem termel Neked elég hasznot?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 843
113
Ingatlant miért nem veszel? A velejáró plusz macera miatt, vagy lekötöttség, vagy nem termel Neked elég hasznot?
Plusz macera, lekötöttség és kétes a haszontermelése. Senki sem garantálja, hogy 10 év múlva nem egy derékig szaros putrivá lakják le a társasházat/környéket.

Emiatt nekem a profittermelő-képessége kérdéses és nehezen kalkulálható. Magyar állampapírt nem veszek, mert a valutaárfolyam-váltás szívás, az eurós jegyzésűek hozzáférése külföldön csak meghatározott "haverokon" keresztül lehetséges.

Így marad az aktívan kezelt portfolió, jelenleg defenzív vonalon.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 142
113
Nem ertörölni kell, hanem elinflálni - ahogy a japánok is csinálják...

Mármint a 15 éven keresztül negatív és ma is nullát kerülgető japán inflációval? Úgy sikerült elinflálniuk a nemzetgazdasági adósságukat, hogy most már a GDP 240%-ára rúg (30 éve 70% volt), az államadósságuk pedig a GDP 200%-a (30 éve 50% volt). Közben az évi 2% - 8% közti, 30 éves átlagban közel 6% költségvetési hiánnyal és a mindenkin túltevő GDP arányos pénznyomtatással együtt is a GDP növekedésük -2% - +2% sávban mozgott, átlagban 0,5% volt az elmúlt 30 évben. Most épp -8%. Igazi sikertörténet.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 264
113
Emiatt nekem a profittermelő-képessége kérdéses és nehezen kalkulálható. Magyar állampapírt nem veszek, mert a valutaárfolyam-váltás szívás, az eurós jegyzésűek hozzáférése külföldön csak meghatározott "haverokon" keresztül lehetséges.
Szerintem lehet interneten intézni ma már ezt is. Kicsit körülményes ugyan a regisztráció, de onnantól online megy az egész.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 843
113
Mármint a 15 éven keresztül negatív és ma is nullát kerülgető japán inflációval? Úgy sikerült elinflálniuk a nemzetgazdasági adósságukat, hogy most már a GDP 240%-ára rúg (30 éve 70% volt), az államadósságuk pedig a GDP 200%-a (30 éve 50% volt). Közben az évi 2% - 8% közti, 30 éves átlagban közel 6% költségvetési hiánnyal és a mindenkin túltevő GDP arányos pénznyomtatással együtt is a GDP növekedésük -2% - +2% sávban mozgott, átlagban 0,5% volt az elmúlt 30 évben. Most épp -8%. Igazi sikertörténet.
És mégis, el tudta adni az Abeonomics-ot...

Viszont a japán helyzet megértéséhez egy laza 40 évet kell visszaugrani. Hasonló utat járnak az olaszok is. Szerintem ezekre nincs más megoldás, csak a pénznyomda. Az olaszokkal szemben a japánok annyival vannak "könnyebb helyzetben", hogy a BOJ maga dönt és jent nyomtat, míg az olaszok beültek az EKB-s eurós gályába...
 
S

speziale

Guest
És mégis, el tudta adni az Abeonomics-ot...

Viszont a japán helyzet megértéséhez egy laza 40 évet kell visszaugrani. Hasonló utat járnak az olaszok is. Szerintem ezekre nincs más megoldás, csak a pénznyomda. Az olaszokkal szemben a japánok annyival vannak "könnyebb helyzetben", hogy a BOJ maga dönt és jent nyomtat, míg az olaszok beültek az EKB-s eurós gályába...

A japánoknál azért tud működni az abenomics, mert hiába lazít a költségvetés a magánszektor lényegében azt megtakarítja, vagyis az aggregált kereslet nem nő, így a külső egyensúlyuk sem romlik...
persze ugye kérdés mit tekintünk annak, hogy működik...mert ugye hiába nem lett hiperinfláció a pénznyomtatásból, viszont cserébe növekedés se nagyon...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 843
113
A japánoknál azért tud működni az abenomics, mert hiába lazít a költségvetés a magánszektor lényegében azt megtakarítja, vagyis az aggregált kereslet nem nő, így a külső egyensúlyuk sem romlik...
persze ugye kérdés mit tekintünk annak, hogy működik...mert ugye hiába nem lett hiperinfláció a pénznyomtatásból, viszont cserébe növekedés se nagyon...
Viszont a magánszektor arra a társadalomra van ráutalva, amelyik egyre öregebb. Az ipar pedig ezt szenvedi, pár japán cég már felszívódott sajnos.

Drukkolok nekik, de nagyon nehéz helyzetben vannak...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 142
113
Viszont a magánszektor arra a társadalomra van ráutalva, amelyik egyre öregebb. Az ipar pedig ezt szenvedi, pár japán cég már felszívódott sajnos.

Drukkolok nekik, de nagyon nehéz helyzetben vannak...

Inkább azt mondanám, hogy nem nehéz, hanem majdnem kilátástalan a helyzetük a következő néhány évtizedre:
- 30 éve egy helyben topognak, miközben nézzük meg hol volt Kína, Dél-Korea, Tajvan, Indonézia, Malajzia, stb... 30 éve! Japán egyre kevésbé versenyképes. A koreai termékek minőségben hozzák közel ugyanazt - még magas minőségi és fejlettségi kategóriákban is - olcsóbban, mint a japánok. Tajvan a közepes minőségi és árkategóriáig szorítja ki őket. A kínaiak pedig az olcsó és közepes árú termékkörnél mindenkire rávernek.
- Természeti erőforrásokkal meglehetősen mérsékelten vannak ellátva. Az olcsó és szorgalmas munkaerőre alapozott, exportvezérelt fejlődés pedig megállt náluk '80-as évek végére. Most már drasztikusan elöregszik a társadalmuk (ebben világelsők) és ütemesen fogy a népességük. Az emberi erőforrás terén sincsenek tartalékaik, miközben Ázsia legtöbb országában még bőven van nagy létszámú, olcsó, termelésbe bevonható, Kelet-Ázsiában rendkívül szorgalmas és tanulékony munkaerő, amelynek nem csak a létszáma és az ára, hanem a képzettsége terén is jelentős a tartalék és a fejlődési ütem.
- A belső keresletre alapozva nem tudnak növekedni. A japánok inkább megtakarítanak és kevésbé szeretnek fogyasztani, még minimális, vagy nulla kamat mellett is. Ezzel együtt azért sikeresen letornázták a korábbi magasabb szintről a megtakarítási rátát, mégsem lett belőle belső növekedés. A nulla kamat politikával az elmúlt több, mint 30 évben sem értek el érdemi gazdasági növekedést, csak az adóssághegyet növelték mindenki másnál nagyobbra. Ráadásul a nulla kamat mellett a megtakarítás állomány sem igazán nő.
- A fő exportpiacuk az USA, mely nagyon úgy néz ki, hogy hanyatlás előtt áll a következő évtizedekben és az EU, amely már egy ideje hanyatlik. Ezen kívül Korea, Hongkong, Thaiföld, Tajvan, ahol viszont egyre kevésbé versenyképesek.
- A különböző innovációs listák többségén is bőven kiszorultak az első 10-ből.
- A belföldi megtakarítások legnagyobb része közvetlenül, vagy közvetve (alapokon, nyugdíjbiztosítás állományon, bankok állampapír állományán, stb...) keresztül visszafizethetetlen mértékű államadósságban pihen. A legnagyobb ütemű pénznyomtatást ők produkálták. A megtakarítások tetemes része csak virtuálisan létezik.
- Ami megtakarításuk nem jen eszközökben van, annak java része dollár. Hagyományosan Japán az amerikai állampírok legnagyobb kimutatott külföldi tulajdonosa. Márpedig az amerikai adósság értékével kapcsolatban minimum erőteljes kockázatok állnak fenn a félelmetes ütemű eladósodás növekedés és a korlátlan pénznyomtatás közepette.
- Az USA Kína elleni gazdasági háborújának egyik nagy vesztese Japán és ha fegyveres lesz a háború, akkor is Japán lesz az egyik fő frontország, annak minden kellemetlenségével.
- Az USA oroszok elleni gazdasági háborúja sem tesz jót Japánnak.
- A környéken majdnem mindenki revansot venne rajtuk és szívesen megfojtaná őket egy kanál vízben.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Az USA Kína elleni gazdasági háborújának egyik nagy vesztese Japán
Szerintem meg pont fordítva. Kiesnek a kínai termékek így a japcsi gyárak hazavihetik a termelést és USA piacra tudnak eladni.
A japán ipar második fellendülése lehet.
Csak akkor lesz nekik rossz, ha tényleg háború lesz, mert akkor ők lesznek a front.