Viszont a magánszektor arra a társadalomra van ráutalva, amelyik egyre öregebb. Az ipar pedig ezt szenvedi, pár japán cég már felszívódott sajnos.
Drukkolok nekik, de nagyon nehéz helyzetben vannak...
Inkább azt mondanám, hogy nem nehéz, hanem majdnem kilátástalan a helyzetük a következő néhány évtizedre:
- 30 éve egy helyben topognak, miközben nézzük meg hol volt Kína, Dél-Korea, Tajvan, Indonézia, Malajzia, stb... 30 éve! Japán egyre kevésbé versenyképes. A koreai termékek minőségben hozzák közel ugyanazt - még magas minőségi és fejlettségi kategóriákban is - olcsóbban, mint a japánok. Tajvan a közepes minőségi és árkategóriáig szorítja ki őket. A kínaiak pedig az olcsó és közepes árú termékkörnél mindenkire rávernek.
- Természeti erőforrásokkal meglehetősen mérsékelten vannak ellátva. Az olcsó és szorgalmas munkaerőre alapozott, exportvezérelt fejlődés pedig megállt náluk '80-as évek végére. Most már drasztikusan elöregszik a társadalmuk (ebben világelsők) és ütemesen fogy a népességük. Az emberi erőforrás terén sincsenek tartalékaik, miközben Ázsia legtöbb országában még bőven van nagy létszámú, olcsó, termelésbe bevonható, Kelet-Ázsiában rendkívül szorgalmas és tanulékony munkaerő, amelynek nem csak a létszáma és az ára, hanem a képzettsége terén is jelentős a tartalék és a fejlődési ütem.
- A belső keresletre alapozva nem tudnak növekedni. A japánok inkább megtakarítanak és kevésbé szeretnek fogyasztani, még minimális, vagy nulla kamat mellett is. Ezzel együtt azért sikeresen letornázták a korábbi magasabb szintről a megtakarítási rátát, mégsem lett belőle belső növekedés. A nulla kamat politikával az elmúlt több, mint 30 évben sem értek el érdemi gazdasági növekedést, csak az adóssághegyet növelték mindenki másnál nagyobbra. Ráadásul a nulla kamat mellett a megtakarítás állomány sem igazán nő.
- A fő exportpiacuk az USA, mely nagyon úgy néz ki, hogy hanyatlás előtt áll a következő évtizedekben és az EU, amely már egy ideje hanyatlik. Ezen kívül Korea, Hongkong, Thaiföld, Tajvan, ahol viszont egyre kevésbé versenyképesek.
- A különböző innovációs listák többségén is bőven kiszorultak az első 10-ből.
- A belföldi megtakarítások legnagyobb része közvetlenül, vagy közvetve (alapokon, nyugdíjbiztosítás állományon, bankok állampapír állományán, stb...) keresztül visszafizethetetlen mértékű államadósságban pihen. A legnagyobb ütemű pénznyomtatást ők produkálták. A megtakarítások tetemes része csak virtuálisan létezik.
- Ami megtakarításuk nem jen eszközökben van, annak java része dollár. Hagyományosan Japán az amerikai állampírok legnagyobb kimutatott külföldi tulajdonosa. Márpedig az amerikai adósság értékével kapcsolatban minimum erőteljes kockázatok állnak fenn a félelmetes ütemű eladósodás növekedés és a korlátlan pénznyomtatás közepette.
- Az USA Kína elleni gazdasági háborújának egyik nagy vesztese Japán és ha fegyveres lesz a háború, akkor is Japán lesz az egyik fő frontország, annak minden kellemetlenségével.
- Az USA oroszok elleni gazdasági háborúja sem tesz jót Japánnak.
- A környéken majdnem mindenki revansot venne rajtuk és szívesen megfojtaná őket egy kanál vízben.