A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 008
113
Szemlézett verzió a sajtájból, ezért az időzőjel.



“Még akkor is 393-as euróval számoljunk idén, ha lesz megállapodás az uniós forrásokról. Ám akár 420 és 450 forint is lehet az euró, ha nem tudunk egyezségre jutni a helyreállítási alapról, és nem lép közbe az MNB - derül ki az Equilor legfrissebb elemzéséből.


Számos kockázat miatt jelentős nyomás nehezedik a forintra, ezért idén 393-as euró-forint árfolyammal kalkulálhatunk, de csak akkor, ha sikerül az Európai Unió helyreállítási alapjáról megegyezni az Európai Bizottsággal.

A forintot gyengítő tényező

az uniós források lehívása körüli bizonytalanság,
az orosz invázió elhúzódása,
a nagy jegybankok monetáris szigorítása, illetve
a kormány nem konvencionális adópolitikai lépései.
Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank folyamatos kamatemelése segít a forintnak. Ha azonban nem sikerül dűlőre jutni az uniós helyreállítási pénzekről, akkor 400 forint feletti forint-euró árfolyam is elképzelhető, sőt, ha nem avatkozik közbe a jegybank, akkor 420-450-es árfolyam sem lenne kizárható – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb elemzését ismertető sajtótájékoztatón.

Benzinár, olajembargó

A 480 forintos üzemanyagár legfeljebb addig tartható, amíg érkezik az Ural típusú olaj Oroszországból. A friss benzinár szabályozás akár újabb konfliktust szülhet az EU-val, ráadásul megnehezíti a hazai kutak dolgát - mondta Török Lajos, az Equilor vezető elemzője.

Szerencsére Magyarország jól járhat az olajembargóról szóló uniós megállapodással, mert csővezetéken érkezhet majd olaj Oroszországból,
az olaj nemzetközi ára azonban magas marad. Kérdéses az is, hogy meddig maradhat fenn az embargó ezen formája, vagyis a csővezetékes szállítás engedélyezése, illetve annak is fennáll a veszélye, hogy az ukránok esetleg elzárják az olajvezetéket.
Az orosz olajtól jelenleg leginkább Szlovákia, Magyarország, Csehország, és Bulgária függ.

A magas energiaárak azonban jócskán visszavetik az európai versenyképességet, mert – a drága gázárakkal - pumpálják a pénzt az Egyesült Államok, Oroszország és Katar felé.
Háborús kockázatok, árstop

Elhúzódó konfliktusra számíthatunk Ukrajnában, ami nem jó a tőkepiacoknak. Egyre több jel utal arra, hogy egy proxy háború zajlik a jelentős nyugati fegyverszállítmányok és a hírszerzési információk miatt – mondta Török Lajos.

Mindez emeli az energiaárakat és az inflációt, amit az árstopok sem képesek kordában tartani.
Az árkorlátozások ritkán működnek, akkor sem mindig, erre Kornai János közgazdász már korábban is rámutatott.
Például Argentínában több mint 1400 termék árát maximalizálták, Venezuela is ezzel próbálkozik, de nem sok sikerrel csökkentették az inflációt - tette hozzá a vezető elemző.
Különadók: többet visznek, mint hoznak?

Az ezermillliárd forintos lyukat kell befoltozni a költségvetésben, de az extraprofittal sújtott ágazatok között vannak olyanok is, amelyek veszteséget halmoztak fel az elmúlt időszakban.

Összességében a különadók ismételt kivetése „a kommunizmus felé tett újabb lépés” lehet, és az üzenete negatívabb lehet, mint amennyi bevételt hoz, ráadául emelheti az inflációt - derül ki az elemzésből.
A MOL és OTP lesz a legnagyobb befizető, az olajtársaságtól 250 milliárd forintot vesznek el, ami közel azonos a leendő finomítói beruházás költségeivel.

Az OTP 80 milliárdos költséggel számolhat, a Magyar Telekomra pedig 15 milliárd forintnyi adó eshet.

A hazai élelmiszerláncok profitmarzsa amúgy is alacsony, ezért szinte borítékolható, hogy áthárítják majd az pluszadó terhét a fogyasztókra.
A fapados légitársaságok sem tudják kigazdálkodni az extra 10-15 eurós díjat.

A tranzakciós illeték kiterjesztése tovább ronthatja a pénzügyi tudatosságot és a vagyonépítési hajlandóságot, a nyugdíj előtakarékosságot – tette hozzá Török Lajos.

Tartósan magas lehet az alapkamat

A kormány által bejelentett intézkedések érintik a vállalati és állami beruházásokat, ami lassulást hoz az idei növekedésben.
Idén 3,8 százalékos növekedéssel lehet kalkulálni, amennyiben sikerül megállapodni az EU-val a helyreállítási alap felhasználásáról
– mondta Varga Zoltán elemző.
Az inflációval kapcslatban kiemelte: 21 éve nem látott mértékben nem látott mértékben emelkednek idén az árak,
idén 9 százalék körüli infláció várható éves szinten.
A jegybanknak tartósan magas alapkamat szintet kell fenntartania, emellett idén jelentős, 5,5 százalékos hiány várható, és ezt is nehéz lesz tartani.
Ha ugyanis nem sikerül megállapodni az EU-val, akkor újabb kiigazításoka lesz szükség.
A jegybank várhatóan lassítani fog a kamatemelések ütemén, és az előzetes alelnöki jelzés szerint az 50 bázispontos ütemre vált, míg az egyhetes betéti kamatnál 30 bázispontos emelést tarthatnak.
Így 7,9 százalékon érhet össze a két kamatszint.
Leminősítésre alapesetben nem számíthatunk, a Fitch július 22-én értékeli az országadósságot. Ha azonban nem sikerül megegyezni az uniós pénzekről, akkor leminősítés várható az Equilor értékelése szerint, továbbá devizakötvény kibocsátásra is sor kerülhet.
Az előrejelzés szerint 2024-re 73 százalékos államadósság/GDP arány várható
a jelenlegi helyzet alapján.
A nemzetközi környezetben újabb kamatemelések várhatóak, mert 40 éves csúcson van az áremelkedés üteme. Az eurózónában lassabb lesz a növekedés, miközben felgyorsult az infláció, így júliusban – 11 év után először – sor kerülhet az Európai Központi Bank várhatóan 25 bázispontos emelésére, míg az amerikai jegybank egyelőre 50 bázisponttal emelheti a kamatszintet.

Emelkedő terményárak

A hazai mezőgazdasági termények árával kapcsolatban elhangzott, hogy
az emelkedő termelési költségeket a gazdák részben át fogják hárítani a fogyasztókra. A régióban az ukrán búza lefelé húzza a búza árát, a tavalyi ukrán búza is itt van a régióban, a drága szállítási költségek miatt bizonytalan a tovább szállítás.
Az orosz és ukrán búza kiesése az észak-afrikai térségben óriási problémát jelent, Egyiptom például 5 éves szerződéssel rendelkezik Ukrajnával, amit Kijev nem tud teljesíteni a háború miatti orosz lezárások miatt.

Az ukrán import elmaradása az éhezés kockázatát növeli az észak-afrikai régióban, ami a migrációra is hatással van.”

ezt az extraprofitos szöveget egy MOL esetében kifejezetten hülyeségnek tartom. Egy olajfinomító nem más, mint egy folyamatos építkezés, kell a pénz, így tud megbízhatóan és normálisan termelni. Nem azért drága a benzin - Magyarországon sem - mert drága a kőolaj. Volt ennél drágább is, de akkor nem volt ilyen drága az üzemanyag. A rengeteg adó, na az a sok.

A németeknél is erről megy a vita hetek óta, hogy irreálisan magasak az adók, amivel még a németek is a költségvetési lyukakat tömködik (van itt is, csak erről nem szoktak beszélni, kezdve az Energiewende meg a Willkommen költségvonzataira - első körben). A finomítói részen keletkezik profit - ez egyértelmű, de annak is egyértelműnek kellene lennie, hogy miért. Egy olajfinomító - pláne az egyetlen az országban egy nem helyettesíthető termék. Illetve helyettesítheted, felárral.

Hatalmas hülyeség, mert a MOL-nak pontosan most kellene a segítség. Európa vegyipara rövidesen le fog térdelni, ha a gázembergót bedobják. Érdekes, a BorsodChem-et miért nem adóztatják meg - elvégre bőven nagyfogyasztó és az MDi-ért meg a TDi-ért aranyárat kérhet az autógyártóktól?

Pont most nyomnék pénzt az iparba...
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113
A kérdés csak az miből?
miből?

  • A költségvetésen lyuk tátong, s a hiány még nőhet
  • MNB minuszos, s éppen szigorít (meg nem is)
  • bankok mint finanszírozók most adják vissza a likviditás egy részét adó formájában
  • államadósság még ok, azt lehet növelni( lesz is deviza kötvény)
  • külkereskedelem és a külgazdaság mérlege minuszos
  • forint harmatos, ergo Ft alapú kötvények kibocsátása se lesz olcsóbb

A kormány 800+800 milliárdot tervez bevonni(átütemezni)a lyukak betömésére.
S ha ez így bejön akkor az egyensúlyi helyzetet érhetjük el?
Ha bejön.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113

“Kirobbanó formában volt a magyar gazdaság az idei év első három hónapjában. A KSH az előzetes GDP-adatokhoz képest nem módosította a növekedési számokat, a részletekből azokban kiderült, hogy a mezőgazdaságon kívül a gazdaság minden ágazata hozzájárult a bővüléshez. Érdemben nőtt az ipar, az építőipar, és a szolgáltató szektor is. Az év második felében már borúsabb lesz a helyzet, nemcsak a háború és a magas infláció, hanem a költségvetési kiigazítások miatt is.“


Szubjektív megjegyzés: néha az a percepcióm, h a magyar gazdaságra nézve a külső tényezőkön kívül a magyar állam(mint önálló szereplő és gazdaság politikáért felelős aktor), s a politikai döntéshozók jelentik a legnagyobb kockázatot.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113

“ Az előzetes ígéretének megfelelően csütörtökön újabb 30 bázisponttal 6,75%-ra emelte az egyhetes betét irányadó kamatát az MNB. A jegybank legközelebb június végén léphet, ha addig a piaci körülmények nem indokolnak beavatkozást.”

Eddig nem sok reakció az árfolyamon.
Technikai kép szerint is illene lefordulnia(erősödnie a forintnak).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Fundin

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113
Összesen 685 milliárd forintnyi családi adóvisszatérítést igényeltek az érintettek - derült ki a pénzügyminiszter csütörtöki délelőtti tájékoztatásából.

Beérkeztek a végleges számok, a családoknak visszaadott összeg meghaladja a 685 milliárd forintot - jelentette be Varga Mihály. Posztjában arra is emlékeztet, hogy

Február 14-ig 610 milliárd forintot kaptak vissza a gyermeket nevelő szülők,
míg az adóbevallásokban további 75 milliárd forintot igényeltek vissza.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Venom85

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 492
59 941
113

“Kirobbanó formában volt a magyar gazdaság az idei év első három hónapjában. A KSH az előzetes GDP-adatokhoz képest nem módosította a növekedési számokat, a részletekből azokban kiderült, hogy a mezőgazdaságon kívül a gazdaság minden ágazata hozzájárult a bővüléshez. Érdemben nőtt az ipar, az építőipar, és a szolgáltató szektor is. Az év második felében már borúsabb lesz a helyzet, nemcsak a háború és a magas infláció, hanem a költségvetési kiigazítások miatt is.“


Szubjektív megjegyzés: néha az a percepcióm, h a magyar gazdaságra nézve a külső tényezőkön kívül a magyar állam(mint önálló szereplő és gazdaság politikáért felelős aktor), s a politikai döntéshozók jelentik a legnagyobb kockázatot.
Ez sajnos (majdnem) mindenütt igy van.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113

“ JELENLEG AZ 5 ÉVES, INFLÁCIÓKÖVETŐ EURÓS ÁLLAMPAPÍR AZ EURÓZÓNA INFLÁCIÓJA FELETT 0,5%-OS KAMATPRÉMIUMOT KÍNÁL, EZ AZ ÚJ PAPÍR ESETÉBEN 0,25%-RA CSÖKKEN.”

Készülve a ECB kamatemelési ciklusra..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Venom85

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 343
96 716
113

“Turkish inflation soars to 73%, highest since 1998”

A szultán ehhez IS ért.
Meg fog bukni ez a jó hírem.

A rossz, hogy a török geopolitika nem fog változni. Erdogan sikeresen feltette őket a térképre és tovabbra is expanzív politikát fognak folytatni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby