"Meg úgy is, hogy a multi hozza a technológiát, tudást, megszervezi a gyártást...."Tartsa be ugyanazokat a szabályokat amit otthon, fizesse ugyanazokat a közterheket és béreket mint otthon
Betartja. Az állam által előírt minimálbért mindig betartja, pont mint otthon.
Az, hogy itt kevesebbet ad, azért van, mert ennyiért is kap munkást. Németben meg azért ad annyit, amennyit, mert csak annyiért van melós.
Egyébként láthatod, az utóbbi időben ahogy egyre nagyobb a munkaerőkereslet, úgy nőnek a bérek is.
Ez is kereslet-kínálat alapján működik.
A multi soha nem gyárt semmit. A beszállítók gyártják a terméket nem a multik. Az alkatrész gyártás és a késztermék értékesítése között keletkezik a haszon, azzal kell foglalkozni nem reszelni a vasat.
De, sok esetben gyárt is. Tudom, én is egy ilyen multinál dolgozok. A kulcsfontosságú alkatrészeket itt gyártják le, csak a csomagolás és műanyag alkatrészek marad a beszállítókra. Persze nem minegyik. Van aki csak összeszerel és mindent a beszállítók csinálnak, de olyan is van, hogy még az összeszerelést is mással végezteti, ő meg csak megtervezi és megszervezi a termelést itt.
A hülyék saját megtakarításaiból képződő tőkéből felvett kölcsönből felépített struktúrában, gyárban őket éhbérért dolgoztatva a filléres bekerülési költség többszöröséért eladja nekik a saját hülyeségük gyümölcsét.
Jó drágán. A hasznot meg zsebre teszi.
Így is értelmezheted. Meg úgy is, hogy a multi hozza a technológiát, tudást, megszervezi a gyártást, ahhoz, hogy termékhez jussunk. Igaz, hogy mi állítjuk elő, de nélküle meg nem jutnánk hozzá se.
A nyugati béreket kell elérni, meg azt, hogy ne csak az olcsó összeszerelés menjen itt, hanem a tervezés, marketing, stb. onnantól kezdve meg szinte tökmindegy, hogy multinál vagy magyar cégnél dolgozik a melós.
Csak megjegyzem, hogy a profit a nagy magyar cégektől is ugyanúgy ki tud vándorolni az országból. Hisz ki is részesül a profitból? A leggazdagabb 1-2%. Akik aztán Karibi utazásra, vagy 1 millió eurós Porschéra költik, mint a CBA tulaja.
Szerinted melyik esetben marad az országban több pénz? A Lidl esetében, aki 240000 forintot ad a munkásainak és a maradék pénzt kiviszi, vagy a CBA esetében, aki 120000 forintot ad a munkásainak és a profitból meg Porschet vesz?
https://index.hu/belfold/2015/07/02/cba_baldauf_laszlo_interju/
Szóval, mint minden, ez sem fekete vagy fehér. Attól még, hogy egy cég külföldi tulajdonú, nem feltétlenül rossz, mint ahogy az sem feltétlenül jó, ha magyar a tulaj.
Mert a multi központi irodája tele van feltalálókkal, kísérleti laborral, rendszerszervező és gyártástervező csapatokkal és a csúcsfőnökök ha éppen nem kell az irodájukban tárgyalni akkor lent esztergálnak az alagsorban.