melampo
Kapizsgálom, hogy mire akarsz kilyukadni. Viszont én picit máshogyan látom a helyzetet.
Jelenleg ugye az a helyzet, hogy a jegybank el van zárva az államtól. A bank rendszer pedig két szintű.
Azt mondod, hogy azzal az elvvel amit én leírtam, kifogyna a pénzből (vagyis az univerzális csere eszközből) a belső piac.
Úgy érzem két dolgot nem vettél figyelembe:
1. A külkereskedelmi mérleget:
Ugyanis egy olyan ország amely többet exportál, mint importál nem tud kifutni a pénzből olyan módon, mint amit te leírtál. Hiába fizet akár az exportért a vevő másik pénznemben, azt a jegybank saját pénzben könnyedén beváltja. Ráadásul ebben az esetben mindig pozitív lesz a jegybank deviza mérlege.
Ha egy ország többet importál, mint exportál akkor ténylegesen képes fogyni a saját fizető eszköze, viszont a jegybank ezt képes pótolni, igaz nem a végtelenségig.
De ez a probléma a mostani rendszerben is fönn áll, hiszen amelyik országból megy ki a pénz az szegényedik.
Ez most is tényállás. Zárt rendszereknél (földbolygó) ez egy elkerülhetetlen dolog.
2. A másik az, hogy az államot , mint szereplőt nem vetted figyelembe.
Ugyanis egyrészt képes bele nyúlni az export-import mérlegbe, például vámok vagy átmeneti pénzrontás lévén.
Másrészt az állam, állami beruházásokkal képes pénzt pumpálni a gazdaságba ha ez szükséges.
Az én általam felvázolt rendszer egyik fontos pontja (igaz eddig még nem volt róla szó), hogy az állam és a jegybank nem teljesen független.
Ha esetleg valamilyen módon a pénz, mint csere eszköz kezdene elfogyni a gazdaságból (nem optimális a pénz mennyisége) akkor a jegybank az államon keresztül is képes pénzt önteni a gazdaságba, akár a kereskedelmi bankok megkerülésével is. Erre például az építő ipari beruházások tökéletesek egyébként, hiszen sok olyan társadalmilag hasznos dolgot lehet megvalósítani, amely nem terheli árúval a piacokat, viszont pénzt juttat a fogyasztók zsebébe.
(Hozzá tenném, ezt a módszert már az Egyiptomiak is ismerték! )
Ha pedig esetleg túl sok pénz kerül a gazdasági körforgásba, akkor pedig ugyan úgy az állam képes a pénzt kiszedni a piacokról valamilyen formában. Lényegében többletes költségvetést kell csinálnia. És a többletet nem vissza engedni a gazdaságba.
"A kerbank ezzel jegybanki, jelzálogbanki, és leszámítoló banki jogosultsággal rendelkezik. A gyakorlatban megszűntek a szigorúan vett és kontrollálható - egymást kontrolláló- jegybanki, jelzálogbanki, leszámítoló banki, befektetési banki tevékenységek és mindezek korlátozás nélkül átmentek a kerbankok tevékenységébe. "
Hát ez itt a k*rva nagy probléma!
Erre lehetne megoldás a fentebb vázolt pénzügyi rendszer.
Ugyanis jelenleg csak vetítés az, hogy a kerbankok, előre terveznek stb.... Nincs ilyen. Addig harácsolnak amíg lehet, a vezetők annyi lóvét vesznek ki amennyit csak bírnak, ha pedig beüt a krach a felelőtlen f@szarcúságuk miatt , akkor meg sírnak, hogy az állam mentse ki őket.
Vagy mint a deviza hitelnél, mindent rálőcsölnek a társadalomra. Ott is jól kijött a kerbankok legendás előre látása.... kb. a következő kokain csíkig látnak el.
Velük szemben egy pénzpiacot kontrolláló jegybank egy hihetetlenül stabil pont. Ő sem tökéletes, itt is vannak válságok és ciklusok, viszont sokkal "simább" lehetne az egész gazdaság működése. Ha jól csinálják "laposabb" lenne a ciklikusság grafikonon ábrázolva
A külkereskedelmi mérlegnek nincs jelentősége. Egyszerűen csak a pénzrendszer alapvető működési elve kivonja a pénzt a gazdasági körforgásból. Az elásott aranyat nem költöd el, az hiányzik másnap a vevők kezéből, a pénzverő verhet újat és valaki elköltheti, hogy az egyensúly fennmaradjon.
100,- Ft bevételedből 80,- Ft a költséged az visszaforog 20,-Ft hasznot nem forgatsz vissza de abból valamennyit személyes fogyasztásra fordítasz, mondjuk a felét. 10,-Ft visszaforog de 10,-Ft bent marad a bankban mint megtakarítás. A következő tranzakciónál a vevőnek már csak 90,-Ft-ja van, ennyi lesz a bevételed. 70 ,-Ft költség 10,-Ft személyes fogyasztásra visszaforog de 10,-Ft megint bent marad a bankban mint megtakarítás.
A következő tranzakciónál a vevőnek már csak 80,-Ft-ja van, ennyi lesz a bevételed. 60 ,-Ft költség 10,-Ft személyes fogyasztásra visszaforog de 10,-Ft megint bent marad a bankban mint megtakarítás.
Ésígytovább,ésígytovább.................
Ha minden tranzakciónál a hasznom bizonyos százalékát pl. 50% nem költöm személyese fogyasztásra hanem a bankban vagy a párnám alatt tartom az a pénz hiányozni fog a gazdaságból. Néhány tíz tranzakció után a bankban vagy a párnám alatt lesz az összes pénz megtakarításként.
Ezt vissza kell juttatni a gazdaságba.
Az állam, mint szereplő ugyanolyan szereplő pénzügyi szempontból mint bárki más. A szabályozó szerepét a pénzügyi alanyiságától el kell különíteni. Amíg magánszemélyként az ingatlanaid és az ingóságaid jelzálogfedezetként és a fizetésed mint jövedelem adja a hitelképességedet addig az állam esetében is ugyanúgy a tulajdon jelzáloga és az állami bevételek, jövedelmek a hitel fedezetei.
A megtakarításként a gazdaságból kivont pénzt tök mindegy, hogy a bank az államnak hitelezi ki és az állam költi el beruházásokra vagy magánszemélyeknek.