Akárhogy csavarod, ez akkoris takarékossági szempont. A bomba ugyanaz, ha rádobod a bunkerre szétkapja, ha mellédobod akkor cseszheted. Okosbombával rádobsz egyet, butával meg meg kell szórd, hogy az egyik kapja telibe a tízből vagy százból. Most hogy hogy adták elő az egy ugyanolyan dolog, mint ahogy a sajtónak adják elő, hogy azért kell az okosbomba, mert mert mennyivel humánusabb, közbe azért, mert hatékonyabb és összességében olcsóbb. De számolni az okosbombák bevezetése előtt is tudtak és megfuttatták, hogy mibe kerűl az alkalmazásuk.
Az a célponttól függ, hogy mi az olcsóbb.
Kemény célpontnak minősülő pontcélok ellen, ha csak a bombákat nézzük, akkor az irányított fegyver az olcsóbb, mert ha nem találod telibe, akkor nem érsz el eredményt és túl sok bevetésen túl sok hagyományos bombát kellene ledobni egy telitalálatért. Bár a bombák közt is van olyan betonromboló buta változat, amit arra találtak ki, hogy a légvédelem ellen alacsony magasságot és nagy sebességet használva kis ugrásból oldják, ejtőernyővel fékezik, hogy a repülőgép biztonságos távolságba érjen és rakétával gyorsítják, hogy a kemény célokat is átüsse. De ha nagyobb szerkezetek, hidak, felüljárók, adótornyok, stb... teljes lerombolása a cél, akkor a nem irányított betonromboló bomba, vagy rakéta sem igazán alternatíva.
Ha már a rakétákat is figyelembe vesszük, akkor még kemény pontcél esetén is van olcsó, de hatékony nem irányított rakéta (kivéve a nagy, kemény célok teljes lerombolását). Orosz fegyverek közül az Sz-8-asok 0,8 m vasbeton, az Sz-13-asok 6 méter föld + 1 méter vasbeton átütéssel 2-4 km-en belüli viszonylagos pontosságukkal és egy rácsapásból is nagy számban való indíthatóságukkal adott esetben kielégítőek lehetnek a feladatra. Az SZ-25 szintén részben betonbunkerek, repülő fedezékek ellen lett megalkotva.
Mozgó kemény célok, azaz harcjárművek ellen nem irányított kategóriában a kazettás bombák és a több nyilas, vagy - nem túl nagy páncél vastagságig - a nehéz repeszes, illetve a kumulatív nem irányított rakéták működnek. Persze mivel a célpont kisebb, mint mondjuk egy repülőgép fedezék, esetleg éppen mozog, már számottevően nehezebb eltalálni tisztes távolságot tartva, irányított fegyver nélkül, még egy komolyabb sorozat rakétával is.
Puha célok, vagy egy kisebb területen elszórt több puha célpont ellen azonban kifejezetten nem az irányított fegyverek költséghatékonyak, hanem a repesz bombák/rakéták, aeroszol bombák/rakéták, kazettás bombák és kis nyilas nem irányított rakéták. Akár még nagyobb távolságból is, mert terület célok ellen egy határon belül az egyes rakéták, bombák pontossága kevésbé számít, mint az egy rácsapásból oldható töltetek száma és az azok által repeszekkel, nyilakkal, lökéshullámmal megfelelő sűrűségben lefedett terület.
Az irányított bombákat és rakétákat tényleg nem az irányítatlan fegyverek általános alternatívájaként fejlesztették ki, hanem meghatározott kemény pontcélok ellen. Ha az irányított fegyvereket valóban csak az olyan célok ellen használnák, amelyek ellen eredetileg fejlesztették, akkor lehetne mondani, hogy van benne takarékossági szempont (bár ez esetben is legalább annyira a távolabb maradás a fő szempont és nem a takarékosság). De pickupok, bokrok mögött, házakban bujkáló kalasnyikovosok ellen irányított fegyvereket használni minden csak nem takarékos megoldás. Akinek sok pénze van és szereti szórni, sőt a hadiipar örül is neki, hogy szórják a pénzt az megteheti, hogy így csinálja. De a mai napig egy csomó célpont ellen a nem irányított fegyverek a költséghatékonyabbak. A szíriai célpontok többsége ebbe a kategóriába tartozik.
Az viszont általánosan igaz, hogy a nem irányított fegyverek esetén több a "járulékos kár" (milyen szép elvezés a civilek pusztítására) ha civilek is vannak a célpontok közelében.