- A repülőgép hordozó feladata a repülőgép hordozás. Az, hogy az oroszok kitaláltak állatságot és végre is hajtották, az nem az én hibám...
- Egyetlen másik rephordózón a világon soha nem volt más támadófegyverzet, mint a gépe. Angol, francia, jenki hordozó, egyre megy.
Ez így ferdítés. A repülőgép hordozók egy részére a hőskorban amerikai és brit hordozókon egyaránt nagy 120mm-es ágyúk is kerültek. Igaz akkor mindössze 2-3 romboló kísérte azokat.
Lásd pld a Lexington osztályt.
https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Lexington_(CV-2)
A Saratoga 203mm-es lövegekkel is rendelkezett -
https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Saratoga_(CV-3)
1942-ben még az Enterprise is fasza 125mm-es lövegekkel is rendelkezett.
https://en.wikipedia.org/wiki/5"/38_caliber_gun
Aztán változott a filozófia és és csak kisebb méretű gyorstüzelő ágyuk kerültek a hordozókra, + sok géppuska, amelyek egy részét szinte csak a támadás elött szereltek fel mindenféle korlátra.
A brit Ark Royal is 110mm-es lövegekkel rendelkezett, amely a repülőgépek lelövésén túl csakorlatilag egy romboló főfegyverzetének felelt meg, sőt néhány könnyűcirkálóének.
Az Indefatigable 120mm-es lövegei szintén vizfelszini hajók elleni is több mint alkalmasak voltak,kivéve csatahajók..
https://en.wikipedia.org/wiki/QF_4.5-inch_Mk_I_–_V_naval_gun
Még a Eagle is rendelkezett ilyen lövegekkel.
https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Eagle_(R05)
A francia Clemenceau és Foch is 100mm-es lövegekkel is rendelkezett.
https://en.wikipedia.org/wiki/Clemenceau-class_aircraft_carrier
Az orosz hordozó a viszonylag kisszámú kísérőhajó (eleve kevés romboló és cirkáló volt az amcsikéhoz képest) és az eltérő feladatkör miatt kapott csapásmérő fegyverzetet.
Fentiek ellenére szerencsétlen megoldás, mivel a hordozó tényleg arra való, hogy repülőeszközt hordozzon, de attól még a felszini, és viz alatti csapásmérő képességet sem hanyagolták el sehol a világon. Más kérdés, hogy a hordozókat amerikai oldalon annyi romboló és cirlkáló sőt tengo kísérte, hogy a 60-70 ev évektől - tehát a lérak korszak után, nem tartották szükségesnek az USN-nél csak a rövid hatótávolságú és pontvédelmi fegyvereket (majd később a lézerfegyvert is)
A többi ország hordozóit viszont 2-3 kísérőhajó védi, tehát ott közepes hatótávolságú lérakot és általában felszerelnek, a nagyobb hatótávolságú vizfelszin - vizfelszin rakéta viszont csak az orosz hordozok sajátja..