Admiral Kuznyecov / Kuznetsov / Project 11435 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
Érdekes mert a hajón 5 Mig-29KR/KUBR és Szu-33 is volt méghozzá abból is 5.

vh7R6O24iJc.jpg

5TfcNF84R4s.jpg

sQ0RtWsNmm8.jpg

jqfli5JbBH8.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Kicsit OFF, de hordozós ez is.
Azon agyalok, hogy nem lenne költséghatékonyabb megoldás? Szögfedélzetet, katapultot stb. építeni egy partraszálló hajóra vállalva, hogy annyival nagyobb és drágább lesz a hajó, vagy STVOL repülőt kifejleszteni, hogy ezekről üzemeljen?
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Kicsit OFF, de hordozós ez is.
Azon agyalok, hogy nem lenne költséghatékonyabb megoldás? Szögfedélzetet, katapultot stb. építeni egy partraszálló hajóra vállalva, hogy annyival nagyobb és drágább lesz a hajó, vagy STVOL repülőt kifejleszteni, hogy ezekről üzemeljen?

Mac igazából én sem értem miért dob annyit az áron 2,3 esetleg 4 gőzkatapult, inkább az atomhajtás kerülhet sokba. A sísánc meg ugye kvázi ingyen lenne. A STOLV gépek sose lesznek egyenértékűek akár egy CATOBAR géppel, egy STOBAR-géppel is alig-alig. Ráadásul egy STOLV gép talán még drágább is a komplexebb meghajtás miatt, igaz, a CATOBAR változat sárkányszerkezetét erősebbre kell tervezni a katapult és a fékezőkábelek miatt. Tehát lehet hogy a hajó drágább lenne, de az esetleg visszajönne az olcsóbb gépeken.

A USS America mindenesetre így is nagyobb harcértéket képvisel a Kuznyecovnál. Az utóbbi mostani szereplése eddig egyértelmű lebőgés, nem igazán érte hogy mit keres ott annak fényében, a többi orosz egység (harcászati repülők, helikopterek és távolsági bombázók) önmagához képest elég egész flottul nyomja Szíriában, még a régebbi gépek (Szu-24, Szu-25) is teljesen korrektül elkaristolnak egy ISIS-szintű ellenféllel szemben.

A Kuznya számára én egy értelmes jövőképet látok, a repülőwing átszervezésével egy Charles de Gaulle-lel nagyságrendileg megegyező képességet kialakítani, atomhajtás és katapultok nélkül persze. Ez utóbbi standard gépállománya 24 Rafale, 2 E-2 AWACS plusz 4 helikopter, a Kuznyán is lehetne 24 (esetleg több) MiG-29K, mondjuk 2-3 Ka-31 meg a jelenleginél jóval kevesebb (4-6) Ka-27 ASW. Azzal már lehetne kezdeni valamit, feltéve ha a hajó problémáit sikerül orvosolni, és vontatóhajók nélkül is neki lehet vágni a tengernek.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Mac igazából én sem értem miért dob annyit az áron 2,3 esetleg 4 gőzkatapult, inkább az atomhajtás kerülhet sokba. A sísánc meg ugye kvázi ingyen lenne. A STOLV gépek sose lesznek egyenértékűek akár egy CATOBAR géppel, egy STOBAR-géppel is alig-alig. Ráadásul egy STOLV gép talán még drágább is a komplexebb meghajtás miatt, igaz, a CATOBAR változat sárkányszerkezetét erősebbre kell tervezni a katapult és a fékezőkábelek miatt. Tehát lehet hogy a hajó drágább lenne, de az esetleg visszajönne az olcsóbb gépeken.

Egy ilyen hajóra 1-2 katapult is elég lenne. Ha az F-35-ből indulunk ki, van belőle CATOBAR verzió.

Az utóbbi mostani szereplése eddig egyértelmű lebőgés, nem igazán érte hogy mit keres ott annak fényében, a többi orosz egység (harcászati repülők, helikopterek és távolsági bombázók) önmagához képest elég egész flottul nyomja Szíriában, még a régebbi gépek (Szu-24, Szu-25) is teljesen korrektül elkaristolnak egy ISIS-szintű ellenféllel szemben.

Naigen, ezt mondtam én is az elején, hogy a szárazföldi gépek bőven elegendőek.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Egy ilyen hajóra 1-2 katapult is elég lenne. Ha az F-35-ből indulunk ki, van belőle CATOBAR verzió.

Bár a MARINES-nél az a koncepció hogy a partraszállás előrehaladtával a STOLV gépek kitelepülnek a rögtönzött szárazföldi tábori repterekre a tengerészgyalogos csapatok előrenyomulását követve és onnan támogatják őket. A hajók pedig ebben fázisban már inkább az utánpótlás helikopteres/billenőrotoros logisztikai elosztóközpont és kórházhajó szerepét töltik be. Illetve a CVN hotdozókon is üzemelnek CATOBAR-os USMC-gépek, ezek szükség esetén kiegészítik a szárazföldre települő F-35B-ket. Azt se felejtsük, hogy az USMC gépeinek deklaráltan nem feladata a mélységi csapármérés, feladatuk szimplán CAS nyújtása és a földi egységek védelme egy ellenséges légitámadástól.

Azt nem tudom hogy egy sísánc mennyire akadályozza a helikopterek üzemeltetését, az angol Sea King-ek rendszeresen parkoltak a sáncon, gondolom a felszállás is megoldható róla, a leszállás (különösen erős szélben) már lehet hogy rázósabb és biztonságosabb a lapos fedélzet.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Ez utóbbit annak fényében értem, hogy a sísánc miatt elvész a fedélzet egy része, ami nagy helikopter-forgalom esetén szűkíti a lehetőségeket.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Szerintem újabb baj nincs a ruszki hordozóval. Azért szárazföldi gépek lettek a Szu-33-asok, hogy teljes terheléssel is kipróbálják a pilótákat, az új harcászati eljárásokat... Kb. ennyi lehet. A MIG-ek valószínűleg nem repülnek, de talán még ezt is bevállalják később, bár a drótkötél probléma először megoldást kell találni. Később szerintem lesznek újabb Szu-33 bevetések is a hordozóról.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Szerintem újabb baj nincs a ruszki hordozóval.

Hát a meglévőkön felül újabb bajt nehéz is lenne előidézni.
Mert én annál nagyobb bajt nem nagyon tudok elképzelni egy repülőgép-hordozó esetében, minthogy nem hordozhat repülőgépeket, még akkor is ha mindez átmeneti.

Bár mondjuk, ha nekilódul a fantáziám, akkor ezt még azért lehetne tetézni.
Ha nem csak a hajót, de a MiG-eket és a Szuhojokat is vontatni kéne :)
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Gozerovel folynak a berakodási munkák az Admiral Kuznyecovon

2L0X9arx4Ss.jpg


Nem hiányozhat a kazánok ellenortése sem
yXVcxducFYo.jpg

8x7uF936jqY.jpg

OSujr6PYRSk.jpg

-WmsfbBmTdw.jpg

ivjdGriE-Ng.jpg

Hk3_xqaE2t8.jpg

dsZUAbuFb3g.jpg

vissza térve kicsit ezekre a képekre, azt írták itt többen is, hogy ja mert ez egy idősebb hajó már, ne hasonlítsuk össze az elvileg zsír új kínai hugival. De akkor legyen itt pár kép a 47 év szolgálat után nyugdíjba vonuló Kitty Hawk kazán házáról. Mondom, NEGYVEN HÉT ÉV! a képek 2008ban készültek!

9Cnc11e.jpg
fijUAOV.jpg
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A USS America mindenesetre így is nagyobb harcértéket képvisel a Kuznyecovnál. Az utóbbi mostani szereplése eddig egyértelmű lebőgés, nem igazán érte hogy mit keres ott annak fényében, a többi orosz egység (harcászati repülők, helikopterek és távolsági bombázók) önmagához képest elég egész flottul nyomja Szíriában, még a régebbi gépek (Szu-24, Szu-25) is teljesen korrektül elkaristolnak egy ISIS-szintű ellenféllel szemben.

A Kuznya számára én egy értelmes jövőképet látok, a repülőwing átszervezésével egy Charles de Gaulle-lel nagyságrendileg megegyező képességet kialakítani, atomhajtás és katapultok nélkül persze. Ez utóbbi standard gépállománya 24 Rafale, 2 E-2 AWACS plusz 4 helikopter, a Kuznyán is lehetne 24 (esetleg több) MiG-29K, mondjuk 2-3 Ka-31 meg a jelenleginél jóval kevesebb (4-6) Ka-27 ASW. Azzal már lehetne kezdeni valamit, feltéve ha a hajó problémáit sikerül orvosolni, és vontatóhajók nélkül is neki lehet vágni a tengernek.
De a Kuznya nem ugyanarra a feladatra keszult. Folosleges osszahasonlitani a kortet az almaval. Korabban ki lett mar targyalva, hogy miert nem atommeghajtasu, miert van rajta olyan sok helikopter stb. Eppen volt lehetoseg egy eles bevetesre, ezert persze ki is probaljak, de nem ettol vartak a sziriai helyzet megoldasat.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
De a Kuznya nem ugyanarra a feladatra keszult.

Tudom, azt a hozzászólást is részben én ejtettem meg.
De az eredetileg tervezett feladatkörtől függetlenül egy hordozó repülőcsoportját át kell tudni variálni, lásd a USS America színtiszta helikopter-hordozóként történő Haiti-i bevetését 1994-ben az Army Blackhawk-jaival.
haiti.jpg


Az már más kérdés, hogy a Kuznya esetében egyszerűen nincs miből variálni a wing összetételét, már nincs elég Szu-33, még nincs elég MiG-29K, és sose volt elég pilóta.
Az elmúlt 20 évben többet volt a szárazdokkban mint a tengeren, a legyártott 35 Su-33-ból nagyjából 10-et tudnak üzemképes állapotban tartani a maradék kannibalizálásával, és az elmúlt évtizedben 10-20 között alakult a hajófedélzeti üzemelésre engedély szerzett pilóták száma.
Ebben a formában nem sok értelme volt Szíriába küldeni.

Szvsz a Tupoljevek Európát körberepülő akcióinak sincs sok értelme, de azok legalább megbízhatóan és flottul működnek, nem hiába csapott bele a lecsóba a DA 2007-től, azóta riogatják újra rendszeresen az északi-atlanti NATO-országokat, van is látszatja Szíriában. A DA mára egy folyamatosan edzésben tartott formáció, a Kuznyáról ez azonban korántsem mondható el.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Majdnem lett 2 helikopter hordozoja az oroszoknak. Nem rep.hordozot akartak azok mar 10 eve sem. Ez latszik a Kuznyan is, Ha esetleg megis messze foldon, pl. Kubaban :) lett volna dolguk, akkor odaig el tudna vinni a repuloket a Kuznyecov es aztan uzemelhetnenek szarazfoldrol.
Szamomra erdekes a tema, mert soha nem gondoltam meg bele, hogy ekkora kulonbsegek lehetnek a rep.hordozok kozott. Ha az oroszok epitenek is ilyeneket a jovoben, gondolom az is nagyon mas lesz mint az amerikai vagy pl. a francia hordozok.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and phaidros