[HUN] Aero Vodochody / HSC Aerojet Zrt (Hu, 80%) + Omnipol (Cz, 20%)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Ha estleg arra gondolsz, igen, az L39NG jó lehet csali drón szerepben. :)
Dehogy.Jóval olcsobb eszközökre gondoltam.L39 szolgálatbol kivont kiszolgált példányit esetleg fel lehetne használni ilyen célra,ha még repképesek.De nem hiszem,hogy nekünk ilyesmivel foglalkozni megérné.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
A júniusi Aeromagazinban épp egy négyoldalas cikk van a SuperTucano-ról. Meg egy egész oldalas hirdetés a hátlapon. Nemrég még L39NG hirdetések voltak az AM/AS párosban.
Elolvastam.
Ami érdekes jön az augusztusi, kecskeméti repülőnapra.
Néhány érdekesség:
4 éve élesben alkalmazza az afgán légierő a tálibok ellen. 96%-os találati aránya van a lézervezérlésű bombáinak. A Mi-35-ös harci helik szerepét vették át. 15 ország 250 ST-t üzemeltet.

Kiképzés terén arra utalnak, hogy vmilyen szinten csatlakozhatunk a portugál nemzetközi pilótaképzéshez. Ők ezt a típust tervezik használni 4.generációs vadaszgepekre történő pilotaképzéshez.
Zlin - ST - Gripen D az életképes alternatíva, a Zlin - L39NG - Gripen D alternatívához képest?

Előny, hátrány???
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Elolvastam.
Ami érdekes jön az augusztusi, kecskeméti repülőnapra.
Néhány érdekesség:
4 éve élesben alkalmazza az afgán légierő a tálibok ellen. 96%-os találati aránya van a lézervezérlésű bombáinak. A Mi-35-ös harci helik szerepét vették át. 15 ország 250 ST-t üzemeltet.

Kiképzés terén arra utalnak, hogy vmilyen szinten csatlakozhatunk a portugál nemzetközi pilótaképzéshez. Ők ezt a típust tervezik használni 4.generációs vadaszgepekre történő pilotaképzéshez.
Zlin - ST - Gripen D az életképes alternatíva, a Zlin - L39NG - Gripen D alternatívához képest?

Előny, hátrány???
Igen, szerintem ez a fajta light attack pont olyan helyzetekben kerülhet elő, ahová a harci heli lassú.
Kétségtelen, hogy speciális helyzetekben kerülhet elő.
A Super Tucano-s verzió is életképes:
Előnyök:
  • némileg olcsóbb az üzemeltetés
  • mostanra némileg több állhat rendszerben
Hátrányok:
  • lassabb, emiatt még sebezhetőbb
  • jelenleg nincs semmifajta magyar gazdasági előny kilátásban...
 
K

kamm

Guest
szerintem nem kell az NG n fejleszteni L159 (259) elöbb utobb ugyis kell egy update a 159 esekre ott már van db szám. tényleges.

Ezt amugy regen akartam mar kerdezni, mi van az ezzel es az miert nem felelt anno meg nekunk? Avagy azt nem treningre lizingeltuk?
 
K

kamm

Guest
Elolvastam.
Ami érdekes jön az augusztusi, kecskeméti repülőnapra.
Néhány érdekesség:
4 éve élesben alkalmazza az afgán légierő a tálibok ellen. 96%-os találati aránya van a lézervezérlésű bombáinak. A Mi-35-ös harci helik szerepét vették át. 15 ország 250 ST-t üzemeltet.
Az Alcat meg irakiak hasznaljak evek ota...

Kiképzés terén arra utalnak, hogy vmilyen szinten csatlakozhatunk a portugál nemzetközi pilótaképzéshez. Ők ezt a típust tervezik használni 4.generációs vadaszgepekre történő pilotaképzéshez.
Zlin - ST - Gripen D az életképes alternatíva, a Zlin - L39NG - Gripen D alternatívához képest?

Előny, hátrány???

Nem ertek hozza, de mire lenne jo egy ujabb turboprop, legyen az bar sokkal fejlettebb stb, amikor jet trainer kell...?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
A LOM PRAHA sp és az AERO Vodochody stratégiai együttműködésről szóló megállapodást írt alá

A szerződésben kölcsönös együttműködést deklarálnak az L-39C szubszonikus sugárhajtású kiképző repülőgépek üzemidejének meghosszabbításában, annak lehetőségét, hogy az ipari együttműködés keretében az LOM Prágára bízzák az AI-25TL sugárhajtóművek L-39-es javítását és az L-39NG repülőgépek bevezetését a pilóta képzési rendszerbe a Repülési Képzési Központban.

6216.jpg


A cseh AERO Vodochody és a szlovák állami részvénytársaság, a Letecké opravovne Trenčín (LOTN) egyetértési megállapodást írt alá, amely meghatározza a két vállalat közötti jövőbeni ipari együttműködés részleteit.

Abban az esetben, ha a szlovák hadsereg rendszeresíti az L-39NG repülőgépet, az együttműködés nem csak az új L-39NG repülőgép alkatrészeinek gyártását foglalná magában, hanem együttműködést is folytatna e repülőgépek szlovákiai logisztikai támogatásában.

Felajánlották a repülőgép egyes részeinek gyártásának áthelyezését Szlovákiába, nevezetesen a törzs hátsó részét , a repülőgép orrát, féklapokat és az üzemanyagtartályokat. (Vagy valami ilyesmit jelenthet ez csehül: ocasní části trupu, špičky letounu, brzdících štítů a palivových nádrží.)

Az Aero Vodochody stratégiai és gazdaságilag előnyös megoldást kínál Szlovákiának az F-16-os vadászgépek pilótáinak kiképzéséhez, amely magában foglalja 10 L-39NG sugárhajtómű beszerzését fegyveres változatban és integrált virtuális képzési rendszerrel, amely új funkciókat és jelentős költségmegtakarításokat eredményez. taktikai helyzetek gyakorlása. Az IAI izraeli vállalat VTS (Virtual Training System) rendszere a technológiai vezető a modern pilóta képzési rendszerek területén, megfelelő digitális pilótafülke elrendezéssel kombinálva, az L-39NG ideális képzési platform pilóták felkészítésére az F-16 repülőgép.

 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
A LOM PRAHA sp és az AERO Vodochody stratégiai együttműködésről szóló megállapodást írt alá

A szerződésben kölcsönös együttműködést deklarálnak az L-39C szubszonikus sugárhajtású kiképző repülőgépek üzemidejének meghosszabbításában, annak lehetőségét, hogy az ipari együttműködés keretében az LOM Prágára bízzák az AI-25TL sugárhajtóművek L-39-es javítását és az L-39NG repülőgépek bevezetését a pilóta képzési rendszerbe a Repülési Képzési Központban.

6216.jpg


A cseh AERO Vodochody és a szlovák állami részvénytársaság, a Letecké opravovne Trenčín (LOTN) egyetértési megállapodást írt alá, amely meghatározza a két vállalat közötti jövőbeni ipari együttműködés részleteit.

Abban az esetben, ha a szlovák hadsereg rendszeresíti az L-39NG repülőgépet, az együttműködés nem csak az új L-39NG repülőgép alkatrészeinek gyártását foglalná magában, hanem együttműködést is folytatna e repülőgépek szlovákiai logisztikai támogatásában.

Felajánlották a repülőgép egyes részeinek gyártásának áthelyezését Szlovákiába, nevezetesen a törzs hátsó részét , a repülőgép orrát, féklapokat és az üzemanyagtartályokat. (Vagy valami ilyesmit jelenthet ez csehül: ocasní části trupu, špičky letounu, brzdících štítů a palivových nádrží.)

Az Aero Vodochody stratégiai és gazdaságilag előnyös megoldást kínál Szlovákiának az F-16-os vadászgépek pilótáinak kiképzéséhez, amely magában foglalja 10 L-39NG sugárhajtómű beszerzését fegyveres változatban és integrált virtuális képzési rendszerrel, amely új funkciókat és jelentős költségmegtakarításokat eredményez. taktikai helyzetek gyakorlása. Az IAI izraeli vállalat VTS (Virtual Training System) rendszere a technológiai vezető a modern pilóta képzési rendszerek területén, megfelelő digitális pilótafülke elrendezéssel kombinálva, az L-39NG ideális képzési platform pilóták felkészítésére az F-16 repülőgép.



Ha hosszútávon akarunk valamit az Aero Vodochody-val, akkor a hajtómű részt --egy cserével összekötve-- nekünk kellene megoldani.
A hosszútávú túlélés kulcsa!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Lassan ha minden a cseh Versenyhivatal jóváhagyja, igaz lesz a topik címe. A magyar tulajdonos valtozott, a volt brit nagykövet, a kormányszóvivő asszony férje lesz az új tulaj. Ami viszont nem változik a linkelt cseh oldal hangulatkeltése a magyar tulajdonszerzés ellen. Folyamatosan úgy állítják be, mintha rajtunk keresztül a ruszkik kapnák meg a cseh AV-t. Pedig jelenleg rajtunk kívül más alternatíva nincs, a Covid bebaszott az addig sem nyereséges cseh cégnek.

Mindenesetre a cseh Omnipollal (ők pénzelték az L39-NG fejlesztését) közösen alapított, Pestre bejegyzett cég ( HSC Aerojet Zrt.-t) veheti meg a Szlovákiában az új kormány által padlóra nyomott szlovák Pentatol a céget. Sztem nagyon nyomott ár lesz.

Az új cég működési területe:
a repülőgépgyártás, vagyis a kiképző és könnyű harci repülőgépek fejlesztése, gyártása és kiszolgálása, a repülőgép-alkatrészek alvállalkozásba adása más repülőgépgyártókkal és a Vodochody repülőtér üzemeltetése.

 

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Én csak azt nem értem ha az L-39 NG-nek kicsi a teljesítménye akkor miért ezzel a gondolattal bohóckodunk és miért nem inkább az AERO egy nagyobb termékével L-159 light attack trainer verzióval vagy akár annak még komolyabban tovább fejlesztett változatával F/A 259? Ha bevásároltuk magunkat a cégbe akkor ehhez a termékhez nincs hozzá férésünk? Nyilván sokkal drágább mint az L-39 de a helyes kérdés talán az lenne hogy drágább mint az olasz master, és ezzel nem lenne megoldható a képzés zlin után és még akár alkalmazható CAS szerep körben is?

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Én csak azt nem értem ha az L-39 NG-nek kicsi a teljesítménye akkor miért ezzel a gondolattal bohóckodunk és miért nem inkább az AERO egy nagyobb termékével L-159 light attack trainer verzióval vagy akár annak még komolyabban tovább fejlesztett változatával F/A 259? Ha bevásároltuk magunkat a cégbe akkor ehhez a termékhez nincs hozzá férésünk? Nyilván sokkal drágább mint az L-39 de a helyes kérdés talán az lenne hogy drágább mint az olasz master, és ezzel nem lenne megoldható a képzés zlin után és még akár alkalmazható CAS szerep körben is?

Nem vásároltuk még be magunkat a cégbe. Tárgyalás alatt van. F/A-259 meg nem létező verzió, projektötlet volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Nem vásároltuk még be magunkat a cégbe. Tárgyalás alatt van. F/A-259 meg nem létező verzió, projektötlet volt.
Igaz, rosszul fogalmaztam, javítva akkor “ha bevásároljuk magunkat” akkor a másik termék nem lehet esetleg jobb opció, ha már saját repülő ipart szeretnénk vagy legalábbis résztvenni gyártásban?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Igaz, rosszul fogalmaztam, javítva akkor “ha bevásároljuk magunkat” akkor a másik termék nem lehet esetleg jobb opció, ha már saját repülő ipart szeretnénk vagy legalábbis résztvenni gyártásban?
Nem létező verzióba beugrani saját zsíron túl nagy rizikó. Egy komoly nyugati partnerrel megint más....
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Nem létező verzióba beugrani saját zsíron túl nagy rizikó. Egy komoly nyugati partnerrel megint más....
IAI-nál komolyabb partner-t nehéz találni, persze ettől még a rizikó óriási, de lehetne akár egy köztes út is, L-159 (L-39NG helyett) és csak bizonyos “könnyen vagy könnyebben” kivitelezhető elemeket átemelni az F/A 259-es koncepcióból IAI segítséggel persze.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
T

Törölt tag 1586

Guest
IAI-nál komolyabb partner-t nehéz találni, persze ettől még a rizikó óriási, de lehetne akár egy köztes út is, L-159 (L-39NG helyett) és csak bizonyos “könnyen vagy könnyebben” kivitelezhető elemeket átemelni az F/A 259-es koncepcióból IAI segítséggel persze.
A problémát szerintem le lehet egyszerűsíteni az alábbi két esetre:
a.) pár száz millió EUR magyar állami pénzen próbáljuk e megmenteni a csődtöl a cseh AV céget, annak a reményében hogy majd pár év múlva vehetünk 10 db körüli mennyiségű használható kiképző gépet?
VAGY
b.) vegyük meg készen valamelyik gyártó meglévő és már bizonyítottan használható kiképző repülőgép típusát és a hozzá tartozó teljes kiképzési rendszert?

Pusztán a gazdasági racionalitások alapján az a.) esetet szerintem még egy szuper kockázat kedvelő befektető is vállalhatatlanul kockázatosnak ítélné.

Szerintem az alábbi esetekben reális opció hogy Mo. komoly pénzt toljon az AB. ba:
  • valami egész magas szintű politikai döntés születik ahol nem számítanak a gazdasági kockázatok
  • háromoldalú megegyezés születik (Mo, Csehek, Svédek) a Gripenek komplex felújításról ami hosszú évekig komoly munkát és nyereséget biztosítana az AV nak.
 

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
A problémát szerintem le lehet egyszerűsíteni az alábbi két esetre:
a.) pár száz millió EUR magyar állami pénzen próbáljuk e megmenteni a csődtöl a cseh AV céget, annak a reményében hogy majd pár év múlva vehetünk 10 db körüli mennyiségű használható kiképző gépet?
VAGY
b.) vegyük meg készen valamelyik gyártó meglévő és már bizonyítottan használható kiképző repülőgép típusát és a hozzá tartozó teljes kiképzési rendszert?

Pusztán a gazdasági racionalitások alapján az a.) esetet szerintem még egy szuper kockázat kedvelő befektető is vállalhatatlanul kockázatosnak ítélné.

Szerintem az alábbi esetekben reális opció hogy Mo. komoly pénzt toljon az AB. ba:
  • valami egész magas szintű politikai döntés születik ahol nem számítanak a gazdasági kockázatok
  • háromoldalú megegyezés születik (Mo, Csehek, Svédek) a Gripenek komplex felújításról ami hosszú évekig komoly munkát és nyereséget biztosítana az AV nak.
Én egyet értek veled, szerintem sem kellene AERO-t megvenni csak azért hogy megmentsük és valóban egyszerübb és jobb megoldás lenne egy kiforrott pl olasz master gépet megvenni a képzési rendszerrel együtt. Ugyanakkor azt látom hogy valamiért nagyon akarjuk ezt a saját gyártást, repülő ipar fejlesztést vagy kooperációt a csehekkel és akkor ha már így van akkor legalább olyan gépet vegyünk gyártsunk amelynek a teljesítménye elegendő (ami ugye a cikkből lejött hogy az NG kevés, lassú, nem elég terhelhető, stb.). Szóval én csak annyit akartam ezzel mondani hogy ha már AERO akkor inkább az ALCA legyen bármilyen konfigurácíóban is.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby