Nagyon nem log sehova, kulonosen Paks 2 uzembe allasaval.
Elbabozom, ugy erthetobb lesz, mit miert mondtam.
A nemetek legnagyobb allatsaga a teljes nuklearis infrajuk lelovese volt, kozvetlenul az AI boom kitorese UTAN, ezaltal a teljesen inkompetens, okorborju Scholz altal.
Eredetileg 2030-ra volt idozitve, de 2011-es Fukushima miatt (WTF?) a temahoz teljesen segghulye, elmebeteg nemet kamuzoldekre hallgato, szinten nem tul tajekozott Mutti elorehozta a datumot 2023-ra. Namarmost akkora idiotak es vonalasak a nemetek, hogy tuzon-vizen at ragaszkodnak az ektelen baromsagaikhoz, pl Mutti meg 2021-ben is (!) helyesnek tartotta es vedte ezt a degeneralt otletet es kizarolag olcso orosz gazra atallast - mikozben 2017-ben kijott mar az AlexNet papir es elindul a transformer-based forradalom AI teruleten. Ez 2021-re mar nyilvanvaloan latszott, csak az egesz nemet vezeto gazdasagi elit olyan sotet es korlatolt, mint egy USMC drill seargant...
2022-ben kitor az orosz cirkusz, elindul a szankciozas, a baromarcu Scholz azonnal beleall, azaz a Merkel altal
kizarolagosnak bekotott orosz gazt
lekapcsoljak, es 5-6x annyiert kezdenek ESZAK-AMERIKABOL es hasonlo "kozeli" helyekrol gazt importalni, meg a franciak
atomeromuveibol meg tobb aramot venni, jo dragan. Scholz, ismet csak a degeneralt-hazaarulo-verl;azitoan primitiv es tudatlan kamuzoldekre hallgatva, tovabbra sem akar meg hallani sem a meg uzemelo atomerouveik megtartasarol.
Ev vegen (2022 novembereben, most lesz 2 eve!) elindult a ChatGPT es sokkolta a vilagot, a nemet ipar ekkor mar konyorgott a politikai vezetesnek, hogy gondolja at ezt az energiadolgot - a
kovetkezo evben mindezt meg magasabbrol leszarva a degeneralt Scholz csakazertis lekapcsoltatta az utolso mukodo reaktort is.
Ennyi, nemeteknel sosem lesz komoly AI-alapu fejlesztes, sajat R&D, mert nincs kapacitas amerikai szintu grideket etetniuk, nem lenne versenykepes a fejlesztoi hatter (=qrva dragan mukodne).
A nemetek gyakorlatilag elvagtak az utoeret az AI mogul. MIndezt ugy, hogy az egesz autoiparuk mar szalad a kinaiak utan, olyan szinten elaludtak a
volannal, hogy stilusosan fogalmazzunk.
A legelkepesztobb szamomra, hogy miutan mindent atalliltottak az olcso orosz gazra, szo nelkul bealltak az amerikaiak altal surgetett szankciokba es azt is kivagtak maguk alol.
Mintha alaposan es szandekosan okollel csapnanak a ket szemukbe, hogy igazan fajjon es artson amit csinalnak.
Az AI gridek rettenet energiat igenyelnek, ezert is az egyetlen lehetseges versenyzok Europabol a franciak, de ott is komoly uzleti/torvenyi valtozasok kellenek, hogy nagy szamban odacsaljak a fejlesztoket ill. befektetoket es akkor megerje grideket telepiteniuk.
Ha a magyar tudaspiac rafekszik erre a temara, akkor siman tolhatja ki szazasaval az AI fejlesztest jol ismero vegzosoket evente, ehhez ugyanis egy magyar egyetemi letszam ill gazdasagi meret mellett nem kell
akkora aramkapacitas, no meg ha mondjuk osszeallsz pl franciakkal, akkor lehet kapacitas-poolingban gondolkodni, naluk ugye lehetne par iszonyat kapacitasu grid, magyar teruleten meg tobb kisebb. Ezt egyebkent a betelepulo nemetekkel (meg esetleg talan a kinaiakkal?) is meg lehetne finansziroztatni, mert nekik elebevagoan fontos, hogy ne maradjanak le az amerikaiak mogott.
Namarmost, ha konkretan szamokra akarom forditani, akkor a kovetkezovel lehet szamolni - persze ezek csak feluletes szamok:
- Grid konfig: a fentebb emlitett uj NVL72 rack a Dell PowerEdge XE9712 konfigbol mondjuk vegyunk 14 racket, ez 1008 Blackwell GPU (plusz 504 Grace CPU) , ez egy jo kezdes. Azert nem az NVL36-ot vennem, mert az $1.8M+ per rack, mig az NVL72 $3M+ per rack, azaz olcsobban kijon az 1000 GPUs grid.
- Aramellatas: javits ki, de ugy emlekszem Paks max 2000 MW korul van, ugye? Nos, a fenti rack iszonyatosan zabal, 480-500kW korul (!) maxol ki, de az azert nem allando, vegyuk mondjuk 400kW az atlag miatt, azaz 14 rack ~5.6MW.
Erre jon az az egyeb halozati infra, hutes, DC sajat rendszerei, mondjuk legyen egy grid egy DC-ben 10MW - paksi teljesitmenyben ez fel szazalek felvetel. Ket ilyen gridet leteszel, egyet mondjuk valahova a Dunantulra-delnyugatra (Pecs?), masikat meg mondjuk eszakkeletre, az meg mindig csak 1% Paksrol. Itt azert biztonsagi-strategiai szempontokat is meg kell fontolni (pl nem baj, ha a kozeleben van egy helyorseg, legvedelemmel, ugye).
- Elhelyezkedes: praktikusan eloszto alallomas kozelebe erdemes ezeket telepiteni, hogy rogton ott legyen a delej a kozelben. En nem ertek a nagyfeszultsegu elosztorendszerekhez nagyon, de amennyire tudom, ezek min. 10-20kV vagy feljebb uzemelnek, igy mondjuk egy 20kV betap praktikusan olcsobb lenne mint a 10kV, mert 10MWhoz eleg lenne 500A, az kevesebb (kisebb keresztmetszetu) kabel, kisebb veszteseg stb.
Persze a fene tudja, mennyivel dragabb egy 20kV vs 10kV trafo kiepitese a DC mellett ti. benn ezeknek a rackeknek 480V kell egybol, azaz eleg erre (egyebken kozepfeszkora) transzformalni, mert ami meg 230V (egyeb pl halozati infra) azt ugyis szinten UPSrol eteted, azokon meg van olyan kimenet alapbol. Aki ert ilyesmi delejhez, majd megmondja, mi az idealis architektura.
- DC es infra ktg: ez lehet mar meglevo DC is, de szerintem a rettenet aramigeny miatt egyszerubb ujat epiteni, kicsiben kezdeni es szandekosan ugy epiteni, hogy bovitheto legyen. Tul nagy nem kell, mert par generacio utan rip & replace van ugyis.
- Arcedula: a grid maga $40-50M korul megall, az epuletrol fogalmam sincs, de biztosan a toredeke lenne. Ha pl az ipar osszedobna mondjuk a felet, a masik felet meg az allam (netan valami EUs programot is le lehetne huzni?), akkor ezt kb 6-12 honap alatt ki lehetne porgetni es utana mehetne is. Kulon ktg lenne meg a HBONE+ upgrade, de az ugyis megy folyamatosan.
- Operational mukodtetes: ott van erre a KIFU, ez (is) a dolguk:
https://kifu.gov.hu/ugyfelkor/