1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

AIM-120 AMRAAM

Diskurzus a(z) 'Fegyverzet és szenzorok' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 5..

1. GrGLy

GrGLy Active Member Szerkesztőségi tag Moderátor

2. nyugger

nyugger Well-Known Member

2017 februárjáig 500 millió dollár értékben szállít AIM-120-t a Raytheon az USAF-nak: http://sputniknews.com/military/20141224/1016168099.html

3. nyugger

nyugger Well-Known Member

4. ghostrider

ghostrider Well-Known Member

Tesztelés alatt az F-14 Tomcat repülőgépen
    Összeszerelés előtt
    után
    A pilonon
    Indítás közben

fishbed, Pocok75 and arbalest like this.
  5. Roni

Roni Well-Known Member

6. Roni

Roni Well-Known Member

7. Terminator

Terminator Well-Known Member

8. Terminator

9. zsolti

zsolti Well-Known Member

Ez csak nekem tűnik mocskos drágának?
    Jó, értem én hogy van a 32 rakéta mellé még 18 gyakorló is, de 140 millió dollárért? Jó hogy lehet kapni, pl. egy Mig-21 ellen 100% találati rátával számolva is elgondolkodtató hogy többe kerül amivel lelövöd a gépet, mint a célpont, ez meg azért valahol nonszensz...

fip7 and svajcibeka like this.
  10. torsen

torsen Well-Known Member

Hol találkozik egy kanadai Hornet egy Mig-21-gyel?
    Az AIM-120D darabára (2014) 1,786,000 dolcsi, a CATM-120 szerintem drágább...

Egy más helyen (http://www.deagel.com/news/FMS-Cana...ium-Range-Air-to-Air-Missiles_n000017108.aspx) a hír szerint:

"The Government of Canada has requested a Letter of Offer and Acceptance for the procurement of up to thirty-two (32) AIM-120D Advanced Medium-Range Air-to Air Missiles (AMRAAMs), up to eighteen (18) AMRAAM Captive Air Training Missiles (CATMs); up to four (4) AMRAAM Non-Development Item - Airborne Instrumentation Unit (NDI-AIU); up to two (2) AMRAAM Instrumented Test Vehicles (ITV); up to seven (7) spare AMRAAM guidance units; up to four (4) spare AMRAAM control sections for use on their F/A-18 aircraft. Included in the sale are containers; storage and preservation; transportation; aircrew and maintenance training; training aids and equipment, spares and repair parts; warranties; weapon system support and test equipment; publications and technical documentation; software development, integration, and support; system integration and testing; U.S. Government and contractor engineering, technical, and logistics support; and other related elements of logistics and program support. The estimated total cost is $140 million."

Tehát van itt más is....

11. Terminator

Ez az általam linkelt DSCA hivatalos oldalán is olvasható volt.

Én úgy emlékszem, hogy a gyakorló változat olcsóbb.

12. torsen

torsen Well-Known Member

OK., csak Zsoltinál fordult úgy a dolog, hogy az árat mindössze az éles és gyakorló rakétákra értelmezte. Ezért linkeltem be, hogy vannak ott még más cuccok is. A CATM árát meg szorgosan keresem...

13. torsen

torsen Well-Known Member

Egy helyen találtam a következő szöveget:
    Igazad van, nem is kicsivel olcsóbb. Egy helyen találtam a következő szösszenetet:
    "A JAS 39 Gripenekhez 2004-ben 40 darab AIM–120C–5-ös éles rakétát (ezek darabára 530 004 USD volt) és 10 darab gyakoroló CATM–120-ast (ára 32 328 USD) vásároltak, a szerződés összértéke 25 389 904 USD volt"
    Forrás: https://wikivisually.com/lang-hu/wiki/AIM–120_AMRAAM

14. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Hogy mitől lenne drágább a gyakorló változat az rejtélyes lenne, mert rakéta hajtóműve nincs is...

15. Terminator

" The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to Norway for AIM-120 C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $170 million."

"The Government of Norway requested a possible sale of sixty (60) AIM-120 C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) and four (4) AMRAAM guidance section spares. Also included are missile containers, weapon system support, support equipment, spare and repair parts, publications and technical documentation, personnel training, training equipment, U.S. Government and contractor engineering, logistics, technical and support services, and other related elements of logistics and program support. The estimated total case value is $170 million."

http://www.dsca.mil/major-arms-sale...advanced-medium-range-air-air-missiles-amraam

16. Terminator

Potential sale of 150 AIM-120C-7s to Poland

The U.S. government has approved the Foreign Military Sales package for Poland to buy up to 150 AIM-120C-7 air-to-air missiles for an estimated cost of $250 million.

Also included are missile containers, weapon system support, spare and repair parts, support and test equipment, publications and technical documentation, personnel training and training equipment, U.S. Government and contractor engineering, technical and logistics support services, and other related elements of logistical and program support.)

This potential sale would support Poland’s F-16 fighter program and enhances Poland’s ability to provide for its own territorial defense and support coalition operations. Poland previously purchased the AIM-120C-7 missile and will have no difficulty absorbing this equipment into its armed forces.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/poland-aim-120c-7-advanced-medium-range-air-air-missiles-amraam

17. Terminator

Denmark: 28 AIM-120 C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $90 million.

(1 db-ra jutó átlagköltség = 3,2 million USD)

"Also included are missile containers, control section spares, weapon systems support, test equipment, spare and repair parts, publications and technical documentation, personnel training, training equipment, U.S. Government and contractor engineering, logistics, and technical support services, and other related elements of logistics and program support."

United Kingdom: 200 AIM-120D Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAMs) for an estimated cost of $650 million.

(1 db-ra jutó átlagköltség = 3,25 million USD/db)

"Also included in this sale are missile containers; weapon system support equipment; support and test equipment; site survey; transportation; repair and return support; warranties; spare and repair parts; publications and technical documentation; maintenance and personnel training; training equipment; U.S. Government and contractor engineering, logistics, and technical support services; and other related elements of logistics and program support."

Roni likes this.
  18. Terminator

Possible Foreign Military Sale to Japan of thirty-two (32) AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $63 million.

Also included are containers, weapon support and support equipment, spare and repair parts, U.S. Government and contractor engineering, technical and logistical support services, and other related elements of logistical and program support.

1 db-ra jutó átlagköltség = 1,97 millió USD

A dánokhoz és a norvégokhoz viszonyítva nagyon kedvezményesen kapták a Japánok a rakétákat....

arcas and gacsat like this.
  19. vilmoci

vilmoci Well-Known Member

valami ilyesmi...

fip7 likes this.
  20. Terminator

Ezen oldal megosztása