A400M Atlas (Airbus)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Háát én tippre 160-180M USD közé tenném az A400M nagyon becsült árát.

En valoszinusitem, hogy ha a tulrendelt nemet peldanyokbol harmat atvennenk, akkor szerintem a szokasos korrekt koritessel $130-140 korul megkapnank oket, cirka $400M korul - plane a jelenlegi helyzetben, amikor szinte a teljes civil legikozlekedes osszeomlott...

Az mondjuk teljesen arcatlan, amit linkeltel, hogy a csori uj-zelandiakat $160 millara (!) huznak le gepenkent a Super Herculeseknel az amcsik, ehhez azert tenyleg pofa kell, bar logikuksan politikai dontes (arrafele tipikusan az amcsik diktalnak, a kinaiak nagyon kozel vannak. :D) Az sokat elarul, hogy mind a brazilok, mind az Airbus versenybe szallt azert a ~$660M-os otgepes megrendelesert - iszonyuan tul van ott arazva a C-130J, az egyertelmu.


Malaysia nem fejlesztő ország. 4 darabot vett.

Igaz. :)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Azt lehet tudni miért pörgött ez a topic mostanában?
;)
quelle-bilder-bundesministerium-der-verteidigung-luftwaffe-johannes-heyn-http-wwwluftwaffede-portal-luftwaffe-start-archivneu-2017-jan-ut-p-z1-hy9bc4jaeix-ktoaexlck8pauwjv7kssuphhu7js0km-2151-11538393.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Azt lehet tudni miért pörgött ez a topic mostanában?
;)
quelle-bilder-bundesministerium-der-verteidigung-luftwaffe-johannes-heyn-http-wwwluftwaffede-portal-luftwaffe-start-archivneu-2017-jan-ut-p-z1-hy9bc4jaeix-ktoaexlck8pauwjv7kssuphhu7js0km-2151-11538393.jpg
Semmi különös, csak folyamatosan vannak olyan fórumtagok, akik 0 információval, de szapulják a típust, ha van rajta sapka,......
Félreértés ne essék, én tudatlan vagyok az A400M ügyben, de én legalább tudom, hogy mennyire az vagyok! :rolleyes::)
Pedig sokkal hasznosabb lenne, ha aktuális infók kerülhetnének fel ide a topicba.
Jelenleg egy alternatíva a magyar rámpás szállítógépekre. A nyilvánosan megjelent paraméterek szerint az optimális megoldás lenne, de a versenytársainál drágább, de nem annyira, mint amennyivel nagyobb lehetőségek rejlenek benne.
A KC a kedvezőbb beszerzési árávál valószínüleg elviszi a "prímet", de azért reménykedni még lehet...;)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Semmi különös, csak folyamatosan vannak olyan fórumtagok, akik 0 információval, de szapulják a típust, ha van rajta sapka,......
Félreértés ne essék, én tudatlan vagyok az A400M ügyben, de én legalább tudom, hogy mennyire az vagyok! :rolleyes::)
Pedig sokkal hasznosabb lenne, ha aktuális infók kerülhetnének fel ide a topicba.
Jelenleg egy alternatíva a magyar rámpás szállítógépekre. A nyilvánosan megjelent paraméterek szerint az optimális megoldás lenne, de a versenytársainál drágább, de nem annyira, mint amennyivel nagyobb lehetőségek rejlenek benne.
A KC a kedvezőbb beszerzési árávál valószínüleg elviszi a "prímet", de azért reménykedni még lehet...;)

Köszi, nem volt időm mostanában ezzel foglalkozni. Kb sejtem mi a különbség a két gép között, nekem mind a kettő szimpi. Laikusként, földi dolgokkal foglalkozóként azt gondolom, hogy az áruk értelmezése a képességeikhez arányosítva lenne célszerű. Gyakorlati példával illetve, nem mindegy az egyik két, a másik esetleg három vagy négy 4x4-es MRAP vagy valami hasonló fostalicskát képes elszállítani, így egy harcászati kötelék parancsnok szempontjából az lehet a mérvadó, hogy a 14 vagy 28 harcjárművét hány kanyarral képes 3 vagy 4 darab ilyen dög elszállítani.
Ebben van esetleg tapasztalat (23 vs 37 tonna), vagy szakértő vélemény? A C-130 hívőket is meghallgatom, hogy az a tutti, de az 19 tonna körüli kapacitású, meg talán szűkebb is.
Az üzemeltetési költség mindkét típusnál bizonytalan, mert nem igen lehet még releváns tapasztalat, de ha van adat vagy tényszerű infó, az is érdekelne.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Az mondjuk teljesen arcatlan, amit linkeltel, hogy a csori uj-zelandiakat $160 millara (!) huznak le gepenkent a Super Herculeseknel az amcsik...
Nem "húznak le" senkit, mert a gépek ára a darabszámtól, a felszereltségtől és a mellé rendelt szolgáltatásoktól függ. Márpedig a kiwik sok mindent kértek /- a listát angol nyelven megtalálod a Herky topicban. De találsz ott linkeket más üzletekről, melyből kiderül, hogy a C-130J "alapára" száz milla alatt lehet.../
Malaysia nem fejlesztő ország. 4 darabot vett.
Hát a 4 db Atlas eladása annyit ér, mint halottnak a szenteltvíz! - Abból nem fog megtérülni a típus milliárdos fejlesztési költsége! Miként más vevők sem kaptak hozzá kedvet, melyre a vírus után pár évig nem is lehet számítani...! :)
Jelenleg egy alternatíva a magyar rámpás szállítógépekre. A nyilvánosan megjelent paraméterek szerint az optimális megoldás lenne, de a versenytársainál drágább, de nem annyira, mint amennyivel nagyobb lehetőségek rejlenek benne.
A KC a kedvezőbb beszerzési árávál valószínüleg elviszi a "prímet", de azért reménykedni még lehet...;)
A típus problémáiról olvasva remélem SOHA nem lesz Atlasos "alternatíva"...!

A Boeing kiszállásával a KC "kedvező ára" valószínűleg álom marad...

Végül egyetértek mindenen kívüllel, mert pörgetést inkább a KC-390 topicból várnék, ugyanis arról a típusról lehet tudni a legkevesebbet... :(
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Nem "húznak le" senkit, mert a gépek ára a darabszámtól, a felszereltségtől és a mellé rendelt szolgáltatásoktól függ. Márpedig a kiwik sok mindent kértek /- a listát angol nyelven megtalálod a Herky topicban. De találsz ott linkeket más üzletekről, melyből kiderül, hogy a C-130J "alapára" száz milla alatt lehet.../

Hát a 4 db Atlas eladása annyit ér, mint halottnak a szenteltvíz! - Abból nem fog megtérülni a típus milliárdos fejlesztési költsége! Miként más vevők sem kaptak hozzá kedvet, melyre a vírus után pár évig nem is lehet számítani...! :)

A típus problémáiról olvasva remélem SOHA nem lesz Atlasos "alternatíva"...!

A Boeing kiszállásával a KC "kedvező ára" valószínűleg álom marad...

Végül egyetértek mindenen kívüllel, mert pörgetést inkább a KC-390 topicból várnék, ugyanis arról a típusról lehet tudni a legkevesebbet... :(


Én nem ringattam magam illúziókba magam KC-k terén, elég a portugál árakból kiindulni, most teljesen mindegy, hogy mi hogy merre hány méter. Most hagyjuk a támogatást meg a szimulátort, szerintem akkor is egy drágább gép, mint egy A400-as alaphangon. Mert ugye szinte mindent az EU-ból akarunk beszerezni. Na, ezekután melyik gép marad? Vagy az aranyáron kínált C 130-as vagy az igényeinken lejjebb adva C27-es mert előbb- utóbb valamit venni kell. Gondolom C2-es meg valami kínai csoda nem lesz. A C295- ös túl kicsi. Ha így haladunk, az idők végezetéig AN 26-al fogunk járkálni, csak kíváncsi leszek, az európai légterekbe hogy fogják beengedni, mert megy itt a rizsázás , hogy piacot kutatunk. Ha már a németekkel az A400-as programban részt akarunk venni, akkor miért nem jó nekünk a C27-es? Lásd: a csehek megfelel a 4 +2 C295-ös? Volt a fórumban arról szó, hogy elég lenne nekünk 2 db C27-es, szerintem az karcsú volna.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
@K.Atti63 Mindjárt megkapod a magadét, az önállóságunkról ( a még ki sem választott/be nem jelentett IFV/APC szállításának oly égető szükségéről), meg a Gripen-konténerről elfeledkeztél!
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci
K

kamm

Guest
Én nem ringattam magam illúziókba magam KC-k terén, elég a portugál árakból kiindulni, most teljesen mindegy, hogy mi hogy merre hány méter. Most hagyjuk a támogatást meg a szimulátort, szerintem akkor is egy drágább gép, mint egy A400-as alaphangon. Mert ugye szinte mindent az EU-ból akarunk beszerezni. Na, ezekután melyik gép marad? Vagy az aranyáron kínált C 130-as vagy az igényeinken lejjebb adva C27-es mert előbb- utóbb valamit venni kell. Gondolom C2-es meg valami kínai csoda nem lesz. A C295- ös túl kicsi. Ha így haladunk, az idők végezetéig AN 26-al fogunk járkálni, csak kíváncsi leszek, az európai légterekbe hogy fogják beengedni, mert megy itt a rizsázás , hogy piacot kutatunk. Ha már a németekkel az A400-as programban részt akarunk venni, akkor miért nem jó nekünk a C27-es? Lásd: a csehek megfelel a 4 +2 C295-ös? Volt a fórumban arról szó, hogy elég lenne nekünk 2 db C27-es, szerintem az karcsú volna.

Kb 10x vegigmentunk mar ezen, en mar gyakorlatilag ignoralom formosa1 hulyesegeit, ha engem idez, akkor egybol atugrom. :) Olyan mint egy verkli, ugyanazokat a marek tajekozatlan hulyeseget szajkozza ujra es ujra, tokmindegy, milyen info hangzott el kozben. :D

A csehek mar regen nezegetik a C-390-et, ez kozismert evek ota. A nemetek-fele Atlasos csoporthasznalat a jovo zeneje, no meg megint a kozos lo sztorija... a C27-es, C-295-os stb akkor opcio, ha lemondanak a HM altal kert kovetelmenyek teljesiteserol, de akkor egyetertek, szinte biztos, hogy azokbol jonne, nem lassan hetveneves tervezesu amerikai gepekbol.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
A HM specifiokacioi, ugy hivjak magyarul.
Tudod, a megrendelo.
Tudom. Attól még lehet egyet nem érteni a szükségességével.
Ez a specifikáció egy missziós honvédség ( ami önmagában is ellentmondás) igényeire van szabva. Megyünk NATO-küldetésbe ( helyesen), de önellátó módon. Ha tényleg beléptünk/belépünk az A400 német programba is a C-17 mellett, akkor minek még itthonra is? Nem lehet újragondolni a specifikációt?
A 20 lábas gripen-konténer pont nem fér a Spartanba, a magasság necces; 2590mm a konténer, a Spartan tehertere meg talán 2600mm.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Tudom. Attól még lehet egyet nem érteni a szükségességével.
Ez a specifikáció egy missziós honvédség ( ami önmagában is ellentmondás) igényeire van szabva. Megyünk NATO-küldetésbe ( helyesen), de önellátó módon. Ha tényleg beléptünk/belépünk az A400 német programba is a C-17 mellett, akkor minek még itthonra is? Nem lehet újragondolni a specifikációt?
A 20 lábas gripen-konténer pont nem fér a Spartanba, a magasság necces; 2590mm a konténer, a Spartan tehertere meg talán 2600mm.
Ez szerintem egy igen fontos téma, és már inkább a fejlesztési topicra tartozna, DE:
A Magyar Honvédségnek, létfontosságúak ezek a missziók! Ez a maréknyi megmaradt önvédelmi képességhez elengedhetetlen.
Különben meg mehetne a gőzösöket meg kisautókat összecsapkodni a "Maci csoportba", Benkő, a teljes MH vezérkarral. :p:D
- Egyrészt, könnyebb megindokolni, hogy miért fizetik "rendesen" a katonákat, legalább arra a pár hónapra.
- De főként, mivel - szerencsére - nincs saját jogon, már elég régóta háborús tapasztalata az országnak, az egyetlen ilyen jellegű tűzkeresztséget kizárólag NATO és ENSZ missziókban szerezhetik meg katonáink.
Szóval nekünk a missziók hasznossági sorrendje:
- katonai, tapasztalati haszon (szerintem ez vagy 80% az egészből)
- külügyi haszon, a nemzetközi ázsióhoz hozzájárul
- egy jó darabig pénzügyi haszon is volt, ugyanis akinél megy a missziózás, ott sokkal kevésbé csípte a szemét a szövetségeseinknek, hogy még 1%-ot sem költöttünk a GDP-ből.
- erkölcsi haszon (már ahol ezt a misszió jellege megengedi)

Lehet ezeket a missziós kiküldetéseket "a 22-es csapdájának" hasznosságával összemérni, de nekem meggyőződésem, hogy egy kint töltött hét is jóval többet tesz a katonáink harcértékéhez, mint itthon 2 év kemény kiképzés...

DE mindez csak a saját civil véleményem! :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Ez szerintem egy igen fontos téma, és már inkább a fejlesztési topicra tartozna, DE:
A Magyar Honvédségnek, létfontosságúak ezek a missziók! Ez a maréknyi megmaradt önvédelmi képességhez elengedhetetlen.
Különben meg mehetne a gőzösöket meg kisautókat összecsapkodni a "Maci csoportba", Benkő, a teljes MH vezérkarral. :p:D
- Egyrészt, könnyebb megindokolni, hogy miért fizetik "rendesen" a katonákat, legalább arra a pár hónapra.
- De főként, mivel - szerencsére - nincs saját jogon, már elég régóta háborús tapasztalata az országnak, az egyetlen ilyen jellegű tűzkeresztséget kizárólag NATO és ENSZ missziókban szerezhetik meg katonáink.
Szóval nekünk a missziók hasznossági sorrendje:
- katonai, tapasztalati haszon (szerintem ez vagy 80% az egészből)
- külügyi haszon, a nemzetközi ázsióhoz hozzájárul
- egy jó darabig pénzügyi haszon is volt, ugyanis akinél megy a missziózás, ott sokkal kevésbé csípte a szemét a szövetségeseinknek, hogy még 1%-ot sem költöttünk a GDP-ből.
- erkölcsi haszon (már ahol ezt a misszió jellege megengedi)

Lehet ezeket a missziós kiküldetéseket "a 22-es csapdájának" hasznosságával összemérni, de nekem meggyőződésem, hogy egy kint töltött hét is jóval többet tesz a katonáink harcértékéhez, mint itthon 2 év kemény kiképzés...

DE mindez csak a saját civil véleményem! :cool:
Egyetértünk.
Eddig is szállítottunk/szállíttattuk a technikát valahogy, a katonák repültetéséhez meg vettünk már két gépet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Tudom. Attól még lehet egyet nem érteni a szükségességével.
Ez a specifikáció egy missziós honvédség ( ami önmagában is ellentmondás) igényeire van szabva. Megyünk NATO-küldetésbe ( helyesen), de önellátó módon. Ha tényleg beléptünk/belépünk az A400 német programba is a C-17 mellett, akkor minek még itthonra is? Nem lehet újragondolni a specifikációt?
A 20 lábas gripen-konténer pont nem fér a Spartanba, a magasság necces; 2590mm a konténer, a Spartan tehertere meg talán 2600mm.

Egyetértünk.
Eddig is szállítottunk/szállíttattuk a technikát valahogy, a katonák repültetéséhez meg vettünk már két gépet.
Megmondom őszintén, hogy az előbb az első kommented elejére koncentráltam - a Missziós Honvédségre.
Ahogy írtam a másik topicba, mi még nem léptünk be a német multinacionális A400M-es ezredbe/századba. Max. szándékot jelezhettük, de az még nagyon messze van (valamikor 2008 után).
Ugyanakkor ez egy elképesztően kiszolgáltatott helyzet. Egy Gripen kitelepülést lazán le lehet rendezni ilyen "fizetős" bér szállításokkal, de egy missziós kint tartózkodást annyira kiszolgáltatottá tesz, hogy erre nem szabad hagyatkozni. Ha belépünk 3 ilyen nagy teljesítményű programba is, mint amilyen a SALIS, a SAC, meg mondjuk az A400M-es, azzal gyakorlatilag lefedhetjük a szállítási igényünket, azonban továbbra is függési viszonyban leszünk az azokat üzemeltető országoktól.
És ha valami nyilvánvaló, az az, hogy a jelenlegi kormány ezt mindenképpen el szeretné kerülni, még ha többe is kerül...
Jó dolog a car-sharing is, de nem mindenkinek való. ;)
Ráadásul ezen szövetségi szállítási kapacitások nem tartalmaznak, - és szerintem a leendő A400M-es airwing sem fog - légi utántöltési képességet. Gondolom, hogy a németek ott csak a szállításhoz szükséges minimumot fogják a gépekbe kérni. Ennek megvan az olyan előnye, hogy megspórolják a Cobham podok árát, és azok súlyát is.
A légi utántöltés pedig taktikai szempontból talán még érzékenyebb, mint egy saját missziós transport flotta. Mert ott nincs olyan, hogy mondjuk egy háborús helyzetben a gépeink arra várjanak, hogy ha nem tudnak - vagy akarnak - a német tankerek jönni, akkor majd küldenek másikat az olaszok. (az említett nemzetek szabadon választhatóak!)
Jelenleg is vannak a Gripeneken csonkok, de ezek országvédelmi szempontból annyit érnek, mint kandisznón a csöcs. Ezek "NATO" csonkok! (Szerintem az kiderült rólam eddig is itt a fórumon, hogy alapvetően nekem nincs semmi bajom a NATOval)
Én azt gondolom, hogy a 2 nagyobb típussal (KC-390 és A400M), valamint a már régóta emlegetett MRTT jellegű géppel (310? 330?), és a jelenleg is rendelkezésre álló gépekkel kivitelezhető szerintem egy kis létszámú, de a MH és az Ország, MINDEN igényét kielégítő légi szállító géppark kialakítása, és még esetleg olyan speciális funkciókra is képes lesz, ami eddig nem volt. (ELINT?, légi utántöltés, AEW&C?, C4ISR)
Ha nagyon kilóg a seggünk a gatyából, akkor szóba jöhet a C-130 is, de akkor már csináljuk tényleg low budgetban, és akkor az AMARG-ból "kikonzervált" gépekkel olcsóba. De én ezt az esetet inkább szépen passzolnám addig, amíg nincs rá pénzünk, hogy inkább az előbbi kettőből rendeljünk.
A korábban kifejtett Missziós Honvédség viszont tényleg igényli a páncélozott járművek szállítását. De míg a C-130 kitalálása idején egy általános használatú páncélozott light 4x4, 4-5 tonna (HMMWV) volt, ma már 7-10 tonna (JLTV, Iveco LMV, NMS). Egy komolyabb MRAP meg 13-14 tonna.
Az nyilvánvaló, hogy míg egy HMMWV-ből belement 3, addig JLTV-ből meg csak 1. És ez a nem mindegy!
És akkor még mondjuk egy 8x8 szállításáról még nem is beszéltünk. :rolleyes:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 512
113
Azt lehet tudni miért pörgött ez a topic mostanában? ;)

“Hungary will be the first partner nation of the Multinational Air Transport Unit and intends to send a technical officer by 1/2020 at the latest and then send a pilot student to the LTG 62. The Hungarian intention is to register as a partner in the Air Transport cluster at VJTF 2023..."
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
K

kamm

Guest
“Hungary will be the first partner nation of the Multinational Air Transport Unit and intends to send a technical officer by 1/2020 at the latest and then send a pilot student to the LTG 62. The Hungarian intention is to register as a partner in the Air Transport cluster at VJTF 2023..."

Az egy kulon program, a Very High Readiness Joint TaskForce, annak a szallitasi resze - nem meglepo modon ott is Pumakat fognak szallitgatni az Atlasokkal:
https://www.defenseworld.net/news/2..._41_Puma_IFVs__Related_Equipment#.Xr8ojc_Pxqs

Nem veletlenul gondolom, hogy meg mindig jo esely van arra, hogy Atlasok lesznek a vegen...
 
K

kamm

Guest
Egyetértünk.
Eddig is szállítottunk/szállíttattuk a technikát valahogy, a katonák repültetéséhez meg vettünk már két gépet.

Ahh istenem, pont errol van szo.
Nem, nem szallitottunk semmit.
Masoknal kuncsorogtunk, hogy hozzanak-vigyenek el minket es akkor is max MRAP meretig voltunk jok, mar egy normalis 8x8 szazadot sem tudnank kijuttatni sehova Europan kivul.
Vegre van egy politikai dontes, hogy nem operetthardsereget akarnak, erre megszolal a szokasos kobanya-alsoi kocsmakorus, hogy ugyan minek, vegyunk hasznalt, oreg stb amerikai szemetet (azt is csak azert, mert azt lattak szamtalan ostoba akciofilmben, mondjuk ki.)

Fel eletemet ott eltem le, de ujra es ujra mellbevag, szabalyosan felduhit ez az alapbol negativ, totalisan szuklatokoru gondolkodasmod.
 
W

Wilson

Guest
Ahh istenem, pont errol van szo.
Nem, nem szallitottunk semmit.
Masoknal kuncsorogtunk, hogy hozzanak-vigyenek el minket es akkor is max MRAP meretig voltunk jok, mar egy normalis 8x8 szazadot sem tudnank kijuttatni sehova Europan kivul.
Vegre van egy politikai dontes, hogy nem operetthardsereget akarnak, erre megszolal a szokasos kobanya-alsoi kocsmakorus, hogy ugyan minek, vegyunk hasznalt, oreg stb amerikai szemetet (azt is csak azert, mert azt lattak szamtalan ostoba akciofilmben, mondjuk ki.)

Fel eletemet ott eltem le, de ujra es ujra mellbevag, szabalyosan felduhit ez az alapbol negativ, totalisan szuklatokoru gondolkodasmod.


Szerintem a koronavírus járvány bebizonyította,hogy krízis esetén minden állam csak magára számíthat,úgy,hogy egy saját tulajdonú szállítókapacitás kiépítése nemzetbiztonsági érdekünk.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 512
113
Az egy kulon program, a Very High Readiness Joint TaskForce, annak a szallitasi resze - nem meglepo modon ott is Pumakat fognak szallitgatni az Atlasokkal:
https://www.defenseworld.net/news/2..._41_Puma_IFVs__Related_Equipment#.Xr8ojc_Pxqs

Nem veletlenul gondolom, hogy meg mindig jo esely van arra, hogy Atlasok lesznek a vegen...

Very High Readiness Joint Task Force az nem egy program. Az olyan mint pl. a V4 EU BG. Ki van osztva hogy ki mivel vesz részt benne, mit fog csinálni és arra kell felkészülni. A Honvédség is azért veszi a Leopardokat, Pzh2000-eket, mert 2028-ra egy nehézdandár az elvárás a magyaroktól az egyik ilyen harccsoporthoz. Az A400M nemzetközi szállító ezred meg olyan lesz, mint a pápai SAC, ahol szintén van magyar a személyzetben, korábban még pilóta is volt, és annak a létrehozásában is alapítótagként vett részt Magyarország.