Alternatív energia energia-veszélyhelyzetre - beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 865
15 273
113
A helyzet nálam kezd kritikussá válni, 25, néha 26 fok van a lakásban, néha kénytelen vagyok az elviselhetetlenné váló hőségben szellőztetéssel hűteni a lakást.

Csak gondoltam megosztom hátha érdekel valakit. :D
 

kw3v865

Well-Known Member
2022. április 11.
269
821
93
Szigeteléssel kapcsolatos téma: padlásfödém szigetelésen gondolkodom. Sima betonfödémről van szó, de aránylag kis felület (12 m2). Házilag akarom megcsinálni, magamnak. Üveggyapot vagy kőzetgyapot lesz, ez már biztos (a járhatóság azon a területen nem feltétel). Amiben bizonytalan vagyok: kell-e alá, illetve a tetejére fóliát elhelyezni? Valaki azt mondja igen, máshol meg azt olvasom, hogy kőzetgyapot esetén nem szükséges. Vajon mi az igazság? Tartós megoldást szeretnék.
Szerintetek hogy érdemes csinálni?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 085
10 253
113
Szigeteléssel kapcsolatos téma: padlásfödém szigetelésen gondolkodom. Sima betonfödémről van szó, de aránylag kis felület (12 m2). Házilag akarom megcsinálni, magamnak. Üveggyapot vagy kőzetgyapot lesz, ez már biztos (a járhatóság azon a területen nem feltétel). Amiben bizonytalan vagyok: kell-e alá, illetve a tetejére fóliát elhelyezni? Valaki azt mondja igen, máshol meg azt olvasom, hogy kőzetgyapot esetén nem szükséges. Vajon mi az igazság? Tartós megoldást szeretnék.
Szerintetek hogy érdemes csinálni?
Érdemes.
Lehetőleg két rétegben, min.30cm vastagságban, kötésben lerakni kőzetgyapotot, úgy, hogy a talpszelemenen túlnyúljon és elérjen az ereszdeszkáig. Tehát zárt legyen a szigetelés a fal külső síkjáig.
Beton födémre alá nem tennék fóliát, felülre páraáteresztőt tennék.
 

kw3v865

Well-Known Member
2022. április 11.
269
821
93
Érdemes.
Lehetőleg két rétegben, min.30cm vastagságban, kötésben lerakni kőzetgyapotot, úgy, hogy a talpszelemenen túlnyúljon és elérjen az ereszdeszkáig. Tehát zárt legyen a szigetelés a fal külső síkjáig.
Beton födémre alá nem tennék fóliát, felülre páraáteresztőt tennék.
Megéri a felárat a jobb hőszigetelő képességű? A hővezetési tényezőben minimális a különbség: 0,039 az olcsóbb fajtáké, míg a drágább 0,037. Megéri vajon? Akár jelentősebb árkülönbség is lehet köztük. Továbbá, ragaszkodjak a kőzetpgyapothoz vagy jó az ásványgyapot is? Utóbbi olcsóbb még úgy is, ha azonos a hővezetési számuk. Úgy látom a táblás is drágább, mint a tekercses. Vajon jobb is?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Szia,

Hat, nekem ez nagyon-nagyon kicsi hatekonysagunak tunik. Konkretan, szerintem ha az a napelem eltakarja az ablakodat, akkor veszitesz vele, vagyis szerintem joval nagyobb a hatekonysaga annak, ha egyszeruen atsut a nap az ablakodon, mint annak, hogy az energia egy kicsi reszet aramma alakitod, amivel utana futesz bent.

Ha nem takarja el az ablakot, akkor persze nyersz vele - de a tippem szerint eleg keveset.



Nyilvan kerdes, hogy kinek hany% a "szinte semmi", de egyertelmu, hogy minden szigeteles/nyilaszaro azzal egyenes aranyosan veszti a hot, hogy mekkora a homersegletkulonbseg a 2 oldalan.
Tehat ha kint van 0 fok, es bent 10 fok, akkor pont fele annyi ho megy ki, mint ha kint van 0 fok, es bent van 20 fok. Marpedig a futesnek a kiment hot kell helyettesitenie.
Persze az elozo pelda egy rossz hoszigetelesu haznal relevans, egy nagyon jo hoszigetelesu eseten inkabb az elso fele nem 10 hanem 19 fokrol szol, es igy nem 50%, hanem 5% takarithato meg, raadasul ez az 5% sem az egesz napra, hanem leginkabb a delutani futesre vonatkozik.

Ez a megoldás úgy oldja meg --kb. részben-- a valóban a problémát, ha a megtermelt áramot nem a ritka rossz hatásfokú "árammal-fűtök" verziót valósítja meg, hanem a hűtő-/fűtő-klímás --nevén nevezve valójában levegő-levegő hőszivattyús-- technikát kombinálja.

Ezzel/így termékenél kötelezően megadott COP-értékkel jellemezhetően így az árammal fűtő megvalósítás 3-4,5 szereséig terjedő hőmennyiséget lehet "bemozgatni" a lakásba.

Ennél még tovább mutat az, ha azt a nappali --sokkal gazdaságosabb időszakban-- eltárolja agy ilyen célra tervezett --valóban bonyolultabb, mert "(Pölö: vizzel-)hőtárolós"-- egység, mert -15 Celsius alatt a hőszivattyús/fűtő-klímás megoldás hatásfoka annyira lecsökken (sőt -20 alatt gyakorlatilag a megfizethető sávban már használhatatlan), hogy a hőtárolós, --kétszer hő-mozgatott-- megvalósítás is jobb hatásfokú lehet, ÉS ez -20 Celsius alatt is MŰXIK, ellentétben a megfizethető ár-kategóriás hűtő/fűtő-klíma ezen külső-hőmérsékleti korlátjával.



.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 085
10 253
113
Megéri a felárat a jobb hőszigetelő képességű? A hővezetési tényezőben minimális a különbség: 0,039 az olcsóbb fajtáké, míg a drágább 0,037. Megéri vajon? Akár jelentősebb árkülönbség is lehet köztük. Továbbá, ragaszkodjak a kőzetpgyapothoz vagy jó az ásványgyapot is? Utóbbi olcsóbb még úgy is, ha azonos a hővezetési számuk. Úgy látom a táblás is drágább, mint a tekercses. Vajon jobb is?
A jobb hőszigetelés megéri mindenképpen, még ha egyszerre esetleg többe is kerül.
Hogy melyik anyagot választod, persze a fajlagos mutatókat lehet összehasonlítani. Szerintem a tekercsessel jobb dolgozni, főleg a térdfal-szelemen-ereszdeszka környékén. kóvidos időkből maradt jobb álarcot érdemes elővenni!:)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
A jobb hőszigetelés megéri mindenképpen, még ha egyszerre esetleg többe is kerül.
Hogy melyik anyagot választod, persze a fajlagos mutatókat lehet összehasonlítani. Szerintem a tekercsessel jobb dolgozni, főleg a térdfal-szelemen-ereszdeszka környékén. kóvidos időkből maradt jobb álarcot érdemes elővenni!:)

20+ évvel ezelőtt --még a pályázós-/pályázatos i.e.(Időszámításunk előtt :) ). -- segítettem ötletes barátomnak:
a sok ház körüli --hűtő/mosogép-egyebek-- hungarocelt, +kis szomszéd-segítséggel elegendő mennyiségre gyarapítva, majd azt kb. 2-3-4 centiméter átmérőjűre "darálva", és a bevált (csempe- ?) ragasztóval bevonva/"mártogatva/"tunkolva" bevakoltuk --a sörözve 10-15 centisre becsült vastagságban-- a Kádár-kockát és az északi (ablak-mentes) oldalra " ragasztott" garázst.

Mindig lelkesen köszön, --és hasonlóan viszonzom--, szerintem elégedett !!!

...mert ugyebár: "Nincs lehetetlen, csak tutyi-mutyi/sznob/( + egyebek, rád bízom)..."

Ha valakinek segít az ötlet, akkor örültem és :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:


.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 373
113
Nálam kb 6000kwh meg el egy évben én is főleg villannyal fűtök kb a harmadát/felét biztosítja a napelemem. Kb 5 éves megtérülésre számítok de én olcsón jutottam a napelemhez.
Köszi, panelteljesitményt tekintve 7,6kW-os rendszert fogok telepiteni, amit később bővitenék 10-re (az inverter is 10-es lesz, nálunk ez a felső határ családi házra), de minden előkészület, dokumentáció, engedélyt már most erre a max-ra intézem. Nagyon kiváncsi leszek, mit tudok egy éves ciklusban ezzel megspórolni...
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick
M

molnibalage

Guest
Köszi, panelteljesitményt tekintve 7,6kW-os rendszert fogok telepiteni, amit később bővitenék 10-re (az inverter is 10-es lesz, nálunk ez a felső határ családi házra), de minden előkészület, dokumentáció, engedélyt már most erre a max-ra intézem. Nagyon kiváncsi leszek, mit tudok egy éves ciklusban ezzel megspórolni...
Nekem ez iszonyat túlméretesnek tűnik.
Mit fogsz csinálni nyáron a napközbeni 5 kW táji teljesítménnyel? Fűteni nem kell, légkondi és hűtő ennyit meg nem fogyaszt.
A fűtési igényből származó áramot kéne első körben megnézni ,hogy mennyi, csak azon sokat segíteni nem tud.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 373
113
Nekem ez iszonyat túlméretesnek tűnik.
Mit fogsz csinálni nyáron a napközbeni 5 kW táji teljesítménnyel? Fűteni nem kell, légkondi és hűtő ennyit meg nem fogyaszt.
A fűtési igényből származó áramot kéne első körben megnézni ,hogy mennyi, csak azon sokat segíteni nem tud.
Beadom a hálózatba.
Havi 2€-ért van úgynevezett virtuális elem szolgáltatás (gondolom eddig volt/van talán nálatok is), ami úgy működik, hogy a felesleget beadod a hálózatba, tehát lemérik mit adsz be, és -inkább nevezzük igy- papiron visszaveszed amikor kell. A visszavett mennyiség után csak az ún disztribúciós (hálózathasználati) dijakat fizeted ki ami az áramár kb. 40%-a. Tehát az általam megtermelt és fel nem használt áramot a teljes áramárhoz képest 60%-al olcsóbban kapom/veszem vissza.
A nyári töbletet télen felélem féláron, ha lehet igy fogalmazni.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Megéri a felárat a jobb hőszigetelő képességű? A hővezetési tényezőben minimális a különbség: 0,039 az olcsóbb fajtáké, míg a drágább 0,037. Megéri vajon? Akár jelentősebb árkülönbség is lehet köztük. Továbbá, ragaszkodjak a kőzetpgyapothoz vagy jó az ásványgyapot is? Utóbbi olcsóbb még úgy is, ha azonos a hővezetési számuk. Úgy látom a táblás is drágább, mint a tekercses. Vajon jobb is?
Tablast vegyel, tekercsest semmikepp!
Egy idő utan osszeroskad. A tablas meg valamennyire járható is ha csak neha evi 1-2 alkalommal mesz ra.
Kotesbe rakd, felul jo ra a sima nejlon, sokba nem kerul de esetleges porhó, vagy beazas eseten az a kis viz is megall a nejlonon es idovel felszarad, latod is hogy hol van gond a tetovel.
Alatta mindegy hogy van-e nejlon mert hőhid nem lehet.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Napelemes hőtárolós-hőszivattyús rendszert éri meg kivitelezni fűtésre --szerintem--, télen, nappal sokkal jobb hatásfokkal lehet a hőszigetelt --fagyállós vizes-- víztartályt "feltölteni" a hőmyennyiséggel, mert szinte egész Európában nappal szinte mindig "meglévő" 3-4-5(+) óra nulla Celcius feletti időszakból, mint az este/éjszaka gyorsan akár -10 Celsius körülire eső hőmérsékletből, amikor már nagyon gazdaságtalanul/nem is műxenek a levegő-levegős hűtő-fűtő-klímák.

.

. Lassan közelítem Torgyán Nagymestert, az egy mondatban közölhető információ-mennyiséggel.
...még 50-100 év, és elérem e tudása harmadának a felét! :eek: :D

Elnézést, a kis lazítós kitérőért a lényegtől, ami viszont "megáll", szerintem.

.


.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Beadom a hálózatba.
Havi 2€-ért van úgynevezett virtuális elem szolgáltatás (gondolom eddig volt/van talán nálatok is), ami úgy működik, hogy a felesleget beadod a hálózatba, tehát lemérik mit adsz be, és -inkább nevezzük igy- papiron visszaveszed amikor kell. A visszavett mennyiség után csak az ún disztribúciós (hálózathasználati) dijakat fizeted ki ami az áramár kb. 40%-a. Tehát az általam megtermelt és fel nem használt áramot a teljes áramárhoz képest 60%-al olcsóbban kapom/veszem vissza.
A nyári töbletet télen felélem féláron, ha lehet igy fogalmazni.
O.K,O.K Amm... bocsi, a termelő rendszer bekerulesi+fenntartasi koltsege hova van elszamolva?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Napelemes hőtárolós-hőszivattyús rendszert éri meg kivitelezni fűtésre --szerintem--, télen, nappal sokkal jobb hatásfokkal lehet a hőszigetelt --fagyállós vizes-- víztartályt "feltölteni" a hőmyennyiséggel, mert szinte egész Európában nappal szinte mindig "meglévő" 3-4-5(+) óra nulla Celcius feletti időszakból, mint az este/éjszaka gyorsan akár -10 Celsius körülire eső hőmérsékletből, amikor már nagyon gazdaságtalanul/nem is műxenek a levegő-levegős hűtő-fűtő-klímák.

.

. Lassan közelítem Torgyán Nagymestert, az egy mondatban közölhető információ-mennyiséggel.
...még 50-100 év, és elérem e tudása harmadának a felét! :eek: :D

Elnézést, a kis lazítós kitérőért a lényegtől, ami viszont "megáll", szerintem.

.


.
Annak idejen kb 14-15 eve felfagyalloztam a rendszert mikor keszult. Akkor is draga volt, valami 30 (?) liter tomeny ment bele. Mostanra (3 eve) nyoma annyi maradt hogy csak a szaga, megneztuk, semmi. Fogalmam sincs hova tunt el, de semmi... Egy ilyen szipi szupi rendszerhez gondolom meg tobb kene, es idoszakosan utantolteni. Csak gondoltam szolok, hogy ez sem kicsi plusz koltseg, amit sokan nem szamolnak fel.
A legolcsobb elet a panel, az nudli, a lakoim valami 30000-et fizetnek cakk pakk havonta rezsire. 4 fore jelentektelen. Ehhez lehet szerintem viszonyitani.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 373
113
O.K,O.K Amm... bocsi, a termelő rendszer bekerulesi+fenntartasi koltsege hova van elszamolva?
Szerintem 5-10 év (esetemben ez inkább bizony 10 évhez közelít majd) mire megtérül maga a beruházás, de ez nagyon sokmindentől függ. Viszont a mostani inflációnál és ahogy egyre inkább drágul minden - nem csak az energia, de az ilyen alternatív forrásokhoz szükséges technika is - inkább megveszem most, mint hogy feléljem ezt a pénzt lassacskán a mindennapokban.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Annak idejen kb 14-15 eve felfagyalloztam a rendszert mikor keszult. Akkor is draga volt, valami 30 (?) liter tomeny ment bele. Mostanra (3 eve) nyoma annyi maradt hogy csak a szaga, megneztuk, semmi. Fogalmam sincs hova tunt el, de semmi... Egy ilyen szipi szupi rendszerhez gondolom meg tobb kene, es idoszakosan utantolteni. Csak gondoltam szolok, hogy ez sem kicsi plusz koltseg, amit sokan nem szamolnak fel.
A legolcsobb elet a panel, az nudli, a lakoim valami 30000-et fizetnek cakk pakk havonta rezsire. 4 fore jelentektelen. Ehhez lehet szerintem viszonyitani.

Az ötlet(em) LMzése: a fagyállózás azért előnyös --és/de nem mindenképpen fontos--, mert akkor a hőszigetelt tartályba --2-3 fűtőszál miatt leselejtezett 120l-es boyler "Pölö", +: egy ilyen rendszer munkáinak a többségét egy precíz ezermester meg tudja csinálni magának/baráti körben--, mert akkor nem a csak kb. +55 és kb. +5 Celsius közötti hő-mennyiséget (kb. 50 Celsius hőmérséklet-különbség fajhőjét) lehet kivenni a tárolóból, hanem a kb. +55-től -15 Celciusig, ami esetben (70 Celsius hőmérséklet-különbség fajhőjéről van szó), közel 50%-kal nagyobb hőmennyiséget lehet kivenni a tárolt mennyiségből. Ez egy nem várt, nem szokásos hideghullámnál sokat jelenthet.

Ilyen rendszernél kettős hőszivattyús folyamat van, a levegő víz folyamatnál 3,6-os COP(jelentése röviden: 1 kW elektromos teljesítménnyel 3,6 szoros (3,6kW-nyi) hőmennyiség kerül "átmozgatásra") becsülhető, a ("fagyállós")vízből a beltérbe fűtés iránynál pedig 6-6,5-es COP becsülhető.

Ezek eredőjeként is bőven kétszer gazdaságosabb a tisztán elektromos fűtéseknél.

Az Index aloldalán ITT:


van egy jó cikk a hőszivattyús rendszerekről (lehet, hogy "TóVám"-os, ha igen, akkor Bocsss! ).


Szerintem bátran: :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:


Szerintem 5-10 év (esetemben ez inkább bizony 10 évhez közelít majd) mire megtérül maga a beruházás, de ez nagyon sokmindentől függ. Viszont a mostani inflációnál és ahogy egyre inkább drágul minden - nem csak az energia, de az ilyen alternatív forrásokhoz szükséges technika is - inkább megveszem most, mint hogy feléljem ezt a pénzt lassacskán a mindennapokban.

Nagyon sokkel kevesebbe kerül, ha keresel/találsz olyan csapatot, ahol --ha van időd/kedved/barátaid hozzá-- "sajátmagamnak-üzemmódban" el tudod végezni a nem vmilyen szakmai rész-feladatokat, munkafázisokat !!!



.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 099
3 050
113
Én építési vállakozó vagyok...most csináltam magamnak egy házat....tényleg normálisan lett megcsinálva.Könnyűszerkeztes ,kőzetgyapot szigeteléssel 15 cm
.....hőszivattyú (Panasonic)....légcsatornás klíma ...garázsba mennyezet fűtés (csak 16 fokig)...szellőztető rendszerrel.....Jelen pillanatban napi 20 KW megy el......Most csinálják a napelelemet 12 kw-s....én nekem tényleg nagyon (olcsó) volt....bruttó 250 m2 a ház.....a fűtés és gépészet szumma 12 misi volt......és most őszintén mondom.....úgy bánom ,hogy ezt csináltam ,mint amelyik kutya 12-t ellett....Én barom ha maradtam volna hőszivattyú helyett a gáznál és maradt volna a napelem ....akkor most + 4.5 millió plussz lenne.....a hőszivattyúval felejtsd el ,hogy csinálsz itthon 25 fokot...tudod tudom H tarifa ...napelemre minek???...Na mindegy 20 év után én sültkrumpli felültem a brandwagonra.......Azt is tudom MEGTÉRÜLHET!!!..DE amilyen szemét mondom kiszurtak a gázosokkal úgy 2 hónap múlva kiszúrhatnak a villanyosokkal is...Amúgy van kandalló is...rohadjanak meg velem nem szúrnak ki.
 

kw3v865

Well-Known Member
2022. április 11.
269
821
93
Tablast vegyel, tekercsest semmikepp!
Egy idő utan osszeroskad. A tablas meg valamennyire járható is ha csak neha evi 1-2 alkalommal mesz ra.
Kotesbe rakd, felul jo ra a sima nejlon, sokba nem kerul de esetleges porhó, vagy beazas eseten az a kis viz is megall a nejlonon es idovel felszarad, latod is hogy hol van gond a tetovel.
Alatta mindegy hogy van-e nejlon mert hőhid nem lehet.
Köszi, táblás lesz! Lényegesen drágább a táblás kőzetgyapot, mint a sima tekercses üveggyapot (több, mint 1000 Ft/m2 a különbség azonos vastagságban és hővezetési tényezővel). De végül is csak 13 m2-ről van szó. Nekem megér annyit, hogy tartós legyen.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 099
3 050
113
Köszi, táblás lesz! Lényegesen drágább a táblás kőzetgyapot, mint a sima tekercses üveggyapot (több, mint 1000 Ft/m2 a különbség azonos vastagságban és hővezetési tényezővel). De végül is csak 13 m2-ről van szó. Nekem megér annyit, hogy tartós legyen.
a tetetjére szigorúan tilos tenni fóliát ha födémről van szó......nem akarok kekeckedni de tuti nem 1000 ft a különbség 30 cm-nél...inkább 10 cm-t 1000 az