Alternatív energia energia-veszélyhelyzetre - beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
Tele volt az ukean topik energia rettegokkel.... Naponta kb. 50 x leirtak a sanyaru telunket.
Az emberek nem fognak megfagyni én az ipar miatt aggódom.... Az anyagi biztonság is fontos. És az is talán túlságosan lekicsinylő jelző a csőd miatt nem egy ember lett már öngyilkos és nem egy család ment tönkre. Magam is végeztem kulimunkát két évig az UK ban miatta...
Nem ajánlom senkinek...
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell
M

molnibalage

Guest
Amúgy szerintem jó indikátora az teljes elborult energetikai elvárásoknak a passzív ház és minden hülyeség az, hogy a bérelt 15+ éves építésű lakásomat nézem mintának. Az éves rezsicsökis dotált ár 63 645 megajoule / év. Ez a kb. 1700 m3 gáz tája. De lássuk kWh-ban ez kb. 17500 kWh.
Ezt egyesek keveslik, de azt nézve, hogy csak egy jól szigetelt épület mit hoz egészen elképesztő a történet.

Nekem az 2016/17-es szezon fűtési mennyiségem összesen 1800 kWh volt.
Lassan mondom, hogy mindenki megértse. EZERNYOLCSZÁZ.
Nem egy hónap. A TELJES FŰTÉSI szezon.
A full home office időszakban is ez megállt 4000 kWh alatt picivel.
És ezt egy olyan ház tudja, ami kb. 20 éve terveztek meg és 17 éve építettek az akkori anyagokból.

Ok, hogy ez egy lakópark és nem családi ház, de ha 3-5-tel is megszorzom, akkor is látszik a lényeg.
A mindenféle extra faszságot rákúrni egy házra eszement költés a szinte semmire.
A spórolás 90%-a elérhető a ma elvárt beruházás kb. fele vagy annyi értékéért sem. Aktív elemek beépítése nélkül.
Teljesen mindegy mivel fűtesz. Ha ennyire brutálisan csökken a hőigény, akkor megoldható, kerekítési hiba lenne az életviteli költségben kis túlzással.
Efelett minden extra és egyéni ízlés kéne, hogy legyen és nem előírás.

Nem kell itt mindenféle huncutkodás. Jól szigeteld le az épületet és done. Csak legyen jól megcsinálva és a szellőztetés is hozzá.
Azt nézve, hogy itthon valami 32% a TELJES energia felhasználásnak a fűtés, ez valami egészen brutális összegeket jelent.

Amúgy ez annak is indikátora, hogy a családi ház luxus.
Csak ez eddig nem látszott és tudatosult egyesekben.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 097
113
Amúgy szerintem jó indikátora az teljes elborult energetikai elvárásoknak a passzív ház és minden hülyeség az, hogy a bérelt 15+ éves építésű lakásomat nézem mintának. Az éves rezsicsökis dotált ár 63 645 megajoule / év. Ez a kb. 1700 m3 gáz tája. De lássuk kWh-ban ez kb. 17500 kWh.
Ezt egyesek keveslik, de azt nézve, hogy csak egy jól szigetelt épület mit hoz egészen elképesztő a történet.

Nekem az 2016/17-es szezon fűtési mennyiségem összesen 1800 kWh volt.
Lassan mondom, hogy mindenki megértse. EZERNYOLCSZÁZ.
Nem egy hónap. A TELJES FŰTÉSI szezon.
A full home office időszakban is ez megállt 4000 kWh alatt picivel.
És ezt egy olyan ház tudja, ami kb. 20 éve terveztek meg és 17 éve építettek az akkori anyagokból.

Ok, hogy ez egy lakópark és nem családi ház, de ha 3-5-tel is megszorzom, akkor is látszik a lényeg.
A mindenféle extra faszságot rákúrni egy házra eszement költés a szinte semmire.
A spórolás 90%-a elérhető a ma elvárt beruházás kb. fele vagy annyi értékéért sem. Aktív elemek beépítése nélkül.
Teljesen mindegy mivel fűtesz. Ha ennyire brutálisan csökken a hőigény, akkor megoldható, kerekítési hiba lenne az életviteli költségben kis túlzással.
Efelett minden extra és egyéni ízlés kéne, hogy legyen és nem előírás.

Nem kell itt mindenféle huncutkodás. Jól szigeteld le az épületet és done. Csak legyen jól megcsinálva és a szellőztetés is hozzá.
Azt nézve, hogy itthon valami 32% a TELJES energia felhasználásnak a fűtés, ez valami egészen brutális összegeket jelent.

Amúgy ez annak is indikátora, hogy a családi ház luxus.
Csak ez eddig nem látszott és tudatosult egyesekben.
így.
Mi tesóval lakunk egy családi házban, 2 75m2-es lakás van benne meg egy 45m2-es irodának/raktárnak használt szuterén.
B30-as fal, 10 cm hőszigetelés a falon, 8cm a lábazaton és a szuterén 3 oldalán, közepes minőségű műanyag ablakok, konvektort cseréltük kondenzációs kazánra, a lapos tetőre ráraktunk 12 cm hőszigetelést amit (mivel a varjak leszedték az egészet) most cseréltünk 14 cm-re. A meleg víz maradt villanybojler.
Egy gázóránk van, simán beleférünk a keretbe, az éves fogyasztásunk a negyede-ötöde a felújítás előttinek.
Ha csak ennyi felújítást kapna minden ház, sokkal jobban állna ez a lüke ország. Támogatást nem kaptunk csak most a tető hőszigetelés cserére, a gyererekek miatt a felét visszakapjuk. (pont négyszer került annyiba mint 2015-ben az előző tető szigetelés)
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
@Kopi2000
Szerintem lazán ki lehet húzni, akár tovább is, de a fürdőszobát valamivel be kéne fűteni, valami elektromos gyorsfűtővel. Meg azért valahol meg kell húzni a határt, mert lakás kialakításától függően bizonyos fűtetlen körülmények között azért elindulnak folyamatok... az állagromlást meg tudja indítani, de ennek a megakadályozása azért a rettegett munkahelyi 18 fok alatt van... csak a fürdőszoba párájával kell óvatosan bánni szerintem...

Ha van bennfentes Villamos hálózatos egyébként nyugodtan cáfolhatna vagy megerősíthetne, de én azt gyanítom arra számítanak a hálózati elosztók, hogy a hálózati többletterhelés miatt problémák lehetnek és ezekre a problémagócokra igyekeznek most megelőző csapást mérni ezekkel a hmmm sebtiben összedobott karbantartásokkal. Aztán majd meglátjuk jól felkészültek-e... (Mivel aki átlépi a jelleggörbét az várhatóan csak villannyal tud megpróbálni kiegészítő fűteni...)
 
K

Kopi2000

Guest
@Kopi2000
Szerintem lazán ki lehet húzni, akár tovább is, de a fürdőszobát valamivel be kéne fűteni, valami elektromos gyorsfűtővel. Meg azért valahol meg kell húzni a határt, mert lakás kialakításától függően bizonyos fűtetlen körülmények között azért elindulnak folyamatok... az állagromlást meg tudja indítani, de ennek a megakadályozása azért a rettegett munkahelyi 18 fok alatt van... csak a fürdőszoba párájával kell óvatosan bánni szerintem...

Ha van bennfentes Villamos hálózatos egyébként nyugodtan cáfolhatna vagy megerősíthetne, de én azt gyanítom arra számítanak a hálózati elosztók, hogy a hálózati többletterhelés miatt problémák lehetnek és ezekre a problémagócokra igyekeznek most megelőző csapást mérni ezekkel a hmmm sebtiben összedobott karbantartásokkal. Aztán majd meglátjuk jól felkészültek-e... (Mivel aki átlépi a jelleggörbét az várhatóan csak villannyal tud megpróbálni kiegészítő fűteni...)
Azért biztosan lesznek nehéz pillanatok, mert azt ne feledd, én itthon dolgozom. Úgyhogy, ami körülvesz, az egész nap körülvesz... Nincs kecmec, de már ma két pulcsit vettem fel. Nap közben azért sokat kell rohangálnom autóval, (mostanában, nem lesz mindig így), a mozgás meg segít. A fürdés sem kellemetlen, még.... A konyhába dolgozás előnyeit egyenlőre nem érzem, mert csak teát főzök meg hideget, készen vett kaját eszem..... mert elég sokat dolgozom. Mióta egyre inkább visszanyerem önmagam, egyre kevesebbet rontom itt a levegőt...
 
M

molnibalage

Guest
A városi központi fűtéseknél látok inkább fejlődési lehetőséget nem az egyéni fűtéseknél.
Az egyéni mérős központi fűtésen mit tudsz fejleszteni?
Egy már panelprogramos házban hány száz év lenne a megtérülési ideje bárminek?
Semmi értelme egyénileg bármit letenni ilyen helyen.

Full, rezsicsökkentés nélküli gázárral is most ilyen árak mellett 35k lenne kb. a fűtésszámlám, de csak durva hónapban.
És ez az ár egy anomália. Már nem annyi a gázár a tőzsdén, mint a csúcson volt.
Na, ezt a hazai árképzés leköveti majd? Hm..?

Ha nullára vinné le egy 1,5M beruházás, akkor is 42 teljes téli hónap alatt térülne meg, ami vagy 12+ fűtési szezon.
Ha ezt elfelezed, akkor már 24+év. 0 karbantartás és üzemi költség mellett. Ami mese. És ugye nullára semmi nem vinné le az igényt, mert akkor lenne egy full fűtési rendszered. Hőszivattyú nem jó, mert az hideg időben pocsék lesz több szempontból is. Itthon meg bizony van erre esély.

Egy jól szigetelt lakásra nemigen van mit költeni.
Max. áramra lehet átállni, de nem igazán látom azt, hogy ha a haza mixben van gáz, akkor ez mennyit segítene nemzetgazdasági szinten, amikor áramhiány is van. Import az egekben.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and alali77

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Azért biztosan lesznek nehéz pillanatok, mert azt ne feledd, én itthon dolgozom. Úgyhogy, ami körülvesz, az egész nap körülvesz... Nincs kecmec, de már ma két pulcsit vettem fel. Nap közben azért sokat kell rohangálnom autóval, (mostanában, nem lesz mindig így), a mozgás meg segít. A fürdés sem kellemetlen, még.... A konyhába dolgozás előnyeit egyenlőre nem érzem, mert csak teát főzök meg hideget, készen vett kaját eszem..... mert elég sokat dolgozom. Mióta egyre inkább visszanyerem önmagam, egyre kevesebbet rontom itt a levegőt...
Ne haragudj a személyeskedésért; ennyire fázol és mégis itt mazohistáskodsz, hogy eddig meg addig nem fűtesz be? Reggel óta rövid gatya+póló, mondjuk meleg nem volt 19 óra körül még a kertben, de simán viselhető.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Azért biztosan lesznek nehéz pillanatok, mert azt ne feledd, én itthon dolgozom. Úgyhogy, ami körülvesz, az egész nap körülvesz... Nincs kecmec, de már ma két pulcsit vettem fel. Nap közben azért sokat kell rohangálnom autóval, (mostanában, nem lesz mindig így), a mozgás meg segít. A fürdés sem kellemetlen, még.... A konyhába dolgozás előnyeit egyenlőre nem érzem, mert csak teát főzök meg hideget, készen vett kaját eszem..... mert elég sokat dolgozom. Mióta egyre inkább visszanyerem önmagam, egyre kevesebbet rontom itt a levegőt...
 
K

Kopi2000

Guest
Sajnos a fűtésspórolással opcionális penészedéssel és egyéb károkkal keveset foglalkozik.
Egy tel nem a vilag. Peneszhez meg hohid kell. A kaktuszhazamban sincsen csak egesz telen 6-7 fok, hogy jol teleljenek a kaktuszok, alacsony hofokon.. Penesz meg ohne....
 
K

Kopi2000

Guest
Ne haragudj a személyeskedésért; ennyire fázol és mégis itt mazohistáskodsz, hogy eddig meg addig nem fűtesz be? Reggel óta rövid gatya+póló, mondjuk meleg nem volt 19 óra körül még a kertben, de simán viselhető.
Nalunk hideg van es masfel hete majdnem folyamatosan szakad az eso... Nem mindenhol ugyanolyan a homerseklet.... meg az idojaras, bar nem nagy ez az orszag. Meg az oszi napnak van ereje, akkor 0,5 fok/ nap hofok emelkedes varhato, ralan a hetvegeb ilyen lesz itt is... Ne vettem rossz neven, a kiserletem megcsak mist kezdodik....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Nalunk hideg van es masfel hete majdnem folyamatosan szakad az eso... Nem mindenhol ugyanolyan a homerseklet.... meg az idojaras, bar nem nagy ez az orszag. Meg az oszi napnak van ereje, akkor 0,5 fok/ nap hofok emelkedes varhato, ralan a hetvegeb ilyen lesz itt is... Ne vettem rossz neven, a kiserletem megcsak mist kezdodik....
Akkor bocsi.
Szerencsére nálunk szép idő van, csak a szél fújdogált, meg pár felhő riogatott esővel; nem néztem -nagyon ritkán szoktam- időjárást, hogy máshol mi a stájsz.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Hát ez most jól jött volna ha sikerült volna megoldani, de nem igazán sikerült :confused:

 
  • Szomorú
Reactions: bel

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Az egyéni mérős központi fűtésen mit tudsz fejleszteni?
Szia,

Pl. szentuzelesre IS legyen alkalmas, igy nem fugg a gaztol.
Nyilvan a kornyezetet finoman szolva nem vedi, es talalni kell egy szenlapatolot is, aki dolgozik vele; de ha tenyleg nem lesz gaz, akkor ezek nagyon megerik a hideghez kepest (nyilvan, ha gaz nincs, akkor villany sincs napi 24 oraban).
 
M

molnibalage

Guest
Szia,

Pl. szentuzelesre IS legyen alkalmas, igy nem fugg a gaztol.
És ezen a user hogyan fejlesszem...?
Távfűtési rendszer mikor ment itthon széntüzelésű kazánról?
Ezt fizikailag nem tudod megcsinálni, mert egész egyszerűen nincs se széntárolási, se szénszállítási kapacitás egy csomó hőtermelő üzemben.
Meg ez azt jelenti, hogy akkor két kazánnak kell lenni.
Nincs olyan kazán, ami egyszerre üzemelhet 100% szén és 100% gázzal is.
Nyilvan a kornyezetet finoman szolva nem vedi, es talalni kell egy szenlapatolot is, aki dolgozik vele; de ha tenyleg nem lesz gaz, akkor ezek nagyon megerik a hideghez kepest (nyilvan, ha gaz nincs, akkor villany sincs napi 24 oraban).4
Nagyon nem ennyiről szól a történet. Mert a széntüzelésnek kimenete is van.
Bp. területén levő fűtőműveket nézd már meg első körben. Hova teszed a szenet? Hát a hulladékot égés után?
Hova vezet egyáltalán vasút? Stb.
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
Az egyéni mérős központi fűtésen mit tudsz fejleszteni?
Egy már panelprogramos házban hány száz év lenne a megtérülési ideje bárminek?
Semmi értelme egyénileg bármit letenni ilyen helyen.

Full, rezsicsökkentés nélküli gázárral is most ilyen árak mellett 35k lenne kb. a fűtésszámlám, de csak durva hónapban.
És ez az ár egy anomália. Már nem annyi a gázár a tőzsdén, mint a csúcson volt.
Na, ezt a hazai árképzés leköveti majd? Hm..?

Ha nullára vinné le egy 1,5M beruházás, akkor is 42 teljes téli hónap alatt térülne meg, ami vagy 12+ fűtési szezon.
Ha ezt elfelezed, akkor már 24+év. 0 karbantartás és üzemi költség mellett. Ami mese. És ugye nullára semmi nem vinné le az igényt, mert akkor lenne egy full fűtési rendszered. Hőszivattyú nem jó, mert az hideg időben pocsék lesz több szempontból is. Itthon meg bizony van erre esély.

Egy jól szigetelt lakásra nemigen van mit költeni.
Max. áramra lehet átállni, de nem igazán látom azt, hogy ha a haza mixben van gáz, akkor ez mennyit segítene nemzetgazdasági szinten, amikor áramhiány is van. Import az egekben.
Távhőre gondoltam rosszul fogalmaztam
 
M

molnibalage

Guest
Távhőre gondoltam rosszul fogalmaztam
Az ugyanaz. Amikor a lakásokba csak meleg víz sétál be, akkor a user SEMMIT nem tud tenni, hogy annak a túlsó végén mivel melegíti a rendszer.
Akár házközponti, akár városfűtési léptékről van szó. Azok miatt, amit felsoroltam.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Megj.: A távhő rendszerekben is egy halom rásegítő gázerőmű van ami elektromos áramot termel és kapcsolt hőt. Pl. Budapesten.