Alternatív energia energia-veszélyhelyzetre - beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
@Giskard @Kopi2000
Szerintem ennek a témának kellene nyitni egy új topicot valahol a beszélgetőben... 2022 tele Magyarországon, vagy Energia-veszélyhelyzet néven vagy vmi ilyesmi, bár ide is illik, de tartok tőle nemsokára sok ilyen hozzászólás lesz, és az általános energetika helyett jönnek ezek.
ITT A TÉMA AZ, HOGY KI HOGYAN OLDJA MEG MAGYARORSZÁGON 2022/2023 TELÉN A FŰTÉSÉT/ENERGIAFELHASZNÁLÁSÁT, MIT VÁLTOZTAT
politika -> belpol, ne ide

Amúgy itt nálam a társasházban házközponti kondenzációs gázkazán van. A tavalyi fogyasztásunk a jelenlegi szabályok alapján nem ri el a kvótát explicite, hogy a jelleggörbére illesztéssel milyen bűvészmutatványt hoznak ki belőle azt nem tudom. Ezzel bármit csak közgyűlésen tudunk csinálni. Viszont mindenkinek van költségosztója meg termosztatikus szelepe, úgyhogy lehet csavargatni, mindenki annyit fizet 90% mérés szerint 10% négyzetméter alapon, alsó és felső szint kap bónuszt a fogyasztásból.
Ezen felül én most épp azon filózom, hogy a termosztát ugyebár előbb fog lekapcsolni, ha én is fűtök valamivel. A legköltséghatékonyabbnak nekem az tűnne, ha az erkélyre vagy a tetőre feldobok egy napelemet és direktben megy vele egy infrapanel. Energiatárolás nélkül ez ugyebár nappal fűtene, de legalább kevésbé hűl le a lakás, kevesebbet fűt a mért fűtőtest, ami egyébként sem programozható.
Fűtési szakik azt mondták egyébként, hogy azzal, hogy valaki napközben elengedi a fűtést, este annyival több cufla bemelegíteni, hogy szinte semmit nem nyer szumma szummárum. Egy napi napfény eltárolása lehetne még opció aksira és este azzal nyomni az infrapanelt.
A fa még az erkély előtt nem dobta le a leveleit, meg egyébként is nyugati tájolású, úgyhogy a tető lenne az igazi (lapostető) de ahhoz kellene a társasház hozzájárulása, illetve most még fogalmam sincs mi kell ilyen szigetüzemű napelem felrakásához és az áram levezetéséhez, milyen engedély... nyilván az eu-solarosok megmondanák, de nem hiszem ilyen kis kivitelezéssel foglalkoznak...
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 046
3 984
113
@Giskard @Kopi2000
Szerintem ennek a témának kellene nyitni egy új topicot valahol a beszélgetőben... 2022 tele Magyarországon, vagy Energia-veszélyhelyzet néven vagy vmi ilyesmi, bár ide is illik, de tartok tőle nemsokára sok ilyen hozzászólás lesz, és az általános energetika helyett jönnek ezek.
ITT A TÉMA AZ, HOGY KI HOGYAN OLDJA MEG MAGYARORSZÁGON 2022/2023 TELÉN A FŰTÉSÉT/ENERGIAFELHASZNÁLÁSÁT, MIT VÁLTOZTAT
politika -> belpol, ne ide

Amúgy itt nálam a társasházban házközponti kondenzációs gázkazán van. A tavalyi fogyasztásunk a jelenlegi szabályok alapján nem ri el a kvótát explicite, hogy a jelleggörbére illesztéssel milyen bűvészmutatványt hoznak ki belőle azt nem tudom. Ezzel bármit csak közgyűlésen tudunk csinálni. Viszont mindenkinek van költségosztója meg termosztatikus szelepe, úgyhogy lehet csavargatni, mindenki annyit fizet 90% mérés szerint 10% négyzetméter alapon, alsó és felső szint kap bónuszt a fogyasztásból.
Ezen felül én most épp azon filózom, hogy a termosztát ugyebár előbb fog lekapcsolni, ha én is fűtök valamivel. A legköltséghatékonyabbnak nekem az tűnne, ha az erkélyre vagy a tetőre feldobok egy napelemet és direktben megy vele egy infrapanel. Energiatárolás nélkül ez ugyebár nappal fűtene, de legalább kevésbé hűl le a lakás, kevesebbet fűt a mért fűtőtest, ami egyébként sem programozható.
Fűtési szakik azt mondták egyébként, hogy azzal, hogy valaki napközben elengedi a fűtést, este annyival több cufla bemelegíteni, hogy szinte semmit nem nyer szumma szummárum. Egy napi napfény eltárolása lehetne még opció aksira és este azzal nyomni az infrapanelt.
A fa még az erkély előtt nem dobta le a leveleit, meg egyébként is nyugati tájolású, úgyhogy a tető lenne az igazi (lapostető) de ahhoz kellene a társasház hozzájárulása, illetve most még fogalmam sincs mi kell ilyen szigetüzemű napelem felrakásához és az áram levezetéséhez, milyen engedély... nyilván az eu-solarosok megmondanák, de nem hiszem ilyen kis kivitelezéssel foglalkoznak...
Tudomásom szerint, szemben a többi EU országgal, itthon nem engedélyezett az erkélynapelem.

 
  • Tetszik
Reactions: Hortator

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 894
113
Tudomásom szerint, szemben a többi EU országgal, itthon nem engedélyezett az erkélynapelem.

Szia,

Szerintem @hendrick teljesen masrol ir: o nem akarja a nagy kozos elektromos halozatba bekotni a napelemet.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 894
113
A legköltséghatékonyabbnak nekem az tűnne, ha az erkélyre vagy a tetőre feldobok egy napelemet és direktben megy vele egy infrapanel. Energiatárolás nélkül ez ugyebár nappal fűtene, de legalább kevésbé hűl le a lakás, kevesebbet fűt a mért fűtőtest, ami egyébként sem programozható.
Szia,

Hat, nekem ez nagyon-nagyon kicsi hatekonysagunak tunik. Konkretan, szerintem ha az a napelem eltakarja az ablakodat, akkor veszitesz vele, vagyis szerintem joval nagyobb a hatekonysaga annak, ha egyszeruen atsut a nap az ablakodon, mint annak, hogy az energia egy kicsi reszet aramma alakitod, amivel utana futesz bent.

Ha nem takarja el az ablakot, akkor persze nyersz vele - de a tippem szerint eleg keveset.

Fűtési szakik azt mondták egyébként, hogy azzal, hogy valaki napközben elengedi a fűtést, este annyival több cufla bemelegíteni, hogy szinte semmit nem nyer szumma szummárum.

Nyilvan kerdes, hogy kinek hany% a "szinte semmi", de egyertelmu, hogy minden szigeteles/nyilaszaro azzal egyenes aranyosan veszti a hot, hogy mekkora a homersegletkulonbseg a 2 oldalan.
Tehat ha kint van 0 fok, es bent 10 fok, akkor pont fele annyi ho megy ki, mint ha kint van 0 fok, es bent van 20 fok. Marpedig a futesnek a kiment hot kell helyettesitenie.
Persze az elozo pelda egy rossz hoszigetelesu haznal relevans, egy nagyon jo hoszigetelesu eseten inkabb az elso fele nem 10 hanem 19 fokrol szol, es igy nem 50%, hanem 5% takarithato meg, raadasul ez az 5% sem az egesz napra, hanem leginkabb a delutani futesre vonatkozik.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
@Giskard @Kopi2000
Szerintem ennek a témának kellene nyitni egy új topicot valahol a beszélgetőben... 2022 tele Magyarországon, vagy Energia-veszélyhelyzet néven vagy vmi ilyesmi, bár ide is illik, de tartok tőle nemsokára sok ilyen hozzászólás lesz, és az általános energetika helyett jönnek ezek.
ITT A TÉMA AZ, HOGY KI HOGYAN OLDJA MEG MAGYARORSZÁGON 2022/2023 TELÉN A FŰTÉSÉT/ENERGIAFELHASZNÁLÁSÁT, MIT VÁLTOZTAT
politika -> belpol, ne ide

Amúgy itt nálam a társasházban házközponti kondenzációs gázkazán van. A tavalyi fogyasztásunk a jelenlegi szabályok alapján nem ri el a kvótát explicite, hogy a jelleggörbére illesztéssel milyen bűvészmutatványt hoznak ki belőle azt nem tudom. Ezzel bármit csak közgyűlésen tudunk csinálni. Viszont mindenkinek van költségosztója meg termosztatikus szelepe, úgyhogy lehet csavargatni, mindenki annyit fizet 90% mérés szerint 10% négyzetméter alapon, alsó és felső szint kap bónuszt a fogyasztásból.
Ezen felül én most épp azon filózom, hogy a termosztát ugyebár előbb fog lekapcsolni, ha én is fűtök valamivel. A legköltséghatékonyabbnak nekem az tűnne, ha az erkélyre vagy a tetőre feldobok egy napelemet és direktben megy vele egy infrapanel. Energiatárolás nélkül ez ugyebár nappal fűtene, de legalább kevésbé hűl le a lakás, kevesebbet fűt a mért fűtőtest, ami egyébként sem programozható.
Fűtési szakik azt mondták egyébként, hogy azzal, hogy valaki napközben elengedi a fűtést, este annyival több cufla bemelegíteni, hogy szinte semmit nem nyer szumma szummárum. Egy napi napfény eltárolása lehetne még opció aksira és este azzal nyomni az infrapanelt.
A fa még az erkély előtt nem dobta le a leveleit, meg egyébként is nyugati tájolású, úgyhogy a tető lenne az igazi (lapostető) de ahhoz kellene a társasház hozzájárulása, illetve most még fogalmam sincs mi kell ilyen szigetüzemű napelem felrakásához és az áram levezetéséhez, milyen engedély... nyilván az eu-solarosok megmondanák, de nem hiszem ilyen kis kivitelezéssel foglalkoznak...
Ha társasház vagytok akkor gyakorlatilag úgy is kell mindenben gondolkozni ! A napelem nem csoda ha nincs szerződés a felesleges áram/villamos energia átvételére a szolgáltató részéről aminek fejébe télen a túltermelést lefogyaszthatod a hálózatból(szaldós elszámolás) akkor igazából csak a nyáron hűtéskor lesz kedvezőbb a villanyszámla . Télen fűtési idényben nem vagy igen rossz hatásfokkal termelnek a napelemek , minden esetre a fűtésre semmiképpen se elég sőt a villanyszámlát se nagyon csökkentik !
Az infra panel paraszt vakítás qrva rossz hatásfokkal !

Ha nincs szigetelve a házatok akkor szigetelni kell . A fűtési rendszeretek azon túl , hogy kondenzációs kazán fűti , milyen felépítésű ?
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Szia,

Hat, nekem ez nagyon-nagyon kicsi hatekonysagunak tunik. Konkretan, szerintem ha az a napelem eltakarja az ablakodat, akkor veszitesz vele, vagyis szerintem joval nagyobb a hatekonysaga annak, ha egyszeruen atsut a nap az ablakodon, mint annak, hogy az energia egy kicsi reszet aramma alakitod, amivel utana futesz bent.

Ha nem takarja el az ablakot, akkor persze nyersz vele - de a tippem szerint eleg keveset.



Nyilvan kerdes, hogy kinek hany% a "szinte semmi", de egyertelmu, hogy minden szigeteles/nyilaszaro azzal egyenes aranyosan veszti a hot, hogy mekkora a homersegletkulonbseg a 2 oldalan.
Tehat ha kint van 0 fok, es bent 10 fok, akkor pont fele annyi ho megy ki, mint ha kint van 0 fok, es bent van 20 fok. Marpedig a futesnek a kiment hot kell helyettesitenie.
Persze az elozo pelda egy rossz hoszigetelesu haznal relevans, egy nagyon jo hoszigetelesu eseten inkabb az elso fele nem 10 hanem 19 fokrol szol, es igy nem 50%, hanem 5% takarithato meg, raadasul ez az 5% sem az egesz napra, hanem leginkabb a delutani futesre vonatkozik.
Kb 100 éves társasház, nincs hőszigetelés, csak az eredeti tégla, vakolat, festék. Ablakcsere kb a 22-ből 4 lakásban, nem az enyémben, mert a fal állapotára tekintettel csak a hőszigeteléssel együtt éri meg, és valamilyen hőcserélős szellőztetés is kellene a jól szigetelő ablakok mellé, vagy ha ugyanúgy szellőztetek kb ugyanott vagyok mint a régi ablakokkal, két réteg szimpla gerébtokos.
Ha jó emlékszem írtam, hogy az ablakok nem déli, hanem nyugati tájolásúak. Anyi bónusz van, hogy van redőny, azt ha lemegy a nap le lehet engedni hőszigetelést javítani.
Alattam fölöttem mellettem laknak/fűtenek (már amennyire idén fognak) de javítani a balanszot mással mint amit leírtam nem tudom, csak olyan más módszerekkel lehetne még, ami oxigént is vonna el a beltérből ami miatt többet kellene szellőztetni.
@ogretankHU @ZRÍNYI 20!026
Napelem mint fentebb írtam SZIGETÜZEMBEN.
A társasházban már mindenki tudja, hogy nagyfogyasztók leszünk és az áramárran megszivatnak ha visszatáplálunk társasházi szinten, így aki maga akar felrak napelemet és amit termel elfogyasztja amire tudja... pl télen kiegészítő fűtésre.
Én is régóta már-már zsarolom a házat, hogy szigeteljünk, kb 10 éve, de eddig mindig leszavaztak, most meg szerintem kb 3 évig nem lesz kivitelezői kapacitás, mert mindenki azt akar, még ha most már meggyőzhetőek is... (de szerintem sokan még most is abban reménykednek, hogy ez csak ez a télre vonatkozik, jövőre meg jobb lesz, holott nyilván nem)
 
  • Tetszik
Reactions: bel

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Szia!
Igaz! Direktben kötve a fogyasztóhoz, sziget üzemben, a hálózat kihagyásával lehet. Viszont gondolom akkor is bejelentés köteles!
Amiről írsz az cowboykodás a hálózaton ! Teljes sziget üzem csak úgy érhető el ha leválasztod a hálózatodat a szolgáltató hálózatáról de ezzel vállalod , ha nincs energiád akkor nincs és kész . Ha van betápod az már nem sziget üzem ! Ha építesz egy barkács rendszert az igen veszélyes tud lenni és még tilos is ! Van rá legális megoldás úgy hívják Viszwattos rendszer ami úgy használja a hálózatot , hogy kiegészíti a megtermeltet PV-t a teljesítmény igényig . De ez nem olcsó és ezt is engedélyeztetni kell ! Nem tudsz szigetüzemben novembertől - februárig annyi energiát észerűen termelni , hogy élhető és funkcionális legyen a saját hálózatod !
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Amiről írsz az cowboykodás a hálózaton ! Teljes sziget üzem csak úgy érhető el ha leválasztod a hálózatodat a szolgáltató hálózatáról de ezzel vállalod , ha nincs energiád akkor nincs és kész . Ha van betápod az már nem sziget üzem ! Ha építesz egy barkács rendszert az igen veszélyes tud lenni és még tilos is ! Van rá legális megoldás úgy hívják Viszwattos rendszer ami úgy használja a hálózatot , hogy kiegészíti a megtermeltet PV-t a teljesítmény igényig . De ez nem olcsó és ezt is engedélyeztetni kell ! Nem tudsz szigetüzemben novembertől - februárig annyi energiát észerűen termelni , hogy élhető és funkcionális legyen a saját hálózatod !
Mi tiltja ezt? (hogy legyen a szolgáltatói hálózattól független szigetüzemű napelemes termelőegység direktben rákapcsolt fogyasztókkal)
Szerintem csak engedély kell hozzá meg terv, de még nem kérdeztem utána, csak ötletelek. De ha ezt tilos, na akkor azért tartunk ott ahol. Ezzel bőven lehetne csökkenteni a fűtési költségeket és tehermentesíteni a hálózatot (másodlagos fűtés szigetüzemben).
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Pl fogok egy ilyet és rádugok egy infrapanelt. (most a méretezéstől tekintsünk el, csak a koncepcióról van szó, mert látom többen sem értik mire gondolok)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Mi tiltja ezt? (hogy legyen a szolgáltatói hálózattól független szigetüzemű napelemes termelőegység direktben rákapcsolt fogyasztókkal)
Szerintem csak engedély kell hozzá meg terv, de még nem kérdeztem utána, csak ötletelek. De ha ezt tilos, na akkor azért tartunk ott ahol. Ezzel bőven lehetne csökkenteni a fűtési költségeket és tehermentesíteni a hálózatot (másodlagos fűtés szigetüzemben).
Te ötletelsz én meg ezt csinálom évek óta .
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
680
2 677
93
Ha ezt csinálod akkor írd le mi tiltja azt, hogy vegyek egy ilyet, rádugjak egy infrapanelt és használjam. Ha én ezzel foglalkoznék kenném vágnám, hogy melyik törvény, kormányrendelet, bármilyen jogszabály, szabályzat tiltja.
Amiről (valszeg) te beszélsz azt angol nyelvterületen hibrid invertereknek hívják. Az inverter rá van kötve a hálózatra, de nem táplál vissza, azaz a szolgáltató szempontjából csak egy fogyasztó! Általában ezeket kiegészitík akkukkal is (iagzából így van csak értelme). Az inverter konfigurálásával lehet elérni, mikor honnan vegye az áramot. Nagy előnye, hogy az akkuk miatt van némi szünetmentes/áthidaló képessége. Hátránya, hogy drágák az akkuk. Én nem tudok róla, hogy engedélyeztettni kéne, bár logokus lenne, de nem a szolgáltató miatt, hanem a tűzoltóság miatt. Tehát minimum a rendszer leválaszthatóságát biztosítani kellene és nyilván erről a hatóság is szeretne megbizonyosodni.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 046
3 984
113
Amiről írsz az cowboykodás a hálózaton ! Teljes sziget üzem csak úgy érhető el ha leválasztod a hálózatodat a szolgáltató hálózatáról de ezzel vállalod , ha nincs energiád akkor nincs és kész . Ha van betápod az már nem sziget üzem ! Ha építesz egy barkács rendszert az igen veszélyes tud lenni és még tilos is ! Van rá legális megoldás úgy hívják Viszwattos rendszer ami úgy használja a hálózatot , hogy kiegészíti a megtermeltet PV-t a teljesítmény igényig . De ez nem olcsó és ezt is engedélyeztetni kell ! Nem tudsz szigetüzemben novembertől - februárig annyi energiát észerűen termelni , hogy élhető és funkcionális legyen a saját hálózatod !
Nem igazán értem, hogy ha van egy erkélynapelem, és csak az infrapanellal van összekötve, a hálózathoz semmi köze, az miért lenne szabályellenes?
Nincs olyan infrapanel, ami a napelemmel megtermelt áramot egy az egyben tudja hasznosítani? Nehezen hihető a mai korban.
Az megint más kérdés, hogy mennyire költséghatékony. A rezsicsökkentett gázlimitet meghaladó gáz fűtésnél biztosan sokkal hatékonyabb.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ha ezt csinálod akkor írd le mi tiltja azt, hogy vegyek egy ilyet, rádugjak egy infrapanelt és használjam. Ha én ezzel foglalkoznék kenném vágnám, hogy melyik törvény, kormányrendelet, bármilyen jogszabály, szabályzat tiltja.
Addig amíg ezt titokban egy sufniban teszed addig semmi gond . Mint ahogyan aggregátort is üzemeltethetsz szabadon. De ha mindezt úgy teszed , hogy hálózatba kötöd onnantól felelőssé vagy tehető a hálózat veszélyeztetése miatt btk közüzemek veszélyeztetése . Amúgy rengeteg szabályozója van . Tételezzük fel kínából , nem ne kínából hanem az EU-ból megveszel egy rendszert és magadnak felszereled és direktbe rákötsz egy infra panelt . Ha kellően eldugott helyen élsz és nincs semmi gebasz akkor ez még működhet is . De ha gebasz van pl: tűz üt ki a kecódban már nem fizet a biztosító mert illegális a rendszered . Ha ez csak téged érint nem gond csak megszívtad ha mást is az már gondatlan veszélyeztetés !

Ha hivatalosan csinálod ugyanezt a verziót és van szolgáltatói betápod akkor is az MGT lesz az irányadó ami meghatározza a technikai részleteket.

De csak jelzem télen nem fogsz fűteni csak igen ritkán.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Nem igazán értem, hogy ha van egy erkélynapelem, és csak az infrapanellal van összekötve, a hálózathoz semmi köze, az miért lenne szabályellenes?
Az megint más kérdés, hogy mennyire költséghatékony. A rezsicsökkentett gázlimitet meghaladó gáz fűtésnél biztosan sokkal hatékonyabb.
Már írtam abban benne van ez is .
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Gazdasagilag hogyan jon ki, hogy ez megerje?
Nagyon egyszerű, fentebb leírtam. Csak annyi kell hozzá hogy a társasház jelentősen átlépje a jelleggörbét, vagy az, hogy decemberben módosítsanak a gáz rezsicsökkentés feltételein. Előr nem kalkulálható egyik sem, hogy meg fog-e történni, de ha megtörténik nagyon megéri, mert a társasházi fogyasztás mért részét le tudom venni 0-re, ergo a társasház általi fogyasztás minimálisan hárul rám, csak a 10%-nak a négyzetméter szerint rám eső része. Ha jelleggörbén belül maradunk vagy nem változnak a rezsicsoki feltételek akkor sehogy nem jön vissza egyértelmű. De két még épülő immunrendszerű kisgyerekkel inkább úgy készülök, hogy költséghatékonyabban melegebbet tudjak csinálni legalább egy szobában valahogy. Igazából csak napkollektor az alternatíva, de az sokkal macerásabb és kisebb hatékonyságúnak ígérkezik az én esetemben, és a megoldás ha jól csinálnák nem egy napos gyors szerelés.

Nekem egyszerűen nincs más módom a fűtési költség csökkentésére egy társasházban, más ül a tökein és várja hátha állambácsi majd kitalál valamit, hajrá várjatok :)
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Addig amíg ezt titokban egy sufniban teszed addig semmi gond . Mint ahogyan aggregátort is üzemeltethetsz szabadon. De ha mindezt úgy teszed , hogy hálózatba kötöd onnantól felelőssé vagy tehető a hálózat veszélyeztetése miatt btk közüzemek veszélyeztetése . Amúgy rengeteg szabályozója van . Tételezzük fel kínából , nem ne kínából hanem az EU-ból megveszel egy rendszert és magadnak felszereled és direktbe rákötsz egy infra panelt . Ha kellően eldugott helyen élsz és nincs semmi gebasz akkor ez még működhet is . De ha gebasz van pl: tűz üt ki a kecódban már nem fizet a biztosító mert illegális a rendszered . Ha ez csak téged érint nem gond csak megszívtad ha mást is az már gondatlan veszélyeztetés !

Ha hivatalosan csinálod ugyanezt a verziót és van szolgáltatói betápod akkor is az MGT lesz az irányadó ami meghatározza a technikai részleteket.

De csak jelzem télen nem fogsz fűteni csak igen ritkán.
Örülök, hogy végre eljutottál ide, hogy elismerd ha nincs hálózatra kötve akkor semmi akadálya. Nehéz szülés volt ez részedről.
 
  • Tetszik
Reactions: Fade and bel