Atomtöltetek

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 932
13 768
113
A „The Drive” újságírói az információs szabadságról szóló amerikai törvény (Freedom of Information Act - FOIA) alapján kikérték az összes elérhető, már nem minősített anyagot a fénykupola (Dome of Light - DOL) eseményekről. A korábban ismertetésre került szovjet tudományos cikken kívül, még az SS-25-ös interkontinentális ballisztikus rakéta indításakor megfigyelt fénykupola jelenségekről kaptak egy anyagot, aminek a tartalmát viszont az amerikai hatóságok lényegében teljesen kitakarták.

A lehetőség, hogy éjszaka egy fényes nagy területen kiterjedő és diffúz kemilumineszcens mesterséges felhővel az amerikai ballisztikus rakéta indításra figyelmeztető műholdak észlelését megakadályozzák, felértékeli a nagyteljesítményű fázisvezérelt rádiólokátor állomások az előrejelzésben betöltött szerepét, ami által viszont ismét előtérbe kerülhet ezek zavarása.

Az alábbi 80-as években hosszú expozícióval készült kép, elvileg egy fénykupola eseményről készült. Középen látható a fellőtt ballisztikus rakéta, mely indításának álcázására a felhő szolgál.

2013 október 10-én Luca Parmitano az Európai Űrügynökség olasz származású űrhajósa küldetése 135-ik napján az ISS kupolájából fotózta a földet, amikor a föld éjszakai oldalán egy hatalmas diffúz világító felhő jelent meg.

Ehhez hasonlót még sem ő, sem a szintén a kupolában tartózkodó Michael Hopkins amerikai űrhajós sem látott.

Rövidesen egy rakéta kísérlet szemtanúi lehettek, amit Parmitano szintén megörökített.

Másnap az SS-25-ös lövészet tényét megerősítette az RT híroldal is, idézve az orosz hadügyminisztériumot, miszerint „a teszt eredményeit a hatékony rakétavédelem leküzdésére szánt komplex eszközök kifejlesztésére használják fel”.

Források:

Az eredeti „The Drive” cikk.

És a „The Drive” cikk folytatása.

„The Drive” által kikért FOIA dokumentumok.

IBM System/360 ismertetése.

2013-as észlelés az ISS fedélzetéről.

RT híroldal cikke az SS-25-ös kísérletről.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 932
13 768
113
Nagyon várom már a befejező részt, és valamilyen új témát is, mert a fórumon csak verbális maszturbáció folyik.

Ha nem "like"-olod a hozzászólásomat, akkor innen nézve csak az látszik hogy míg a cikk első része 25 embernek tetszett, utána 17, majd már csak 13 embert érdekeltek a folytatások. Szóval őszintén nemsok értelmét látom a szabadidőmet erre fecsérelni.
:(

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 200
8 830
113
Ha nem "like"-olod a hozzászólásomat, akkor innen nézve csak az látszik hogy míg a cikk első része 25 embernek tetszett, utána 17, majd már csak 13 embert érdekeltek a folytatások. Szóval őszintén nemsok értelmét látom a szabadidőmet erre fecsérelni.
Ha ez jelent valamit, akkor nekem pl a te írásaid a fórum egyik legjobb része. Korántsem érzem úgy, hogy elvesztegetett idő lenne akár többedszerre is elolvasni bármelyiket.

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
32 487
40 349
113
Vannak akik napokig nem jártnak fel vagy nincsenek regelve vagy ki tudja és elveszik az új HSZ a sok között. Nála elfőfordul, hogy egyes hsz-eket 1 hét-1hónap késéssel is likeol több ember.

Embertelenül pörög a HTKA fórum a hsz-ek alapján. Néhány topikot leszámítva nem olvasok már szinte semmit. Fogalmazzunk úgy, hogy a mennyiség nem csap át minőségbe.

endre

Active Member
2016. december 7.
163
114
43
Én Wechaten viszek egy tudomány - technológia - társadalom csoportot, naponta igyekszem posztolni, aztán van, hogy vagy két hétig az ötven+ tag egyike sem reagál. Aztán amikor egyszer le akartam lőni az egészet, akkor hirtelen kiderült, hogy mindenki követi, csak read-only módban.

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
440
958
93

Ez szerintem a hozzászólások időrendisége miatt is van. Nézd meg egy hét múlva, akkor kiegyenlítettebb lesz.
Ne hagyd abba az írást!

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 932
13 768
113

Hpasp

Nagyon jó cikket írtál! Ismét!
Arra van ötleted, hogy hogyan állítják elő a felhőt?

A szovjet cikkben (ha jól számoltam át) valami ~15kg-nyi etilén lett kiengedve 141km magasságban, és az diffúz módon szétterjedt 1 perc alatt 40km átmérőre.
Az amcsik 2000km átmérőt mértek, persze kérdés hogy mennyi idővel az esemény után.
Szóval alighanem jóval több anyag feljuttatásáról van szó mint 15kg.

Lehetne még a Parmitano féle fotó alapján méretet számolni (a légkörhöz képest), számomra ott is jóval nagyobbnak tűnik.

Biztos hogy jelenleg is (SS-25-ös ICBM-el) rendszerben tartott cuccról van szó, bár jelentősége az SS-20-as IRBM esetén szerintem nagyobb volt, annak rövidebb repideje alatt az elmaradt DSP műholdas indítás észlelésnek.

Engem az egész történet a szovjet tengeralattjárókon feltűnt SzOKSz sodornyom követő rendszerre emlékeztet...
... valamit kitaláltak a szovjetek, de hogy hogyan működik azt a nyugat (nyílt forrásból) csak találgatja.

Persze érdemes megnézni az 1990-es SS-25 DOL flights FOIA doksit (14. oldaltól), gyakorlatilag mindent töröltek belőle.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
10 075
13 193
113
Rengeteg kérdésem van:
Mivel vihetik olyan magasra föl? Gondolom nem rakétával mert arra riasztana a NATO megfigyelő rendszere.
Olyan magasból kiszórva miért nem viszik el az anyagot a futó áramlatok?
Hogy nem fagy ki a cucc olyan magasan?
Alacsony pályás műholdról szórják amiket már korábban lőttek fel?
Elképesztő dolog ez számomra :)

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 932
13 768
113
Rengeteg kérdésem van:
Mivel vihetik olyan magasra föl? Gondolom nem rakétával mert arra riasztana a NATO megfigyelő rendszere.
Olyan magasból kiszórva miért nem viszik el az anyagot a futó áramlatok?
Hogy nem fagy ki a cucc olyan magasan?
Alacsony pályás műholdról szórják amiket már korábban lőttek fel?
Elképesztő dolog ez számomra :)

Ha nekem mostanában kellene mondjuk 150kg etilént (kémikus kerestetik) feljuttatni 141km magasba, akkor én legalábbis a MiG-31 és arról indított rakétával próbálkoznék.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
2 932
13 768
113
Lessz kémikusunk, ezeket a kérdéseket tettem fel:

141km magasságban már nincs sok légkör, mitől világít az etilén?
Mi az hogy kemilumineszcencia...
... homályos ez a dolog nekem nagyon.
Egyáltalán mi a franc az az etilén??? Hogy lehet szállítani? Mit szól a világűrhöz, hogy lehet belőle fénykupola???

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
29 107
24 477
113
Lessz kémikusunk, ezeket a kérdéseket tettem fel:

Mi az hogy kemilumineszcencia...
... homályos ez a dolog nekem nagyon.
Egyáltalán mi a franc az az etilén??? Hogy lehet szállítani? Mit szól a világűrhöz, hogy lehet belőle fénykupola???
Gondolom szétrobbantották és elégett.

Redgreg

Well-Known Member
2019. december 30.
2 046
4 666
113
na jó, mégis közvetlenül ide. És nem sikerült vegyészt szerezni,csak biokémikust :)
Egyáltalán mi a franc az az etilén???
Színtelen enyhén édeskés szagú, rendkívül gyúlékony, levegővel jól elegyedő, annál valamivel könnyebb, kormozó lánggal égő gáz, növényi növekedési hormon, az érést gyorsítja. A legkisebb szénszámú dién, azaz egy két szénatomos kettőskötést tartalmazó szénhidrogén. Mivel akinek válaszolok, megköveteli a precizitást:

Mi az hogy kemilumineszcencia.
Kemilumineszencia: nos ez egy nagyon érdekes dolog. Ugye a foszforeszkálást mindebki ismeri. És a fluoreszkálást is sokan emlegetik. Csakhogy ez megmondja, hogy milyen alapmolekula reakciója miatt világít. Azaz foszfor, vagy fluor. Csak ez ennél sokkal általánosabb, így a kis hőhatással (kevesebb mint 1%) és fényjelenséggel járó reakciók összefoglaló neve a lumineszkáció. Az ilyen anyagok lumineszcensek. Ha a világítás alapja kémiai reakció akkor beszélünk kemilumineszenciáról. (Biolumineszenciánál is kémia az alap, csak ott valamilyen enzim, pl torma peroxidáz katalizálja a dolgot)
Meglehetőst látványos videó a dologról. Akit érdekel szívesen adok publikációkat a dologról.

Hogy lehet szállítani?
Mint bármilyen gázt, feltételezem, hogy nagy nyomáson, csepfolyósítva szállították. De elvileg persze lehet gázként, csepfolyósítás nélkül.

Mit szól a világűrhöz,
Ez igazából fizika, nem kifejezetten értek hozzá. @molnibalage vagy @Cifu nálam biztos jobban el tudja mondani. De nagyjából úgy reagál mibt minden olyan anyag ami x kezdősebességgel, egy epicentrumtól távolodik. A kupola miatt gondolom, hogy valóban robbantanak.

Ez a kettő szerintem nem függ össze. Főleg, hogy szerintem bőven lejjebb robbantják, csak felhatol odáig.

Amúgy ózonmonitorként hadználják, mint gyors, száraz, és egyéb légköralkotóktól független kemilumineszens anyagot, tehát ha engem kérdezel, úgy csinálnám, hogy felrobbantom az ózonrétegben, vagy alatta, és lesz egy remek lumineszkáló felületem, vagy, és én ezt tartom valószínűbbnek, fogok valami peroxid alapú robbanószert, esetleg ózont közvetlenül, és azzal juttatom ki az anyagot. A keverék ez esetben már alapból lumineszkál. Nagyon cukin néz ki.

Magát a jelenséget amúgy otthon reprodukálhatod, nyilván sokkal kisebb mértékben, de fogj egy fluoreszcens port, keverd sütőporba, rakd kindertojásba, és önts hozzá vizet :) De felelősséget csak akkor vállalok az eredményért, ha az asszony szép, és az eredményért fenekelés jár.