Bayraktar TB2 , TB3 (Baykar,Törökország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 470
93 505
113
Ja, és az üzletnek Lengyelországna sem mindenki örül...
Az ellenség (Orosz.o) barátjával (Török.o) való üzletelés nem mindenkinek tetszik

https://www.defence24.pl/sojusz-z-t...n-niebezpieczny-pomysl-z-dronami-w-tle-opinia
Hát pedig Töröko. abszolút nem Oroszo. barátja, hisz a vele gyakorlatilag hadban álló Ukrajnát is felfegyverezte Bayraktar dronokkal és a sziriai, libiai fronton többször egymást gyilkolták. Hogy az örmény - azeri konfluktust ne is emlitsem. Töröko. önálló játékos lett, nem lehet az USA-Oroszo. tengelyen elhelyezni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hát pedig Töröko. abszolút nem Oroszo. barátja, hisz a vele gyakorlatilag hadban álló Ukrajnát is felfegyverezte Bayraktar dronokkal és a sziriai, libiai fronton többször egymást gyilkolták. Hogy az örmény - azeri konfluktust ne is emlitsem. Töröko. önálló játékos lett, nem lehet az USA-Oroszo. tengelyen elhelyezni.
A Lengyelek az USA farpofài közé bújva mutogatják a középső ujjukat az Oroszoknak és minden olyan dolog ami azt eredményezehti hogy a farpofàk gazdàja megharagszik rájuk, aggodalommal tölti el őket.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 470
93 505
113
A Lengyelek az USA farpofài közé bújva mutogatják a középső ujjukat az Oroszoknak és minden olyan dolog ami azt eredményezehti hogy a farpofàk gazdàja megharagszik rájuk, aggodalommal tölti el őket.
Ez szép hasonlat volt!!! :D :D:D
Hát nem tudom. Csak arra céloztam, hogy ez egy többszereplős játék. Néha az ellenfeled (Töröko.) is lehet az ellenségeddel (Oroszo.) szövetségesed. Mármint az USAnak.

Sztem ezért nem haragszik.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
67 millió készletenként, nem összesen. Szerintem 4 szettet kaptak.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 942
7 703
113

67 millió készletenként, nem összesen. Szerintem 4 szettet kaptak.

Azért törökök is jól át baszhatták Ukránokat mert azok 12-őt vettek 69 millióért 3 kabinnal , gépek darab ára 5 millió volt

Ukrán Palimadár lol
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Venom85
K

kamm

Guest
Jo hosszu cikk, ir a Baykarrol is:

Armed Low-Cost Drones, Made by Turkey, Reshape Battlefields and Geopolitics https://www.wsj.com/articles/armed-...hape-battlefields-and-geopolitics-11622727370

Technological advances and global competitors have produced inexpensive alternatives. The standard-bearer of the latest armed-drone revolution emerged last year on the battlefields around Turkey, the Bayraktar TB2.
Compared with the American MQ-9, the TB2 is lightly armed, with four laser-guided missiles. Its radio-controlled apparatus limits its basic range to around 200 miles, roughly a fifth of the ground the MQ-9 can cover.
Yet it is utilitarian, and reliable—qualities reminiscent of the Soviet Kalashnikov AK-47 rifle that changed warfare in the 20th century. A set of six Bayraktar TB2 drones, ground units, and other essential operations equipment costs tens of millions of dollars, rather than hundreds of millions for the MQ-9.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Szerintem másik vevőt sikerült azonosítani.


Ha már 1 hónappal ezelőtt megkérdezte volna, úgy gondoltam, hogy a TAI úgysem akarna foglalkozni a magyar iparral való együttműködéssel, a Baykar viszonylag alacsony vállalati árrés miatt jó választás lenne, de nem várok bármikor együttműködést Magyarországgal hamarosan, ha még Lengyelország 24 egységes megrendelését is közvetlen kézbesítéssel küldik el.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and kamm
K

kamm

Guest
Szerintem másik vevőt sikerült azonosítani.


Ha már 1 hónappal ezelőtt megkérdezte volna, úgy gondoltam, hogy a TAI úgysem akarna foglalkozni a magyar iparral való együttműködéssel, a Baykar viszonylag alacsony vállalati árrés miatt jó választás lenne, de nem várok bármikor együttműködést Magyarországgal hamarosan, ha még Lengyelország 24 egységes megrendelését is közvetlen kézbesítéssel küldik el.

Ha jol ertem a szerintem helytelen lett mondatot (ha jol tudom "es esmu" lettul 'en vagyok" es akkor a jelzo latvietis lenne), mindossze arra celoz a tweet, hogy a lettek is vesznek torok dronokat? Erdekesebb lett volna, ha "es esmu no Latvijas" azaz 'Lettorszagbol vagyok', mert akkor gyartasra utalna. ;)

Ami a magyar gyartast illeti, szerintem a magyar-nemet kozos fejlesztes miatt nagyon is erdekes lehet a torokoknek egy licenszelt gyartas, kulonosen a Baykarnak (akiknel az alapito egyik fia, a fo fejleszto aposa maga Kardigan.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
A terminológia megszállottja vagy. Ukrajna TB2-t gyárt hazájában, nem azért, hogy bármit megtanuljon, hanem azért, hogy csökkentse a költségeket. Már kölcsönös TOT-megállapodások vannak, hogy megtanulja, egymást tanítják és exportálják valamire a gázturbinákhoz - rakétamotorok és repülésirányító algoritmusok - elektro-optikai érzékelők számára. Ha levonja a TB2 algoritmusait, amelyek feldolgozzák és értelmezik az INS - érzékelőktől kapott adatokat, és lehetővé teszik az önálló repülést, akkor egy egyszerű repülőgépet kapunk, amelynek súlya körülbelül 1 tonna. Senki nem fogja megadni neked ezeket a beágyazott szoftvereket, ha otthon gyártja őket, mert könnyen másolhatók és újrafelhasználhatók más termékekben zárt forráskódként, így licenc alapján nem osztják meg őket, csak a pénz egy bizonyos részét tartja meg az Ön országában. . Műszaki hozzájárulást nyújt Önnek azokhoz a termékekhez, amelyek több mechanikai alkatrészt tartalmaznak az engedélyezett gyártásban, és amelyeket az Ön országában szeretne gyártani.
 
K

kamm

Guest
A terminológia megszállottja vagy. Ukrajna TB2-t gyárt hazájában, nem azért, hogy bármit megtanuljon, hanem azért, hogy csökkentse a költségeket. Már kölcsönös TOT-megállapodások vannak, hogy megtanulja, egymást tanítják és exportálják valamire a gázturbinákhoz - rakétamotorok és repülésirányító algoritmusok - elektro-optikai érzékelők számára. Ha levonja a TB2 algoritmusait, amelyek feldolgozzák és értelmezik az INS - érzékelőktől kapott adatokat, és lehetővé teszik az önálló repülést, akkor egy egyszerű repülőgépet kapunk, amelynek súlya körülbelül 1 tonna. Senki nem fogja megadni neked ezeket a beágyazott szoftvereket, ha otthon gyártja őket, mert könnyen másolhatók és újrafelhasználhatók más termékekben zárt forráskódként, így licenc alapján nem osztják meg őket, csak a pénz egy bizonyos részét tartja meg az Ön országában. . Műszaki hozzájárulást nyújt Önnek azokhoz a termékekhez, amelyek több mechanikai alkatrészt tartalmaznak az engedélyezett gyártásban, és amelyeket az Ön országában szeretne gyártani.

Ezt erosen ketlem, hogy igaz lenne. Ha egy amerikai avagy sved repulonel nem adjak at a forraskodot, azt megertem, de egy annak toredekebe kerulo dronnal, ha a nemetekkel kozos fejlesztesbe belemennek, akkor az nemigen fog menni enelkul, mert anelkul nem lesz sajat fejlesztes, csak max magyaritas meg API-ok meghivasa, ami meg nem valodi custom sw fejlesztes.
Nem ismerem ezt az iparagat, de eleve ketlem, hogy lennenek "standardok", mert minden deal egyedi, igy en abban bizom, hogy Marothek a nemetekkel kozosen marpedig nem engednek ebbol.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ezt erosen ketlem, hogy igaz lenne. Ha egy amerikai avagy sved repulonel nem adjak at a forraskodot, azt megertem, de egy annak toredekebe kerulo dronnal, ha a nemetekkel kozos fejlesztesbe belemennek, akkor az nemigen fog menni enelkul, mert anelkul nem lesz sajat fejlesztes, csak max magyaritas meg API-ok meghivasa, ami meg nem valodi custom sw fejlesztes.
Nem ismerem ezt az iparagat, de eleve ketlem, hogy lennenek "standardok", mert minden deal egyedi, igy en abban bizom, hogy Marothek a nemetekkel kozosen marpedig nem engednek ebbol.

Fejlesztés szintjén érdemes külön választani két dolgot, amíg össze nem keverednek végérvényesen.

1, Hardver fejlesztésre gondolnak első sorban sokan, és ezt mutatja az érzékelők újra feltalálása, repülő vázszerkezet vásárlása és arra tovább fejlesztés tisztán hazai forrásból. (Ez a rész részletesebben ki lett elemezve az eggyel korábbi hsz-emben. Nincs értelme mindent újra feltalálni.)

2, A program rész az kicsit bonyolultabb, még ha a legtöbben úgy érzem, hajlamosak úgy kezelni, hogy a "vas" kifejlesztése a kemény dió, arra meg egy egyetemista tanuló is nyugodtan írhatna kezelő exe-t. Vlad és Kamm kivétel, ők azért jobban belelátnak abba, hogy milyen lehetőségek és elvárások vannak és itt valóban az egyik döntő előny az, hogy a három nagy gyártó ország már nem csak a fizikát adták alá ezeknek, de a kezelő felületen is sok időt töltöttek el, hogy milyen legyen.

Feltenném a kérdést, ami néha feljön, de konkrétan még nem beszéltük ki, hogy milyen hátteret gondolunk a németekkel való együtt működéről a török drónokat illetően? Jelenleg az USA nagyon kőkeményen ráhasalt egy olyan érvrendszerre, hogy az ENSZben át akar verni egy egyezményt, mely megtiltja a török drónok szintű AI exportját és beletennék ugyan olyan tech stopba, mint ahogy az atomtitkot sem adhatja át senki. (Ha valakit bővebben érdekel, akkor keresés Líbia+török drón+ENSZ.)
Ez minket nem zavarna, ha a német kormány nem mutatna hajlandóságot ennek a támogatására. Még soha nem tisztáztuk le, hogy a fórumozók véleménye szerint kell-e ezzel a témával foglalkozni, illetve leválunk-e a BW követéséről abban az esetben, ha ők például hoznának olyan döntést -amik jelenlegi legjobb tudomásom szerint nagyon is előkészítési fázisban van-, hogy ők soha nem akarnának ilyet rendszerbe állítani?

Véleményem: Maga a kezdeményezés is egy bicskanyitogatóan álszent felvetés. De nagyhatalmi játszmákban teljesen megszokott. Nekünk sokkal inkább érdekünk rendszeresíteni, hiszen 1. lesz legalább egy szomszédos ország, aki rendelkezni fog a képességgel, a katonai képességei jelenleg is kihívást jelent a Honvédség számára és nyíltan ellenséges magatartást tanúsít és még csak nem is szövetségesünk a NATOban. 2. Az egy lózung, hogy majd ez megmarad a nagyfiúk játékszere, mert túl veszélyes. Persze Mónika!

A Terminátor című film viszont jogos félelmet keltett a gyilkolást önállóan elhatározó robotok iránt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 585
76 478
113
Ha jol ertem a szerintem helytelen lett mondatot (ha jol tudom "es esmu" lettul 'en vagyok" es akkor a jelzo latvietis lenne), mindossze arra celoz a tweet, hogy a lettek is vesznek torok dronokat? Erdekesebb lett volna, ha "es esmu no Latvijas" azaz 'Lettorszagbol vagyok', mert akkor gyartasra utalna. ;)

Ami a magyar gyartast illeti, szerintem a magyar-nemet kozos fejlesztes miatt nagyon is erdekes lehet a torokoknek egy licenszelt gyartas, kulonosen a Baykarnak (akiknel az alapito egyik fia, a fo fejleszto aposa maga Kardigan.)

 
K

kamm

Guest
Fejlesztés szintjén érdemes külön választani két dolgot, amíg össze nem keverednek végérvényesen.

1, Hardver fejlesztésre gondolnak első sorban sokan, és ezt mutatja az érzékelők újra feltalálása, repülő vázszerkezet vásárlása és arra tovább fejlesztés tisztán hazai forrásból. (Ez a rész részletesebben ki lett elemezve az eggyel korábbi hsz-emben. Nincs értelme mindent újra feltalálni.)

2, A program rész az kicsit bonyolultabb, még ha a legtöbben úgy érzem, hajlamosak úgy kezelni, hogy a "vas" kifejlesztése a kemény dió, arra meg egy egyetemista tanuló is nyugodtan írhatna kezelő exe-t. Vlad és Kamm kivétel, ők azért jobban belelátnak abba, hogy milyen lehetőségek és elvárások vannak és itt valóban az egyik döntő előny az, hogy a három nagy gyártó ország már nem csak a fizikát adták alá ezeknek, de a kezelő felületen is sok időt töltöttek el, hogy milyen legyen.

Valoban joval bonyolultabb egy bombabiztos, megbizhato embedded custom OSt fejleszteni, mint egy diplomamunka, de ugyanakkor nem rocket science, a UI-t es a minimal latency flying controlt stb is ki lehetne fejleszteni - de sok ev lenne, mig megbizhato termek lenne belole, addig viszont kell valami, mondjuk tegnapra.
A sajat fejlesztes legnagyobb problemaja szerintem sokkal inkabb a fegyverrendszerek hibatlan integraciojanal van, mert az bezony mind customized es kell hozza a kulonbozo alrendszerek (fegyverek, szenzorok, radarok) gyartoinak a segitsege, mert ugye mindez networked warfare kornyezetben kell hogy mukodjon az elso perctol kezdve. Ehhez kellenek standard frameworkok, miket tamogatnak (tudom, hogy van par) es igy tovabb.

Ezert is latom a problemat abban, ha a torokok vagy masok nem hajlandoak semmilyen forrast atadni (=tech transfer), mert akkor ugyanugy orokre fuggsz toluk, mint akarki mastol, de meg csak nem is mondjuk a svedektol (akik amugy hajlandoak tech transferre, lasd a brazil uzletuket), hanem egy europa szelen fekvo muszlim orszagtol, egy Kardigannal az elen, a veje meg a licenszelo cegnel a fotervezo.

Feltenném a kérdést, ami néha feljön, de konkrétan még nem beszéltük ki, hogy milyen hátteret gondolunk a németekkel való együtt működéről a török drónokat illetően? Jelenleg az USA nagyon kőkeményen ráhasalt egy olyan érvrendszerre, hogy az ENSZben át akar verni egy egyezményt, mely megtiltja a török drónok szintű AI exportját és beletennék ugyan olyan tech stopba, mint ahogy az atomtitkot sem adhatja át senki. (Ha valakit bővebben érdekel, akkor keresés Líbia+török drón+ENSZ.)
Ez minket nem zavarna, ha a német kormány nem mutatna hajlandóságot ennek a támogatására. Még soha nem tisztáztuk le, hogy a fórumozók véleménye szerint kell-e ezzel a témával foglalkozni, illetve leválunk-e a BW követéséről abban az esetben, ha ők például hoznának olyan döntést -amik jelenlegi legjobb tudomásom szerint nagyon is előkészítési fázisban van-, hogy ők soha nem akarnának ilyet rendszerbe állítani?

Véleményem: Maga a kezdeményezés is egy bicskanyitogatóan álszent felvetés. De nagyhatalmi játszmákban teljesen megszokott. Nekünk sokkal inkább érdekünk rendszeresíteni, hiszen 1. lesz legalább egy szomszédos ország, aki rendelkezni fog a képességgel, a katonai képességei jelenleg is kihívást jelent a Honvédség számára és nyíltan ellenséges magatartást tanúsít és még csak nem is szövetségesünk a NATOban. 2. Az egy lózung, hogy majd ez megmarad a nagyfiúk játékszere, mert túl veszélyes. Persze Mónika!

A Terminátor című film viszont jogos félelmet keltett a gyilkolást önállóan elhatározó robotok iránt.

A UN hisztirol tudok, de egyreszt sehol senki nem allitotta biztosan ill plane nem bizonyitotta, hogy barmifele AI szerepe volt magaban a csapasban, ez szimplan tippelgetes, loitering drone meg nem uj, masreszt sehol sem olvastam semmifele tiltasrol, meg javaslat szintjen sem.

A nemeteknel is felreertesz valamit: egyreszt most is tiltjak a felfegyverezett dronok hasznalatat, masreszt ez csak egy parlamenti tiltas, a BW kifejezetten kerte a hadrendbe allitasukat, gyakorlatilag barmikor feloldhato es szerintem csak ido kerdese, amikor a helyzet raszoritja majd oket.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Miután megkapta az SSB árajánlatát a TB2-re, Albánia 8 millió dollárral növelte költségvetését. 1 szett megvásárlását tervezik.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
"Állítások szerint 48 TB2 csökkent." Talán el akarta hinni, és meg is fogja.
48-at lelőttek, de csak egyet tudtunk lefényképezni.
Bruh.
TB2 gyártósor vesztesek szerint.
volkswagen-golf-cars-are-seen-in-a-production-line-at-the-companies-HTJERJ.jpg
 

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
640
2 834
93