Ezt erosen ketlem, hogy igaz lenne. Ha egy amerikai avagy sved repulonel nem adjak at a forraskodot, azt megertem, de egy annak toredekebe kerulo dronnal, ha a nemetekkel kozos fejlesztesbe belemennek, akkor az nemigen fog menni enelkul, mert anelkul nem lesz sajat fejlesztes, csak max magyaritas meg API-ok meghivasa, ami meg nem valodi custom sw fejlesztes.
Nem ismerem ezt az iparagat, de eleve ketlem, hogy lennenek "standardok", mert minden deal egyedi, igy en abban bizom, hogy Marothek a nemetekkel kozosen marpedig nem engednek ebbol.
Fejlesztés szintjén érdemes külön választani két dolgot, amíg össze nem keverednek végérvényesen.
1, Hardver fejlesztésre gondolnak első sorban sokan, és ezt mutatja az érzékelők újra feltalálása, repülő vázszerkezet vásárlása és arra tovább fejlesztés tisztán hazai forrásból. (Ez a rész részletesebben ki lett elemezve az eggyel korábbi hsz-emben. Nincs értelme mindent újra feltalálni.)
2, A program rész az kicsit bonyolultabb, még ha a legtöbben úgy érzem, hajlamosak úgy kezelni, hogy a "vas" kifejlesztése a kemény dió, arra meg egy egyetemista tanuló is nyugodtan írhatna kezelő exe-t. Vlad és Kamm kivétel, ők azért jobban belelátnak abba, hogy milyen lehetőségek és elvárások vannak és itt valóban az egyik döntő előny az, hogy a három nagy gyártó ország már nem csak a fizikát adták alá ezeknek, de a kezelő felületen is sok időt töltöttek el, hogy milyen legyen.
Feltenném a kérdést, ami néha feljön, de konkrétan még nem beszéltük ki, hogy milyen hátteret gondolunk a németekkel való együtt működéről a török drónokat illetően? Jelenleg az USA nagyon kőkeményen ráhasalt egy olyan érvrendszerre, hogy az ENSZben át akar verni egy egyezményt, mely megtiltja a török drónok szintű AI exportját és beletennék ugyan olyan tech stopba, mint ahogy az atomtitkot sem adhatja át senki. (Ha valakit bővebben érdekel, akkor keresés Líbia+török drón+ENSZ.)
Ez minket nem zavarna, ha a német kormány nem mutatna hajlandóságot ennek a támogatására. Még soha nem tisztáztuk le, hogy a fórumozók véleménye szerint kell-e ezzel a témával foglalkozni, illetve leválunk-e a BW követéséről abban az esetben, ha ők például hoznának olyan döntést -amik jelenlegi legjobb tudomásom szerint nagyon is előkészítési fázisban van-, hogy ők soha nem akarnának ilyet rendszerbe állítani?
Véleményem: Maga a kezdeményezés is egy bicskanyitogatóan álszent felvetés. De nagyhatalmi játszmákban teljesen megszokott. Nekünk sokkal inkább érdekünk rendszeresíteni, hiszen 1. lesz legalább egy szomszédos ország, aki rendelkezni fog a képességgel, a katonai képességei jelenleg is kihívást jelent a Honvédség számára és nyíltan ellenséges magatartást tanúsít és még csak nem is szövetségesünk a NATOban. 2. Az egy lózung, hogy majd ez megmarad a nagyfiúk játékszere, mert túl veszélyes. Persze Mónika!
A Terminátor című film viszont jogos félelmet keltett a gyilkolást önállóan elhatározó robotok iránt.