Bayraktar TB2 , TB3 (Baykar,Törökország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 479
74 410
113
A lengyelek már bejelentették...

Négy készlet, azaz 24 darab, páncéltörő rakétákkal felfegyverzett Bayraktar TB2 drónt szerez be Lengyelország.
  • az első drónkészlet jövőre érkezik Lengyelországba
  • a szerződés tartalmaz egy logisztikai és kiképzési csomagot
  • valamint a "katonai vállalkozás" által teljesítendő ellentételezést.
A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy a lengyel vállalatok nem gyártanak ilyen osztályú pilóta nélküli repülőgépeket, amelyeket éppen most vásárolnak.

"The head of the Ministry of National Defense added that the first set of drones will be in Poland next year. He noted that the contract includes a logistics and training package, as well as an offset related to the service to be performed by a "military enterprise". The minister also noted that Polish companies do not produce unmanned aerial vehicles of this class, which are being purchased right now."
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 479
74 410
113
Marokkó 2021 áprilisában rendelt hasonló csomagot mint a lengyelek, 12 vagy 13 TB2 drónt 4 földi állomással 70 millió USD-ért. De azt nem írják, hogy mennyi fegyver volt a csomagban.


Morocco’s Royal Armed Forces (FAR) signed an acquisition contract of 13 Bayraktar TB2 unmanned combat aerial vehicles (UCAV) with Turkey to the tune of MAD 626 million ($70 million)

Under the agreement, Morocco will receive four driving ground stations, a configurable simulation system for driving drones, and a digital system for tracking and storing information. A drone operations center will be set up in Moroccan airbases.

Moroccan military personnel will receive training, as well as, logistical and technical support.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 479
74 410
113
Marokkó 2021 áprilisában rendelt hasonló csomagot mint a lengyelek, 12 vagy 13 TB2 drónt 4 földi állomással 70 millió USD-ért. De azt nem írják, hogy mennyi fegyver volt a csomagban.


Morocco’s Royal Armed Forces (FAR) signed an acquisition contract of 13 Bayraktar TB2 unmanned combat aerial vehicles (UCAV) with Turkey to the tune of MAD 626 million ($70 million)

Under the agreement, Morocco will receive four driving ground stations, a configurable simulation system for driving drones, and a digital system for tracking and storing information. A drone operations center will be set up in Moroccan airbases.

Moroccan military personnel will receive training, as well as, logistical and technical support.

Ja nem, a lengyelek 24 db-ot rendeltek, azaz kétszer annyit.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and Anti
T

Törölt tag 1586

Guest
Marokkó 2021 áprilisában rendelt hasonló csomagot mint a lengyelek, 12 vagy 13 TB2 drónt 4 földi állomással 70 millió USD-ért. De azt nem írják, hogy mennyi fegyver volt a csomagban.
Ehhez a hírhez szorosan kapcsolódik hogy a fenti ár nem tartalmazza a kanadai eredetű L3 Harris - Wescam EO / IR egységet.
A kanadai bojkott miatt azt egy külön ügylet keretében kellett megvenni közvetlenül Kanadától
Ez az ügylet is bizonyosan $ tízmilliós nagyságrend volt...
https://www.defenseworld.net/news/2...rom_Canada_for_its_Turkish_Drone#.YKo038nTWdM
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 887
7 130
113
Ehhez a hírhez szorosan kapcsolódik hogy a fenti ár nem tartalmazza a kanadai eredetű L3 Harris - Wescam EO / IR egységet.
A kanadai bojkott miatt azt egy külön ügylet keretében kellett megvenni közvetlenül Kanadától
Ez az ügylet is bizonyosan $ tízmilliós nagyságrend volt...
https://www.defenseworld.net/news/2...rom_Canada_for_its_Turkish_Drone#.YKo038nTWdM

Ha jól tudom, ezt a megállapodást még sehol sem erősítették meg hivatalosan. Nem vásárolhat 13 TB2-t, 4 állomást, oktatási szolgáltatásokat és anyagokat 70 millió dollárért kamerával vagy anélkül.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha jól tudom, ezt a megállapodást még sehol sem erősítették meg hivatalosan. Nem vásárolhat 13 TB2-t, 4 állomást, oktatási szolgáltatásokat és anyagokat 70 millió dollárért kamerával vagy anélkül.
A fontosabb nyugati médiumokban a TB 2 vásárlásról megjelent hírek a marokkói fegyveres erők Twitter oldalán megjelent hírre hivatkoznak. lsd.:
https://www.defenseworld.net/news/2...rom_Canada_for_its_Turkish_Drone#.YKo8BsnTWdM
sem a drón vásárlást, sem az L3- Wescammel.megkötött üzletet hírét a megjelenés óta eltelt időben nem cáfolta egyik érintett fél sem, ergó szerintem igaznak lehet elfogadni.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 887
7 130
113
A fontosabb nyugati médiumokban a TB 2 vásárlásról megjelent hírek a marokkói fegyveres erők Twitter oldalán megjelent hírre hivatkoznak. lsd.:
https://www.defenseworld.net/news/2...rom_Canada_for_its_Turkish_Drone#.YKo8BsnTWdM
sem a drón vásárlást, sem az L3- Wescammel.megkötött üzletet hírét a megjelenés óta eltelt időben nem cáfolta egyik érintett fél sem, ergó szerintem igaznak lehet elfogadni.

Ezek a vállalatok soha nem ellenőrizték és nem tagadták meg a helyeset vagy a rosszat, ezért ennek nincs sok értelme. Az említett "hivatalos" fiók bejegyzése is.

 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 887
7 130
113
Bocsi, de én ezt nem értem...
?? Milyen vállalatok nem ellenőriznek híreket??
?? Mi köze egy M1 Abrams tankokról szóló hírnek a TB2 drónok vásárlásához??

Minden általam ismert cég nem válaszol semmilyen követelésre, kivéve, ha a nemzeti médiumok egyik ága. Ennek sem kell relevánsnak lennie, csak arra példázom, mennyire "hivatalos" a twitter-fiókja.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ha jól értem, arra szeretne kilyukadni, hogy mennyire sok esélye van Marokkónak bevásárolni Abrams harckocsikból, AT-ST lépegetőkből és egyéb nyalánkságokból.
De lehet, hogy megint félre értek valamit.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha jól értem, arra szeretne kilyukadni, hogy mennyire sok esélye van Marokkónak bevásárolni Abrams harckocsikból, AT-ST lépegetőkből és egyéb nyalánkságokból.
De lehet, hogy megint félre értek valamit.
Lehet...én nem értem.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 479
74 410
113
Bocsi, de én ezt nem értem...
?? Milyen vállalatok nem ellenőriznek híreket??
?? Mi köze egy M1 Abrams tankokról szóló hírnek a TB2 drónok vásárlásához??

Ha jól értem, arra szeretne kilyukadni, hogy mennyire sok esélye van Marokkónak bevásárolni Abrams harckocsikból, AT-ST lépegetőkből és egyéb nyalánkságokból. De lehet, hogy megint félre értek valamit.
Nem lenne egyszerűbb ha Vlad törökül vagy angolul írna, mindenki lefordítaná magának és magyarul válaszolna rá?
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 887
7 130
113
Lehet...én nem értem.

I think I'll have to write in English. When I look at Hungarian as a text, I can almost understand whether the sentence is correct or not, but it is complicated as it is additive like Turkish. In the Twitter address you see, a description of an adolescent is used and half of the screen is covered by his website advertisement. It is also a simple forum with advertisements within the website shown on its profile. So this account you refer to as "official" has nothing to do with the concept of official. Could I be revealing now?


crtbuf1.PNG


5b1p954.PNG
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 479
74 410
113
Ehhez a hírhez szorosan kapcsolódik hogy a fenti ár nem tartalmazza a kanadai eredetű L3 Harris - Wescam EO / IR egységet.
A kanadai bojkott miatt azt egy külön ügylet keretében kellett megvenni közvetlenül Kanadától
Ez az ügylet is bizonyosan $ tízmilliós nagyságrend volt...
https://www.defenseworld.net/news/2...rom_Canada_for_its_Turkish_Drone#.YKo038nTWdM
A Bayraktar TB2 kanadai Wescam MX-15D szenzortornya az ugyanaz, mint ami a H145M helikoptereinken van MX-15D szenzortorony?
Azaz ha veszünk 12 db TB-2-est drónt Wescam szenzortoronnyal, akkor tulajdonképpen lesz készletünk arra is, hogy szükség esetén több szenzortornyos H145M-ünk legyen?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A Bayraktar TB2 kanadai Wescam MX-15D szenzortornya az ugyanaz, mint ami a H145M helikoptereinken van MX-15D szenzortorony?
Azaz ha veszünk 12 db TB-2-est drónt Wescam szenzortoronnyal, akkor tulajdonképpen lesz készletünk arra is, hogy szükség esetén több szenzortornyos H145M-ünk legyen?
Elvileg....de hogy a gyakorlatban ez mennyire működőképes lehetőség azt nem tudom.
Az ördög a részletekben lakik és ahhoz hogy ez a lehetőség adott legyen minden csatlakozónak sotwarenek, stb... azonosnak kellene lennie.
Egy példa:
ATB2-2 ben a törökök az MX-15 ITAR freealváltozatát a CMX-15vöt használták (az embargó bevezetéséig)
(Lsd: karabahban lelőtt TB2 ről szàrmazó CMX-15D adattáblája:)
20210523-224714.jpg

A CMX tipus kód annyit jelent hogy az eredeti MX-15D ben lévő USA - Northrop Grumman LN-200 as IMU helyett valami török gyártású IMU-t építettek bele.
Emiatt a CMX-15 és a síma MX-15 nem csereszabatos egymással.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A lengyelek már bejelentették...
Egész érdekesek a Lengyel TB2 részletei.
  • 4 sets, with 24 aircraft.
  • Includes MAM-L and MAM-C circulating ammunition,
  • SAR radar,
  • simulators and training, logistics, spare parts packages.
  • It also assumes the transfer of technology allowing the servicing of selected elements of unmanned aircraft in Poland.

A SAR radar az érdekes, mert speciel én még nem láttam TB2-őt SAR radarral.
Állítólag létezik ilyen, de az biztos hogy eddig nem ez járt bevetésekre.
600001d8360c9.jpg

A SAR radar egy török Meteksan Defence MILSAR SAR/GMTI névre halgató eszköz.
Azt írják róla hogy Ku sávban dolgozik 27 km a hatótávolsága ahol 30 cm-es felbontású képeket tud produkálni (ezzel kapcsolatban azért vannak kétségeim...)
Az írják a felfüggesztése és a csatlakozói u.azok mint az EO / IR kemaráé, ezért a két eszköz a helyzetnek megfelelően cserélgethető.
A radarnak van ún. Strip or Spot Modeja.
Ez azt jelenti hogy Strip módban a radar 360 fokban biztosít képket a környező területről 1 m-es felbontásban ami majdnem azonnal megjelenik a kezelő képernyőjén. Spot módban 30 cm felbontást képes biztosítani egy szűkebb területről.
Az adatátvitel sebességének a növelése érdekében fejlesztés áll egy C-Band Data Link rendszer ami nagy zavarvédettséget jelentő széles spektrumú frekvencia ugratásos módszerrel (FHSS&DSSS)13Mb/sec átviteli sebességet tesz lehetővé 200 km távolságra.
Rendelkezik továbbá a radar ún. Coherent Change Detection funkcióval ezért a radar képes felismerni és megjelölni a mozgó tárgyakat (GMTI)

Motmár csak egy - két kérdés maradt:
  • amikor a SAR radar van felszerelve akkor milyen fegyvert tud alkalmazni a TB2? A jelenleg rendelkezésre álló eszközök SAL irányításúak ami - csakúgy mint az EO / IR torony - nem igazán működik jól vastag felhőrétegen keresztül. Minimum valami GPS / INS irányítású eszköz kellene, de az igazán jó egy MMWR irányítású rakéta lenne.
  • a Lengyelek nem említik az EO / IR tornyokot. Ez vajon azt jelenti hogy Marokkóhoz hasonlóan ők is közvetlen Kanadából fogják megvásárolni azokat?