Tökmindegy, akkor is környezet szennyezés. De ez elárulom neked, mint elektronikai szakember, aki az energetikában erőműben is dolgozott, azonkívül betéve ismerem a nagy teljesítményű fénytechnológiákat, hogy ennek "a hegy kivilágításnak" semmi köze nincs a LED technológiához. Eddig sem voltak, és ezután sem lesznek a kW-os és a több száz kW-os megvilágítási technológiákban ledek !! Az akár stadionnyi méretű ledes képernyőket se vedd ide, mert ott is csak a pixeleket alkotják led sugárzókból, de azok alapja a mindennap is használt hagyományos teljesítmény ledek. A technológia fejlődését meg vagy 15 éve ismerem, úgy hogy nem állok le erről vitatkozni senkivel. Aki nem hiszi el, az nézzen utána a témának. Nem tartok a világítástechnikáról sem a ledes világítástechnikáról "tanfolyamot", sem az óriás kivetítők működéséről, a fejlődésükről. Annyit árulok el, a vezérlésükről, hogy a modulokat nagy sebességű koaxiális vagy manapság már lézeres fénykábeleken a központi vezérlőjelekkel, hogy ne legyen késés a kijelző moduljain a nagy fizikai távolság miatt a jelkésleltetésből.
Szóval most konkrétan arról a "hegy megvilágításról. Először megemlítem, hogy nagy hatásfokú, elektronikával vezérelt ívfény lámpákkal világítják meg a hegyet, és nem ledekkel. Ez is takarékos HI-TEH technológia, a luxusautókon is használják. Ez hasonló a nagy projektorokhoz, végül is annak tekinthető ez is.
Néhány elgondolkodtató, és mindenki számára belátható dolog. A hegyvilágításnak minimum a száz kilowattos kategóriába kell esni. Miért is ? Már a képről is könnyen belátható: A jóval, nagyságrendekkel közelebb eső előtérben álló város város fényeihez képest, amely akár takarékos ledes közvilágítás esetén is a több száz kW-os kategóriába esik, SEMMI nem látszana a messzi hegy megvilágításából !!! A fény egységnyi felületre beeső ereje (lumen) a rádióhullámokhoz hasonlóan a távolság növekedésével logaritmikusan csökken !!! Ez még a földre beeső fényen is mérhető ingadozás a éves körpálya ellipszis ovalitása miatt. Ha összehasonlítjuk a naptól mért távolságuk alapján a beeső fénymennyiséget a bolygókon, a plútóról már alig pislákol a nap is. A vénuszon meg a szemünk is kiégne, annyira közel van már (nekünk) a naphoz. Szóval ahhoz a kisváros fényei mellett ennyire látszódjon a hegy kivilágítása, nagyon kell ahhoz nyomni bele a teljesírményt !!! Mert az messzebb van ! Nézett már valaki 15 km-ről a szomszéd város felett tüzijátékot ? Annak a fényei elhalványulnak és nagyon gyengék már ilyen távolságról, maga a város fénye sokkal erősebb és dominálóbb. Így van ez itt a képen is. A háttérben a hegyet igen nagy fényteljesítménnyel kell ahhoz nyomatni, hogy egyáltalán a nagyságrendekkel közelebb lévő város fényei mellett valami látszódjon belőle.