[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 4082

Guest
Szereztem egy mérnöki diplomát, és szigorlatoztam matekból. A műszaki matek elég nagy része integrál számítás volt. :D

Az integrál számítással az a baj, hogy nem számítógépesíthető. (Legalábbis amikor én tanultam az volt) Emiatt olyan módszereket használnak, amelyek könnyebben lehet számítógépesíteni. pl. Duál-szimplex, Runge-Kutta, Végeselem módszer. stb. Nem tudom hogy van-e ténylegesen olyan terület, ahol szükség van még integrál számításra. Ha Te tudsz ilyenről, akkor megírhatod, mert érdekel.
Mi az olló, és a cérna négyzet módszert használtuk ha muszáj volt :)
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Szereztem egy mérnöki diplomát, és szigorlatoztam matekból. A műszaki matek elég nagy része integrál számítás volt. :D

Az integrál számítással az a baj, hogy nem számítógépesíthető. (Legalábbis amikor én tanultam az volt) Emiatt olyan módszereket használnak, amelyek könnyebben lehet számítógépesíteni. pl. Duál-szimplex, Runge-Kutta, Végeselem módszer. stb. Nem tudom hogy van-e ténylegesen olyan terület, ahol szükség van még integrál számításra. Ha Te tudsz ilyenről, akkor megírhatod, mert érdekel.

Dehogynem számítógépesíthető. Szimbolikus matematikával, úgy, ahogy te is integrálsz.

 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Igen. Gondolom a svéd és francia eredményeket is a sok bevándorló húzza le.

Az iskolai eredmény fontos, de nem mindenható. Nagyon gyakran nem azok lesznek sikeresek, akik az iskolában kitűnő tanulók voltak. És az sem mindegy, hogy az iskolában mit tanítanak. A magyar oktatással is az a baj, hogy jól szerepel azokban a felmérésekben, amikor azt nézik, hogy mennyire tanulták megy a gyerekek a tananyagot, de rosszul akkor, amikor azt nézik, hogy a való életben szükséges dolgokat mennyire tanulják meg. A kedvenc példám: az amerikai 18 éves autót vezetni tanul, a magyar meg integrál számítást. :(

"amikor azt nézik, hogy a való életben szükséges dolgokat mennyire tanulják meg. A kedvenc példám: az amerikai 18 éves autót vezetni tanul, a magyar meg integrál számítást."

Mik azok a "való életben szükséges dolgok"? A való életben legtöbbször elég gombokat nyomogatni, ahhoz nem kell tanulás. Az amerikai példád egyrészt hamis (mert Magyaro.-on is nagyon sok 18 éves tanul autót vezetni), másrészt hamis, mert az amerikaiak köztudottan segghülyék, a való életben meg azért tudnak érvényesülni, mert akkora arcuk van, hogy nem férnek be a kertkapun. Na meg azért, mert MÁSOK megcsinálják helyettük az integrálszámítást. Aztán az oktatási eredményeken meg ne csodálkozzál, ott olyan mércét alkalmaznak, amivel mérve ŐK az okosabbak, mert olyan tesztekkel mérnek, amivel azt mérik AMIT ŐT TUDNAK.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
HIhetetlen egyébként, hogy ennyi év után is még mindig nem esik le nektek, hogy persze, "gyakran nem azok lesznek sikeresek, akik az iskolában kitűnő tanulók voltak", mert akik tanulnak azok lesznek a "munkásemberek", akik meg nagypofájúak, azok meg a kapitalisták, akik hasznot húznak belőlük.
Csak azt nem fogjátok fel, hogy nem lehet mindenki kapitalista, mert különben nem volna kit lenyúlni.
10-15 évvel ezelőtt én is áhítattal olvastam Robert Kyosaki könyvét, a Gazdag papát, aki ugyanezt az okosságot osztotta, hogy tanulni felesleges, sőt DOLGOZNI IS, mert aki tanul és dolgozik, az nem ér rá pénzt keresni. Nos, ez igaz, de aki pénz keres, az is csak akkor tudja a pézt keresni, ha valaki MEGDOLGOZIK azért, amit ő utána elfogyaszt. Magyarán ez az én "a való életben szükséges dolgokhoz" értek mentalitás csak akkor és annak nyerő, ha van a periférián aki mint egy marha, kihasználható - annak viszont meg kell tanulnia integrálni is, hogy az amerikai 18 éves fiúcska autót vezethessen.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 217
67 751
113
Nekem azért feltűnő, hogy a legintelligensebb és legjobb tanulmányi eredményű országok le vannak maradva a Nobel díjasok között. Vagyis nem csak az számít, hogy mennyire jól tanulod meg a tananyagot, hanem az is hogy mit tanítanak az iskolában. :)

Ezen kívül is vannak azért furcsaságok a táblázatban: például Izraelben a legbutábbak az emberek a vizsgált 25 országból. :D
Obama is kapott mar Nobelt, meg meg par hasonszoru... Mostanaban valami leszbi blm akarmi nyerte vagy nyeri. A tobbi ag se lehet kulonb, teljesen fuggetlen attol kinek mennyire hasznos a tevekenyesege, a lobbi a lenyeg ott is. Nobelra sokat nem adnek azert.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 602
5 335
113
"amikor azt nézik, hogy a való életben szükséges dolgokat mennyire tanulják meg. A kedvenc példám: az amerikai 18 éves autót vezetni tanul, a magyar meg integrál számítást."

Mik azok a "való életben szükséges dolgok"? A való életben legtöbbször elég gombokat nyomogatni, ahhoz nem kell tanulás. Az amerikai példád egyrészt hamis (mert Magyaro.-on is nagyon sok 18 éves tanul autót vezetni), másrészt hamis, mert az amerikaiak köztudottan segghülyék, a való életben meg azért tudnak érvényesülni, mert akkora arcuk van, hogy nem férnek be a kertkapun. Na meg azért, mert MÁSOK megcsinálják helyettük az integrálszámítást. Aztán az oktatási eredményeken meg ne csodálkozzál, ott olyan mércét alkalmaznak, amivel mérve ŐK az okosabbak, mert olyan tesztekkel mérnek, amivel azt mérik AMIT ŐT TUDNAK.

A beszélgetés onnan indult, hogy @kacsacsor betett egy ábrát, ami alapján a kínaiak a legokosabbak. (IQ: Szingapur az első, Kína a második)
Erre reagáltam azt, hogy az is fontos, hogy mit tanulsz, mert ha felesleges dolgokkal tömik tele a fejed, akkor hiába tanulsz meg rengeteg mindent, nem sok hasznát veszed.

Az amerikaikat meg lehet szidni, hogy szar az oktatásuk, meg azt sem tudják hogy mi a különbség Budapest meg Bukarest között, de valahogy mégis ők a világ egyik legfejlettebb országa, és tőlük indul el a legtöbb új technológia. Mi lenne ha még okosak is lennének? :D
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
A beszélgetés onnan indult, hogy @kacsacsor betett egy ábrát, ami alapján a kínaiak a legokosabbak. (IQ: Szingapur az első, Kína a második)
Erre reagáltam azt, hogy az is fontos, hogy mit tanulsz, mert ha felesleges dolgokkal tömik tele a fejed, akkor hiába tanulsz meg rengeteg mindent, nem sok hasznát veszed.

Az amerikaikat meg lehet szidni, hogy szar az oktatásuk, meg azt sem tudják hogy mi a különbség Budapest meg Bukarest között, de valahogy mégis ők a világ egyik legfejlettebb országa, és tőlük indul el a legtöbb új technológia. Mi lenne ha még okosak is lennének? :D

Tudom, hogy onnan indult, de mondom, mindenki tud olyan mérést kitalálni, amely alapján ő lesz a legjobb. Ettől nem kell hasraesni.

Mik azok a felesleges dolgok, amikkel tömik tele a fejed? Nem arról van szó manapság, hogy gondolkodni kell megtanulni az iskolában, mert a lexikális ismeretekre már ott az internet? Akkor meg nem pont a matematika, integrálszámítás stb. tanít meg gondolkodni?

Aztán. "Való életben szükséges dolgok". Definiáld már mik azok. Mert ez attól függ, hogy ki az illető, illetve kivé szeretne válni.
Egy atomfizikusnak az atomfizika való életben szükséges dolog, de egy kötéltáncosnak meg az a való életben szükséges dolog, hogy egy kötélre rá tudjon tenni egy négylábú széket úgy, hogy ha ráül, és mindkét kezét, mindkét lábát a levegőbe emeli, akkor se essen le róla.

Nem lehet mindenki számára közös "való életben szükséges dolgot" tanítani!

Ez mindenki számára más és más. Ezért értelmes dolog inkább matematikát és természettudományokat tanítani, amelyek megtanítanak GONDOLKODNI.

"de valahogy mégis ők a világ egyik legfejlettebb országa, és tőlük indul el a legtöbb új technológia"

Ebből is látszik, hogy semmit nem értesz a világból. Az amerikaiak azért a világ egyik legfejlettebb országa, mert korlátlanul nyomtathatják a dollárt, amiből megfizethetik azokat a tudósokat, akik a világ másik részéből hozzák a tudást és a technológiát az országba. Nem azért mert okosak! Még Elon Musk is Dél-Afrikai, nem amerikai!

"Mi lenne ha még okosak is lennének? "

Semmi nem lenne. Ugyanannyit érnének el, mint most. Mert a dollárral érik el, amit elérnek, nem az eszükkel. Azzal viszont magyarként te akkor sem tudod ugyanazt elérni, mint az amerikaiak, ha nem tanulsz - csak "való életben szükséges dolgokat".
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 602
5 335
113
Tudom, hogy onnan indult, de mondom, mindenki tud olyan mérést kitalálni, amely alapján ő lesz a legjobb. Ettől nem kell hasraesni.

Mik azok a felesleges dolgok, amikkel tömik tele a fejed? Nem arról van szó manapság, hogy gondolkodni kell megtanulni az iskolában, mert a lexikális ismeretekre már ott az internet? Akkor meg nem pont a matematika, integrálszámítás stb. tanít meg gondolkodni?

Aztán. "Való életben szükséges dolgok". Definiáld már mik azok. Mert ez attól függ, hogy ki az illető, illetve kivé szeretne válni.
Egy atomfizikusnak az atomfizika való életben szükséges dolog, de egy kötéltáncosnak meg az a való életben szükséges dolog, hogy egy kötélre rá tudjon tenni egy négylábú széket úgy, hogy ha ráül, és mindkét kezét, mindkét lábát a levegőbe emeli, akkor se essen le róla.

Nem lehet mindenki számára közös "való életben szükséges dolgot" tanítani!

Ez mindenki számára más és más. Ezért értelmes dolog inkább matematikát és természettudományokat tanítani, amelyek megtanítanak GONDOLKODNI.

"de valahogy mégis ők a világ egyik legfejlettebb országa, és tőlük indul el a legtöbb új technológia"

Ebből is látszik, hogy semmit nem értesz a világból. Az amerikaiak azért a világ egyik legfejlettebb országa, mert korlátlanul nyomtathatják a dollárt, amiből megfizethetik azokat a tudósokat, akik a világ másik részéből hozzák a tudást és a technológiát az országba. Nem azért mert okosak! Még Elon Musk is Dél-Afrikai, nem amerikai!

"Mi lenne ha még okosak is lennének? "

Semmi nem lenne. Ugyanannyit érnének el, mint most. Mert a dollárral érik el, amit elérnek, nem az eszükkel. Azzal viszont magyarként te akkor sem tudod ugyanazt elérni, mint az amerikaiak, ha nem tanulsz - csak "való életben szükséges dolgokat".

Az integrál számításra az emberek 99.99 % -nak nincs szüksége. Tanítsák azoknak akiknek szükségük van rá. A középiskolában szerintem felesleges. Lehetne helyette olyat tanítani, amire szükség van. Te mikor használtad bármire az integrál számítási tudásodat? :D

Ha csak a dollár számítana, akkor Szaud-arábia a legfejlettebb országok közé tartozna. A pénz szükséges ahhoz, hogy az USA legyen a világ vezető hatalma, de messze nem elég. Ha azt hiszed, hogy csak erre van szükség, akkor miért nem sikerül ez egy csomó országnak, akik meggazdagodtak valamilyen természeti kincsnek köszönhetően?

Egyébként szerintem fordítva van: nem azért ők a világ legfejlettebb országa, mert sok pénzük van, hanem azért van sok pénzük, mert ők a világ legfejlettebb országa. Rengeteg olyan technikai újítás van, amiből az USA -ban lett először az átlagember számára is elérhető használati cikk. Csak néhány apróság: elektromos áram, telefon, hűtőszekrény, autó, személyi számítógép.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 744
57 138
113
USA, mint a világ legfejlettebb országa XD XD XD
Erős jóindulattal 13.:
A valóság meg az, hogy az USA igen jelentős része inkább a harmadik világra hasonlít nem az elsőre. Miközben vannak rendkívül fejlett részei is.
Ez a baj az átlag számítással. Ha te 10 éves vagy én meg 70 akkor átlag 40 évesek vagyunk. Szóval az átlag nem írja le mindig a valóságot.
De a lényeg, hogy én még így sem láttam soha olyan statisztikát ami alapján az USA a világ legfejlettebb országa lenne.
Ezt maximum ők gondolják saját magukról. Szerintem.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 602
5 335
113
USA, mint a világ legfejlettebb országa XD XD XD
Erős jóindulattal 13.:
A valóság meg az, hogy az USA igen jelentős része inkább a harmadik világra hasonlít nem az elsőre. Miközben vannak rendkívül fejlett részei is.
Ez a baj az átlag számítással. Ha te 10 éves vagy én meg 70 akkor átlag 40 évesek vagyunk. Szóval az átlag nem írja le mindig a valóságot.
De a lényeg, hogy én még így sem láttam soha olyan statisztikát ami alapján az USA a világ legfejlettebb országa lenne.
Ezt maximum ők gondolják saját magukról. Szerintem.
Az ötvenes - hatvanas években még ez egyértelműen ők voltak a legfejlettebbek. Mára ez a különbség lecsökkent vagy eltűnt. De az új technológiák még ma is igen nagy arányban az USA -ból jönnek.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 162
10 620
113
Az integrál számításra az emberek 99.99 % -nak nincs szüksége. Tanítsák azoknak akiknek szükségük van rá. A középiskolában szerintem felesleges. Lehetne helyette olyat tanítani, amire szükség van. Te mikor használtad bármire az integrál számítási tudásodat? :D

Ha csak a dollár számítana, akkor Szaud-arábia a legfejlettebb országok közé tartozna. A pénz szükséges ahhoz, hogy az USA legyen a világ vezető hatalma, de messze nem elég. Ha azt hiszed, hogy csak erre van szükség, akkor miért nem sikerül ez egy csomó országnak, akik meggazdagodtak valamilyen természeti kincsnek köszönhetően?

Egyébként szerintem fordítva van: nem azért ők a világ legfejlettebb országa, mert sok pénzük van, hanem azért van sok pénzük, mert ők a világ legfejlettebb országa. Rengeteg olyan technikai újítás van, amiből az USA -ban lett először az átlagember számára is elérhető használati cikk. Csak néhány apróság: elektromos áram, telefon, hűtőszekrény, autó, személyi számítógép.
Ne azt nézzük, hogy kell-e az integrálszámítás, vagy a kétismeretlenes megoldó képlet ismerete, hanem azt, hogy milyen készségek alakulhatnak ki a matematika tanulása által!
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 551
4 722
113
USA, mint a világ legfejlettebb országa XD XD XD
Erős jóindulattal 13.:
A valóság meg az, hogy az USA igen jelentős része inkább a harmadik világra hasonlít nem az elsőre. Miközben vannak rendkívül fejlett részei is.
Ez a baj az átlag számítással. Ha te 10 éves vagy én meg 70 akkor átlag 40 évesek vagyunk. Szóval az átlag nem írja le mindig a valóságot.
De a lényeg, hogy én még így sem láttam soha olyan statisztikát ami alapján az USA a világ legfejlettebb országa lenne.
Ezt maximum ők gondolják saját magukról. Szerintem.
Ukrajna nevében, kikérem magamnak!

Mi az, hogy Ukrajna nem tartozik a legfejlettebb országok közé? :hadonaszos:
Bárki is írta, megy a “Béketeremtö” honlapra... :rolleyes:
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Az integrál számításra az emberek 99.99 % -nak nincs szüksége. Tanítsák azoknak akiknek szükségük van rá. A középiskolában szerintem felesleges. Lehetne helyette olyat tanítani, amire szükség van. Te mikor használtad bármire az integrál számítási tudásodat? :D

Ha csak a dollár számítana, akkor Szaud-arábia a legfejlettebb országok közé tartozna. A pénz szükséges ahhoz, hogy az USA legyen a világ vezető hatalma, de messze nem elég. Ha azt hiszed, hogy csak erre van szükség, akkor miért nem sikerül ez egy csomó országnak, akik meggazdagodtak valamilyen természeti kincsnek köszönhetően?

Egyébként szerintem fordítva van: nem azért ők a világ legfejlettebb országa, mert sok pénzük van, hanem azért van sok pénzük, mert ők a világ legfejlettebb országa. Rengeteg olyan technikai újítás van, amiből az USA -ban lett először az átlagember számára is elérhető használati cikk. Csak néhány apróság: elektromos áram, telefon, hűtőszekrény, autó, személyi számítógép.

Az integrálszámítás középiskolában már regóta nem tananyag. Nem haladsz a korral :D

Megj.: informatikus vagyok, ezért számomra a diszkrét matematika (algebra, kombinatorika, számelmélet, gráfelmélet, ...) hasznosabb, de mivel a "való világ" (mármint a fizikai :D ) folytonos, ezért ott az analízisnek van nagyobb szerepe. Így például a villamosmérnököknek már inkább analízisre van szükségük (melynek alapja a differenciál és integrálszámítás), a gépészeknek meg pláne. Ott még a geometria is előjön, éshát hol máshol lehetne a legtöbb hasznát látni az integrálszámításnak, mint különböző terület és térfogat számításoknál (gépész-, építő-, stb. mérnök).

Mellesleg én még Komplex függvénytant (= a hagyományos analízis - differenciál-, integrálszámítás, differenciálegyenletek stb. - a komplex számok halmaza felett) is tanultam, imádtam :)

A komplex függvénytannak egyébként a Jelek és rendszerek (vagy villamos tantárgyként Hálózatok és rendszerek) tantárgyakban van szerepe, ahol a lineáris differenciálegyenlet rendszerek megoldását lehet algebrai megoldássá traszformálni vele Fourier vagy Laplace transzformációkkal a frekvenciatartományba, vagy a komplex frekvenciatartományba. :)

Ez a tantárgy pedig a Szabályozástechnika c. tárgyhoz kell, mert erre épül.

Arra pedig olyan dolgok épülnek, mint például a Robotika. Aztán így csodálhatod a Boston Dynamics robotjait.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
A kedvenc példám: az amerikai 18 éves autót vezetni tanul, a magyar meg integrál számítást.
Mégis tud itthon is mindenki vezetni (legalábbis
Az integrálszámítás középiskolában már regóta nem tananyag. Nem haladsz a korral :D

Megj.: informatikus vagyok, ezért számomra a diszkrét matematika (algebra, kombinatorika, számelmélet, gráfelmélet, ...) hasznosabb, de mivel a "való világ" (mármint a fizikai :D ) folytonos, ezért ott az analízisnek van nagyobb szerepe. Így például a villamosmérnököknek már inkább analízisre van szükségük (melynek alapja a differenciál és integrálszámítás), a gépészeknek meg pláne. Ott még a geometria is előjön, éshát hol máshol lehetne a legtöbb hasznát látni az integrálszámításnak, mint különböző terület és térfogat számításoknál (gépész-, építő-, stb. mérnök).

Mellesleg én még Komplex függvénytant (= a hagyományos analízis - differenciál-, integrálszámítás, differenciálegyenletek stb. - a komplex számok halmaza felett) is tanultam, imádtam :)

A komplex függvénytannak egyébként a Jelek és rendszerek (vagy villamos tantárgyként Hálózatok és rendszerek) tantárgyakban van szerepe, ahol a lineáris differenciálegyenlet rendszerek megoldását lehet algebrai megoldássá traszformálni vele Fourier vagy Laplace transzformációkkal a frekvenciatartományba, vagy a komplex frekvenciatartományba. :)

Ez a tantárgy pedig a Szabályozástechnika c. tárgyhoz kell, mert erre épül.

Arra pedig olyan dolgok épülnek, mint például a Robotika. Aztán így csodálhatod a Boston Dynamics robotjait.
Érdekes módon a Boston Dynamics robotjait nem a gyakorlatias ("élet iskolájába járó") vezetni tanulók, hanem az integrálni tanulók csinálják, akit külföldről kell importálni
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 388
8 569
113
Arról nem is beszélve, hogy mi van ha egy női mell térfogatát akarod kiszámolni.. :cool: Én Erdélyben voltam középiskolás, ott is volt integrál számitás, szerintem most is. Már 11-ik osztályban. Egyszerű lakatos is használhatná, ha tudná :D
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 801
25 401
113
EveE0fZXYAIL6R5
 
W

Wilson

Guest

Ritkaföldfém okoz feszültséget Grönlandon​

Kitekintő

A tizedik században Vörös Erik izlandi vikinget annyira lenyűgözte egy sarkvidéki sziget növényzete, hogy „zöld földnek” nevezte el. Ma Grönland sziklái vonzzák a kívülállókat – a zöld forradalmat meglovagoló nagyhatalmakat.

A világ legnagyobb szigetén ugyanis hatalmas „ritkaföldfém” készletek találhatók, amelyeket kompakt, rendkívül erős mágnesek létrehozására használnak, ezek pedig olyan berendezésekhez kellenek, mint a szélturbinák, elektromos járművek, harci repülőgépek és fegyverrendszerek.
A fémek világszerte megtalálhatóak, de feldolgozásuk nehéz és piszkos munka – olyannyira, hogy az Egyesült Államok, amely korábban uralta a termelést és feldolgozást, körülbelül 20 évvel ezelőtt átadta ezt a pozíciót Kínának.
A ritkaföldfémek (angolul: rare earth elements, REE) a periódusos rendszer elemeinek egy sajátos csoportját alkotják. A lantanoidák 15 elemből álló csoportját a szkandiummal és az ittriummal kiegészítve együtt nevezik ritkaföldfémeknek. Nevükkel ellentétben a ritkaföldfémek (a radioaktív prométium kivételével) viszonylag nagy mennyiségben fordulnak elő a földkéregben. Geokémiai tulajdonságaik miatt azonban általában elszórtan fordulnak elő, és ritkán találhatók meg koncentrált és gazdaságosan kitermelhető ritkaföldfém-ásvány formájában.
Grönland jégtakarójának és gleccsereinek olvadásával egyidőben két ausztráliai székhelyű bányavállalat – az egyik az Egyesült Államokban keres befektetőket, a másik pedig a kínai állam által támogatott cég tulajdonában van – jóváhagyásért versenyez, hogy feltárhassa azt, amit az Egyesült Államok Geológiai Intézete (USGS) a világ legnagyobb feltáratlan ritkaföldfém-lelőhelyének nevez.
A verseny kihangsúlyozza a tiszta energia „szennyező” oldalát, valamint azt, hogy a Nyugatnak nehéz elszakadni Kínától egy létfontosságú erőforrás előállítása során. A ritkaföldfémeket sok területen használják és tavaly Kína ezek 90% -át állította elő – állítja a torontói központú Adamas Intelligence tanácsadó cég.
Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültség fokozódásával Joe Biden elnök adminisztrációja a múlt hónapban kijelentette, hogy felülvizsgálja az USA legfontosabb készleteit, beleértve a ritkaföldfémeket is. Az egyetlen ritkaföldfém bánya, amely jelenleg az Egyesült Államokban működik és a kaliforniai Mountain Passban található, részben egy kínai állam által támogatott vállalat tulajdonában van, amely Kínába küldi feldolgozásra a kibányászott anyagot.
Minden egyes grönlandi bánya kialakítása mintegy 500 millió dollárba kerülne, állítják a cégek. A kibányászott anyagot mindkét cég elküldené a helyszínről végső feldolgozásra, amely tevékenység erősen Kínában koncentrálódik. A grönlandi lelőhelyek kevesebb mint 16 km-re vannak egymástól, a sziget déli csücskében, egy UNESCO Világörökség közelében.
tasiilaq-892503_1920.jpg

Grönland, Tasiilaq – Forrás: Pixabay
Az első tervezett bánya – amely egy ausztrál geológus magánkezdeményezése – nem foglalkozna nukleáris anyagok kitermelésével. A projekt előzetes környezetvédelmi jóváhagyást is nyert, de pénzre és feldolgozási tervre van szüksége. A másik cég már több mint 100 millió dollárt költött előkészületekre, kínai partnerén keresztül bizonyította a feldolgozási technológiát és elnyerte a grönlandi koalíciós kormány kezdeti politikai támogatását. Tervei között szerepel azonban az urán – nukleáris üzemanyag – Kínába történő exportálása is, ami a közelmúltban erős ellentétbe ütközött többek között a közeli Narsaq város lakói részéről.
A vita politikai válságot váltott ki a fővárosban, Nuukban, ahol emiatt áprilisra általános választásokat írtak ki. Sok grönlandi – bár aggódik a szennyezés miatt – úgy érzi, hogy a bányászat kulcsfontosságú törékeny gazdaságuk fejlesztéséhez. Egy 2013-as közvélemény-kutatásban az 56.000 lakos kicsivel több mint a fele azt szerette volna, hogy a nyersanyagok váljanak az ország fő bevételi forrásává.
Grönland a Dán Királyság autonóm tartománya, ez alapján államformája alkotmányos monarchia, bruttó hazai terméke pedig körülbelül 3 milliárd dollár. Mivel lakosai leginkább halászatból és a Koppenhága által nyújtott támogatásokból élnek, kormánya szívesen fogadja a külföldi befektetéseket. Az országnak egyelőre nincs becslése az első projekt jogdíjairól, de évente körülbelül 1,5 milliárd dán koronát (245 millió dollárt) vár a kínai kapcsolattól – ami az állami kiadások nagyjából 15%-ának felel meg.

Stratégiai források

Grönland ritkaföldfémei Amerikának és Európának is esélyt jelentenének arra, hogy visszanyerjék az irányítást a stratégiai erőforrások felett. A sziget potenciálja, mint a megújuló energiák technológiáihoz szükséges alapanyagok forrása, 2010-ben új lendületet kapott, amikor Kína azzal fenyegetett, hogy megszünteti a ritkaföldfémek Japánba történő szállítását, és szigorította a kvótákat a nemzetközi vásárlók számára.
Néhány fém ára az elmúlt hónapokban megugrott, amit az elektromos járművek iránti növekvő kereslet, valamint az az aggodalom okozott, hogy Peking korlátozhatja az értékesítést.
Grönland földrajzi helyzete az Egyesült Államok keleti szárnya közelében érzékeny helyszíné teszi a szigetet. Donald Trump volt amerikai elnök felajánlotta 2019-ben, hogy megvásárolja a szigetet, de nem ő volt az első, aki így tett: 1946-ban Harry S. Truman 100 millió dollárt ajánlott fel Grönlandért Dániának.
Friedbert Pflüger, az Atlantic Council vezető munkatársa szerint egy nagy bánya által generált bevétel a tulajdonosa számára befolyást jelenthet a grönlandi politikába, és egy erős kínai jelenlét stratégiai fenyegetésekkel is járhat. Kína a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség tagja, ezért importálhat Grönlandról uránt – de mivel az üzemanyagot nukleáris fegyverekben használnák, ezért ez egy igen érzékeny téma.
A végső döntéssel bíró Koppenhága nem nyilatkozott még az ügyben.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 801
25 401
113
Növekedési kilátások a koronavírus árnyékában 2021-re és 2022-re a legnagyobb gazdasági szereplők körében!
Érdemes eltenni ezt az ábrát! OECD-jóslat.
---
"Az OECD közzétette friss előrejelzését, amelyben lényegesen felfelé módosította a GDP-várakozásokat a legnagyobb gazdaságokban legutóbbi, decemberi előrejelzéséhez képest. Idén India, Kína és az Egyesült Államok gazdasága nőhet a legnagyobb mértékben az OECD szerint, viszont a nagy gazdaságok közül pont a legnagyobb, az Egyesült Államok lehet az, amelynek idén a negyedik negyedévben a GDP-je már meghaladhatja a válság előtt 2021-re várt szintet, azaz az amerikai gazdaság találhat vissza leghamarabb a potenciális GDP-növekedési pályára."
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...navirus-okozta-valsagot-es-nem-kina-az-473300
..
oecd-gdp-elorejelzes-437426.png