"Jelenlegi formájukban a BRICS-országok a világ GDP-jének mintegy 31,5%-át teszik ki. Iránnal és Argentínával együtt ez az arány a világ GDP-jének 33%-ára emelkedik, ami egy hatalmas potenciális kereskedelmi blokk, és
a világ GDP-jének 33%-a minden bizonnyal elég ahhoz, hogy egy tartalékvalutának létjogosultsága legyen.
..
Ezen túlmenően azonban az országok közötti szinergiák lehetősége óriási. A kibővített BRICS együttesen jelenleg a világ olajtermelésének mintegy 26%-át és az acélgyártáshoz használt vasérctermelés 50%-át állítják elő.
A globális kukoricatermelés 40%-át és a globális búzatermelés 46%-át állítják elő. Ha ezeket mind az új tartalékvalutában kereskednék, akkor az azonnal a világgazdaság egyik sarokkövévé válna.
..
Eközben az amerikai dollár már most is lejtmenetben van. Június elején az IMF közzétett egy jelentést, amely szerint az amerikai dollár ma a globális tartalékok 59%-át teszi ki – ami messze elmarad az 1999-es 70%-os aránytól. A jelentés megjegyezte, hogy a központi bankok tartalékkezelői aktívan átcsoportosítják portfólióikat a dollárból a nem hagyományos valutákba.
..
Hogy hogyan nézne ki, ha a BRICS-országok bevezetnék tartalékvalutájukat – nevezzük „BRIC”-nek? Tegyük fel, hogy a BRIC-et nagyjából a blokk globális GDP-ben betöltött jelentőségének megfelelően tartanák az országok tartalékként, és hogy a BRIC minden más tartalékból egyformán kivenné a részét:
..
Putyin a múlt héten jelentette be, hogy a BRICS-országok új tartalékvaluta bevezetésére készülnek, amely közvetlen kihívója lenne a jelenleg domináns dollárnak.
neokohn.hu