és megjegyzés képpen , nagyobb a munkanélküliség és kevesebb pénze van a kis embereknek, szvsz miért is kellett nekik az a kölcsön ? ?
Nekik semmire. Ha a gazdaság egy ilyen szűk szegmensét túlhitelezem-ráadásul pont az ingatlan és fogyasztási cikk piacot aminek a termékei nem exportálhatóak, megvalósulásuk után sem materiális javakat, sem más értékesíthető produktumot nem termelnek-ráadásul a pénzt a saját külföldi cégeimen keresztül azokat megbízva azonnal ki is viszem az országból-és így a korlátozott belső fogyasztás miatt egy határ felett törvényszerűen eladhatatlanok-, akkor az a tovagyűrűző nemfizetések miatt az az egész gazdaságot bedönti. A megszűnő fogyasztás, a megszűnő munkahelyek, a hiányzó jövedelmek mindenféleképpen magukkal rántották volna a gazdaságot.
A lakás és fogyasztási hitelek miatti eladósodás tehát:
- lekötötte a lakossági megtakarításokat, de nem termelő beruházási célra,
- ráadásul olyan többlet kínálatot hozott létre, amely-a megtakarítások leértékelődéséhez vezethet, ezzel maga vonva el a hitelek mögül a fedezetet és mindemellett
- fokozta az ország külföldi finanszírozóktól való függését."
Amikor valaki pénzügyi szakember létére olyan célra és olyan fedezetre bocsát ki hitelt, amely a kibocsátás pillanatában is nyilvánvaló, hogy még megvalósulása esetén sem termel majd értékesíthető javakat, valamint tulajdonságainál fogva semmilyen módon nem exportálható, akkor az vagy hülye, vagy tudatosan teszi tönkre az adott gazdasági lokalitást.
Az olyan mérvű fedezet, illetve célazonosság mellett kibocsátott hitelek esetében ahogyan Görögországban a hiteleket kibocsátották-és amit ilyen mértékben a legelemibb logika is tilt nem csak a pénzügyi szabályok-a leghülyébb pénzügyi szakember számára is nyilvánvaló kellet, hogy legyen ezek következménye.
Ilyen mérvű fedezet és célazonossággal kibocsátott hitel a megtakarítások lekötésével és a gazdaság többi szegmenséből történő pénzkivonásával maga korlátozza a gazdaság működését, akadályozza meg, hogy a törlesztéshez szükséges jövedelmek megtermelhetőek legyenek és a fedezetet jelentő instrumentumok túlkínálatával egyben maga vonja el a fedezetet a hitelügylet mögül.
Az fedezetlenné vált hiteleivel tudatosan tönkretett bankrendszert megmentő, kisegítő állam hiteleket felvéve maga is eladósodik és a konszolidációs segítségek ellenében elértéktelenedett banktulajdonhoz jut.
Ez a folyamat Görögország esetében gyönyörűen ki is rajzolódik a pénzügyi eseményeket követve és elemezve.
-Ez nem egy apró figyelmetlenség, hozzá nem értés, vagy véletlen esemény miatt alakult így. Ez egy jól megtervezett, pontosan előkészített és tökéletesen végrehajtott akció volt.
Az igazán tragikus az egészben az, hogy ezt még utólag sem ismerjük fel.