[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Humorhoz nem illik, talán az itt olvasok értik legjobban a képek mondanivalóját.
http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/brutalisan-oszinte-illusztraciok-az-eroszakrol-es-a-szexizmusrol/
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Szokás a rubel gyengülését az olajár esésével magyarázni. Valóban, a korreláció igen erős. Azonban érdemes megnézni ezt az ábrát:
p.php


Az ábra alján a forgalom látszik. A piros szín a rubel vételt, a zöld a rubel eladást, a kék az egyéb, technikai tranzakciókat jelöli. Éveken át az orosz folyó fizetési mérleg többletnek megfelelően jellemzően a dollár bevételt váltották rubelre és a piros szín volt meghatározó a forgalomban. Azután nyáron a forgalom megugrott. Egyre nagyobb lett a zöld színnel jelölt rubel eladási nyomás, miközben a reálfolyamatokból származó vételi igény megmaradt, de a spekulatív forgalom bőven meghaladta azt. Az orosz külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg továbbra is többletes. Az orosz GDP, vagy az orosz nemzeti vagyon nem esett hirtelen felére, ami magyarázhatná, miért ér fele annyit a fizetőeszközük, mint fél évvel ezelőtt. Oroszország nem pusztán egy nagy olajkút, hogy az olajár változása 100 %-ban leképeződjön a rubel árfolyamában. Az orosz gazdaságnak az olajipar ugyan jelentős része, de a GDP-nek kevesebb, mint 10 %-át, az export 39 %-át teszi ki.

Hogy itt spekulatív rubel gyengítésről van szó, abból is látszik, hogy az Orosz nemzetközi tartalékok már 100 milliárd dollár felett csökkentek, miközben Oroszország államadóssága 230 milliárd dollár körül van, de ez nem mind rubel adósság és a nagy része nem külföldiek kezében van. Azaz több pénzt vittek el a tartalékokból, mint amennyi rubel adósság összesen a külföldiek kezében volt. A devizapiacon nagyobb rubel eladási forgalom bonyolódott az elmúlt fél évben, mint amennyi rubel pénzügyi eszközzel a külföld valaha is rendelkezett.

Ezen kívül maga az olajár csökkentés is több, mint érdekes. Ilyen arányú és gyorsaságú zuhanást, mint most eddig mindössze 4-szor lehetett tapasztalni. 1986-ban 27-ről 10 dollárra esett az olajár. Ehhez az kellett, hogy a két olajválság miatt a 80-as évek első felében az USA és az egész világ GDP-je visszaessen, beinduljon egy nagy olajtakarékosság és a megemelkedett olajár miatt emelkedjen a kitermelés. Ez a kereslet csökkenés és kínálat növekedés olyan relatív túltermelést okozott, ami '82-től kezdve az olajár fokozatos és ütemes lemorzsolódásához, '86-ra pedig egy pánikszerű zuhanáshoz vezetett. A közvetlen kiváltó ok az volt hogy Szaud-Arábia felhagyott az addigi puffer szereppel. A második ilyen esés 1997-1998-ban az ázsiai gazdasági visszaeséshez volt köthető, amikor 22-ről 10 dollárra esett az ár. Ekkor kezdett el Irak újra exportálni és az OPEC többször is növelte a kitermelést a válság ellenére. A harmadik 2001-ben 30 dollárról 13 dollárra történő eséshez az amerikai olajkészletek felszabadítása, egy rövid gazdasági válság és a 2001-es WTC elleni támadás kellett. Az utolsó ilyen nagy és gyors esés pedig a 2008-as válság idején volt.

A jelenlegi olajár esésben az a furcsa, hogy nagy válságot, kereslet visszaesést nem látni. A kínai és európai növekedési ütem visszaesése miatt a kereslet növekedése ugyan kisebb a vártnál, de kereslet csökkenésről nincs szó. Kínálat növekedés ugyan volt az utóbbi időben, de a világ olajtermelésének mindössze néhány százaléka. A kínálat növekedés majdnem kizárólag az amerikai-kanadai olajhomok és olajpala kitermeléshez kötődik. Azonban ezek a technológiák a különböző becslések szerint 85 és 100 dollár közti olajár felett gazdaságosak. Most meg ugye alig több, mint 60 dollár a Brent. Az olajár is bőven elszakadt már a reálgazdasági alaptól.

A kérdés az hogy menyi ideig tartható fenn az árak, árfolyamok pénzügyi eszközökkel való durva manipulálása. Mikor mondják az az oroszok hogy nem hajlandóak a Londonban kialakult áron rubelt adni dollárért és a gazdasági szereplők az ügyleteiket a formalizált piacon kívül és attól függetlenül kötik. Mikor mondják azt az oroszok és az arabok, hogy nem hajlandók tőzsdei áron odaadni az olajat és a tényleges üzleteknek mikortól nem lesz sok köze a tőzsdei manipulált árhoz. Ha ez bekövetkezik, akkor az oroszok, arabok és a többi fejlődő ország immunissá válnak a nyugat pénzügyi fegyverére.
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
laiki 17:02

Szerintem tudatos manipulációról van szó. Ezt a forinttal is megcsinálták. Valóban az a kérdés. ki bírja tovább!
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
http://www.hidfo.net.ru/2014/12/15/tomeges-letartoztatasok-torokorszagban

Erdogán idejében és gyorsan lépett. Ott is készült a Majdan.
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
Merkel a Déli Áramlat MELLETT lobbizott Bulgáriában

Merkel a bolgár kormányfővel történt találkozóját követően úgy nyilatkozott, hogy meg kell vizsgálni minden jogi kérdést a Déli Áramlat kapcsán, és ezek alapján tárgyalásokat kell folytatni Oroszországgal. Hozzátette: számos szerződést megkötöttek már, és minden érintett fél számára fontos, hogy megbízható partnerként tartsák számon a jövőben is.

A bolgár kormányfő a találkozó után úgy fogalmazott, hogy meggyőződése szerint a felmerült problémákat meg lehet oldani, és reménye szerint sikerül tisztázni Brüsszellel is a nézetkülönbségeket. A bolgár álláspont szerint Oroszországnak és Bulgáriának jogi alapon folytatnia kell a munkát, máskülönben megsértenék azt a szerződést, amelyet még 2006-ban kötöttek. Itt utalt rá, hogy a megállapodást az orosz inkább Bulgáriával írták alá, és nem az EU-val.

Mit akar még az EU? Az oroszok lezárták a Déli Áramlat című projektet. Vagy mégsem?
Egyszerűen érthetetlen: vagy az EU tud valamit, amit mi nem; vagy kozmetikázás zalik?
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Ecso. Az EU nagy arcvesztést szenved éppen el a déli áramlat miatt az érintett kelet-EU országokban, és különösen Bulgáriában. De mindemellett nagy arcvesztés a Németeknek - és a többi ellenzô hangadónak is persze- mert rájuk ég hogy mivel az északi áramlat már mûködik, ezért az "erôfölényükkel" visszaélve elsôsorban a saját helyzetüket és érdekeiket akarták megôrizni. És ráadásul most rájöttek hogy így most a régióban még jobban erôsödnek az Oroszok pozíciói.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
Mit akar még az EU? Az oroszok lezárták a Déli Áramlat című projektet. Vagy mégsem?
Egyszerűen érthetetlen: vagy az EU tud valamit, amit mi nem; vagy kozmetikázás zalik?
Az EU gyakorlatilag zsarolni próbálta az oroszokat, hogy ők építsék meg a vezetéket, aztán majd olyanok is használják, akiknek egyetlen petákjuk sincs benne - mindezt természetesen ráadásként az orosz biznisz rovására. Ezért vakarják most a fejüket, mert így nem, hogy befektetés nélküli nyereséghez nem jutnak, de gáz sem lesz, így a "fázós" kelet-európaiak könnyen berághatnak az EU-ra és a megfelelő helyen és időben esetleg még alájuk is vághatnak (van rá lehetőségük bőven, elég, ha csak a vétójogra gondolunk). Naná, hogy mindjárt megjött az EU kedve a tárgyalásokhoz.

Annak nagyon komoly ára lesz, hogy az oroszok meggondolják magukat a DÁ lezárása ügyében - <b>HA</b> meggondolják magukat. Előtte viszont mindenképpen megf*ngatják az EU-t, csak, hogy tudja, hol a helye.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
laiki: gyanítom az a probléma, hogy ha mindig a saját hirforrásodat olvasod.

Ha olaj manipulálás akkor...
Az elmúlt 40évben volt ill van is egy olajkartell OPECnek hívják amely rendszeresen, különböző modokon, pénzük ugye van, legolcsobban kitermelhető, legjobb minőségű olajjal szintén ők rendelkeznek.... próbálta az olaj árát mindig feljebb lökni.
Komoly szerepük van abban, hogy 1973ban reálértékben 20$ os olajár 100$ fölé ment.
A probléma evvel az volt, hogy rengeteg nem OPEC tagországban ennek a reáláron 100$+os olajár hatására beindult/felpörgött a kitermelés, OPEC piaca egy jó részét 1980ra elvesztette.
OPEC késve eszmélt és hogy piacait visszaszerezze felpörgette a termelést, mulatságosan mélybe lökve az árakat, hogy a konkurencia nagyja csődbe menjen.
Ez nagyon sok esetben sikerült is, egy 10$on kitermelhető olajárral nem tud egy mélytengeri 30$os Norvég.... olaj versenyezni.
Ellenben sok helyen megmaradt ráadásul beindult az első hatékonysági forradalom, tessék pl arra gondolni, hogy egy 2tonnas kasztnit mozgató big block mennyit zabál.

A történelem ismétli magát gazdasági és hasonlóan szép okok miatt 5+éve ~100$ felett jár az olaj. SzA bár durva kapacitás fölöslege volt és ~10$ért jelenleg is kitermeli az olajat, nem növelte termelését.
Az eredmény mint ~40éve. A nem OPEC tagállamok olajtermelése felfut említsük meg pl Oroszot 6mbdről 10.5mbdre, ráadásul beindul a nem konvencionális kitermelés felfutása ami még az elején is masszív nyereséget hozott 80$os WTInél is és a technologia fejlődésével most 60$nál is. Az OPEC megint piacot veszít US piacot pl kompletten bukta, jelenleg USnek lassan kb mindegy, hogy 60 vagy 150$ egy hordó uis saját termelését fogyaszta.. és beindult megint a következő energiahatékonysági fejlődés. Ennek hatása az, hogy az EU/US olajfogyasztása már állításoddal szembe nem nő hanem csökken. És még csak a folyamat elején vagyunk, 18mpgről 10év alatt 30ra csökkent az eladott US autó fogyasztása és a cél a köv 10évben a ma még scifinek számító 54.5mpg, amit jelenleg egy priusnak is csak majd megvan. De uígy említhetném, hogy a napenergia cellák ára 100ad ára esett 20év alatt. Kaliforniában pl egyre gyakoribb a Tesla garázsban+tetőn cellák kombináció.
Tárgytól ne térjek el, az opec ismétli amit 1981ben mélybe löki az árakat, hogy lassítsa/leállítsa a "zöld" forradalmat, csődbe vigye a drágán termelőket legyen az pala vagy homok.
De ez imo most több okból is necces illetve ahogy megáll a kitermelés és itt egy olajpala kút annyit csinál, hogy nem repeszt tovább uígy beindítható a kút, ettől nem döglik meg mint a hagyományosak, ez igaz ugye olajhomokra is 55$nál leállítják markolót/kamiont ha 65$ fölé megy elindítják.

IMO Alapjaiban mint kartell logikus a vonal ami irányba OPEC elment csak későn. ha ezt az olajpala forradalom hajnalán teszik, lökik le 60$ alá az olajárat, ma nem lenne olajpala meg priusos átlagfogyasztást el kell érni célok.

Tényleg röviden, 1001dolgot kihagyva, pongyolán fogalmazva...

és persze szived joga, hogy minden mögé háttérkomrányt/manipulációkat láss.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"Előtte viszont mindenképpen megf*ngatják az EU-t"
Hát mondjuk jelenleg Oroszovan fingatva.... finoman fogalmazva.

A DÁ mégse olyan fontos föbb oka, hogy az abban szállított gáz áráért a legtöbb vevő olajindexált árat fizet. Ami ugye kb a felére esett. Máris nem olyan nagy biznic.
Akik pedig nem azok baromira szeretnének kikerülni a spot piacra, nem mindegy, hogy 400$a gáz vagy 180$
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
"Előtte viszont mindenképpen megf*ngatják az EU-t"
Hát mondjuk jelenleg Oroszovan fingatva.... finoman fogalmazva.

A DÁ mégse olyan fontos föbb oka, hogy az abban szállított gáz áráért a legtöbb vevő olajindexált árat fizet. Ami ugye kb a felére esett. Máris nem olyan nagy biznic.
Akik pedig nem azok baromira szeretnének kikerülni a spot piacra, nem mindegy, hogy 400$a gáz vagy 180$

Jelenleg az Eu és oroszok is szívnak. USA meg röhög. Ukrajnával az EU nyakába kapot még egy csődtömeget nem mint ha görögök nem lennének elég jelenleg! USA megint majd az ukrán privatizációból bekajál. EU abból aligfog jutni miközben a cehet neki kell fizetnie.
USA nem tádogatja ukrajnát pénzügyileg vagy gazdaságilag!
Eu ukrán cehet honnan is tudja fedezni? Két lehetőség van vagy a befizetőket terheli vagy a térségünktől von el fejlesztési pénzetek. A Déli-áramlat buli és miegymás után az eu ellenség tovább nő.
Ehhez jön,hogy a térségünket érinti legjobba az oroszok elleni gazdasági szakciók. Eu keleti tagjai kereskedtek komolyabban az oroszokkal.

Oroszok: Átmenetileg nekik most a legrosszabb
De ez rávilágit a saját gazdaság fejlesztésűk fontosságára. Eddig nem tették most rávannak kényszerítve.
BRICS államokból kb betudják szerezni amit eddig az EU-ból. A vége a balhénak Eu már a régi piacait egyrészét véglegesen elveszti.

EU gáz energia ellátás szempontjából a legolcsóbb energia szállítók az oroszok. Cseppfolyós gáz infrastruturáját is ki kell építeni, valamint egy oceánon át jövő gáz viszont sokkal drágább. Ez van.
Ez a többlet költséget az emberek nem fogják örömmel fogani.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Angela Merkel német kancellár új tárgyalásokat szorgalmaz a Déli Áramlat miatt Bulgária és Oroszország között.
http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/merkel_szerint_nincs_vege_a_deli_aramlatnak.591010.html

Az orosz jegybank 10,5%-ról 17%-ra emeli az alapkamatot, és a magasabb irányadó ráta már kedden életbe lép. Ezzel igyekszik meggátolni a rubel mai zuhanórepülését.
http://www.portfolio.hu/gazdasag/harcolnak_az_oroszok_itt_az_ujabb_brutalis_kamatemeles.1.207935.html
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Háború és NATO-ellenes tüntetés Berlinben 2014.12.13.

Mondj NEM-et az Oroszország elleni háborúra!

https://www.youtube.com/watch?v=RUgjCR9AJ0Q
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Az, hogy a Szovjetunió nem tűnik el, egy percig sem volt kérdéses.

Már mindenhol, a nyugati és az orosz oldalon is arról beszélnek, hogy itt az új hidegháború.
Putyin agresszívan terjeszkedik, Magyarország pedig két szék között a padlóra eshet, közben Európát orosz titkosszolgálati módszerekkel destabilizálják.
Hogy ez mind így van-e, arról Békés Csaba történésszel beszéltünk, akinek a hidegháború a szakterülete.
http://444.hu/2014/12/15/az-hogy-a-szovjetunio-nem-tunik-el-egy-percig-sem-volt-kerdeses/
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Az, hogy a Szovjetunió nem tűnik el, egy percig sem volt kérdéses.

Már mindenhol, a nyugati és az orosz oldalon is arról beszélnek, hogy itt az új hidegháború.
Putyin agresszívan terjeszkedik, Magyarország pedig két szék között a padlóra eshet, közben Európát orosz titkosszolgálati módszerekkel destabilizálják.
Hogy ez mind így van-e, arról Békés Csaba történésszel beszéltünk, akinek a hidegháború a szakterülete.
http://444.hu/2014/12/15/az-hogy-a-szovjetunio-nem-tunik-el-egy-percig-sem-volt-kerdeses/

Ez a rész kifejezetten tetszik:

<i>De ha az orosz befolyásolás tényét tudomásul vesszük, a nyugati befolyásolási törekvéseket is legitimnek kell tekinteni. Például, hogy alapítványokkal és ösztöndíjprogramokkal próbálják Nyugat felé fordítani az ukránokat.

„Ez nem valami ördögtől való dolog, hiszen az, aminek az irányába próbálják befolyásolni Ukrajnát, az nem más, mint a demokrácia.

Ez persze orosz szempontból lehet rossz, de nyugati szempontból meg ezek a követendő értékek. Ezek terjesztése nem lehet bűn.”</i>

:D :D :D
 
Status
Not open for further replies.