[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
A túl sokszor belengetett lehetőség egyre gyakoribb hangoztatása már ahhoz is elég, hogy a világ nagy része felkapja a fejét.
Ne feledd, egy tőzsdei ármanipulációhoz is sokszor egy nyilatkozat elég.
Az oroszok nyíltan mondhatnak ilyet, mert több ezer hidrogénbombán csücsülnek, így nehéz őket beijeszteni és ezt is látja a világ.
A dollárt akkor fogják leírni, mihelyt valaki valódi alternatívát fog tudni felmutatni - de akkor szélsebes lesz a váltás.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Na itt a következő kamubedőlés: még sincs meg a belengetett náci aranyvonat!
<b><i>Nincs semmiféle nyoma az állítólagos náci aranyvonatnak az alsó-sziléziai Sowie (Bagoly)-hegységben lengyel geológusok szerint. </i></b>
http://magyaridok.hu/kulfold/nincs-nyoma-a-naci-aranyvonatnak-231841/

Hát hová tűnt az a rengeteg arany? :D :D :D
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Hogy hova?
aranyfog.jpg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Olvasom, hogy Trau szerint is veszélyesek a műhold elleni fegyverrendszerek a GPS műholdakra.
Nohát, ezek szerint mégsem jelent igazi védelmet a nagy keringési magasság! (Csak költői kérdés volt.)

Lusta vagyok, ezért inkább csak másolok. :D

<i>" VS4612015.12.15. 07:04:49

Kedves cikkíró!

A GPS rendszer műholdjai 20 180 kilométer magasságban keringenek, tehát nem kell mindjárt pánikot kelteni. Az amerikai "műholdvadászat" ennek a magasságnak a töredékén történt meg, fizikailag kisméretű rakétával (RIM-161 SM-3, 6.5 m hossz, 1500 kg indulótömeg), s az orosz fantáziaképen sem látszik nagyobbnak az eszköz. Akkora teljesítményű rakétát, amellyel el lehet érni a GPS-műholdak pályáját, leginkább hasznos teher szállítására használnak, és csak egy-két űrkikötőből lehet őket fellőni (ami az oroszoknál nagyjából ki is merül Bajkonurban, esetleg Pleszeckben). Nem is pocsékolnák őket műholdlelövésre, mivel sokkal olcsóbb zavarni a rendszert.

A fenti eszköz inkább alacsony pályán keringő, felderítő műholdak ellen hatásos, és viszonylag gyorsan bevethető, ha a hadszíntéri parancsnok úgy ítéli meg (lásd az amerikai kísérlet, ahol egy "mezei" AEGIS-cirkáló SM-3 légvédelmi rendszerét módosították). Egy ilyen incidensből a polgári lakosság nemigen venne észre semmit.

Természetesen az ilyen híreket is fel lehet használni az ellenfél sokkolására (mint annak idején a Szputnyikot), de az ellenfél is felhasználhatja annak igazolására, hogy még több pénz kell fejlesztésre (mint annak idején a Szputnyikot).

Nem beszélve arról, hogy a cikkíró megfogalmazta azt is, hogy miért nem kezdik el "lelövöldözni" a GPS-rendszert: enyhén szólva is megérezné a világ (nem csak az USA) gazdasága, és ez még az oroszok vagy a kínaiaknak sem áll érdekében."</i>

Kb. akkora a valós veszély és a riogatás közötti arány ebben az esetben amerikai oldalról, mint orosz oldalról volt az amcsi ABM-rendszer esetén. ;)

Ez akkor fog nagyobb publicitást kapni, ha végre több infó kiszivárog a manőverező holdakról is, amelyek eddigi ismeretek szerint 6-18 hónapot (vagy még többet is) is képesek a világűrben készenlétbe eltölteni, azaz "félalvó állapotban" keringenek majd az aktiváló parancs után új pályára állnak és igyekeznek jó közel kerülni az ellen holdjaihoz.

Ez viszont már egy érdekesebb kérdés...

Az orosz csillagháborús technológia több területen mindenkit beelőzött, csak erről sem illik beszélni, mert ez valahogy nem fér bele az <i>elmaradott és legatyásodott ruszkik</i> teóriába.

Hát azért ilyen erős kijelentést tenni pusztán a médiabeli propagandaháború (ki tud nagyobbat mondani) alapján...
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Wolfram</b>

Akárhonnan nézem a történetet, pont ez a terület az, ahol az oroszok sok mindenben élen jártak és járnak a mai napig is! Az első szputnyiktól egészen a HH végén az egyetlen működő űrállomásig ők voltak anno a nyerők.
Ha a mai helyzetet nézem, az ISS sem működne az orosz hordozórakéták nélkül, az űrhajósok sem jutnának fel oda, pedig elvileg van az oroszokon kívül még egy igazi szuperhatalmunk is, igaz, ott kicsit gatyán van a dolog.
Nos, szerintem ez a kemény, nem az, amit én állítok.
http://www.ma.hu/tudomany/268779/Megerkezett_az_orosz_urhajo_a_Nemzetkozi_Urallomasra?place=srss

Hosszú évekkel ezelőtt több információforrás volt a szovjet majd orosz űrfegyverkezési programokról, jó múltkor linkeltem pár olyan cikket, ami nagyon sokat elárul, pl: lézerrel történő műhold energiacella feltöltés a világűrben – még csak hasonlóról sem hallani az USA felől.
http://izvestia.ru/news/597321

Trautmann Balázs nem rémisztget, már a 80-as 90-es években rendelkezésre állt minden szükséges orosz és amerikai technológia ahhoz, hogy GPS-i vagy Glonass-i magasságokba vezéreljenek műholdromboló fegyvereket, melyek maguk is műhold módján viselkednek.

<i>Itt a htka-n többször olvastam olyan véleményt, hogy ez lehetetlen, bár nem értem, mitől lenne az? Ha GPS/Glonass műholdat pályára tudnak állítani, akkor ugyanilyen magasságú pályára nem képesek fegyvert feljutatni? Dehogynem!
http://nol.hu/tud-tech/kulonos-mozgasba-kezdett-az-orosz-urszemet-1499253
Ez a kütyü 1500 km körüli magasságon manőverezgetett.</i>

Itt több linkelt cikk is megtalálható a témában:
http://htka.hu/kozosseg/discussion/48568/muholdak-elleni-fegyverrendszerek

Értem én, hogy az oroszok mindenben lemaradtak, mint a borravaló, csak nem látom még mindig olyan tisztán, mint ahogy kellene.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 206
113
Logikai úton, ahová olyan műhold rendszert el lehettt juttatni, ami pozícionálni tud, oda olyan kis holdat is fel lehet juttatni, ami meg nem ezt, hanem kis rakétákat, vagy akár gépágyú féleséget hordoz. Mi ebben a lehetetlen?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 824
30 875
113
Ha a műholdakat ki akarják lőni, akkor nem lesz egyenként levadászós valami szarság felküldve, mert túl macerás és túl drága. Robbantják az egészet fent nukival és az EMP kukázza az összeset. Egyszerű és nagyszerű.

Ha meg képesek (képesek?) lentről lézerrel feltölteni energiával egy műholdat (nem tudom minek jó az, elvégre fent egyfolytában van napfény és ott vannak a fotocellák minden műholdon) akkor a célzás megy annyira, hogy ugyanazzal vagy egy erősebb lézerrel egy műholdat is tönkretegyenek.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"Ha a mai helyzetet nézem, az ISS sem működne az orosz hordozórakéták nélkül, az űrhajósok sem jutnának fel oda"

Ez igaz de a költségek miatt vesznek szovjet hordozó rakétát maguknál ez túl költséges lenne .
Na meg a jenkik izraeltől vették a célmegjelölőt de nem azért mert a jenkik nem tudtak olyat hanem azért mert költség hatékony volt .
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Talán ezért nem mennek a holdra.DDD

Én éjszaka néztem meg és kirázott a hideg rendesen!

https://www.youtube.com/watch?v=HO0EVygto5g
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
tetszett ma egy hozzászólás (máshol), az ember a szaúdi koalíció híre kapcsán úgy vélte, hogy napokra vagyunk a nukleáris háborútól és egy többezres - kitudja honnan való - amerikai célpontlistáról említett valami kutyifaszi jelentéktelen texasi várost, hozzátéve, hogy az amerikai oligarcha elitet nagyjából húsz körzet lebombázásával le lehetne fejezni.
nem tudom ti hogy látjátok egy válaszcsapás esélyét egy ilyen szcenárióban. száz százalékot sejtek, de akkor is van a megközelítésben valami optimista vonás, főleg úgy, hogy volt ez az észbontóan sületlen orosz felvetés arról, hogy csak egy bomba kell a yellowstone-i szupervulkánba és minden amerikai megdöglik. hm?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Montezuma:

Te is tudod, hogy nagyon nagy külömbségek vannak a műholdak keringési magasságai között. A felderítésre használt műholdak néhány 100 km-res magasságban keringenek, míg a GPS műholdak 20000 km magasan. Az előbbit viszonylag könnyű elérni, az utóbbit nehéz.
A nehéz azt jelenti, hogy csak olyan rakétákkal lehet elérni, mint amilyenekkel azokat feljuttatják. Ilyen rakétákat pedig nem lehet máshonnan indítani, csak a jól ismert űrrepülőterekről. Továbbá az ilyen rakétákat nem lehet folyamatosan készenlétben tartani, hogy bármikor kitör a háború, lehessen használni. Újabb nehézség, hogy 24 GPS műhold van, míg rakétát nem lehet ennyit indítani egyszerre, hetekbe tellne, míg ennyi műholdat kilőhetnének. Hacsak nem építenek 24 űrrepülőteret, dehát az kicsit drága lenne és elég feltűnő is.

Joker: atombombával nem lehet kiütni a GPS műholdakat, mert nagyon messze vannak egymástól (akár 40000 km is). Ahhoz 24 atombomba kéne, és fel is kell juttatni oda. Ugyanaz a problémakör mint a sima megsemmisítéssel.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Nézzetek fiúk, akad itt némi anomália.

Az egyik az, hogy nem tudjuk eldönteni, hogy a neten és a szakirodalomban hozzáférhető adatokhoz hogyan álljunk, most vegyük őket alapul avagy sem.
Ha nem szimpatikus adtok/meglátások vannak, akkor vicc az egész és még egy cikk utáni noname komment is többet nyom a latban, mint Trautmann Balázs cikke (lásd másik topik). No comment.

Másik probléma, hogy totál ignoráljuk a 90-es években készült szakirodalmi írásokat is, pedig – miután összeomlott a SZU – rengeteg dolog hozzáférhetővé vált például az űrhadviselés terén és születtek nyugati szakértők tollából igen jó írások, melyek gyökeresen ellentmondanak azoknak a <b>dogmáknak</b>, amelyeket itt el kellene most fogadnom.
Hozzáteszem, hogy a boldog 90-es években épp nagy leszerelések voltak, így alapvetően pont nem volt prioritás, hogy amerikai szakértők az addigi szovjet űrfegyverkezést feleslegesen túlreklámozzák!

További probléma az, hogy bár nyílt adat, miszerint több, mint 20 ezer űrbéli objektumot követnek nyomon real-time, eközben alig pár tucat, maximum talán 100 objektumról van hozzáférhető infó – ezek szerint a maradék 19900 db űrszemét lenne?
Ezt ugye ti sem gondoljátok komolyan?

További észrevételem az, hogy akik a GPS, a Glonass vagy a Beidou rendszer műholdjait képesek feljuttatni és megfelelő pályára állítani, azok nem képesek ugyanoda fegyver jellegű holdakat is felküldeni?
Ez most valami vicc akar lenni gyerekek?
Komolyan azt képzeli itt bárki, hogy a GPS és a Glonass elérhetetlen rendszerek, melyek az örök üdvösséget biztosítják a tulajdonosainak?

Amikor feldobnak egy rokettyát a zűrbe, akkor az miket szállít? Hány és milyen műholdat? Ezt maximum két űrhatalom tudja konkrétan, a többi meg találgathat és olvasgathatja a neten található cikkeket.
Bár a XXI. században mindenféle űrszondát küldünk a jó édes anyukánkba is, de azt, hogy folyamatosan űrfegyverek legyenek már most is telepítve a fejünk felett, az totál kizárt, hiszen kötöttek ötven évvel ezelőtt egy ilyen egyezményt.

Tele vagyunk olyan dogmákkal, aminek semmi egyéb alapja nincs, mit az, hogy kötelező elhinni, ellenkező esetben összeomlik a tuti kis biztonságos világképünk.

Oké, legyen így.
 

hitetlen

Member
2015. december 9.
37
0
6
Ha a DMSP-F13 műholdra gondolsz, az február 3-án robbant fel, ami jóval több mint két hónapja volt.


http://www.space.com/28713-military-satellite-explosion-dmsp-f13.html

Rohan az idő. :) És otthon még mindig húsznak hiszem magam. Ki is dobatta a többi 27 gyergyát. :)
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Roni</b>
Kicsit <b>OFF</b> téma, de érdekességként azért pár sort szentelek neki.
A jelenlegi tudásunk és ismereteink szerint a mi Holdunk egyedülálló.
Egyelőre még nem találtak olyan bolygó körül keringő holdat, amely a forgása és a keringése során mindig ugyanazt az oldalát mutatja az anyabolygó felé, csak egy ilyet ismerünk, az pedig a mi Holdunk.
További érdekesség, hogy a Föld-Hold keringési távolság valamint az ezzel összefüggő tömegarányok is érdekesek, még csak hasonlót sem láttak eddig sehol a csillagászok, de arra rájöttek, hogy a két bolygó mozgása gyakorlatilag egy gigászi dinamóként működik.
Ja igen és legjobb tudásunk szerint ez az egyetlen bolygó, ahol élet is van.
<i>Intelligens életet nem akartam írni, mert az nem lenne teljesen igaz, maradjunk csak annál: élet.</i>
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 750
113
A GPS vadászáshoz 1 db hordozó rakéta is elég, szerintem.
Felvisz mondjuk 20 db kis MASAT méretű szir-szart 20000 km magasra, majd azok szépen nekiindulnak a GPS műholdaknak. Elég ha a kis MASAT-okban van pár 10 dkg semtex meg némi csapágygolyó és ezzel súlyosan meg is van rongálva a GPS műhold.
A GPS műholdak pályája pedig ismert, előre lehetne a kis kamikaze MASATokat programozni, aztán a végfázisban elég egy minimális aktív rávezetés. Szerintem.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A GPS vadászáshoz 1 db hordozó rakéta is elég, szerintem.
Felvisz mondjuk 20 db kis MASAT méretű szir-szart 20000 km magasra, majd azok szépen nekiindulnak a GPS műholdaknak. Elég ha a kis MASAT-okban van pár 10 dkg semtex meg némi csapágygolyó és ezzel súlyosan meg is van rongálva a GPS műhold.
A GPS műholdak pályája pedig ismert, előre lehetne a kis kamikaze MASATokat programozni, aztán a végfázisban elég egy minimális aktív rávezetés. Szerintem.

Ez mondjuk igaz. Viszont az még akkor is fennáll, hogy egy ilyen kaliberű rakétát nem lehet folyamatosan egy kilövőálláson tartani, hogy bármikor kitör a háború, lehessen indítani. És nem lehet néhány óra alatt kilövőállásra állítani és feltölteni üzemanyaggal.
Vagyis nem lehet váratlanul meglepni vele az ellenséget, ha az amerikaiak vagy oroszok arra készülnek, hogy leszedik a GLONASS/GPS műholdakat, arról a másik fél tudni fog.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Montezuma: az viszont igaz, hogy senki sem tudhatja, hogy az elmúlt évtizedekben mi mindent vittek fel az űrbe, elképzelhető, hogy vannak közöttük műhold-elleni rakéták is.
 
Status
Not open for further replies.