<blockquote rel="haubagoi"><blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="laiki"><blockquote rel="zeal"><blockquote rel="ozymandias">...
ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy a japánok már pénzt keresnek az államadósságon. Talán egyszer majd felénk is megértik, hogy nem az adósság nagysága a fontos, hanem a kamat..
...
Ahogyan a viszonylag magas nemet allamadossag is - a negativ kamattal - penzt hoz a fritzeknek.
El kell ismernem, ez zsenialis.</blockquote>
Na azért ne terjesszünk már ilyet!
A negatív kamat általában nem azt jelenti, hogy az állampapírok negatívan kamatoznak, hanem a jegybank sápolja meg a nála tartott banki pénzt. A bankoknak meg részben kötelező valamennyi pénzt a jegybanknál tartani, részben pedig a készpénz tartása is pénzbe kerül nekik.
A japán megoldás egy speckó eset. Arról van szó, hogy hiába követnek el mindent, a jen erősödik. A külföldi spekuláns akkor is jen eszközben tartja a pénzt, ha nem kap érte kamatot, mert árfolyamnyereségre játszik. Ezt próbálják elriasztani. Az alapok egy része szabályzata szerint nagy arányban állampapírban kénytelen pénzt tartani. Nem alternatíva neki más befektetés. Amíg a negatív kamat kisebb, mint a várható árfolyamnyereség, addig még az ilyen állampapírt is megveszi. De ez kirívó eset. Belföldi szereplő, aki az adott fizetőeszközben számol el, vezeti a könyveit, gyűjti a forrást, nem tud árfolyamnyereséget elérni. Ha nincs jogszabályilag vagy szabályzatilag rákényszerítve, mint a bankok a jegybanki betétre, vagy az alapok az adott eszköz kategóriára, akkor épp ésszel nem vesz meg negatív kamatozású eszközt.
Egyébként az a vicc, hogy a japán jegybank az egyetlen, amely beismeri, hogy részben azért nyomtat pénzt, hogy legyen kereslet a lejáró államadósságra. Azért a nagyjából 250 % GDP arányos japán államadósság tényleg kezelhetetlen. Viszont nagyrészt belföldi szereplők, főleg nyugdíjalapok finanszírozzák. Azokba pedig attól majdnem függetlenül gyűlik a pénz, hogy milyen hozamot termelnek és attól függetlenül vannak rákényszerít nagy arányú állampapír tartásra, hogy hogy a kamat pozitív, vagy negatív. Ezt használja ki állam bácsi.
A németeknek meg Európán belül elég alacsony az eladósodottságuk.
A nulla, vagy negatív kamat viszont korlátlan ideig nem tartható fenn. Részben más eszközosztályokban irreális lufikat fúj fel. (Ez a gyakorlatban látható ma is a részvény piacoktól az ingatlanokig.) Részben pedig törvényszerűen túlzott hitelezéshez vezet, ami meg időnkénti összeomlásokhoz. Ezen kívül közvetve inflációt okoz.
Tehát nem mondanám, hogy az adósság mérete lényegtelen, csak a kamat legye alacsony. Mert az adósságnak van tőke lejárata is. Meg kell újítani, vagy vissza kell fizetni. Akkor lényegtelen, ha az adósnak esze ágában sincs visszafizetni. Ezt bizonyos államok még akár így is gondolhatják, mert nincs aki be tudná rajtuk hajtani. De azért nem mindenki.
Baj lesz abból, hogy már ilyen irreális eszközökkel próbálkoznak a nagy jegybankok és a nagy államok. </blockquote>
Ezt a dolgot nem értem. Ha annyira probléma a jen erősödése, miért nem nyomtatnak annyit, amíg elinflálják?</blockquote>
Nyomtatnak, de hiába. Minél több jent nyomtatnak, annál jobban pörög a japán gazdaság, annál többet exportál Japán külföldre és mindig megvan a jen fedezete, ezért nem inflálódik a jen.
Viszont a japánok egyre többet dolgoznak, nem alapítanak családot, és elöregszik a Japán társadalom. Infláció helyett a társadalom elöregedését érik el a pénznyomtatással.</blockquote>
Hát szerezzenek be még néhány nyomdagépet, meg pár szakembert Magyarországról, nekünk sikerült összehozni még a hiperinflációt is a 2 vh után.
A pénzt meg adják közvetlenül a lakosságnak, minden gyerek után kapjanak egy halom pénzt. Nem hinném, hogy annyira mazohisták lennének, hogy inkább dolgoznak napestig, minthogy ugyanazért a pénzért d...janak.</blockquote>
A probléma ott van a javaslatoddal, hogy nem érted, hogy miért lényeges elem az export. Azért, mert amikor Japán exportál, akkor Japán ezzel külföldi keresletet támaszt a jen-re. Ugyanis a külföld jen-t kényszerül vásárolni, ha fizetni akar a japán termékekért. Ez hajtja fel a jen értékét.
Ha Japán nem exportálna, akkor természetesen a pénznyomtatás rögtön inflációt okozna.
De exportál. Sokat.
Így a jen értéke nem romlik.
---
Ezért, ha Japánban inflációt akarsz, akkor nem további "nyomdagépekre", hanem a japán export leállítására van szükséged
Mondjuk erre az is megoldás - ebben igazad van -, ha a gyerekek után adják a pénzt, és nem a termelésre fordítják. Olyan inflációt kapnak, hogy ihajj!
))
(ez arra is választ ad, hogy miért háború után sikerül hiperinflációt csinálni)
Komolyra fordítva a szót, a japán kormány azért az exportra termelést ösztönzi, mert így tud büntetlenül pénzt nyomtatni, úgy, hogy közben nem okoz ezzel (hiper)inflációt.
Az eszetlen pénznyomtatásra meg azért van szükség, mert ezzel finanszírozza Japán a 200+% -os államadósságát.
(ez pedig egyben választ ad arra a kérdésre is, hogy miért nem omlik össze Japán ilyen magas államadósság mellett - legalábbis pár évtized távlatában -, és más országok ezt miért nem tudják utána csinálni)