[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
<blockquote rel="zeal"><blockquote rel="ozymandias">...
ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy a japánok már pénzt keresnek az államadósságon. Talán egyszer majd felénk is megértik, hogy nem az adósság nagysága a fontos, hanem a kamat..
...

Ahogyan a viszonylag magas nemet allamadossag is - a negativ kamattal - penzt hoz a fritzeknek.
El kell ismernem, ez zsenialis.</blockquote>

De ki az olyan hülye, hogy fizessen az államnak, hogy odaadja a pénzét? Akkor tartom inkább otthon széfben.</blockquote>

Nagyrészünknek nem lesz soha ilyen problémája. Elég ami van a betétben / folyószámlán / széfben / párna alatt / kutyaólban stb. Nálunk az állam bankoknént és kliensenként 100k eurót garantál, a betétekre, ez a meglevő 40-50 bank esetében 4-5 millió euró. Egy átlag magánembernek ez bőven sok. Ez a garancia nem vonatkozik arra ha a bank valamilyen befektetési termékébe raktad a pénzed, ha buksz rajta vagy elúszik a tőzsdén akkor így jártál. Ez megy kicsiben. Viszont vannak a nagyok, és közülük is biztonságban akarják tudni a pénzüket, nekik a 100k-s limit bankoknként semmi. Gondoljunk pl magánnyugdíj pénztárakra vagy befektetési alapok portfólióira. Eurómilliárdos tételek. Az állampapírok biztosak, mert az állam mindig fizet. a Görögök óta tudjuk, hogy mégsem mindig. Akkor vannak a nem eurózónás országok, akik stabilkák meg megbízhatók is eléggé, de mégis megvan az árfolyamkockázat náluk. Ilyen Magyarország vagy Románia. Befektetésre alkalmasak, de ugyanezért a kamtért lenne megnyugtatóbb helye is a pénznek. És itt jönnek képbe a nagyon fasza gazdaságok, Németország, Japán, Amerika, akik azt mondják, hogy ők biztosan visszaadják a pénzed, megvan mindenféle háttér hozza, viszont kevés kamatért. És minél szarabbul állnak a többiek annál inkább a nagybefektetők húznak ezek felé a gazdaságok fele, mert biztonságba kell tudják a pénzüket. Ez felnyomja a tőkekínálatot és leesik a kamat, egy ponton túl meg negatív szintre esik.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
Kozben atgondoltam es teljesen osszezavarodtam. A minusz 0.1-es ekb kamat csak az egynapos betetekre vonatkozik. A hosszabb tavra lekotott betetek kamatai magasabbak. De mindez csak reszletkerdes. Meg mindig ugy latom, hogy a kozponti bankok az alacsonyabb kamatokkal a hitelezes elenkiteset akarjak elerni. De igerem ma mar nem iszom tobbet. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 871
32 468
113
Nem lenne jobb beígérni a görögöknek, hogy ők kapják a 3 milliárdot, de egy menekült se jöjjön be? -Mégis a mi kutyánk kölyke, egy gazdasági szövetség, etc. Maradjon rá a törökökre a sok menekült és majd azután zsarolgassa Európát.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
hm.. egyre érdekesebb..

http://www.wsj.com/articles/in-japan-investors-pay-the-government-to-borrow-money-1456811522

ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy a japánok már pénzt keresnek az államadósságon. Talán egyszer majd felénk is megértik, hogy nem az adósság nagysága a fontos, hanem a kamat..

Olajfront még érdekesebb... Ugye szokták volt mondani, hogy az arabok csinálták az egész beesést, hogy kiszorítsák a palaolajosokat.. Nos, ha ez így van, akkor tényleg hülyék, mert a nullás költségvetés SZA-ban 106 dállár, Bahrein-ben 107, UAE-ben meg 72, Irak meg Iránban 70÷80 körüli... Oroszország esetében ez az érték 80$, de elvileg van forgatókönyv a sokkal rosszabbra is. Oroszország valutatartaléka hatalmas, az életszínvonal alacsony. Az arab valutatartalék alacsony, az életszínvonal hatalmas, ja, meg háborúzgatunk a szomszédban...

Lesz még itt meglepetés a közeljövőben...

Csak a kínaiak nak éri meg az olaj ár esés.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
<blockquote rel="Fennek">Bunkerokban igen. Kigurul, lő párat majd vissza a bunkerba. Valami angol nyelvű oldalon láttam anno erről jó összefoglalót. Ott még google maps alapján gyüjtögették is a bunkereket, meg a lövés lehetséges irányát a kiépítés alapján. Be voltak rajzolva a hatósugarak is.

Bakker. Ezek szerint gyakorlatilag lehetetlen megdönteni az Északi rezsimet anélkül, hogy Dél-Korea fővárosa ne pusztuljon bele. Esetleg ha az összes löveg helyét ismernék és mindet egyszerre szedik le rakétával.</blockquote>

Taktika nuki.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="Fennek">Bunkerokban igen. Kigurul, lő párat majd vissza a bunkerba. Valami angol nyelvű oldalon láttam anno erről jó összefoglalót. Ott még google maps alapján gyüjtögették is a bunkereket, meg a lövés lehetséges irányát a kiépítés alapján. Be voltak rajzolva a hatósugarak is.

Bakker. Ezek szerint gyakorlatilag lehetetlen megdönteni az Északi rezsimet anélkül, hogy Dél-Korea fővárosa ne pusztuljon bele. Esetleg ha az összes löveg helyét ismernék és mindet egyszerre szedik le rakétával.</blockquote>

Taktika nuki. </blockquote>
DK-ban biztosan nagyon örülnének, ha a fővárostól 20km-re atomfegyver(eke)t vetnének be. Mindenki tapsikolna az amerikai kedves vezérnek, hogy milyen éleselméjű és nem hagyta, hogy konvencionális tüzérséggel kicsit megszórják a helyet.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
<blockquote rel="laiki">
A német állampapíroknak nincs negatív kamata.

Azt meg nem is értem, hogy hogy jön ide a bankok nyeresége, meg a vezetők jutalma. Ha egy állam a bankok nyerségét akarja elvonni, akkor bankadót vet ki.

Jellemzoen alapkamat + 1 szazalekon porognek az allampapirok. A nemet állampapírok kamata most 0.1 es 0.8% kozott van. (A kereskedelmi bankok beteti kamata nyilvan efolott. A beteteseknek adott a lehetoseg, hogy minimalis, de azert megis csak pozitiv hozamot konyveljenek el.) A nulla koruli alapkamat pedig megakadalyozza a kereskedelmi bankokat abban, hogy a kozponti bankba tegyek a penzuket, mert arra alapkamat minusz 1%-os marzs jar. Vagyis mindenkepp ki kell hitelezniuk a piacoknak a penzt, akkor is ha az nem a regi kamatokszinteken tortenik. Megy a duzzogas, de ma mar nem lehet a magas kamatokkal irrealis elvarasokat tamasztani a hitelezettek fele, mert tudjuk hogy az a hosszabb tavon teljesithetetlen kovetelest jelent. A kozponti bank nem vethet ki adot, meg nem is akarja elvenni a bankok penzet. Csak azt akarja, hogy alacson megterulesi rata mellett is hitelezzenek a bankok. (Mindezek szamomra kedvezo kovetkezmenye, hogy a penzugyi szektor jovedelmezosege kozeliti a hozzadott erteket.)</blockquote>

Gyakorlatilag egyetlen adatot sem sikerült eltalálnod, pedig másodpercek alatt kiguglizhatók.

"Jellemzoen alapkamat + 1 szazalekon porognek az allampapirok."

- Az állampapíroknak nem egyféle kamata van, hanem függ a konstrukciótól, a lejáratól, a kibocsátás időpontjától. Sorozatonként eltér.
- Azt sem árt tudni, hogy a kamat (amit az állam fizet a névérték után) és a hozam (amit az aktuális piaci árfolyamon, azaz nem névértéken megvásárolt papír után el lehet érni lejáratig való tartással) nagyon nem ugyanaz.
- Konkrétan a német állampapíroknak nincs negatív kamata. Negatív hozama viszont lehet és van is. Jelenleg a 2 éves lejáratúnak -0,55%, a 3 évesnek -0,36 % az 5 évesnek -0,36 %, a 10 évesnek +0,22 %, a 20 évesek +0,87 %, a 30 évesek 1,01 %-on forognak. A negatív hozam nem negatív kamatot jelent, hanem névérték feletti eladási árat. A kamat (kupon) a jelenlegi 2 éves referencia kötvény esetén 0,25 %, a 3 évesnél 1 %, az 5 évesnél 0,25 % a 10 évesnél 0,5 %, a 20 évesnél 4,0, a 30 évesnél pedig 2,5 %. Mind pozitív.

Szóval ez az alapkamat + 1 % elképzelésed rendkívül távol áll a valóságtól.

"A nemet állampapírok kamata most 0.1 es 0.8% kozott van."

A fentiekben nem adtam meg a pillanatnyi hozamokat és kamatokat. Nem tudom te mit nézel. Szerintem csak találgatsz.

"(A kereskedelmi bankok beteti kamata nyilvan efolott. A beteteseknek adott a lehetoseg, hogy minimalis, de azert megis csak pozitiv hozamot konyveljenek el.)"

Megint csak nem nyert. Attól függ a banki kamat, hogy milyen a futamidő, de mivel a bankbetétek túlnyomó többségében rövid lejáratúak, az államkötvények meg hosszú lejáratúak, az a jellemző hogy a banki kamat nem magasabb, hanem alacsonyabb, mint az átlagos állampapír kamatok. Pont ugyanúgy mint nálunk.

"A nulla koruli alapkamat pedig megakadalyozza a kereskedelmi bankokat abban, hogy a kozponti bankba tegyek a penzuket, mert arra alapkamat minusz 1%-os marzs jar."

Ismét nem talált. Az EKB irányadó kamata 0,05 %. Az általa fizetett "betéti kamat" -0,3 %, az általa kért hitelkamat + 0,3 %. A kamatfolyosó nem +/- 1 %-os, mint ahogy gondolod.

"Vagyis mindenkepp ki kell hitelezniuk a piacoknak a penzt, akkor is ha az nem a regi kamatokszinteken tortenik."

És újfent nem egyezel a valósággal. Az a helyzet, hogy az európai bankrendszer úszik a fölös likviditásban. Módjával hiteleznek. Viszont az EKB nyomtatja nekik a pénzt. A likviditás elsősorban nem a vállatok és magánszemélyek hitelkamatát szorítja le. Ugyanis annak ma már a forrásköltség kis részét képezi. Viszont a bank hitelre vetített működési költségei és a kockázati felár ugyanúgy megvan. A likviditás főleg a kötvénypiacokon, a deviza piacon, kisebb részben és áttételesen pedig a részvénypiacon csapódik le. Pont ettől a fölös likviditástól alakulnak ki a fent említett anomáliák.

"A kozponti bank nem vethet ki adot, meg nem is akarja elvenni a bankok penzet."

Itt most negatív kamatokról volt szó. A központi bank képes negatív kamat meghatározására (bár tény, hogy ez anomália és egészségtelen). Az állam viszont nem bocsát ki negatív kamattal kötvényt. Legfeljebb a hozam válik negatívvá a piacon.

"Csak azt akarja, hogy alacson megterulesi rata mellett is hitelezzenek a bankok."

- A központi banktól fényévnyire távol áll, hogy a bankrendszer alacsony megtérülésében legyen érdekelt.
- Ráadásul azt sem igazán akarja, hogy olyan nagyon hitelezzenek a bankok. (Mármint az EKB nem akarja. Az MNB szándékai Magyarországon más tészta). Az EKB és az EU különböző szervei a válság óta mást sem csinálnak csak, szűkítik a bankrendszer hitelezési mozgásterét. Nem hiszem el hogy nem találkoztál még a hírekben az állandóan egyre magasabbra emelt tőkekövetelménnyel, likviditási követelménnyel, ilyen-olyan tartalékokkal. Az EKB a gyakorlatban azt csinálja, hogy pénzt nyomtat a bankoknak akik nem az ügyfeleiknek helyezik ki, hanem állampapírt vesznek belőle. Azért, mert ésszerűen vállalható kockázat mellett nincs ekkora hitelkereslet és főleg mert a hitel magas szabályozás szerinti kockázati súlya zabálja a tőkét és rontja a likviditást, miközben az állampapírok nulla, vagy alacsony súlyával kis tőkelekötés mellett lehet pénzt keresni. Így az EKB elmondhatja hogy papíron nem szegte meg az ökölszabályt és nem nyomtatott pénzt közvetlenül az államok számára, de mégis a pénz az állampapír piacra azon belül is elsősorban a déli államok magasabb hozamon forgó kötvénypiacaira áramlik. Hiszen ez is a valós cél.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
<blockquote rel="karpatalja"><blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="Fennek">Bunkerokban igen. Kigurul, lő párat majd vissza a bunkerba. Valami angol nyelvű oldalon láttam anno erről jó összefoglalót. Ott még google maps alapján gyüjtögették is a bunkereket, meg a lövés lehetséges irányát a kiépítés alapján. Be voltak rajzolva a hatósugarak is.

Bakker. Ezek szerint gyakorlatilag lehetetlen megdönteni az Északi rezsimet anélkül, hogy Dél-Korea fővárosa ne pusztuljon bele. Esetleg ha az összes löveg helyét ismernék és mindet egyszerre szedik le rakétával.</blockquote>

Taktika nuki. </blockquote>
DK-ban biztosan nagyon örülnének, ha a fővárostól 20km-re atomfegyver(eke)t vetnének be. Mindenki tapsikolna az amerikai kedves vezérnek, hogy milyen éleselméjű és nem hagyta, hogy konvencionális tüzérséggel kicsit megszórják a helyet. </blockquote>

Szeretem az ilyen hozzászólásokat. +1
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
Meg fajult a fejem a sok pénztől :D
Joker,
Az USA mikor kérdezett meg bármit is?
Azt hiszem Nógrádi mondta, h a harmadik vh Korea, közel kelet vagy Ukrajna miatt fog kitörni. Szerintem nem Ukrajna miatt.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
Nem vagyok a dél-koreai vezetés helyében, de ha Szöultól 20km-re az amerikaiak atomfegyvert robbantanának, a helyükben kiadnám a tűzparancsot az amerikaiak ellen.
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
Nem lenne jobb beígérni a görögöknek, hogy ők kapják a 3 milliárdot, de egy menekült se jöjjön be? -Mégis a mi kutyánk kölyke, egy gazdasági szövetség, etc. Maradjon rá a törökökre a sok menekült és majd azután zsarolgassa Európát.

Múlt héten NATO hajók mentek a török-Görög tengeri határhoz, hogy megállítsák a zozókat, a vezetőjük később azt nyilatkozta, a török haditengerészet hajóinak agresszív magatartása miatt nem tudták ellátni a feladatukat!
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Az Iszlám Állam 2014-es offenzívája, a harcok a terrorszervezettel, az olajár történelmi mélypontja miatti költségvetési deficit elképesztő módon megterhelik a kurd autonómiát Irakban. A lakosság forrong, mert negyedelték a fizetéseket, a bankokban sincs pénz. Innen is indulhat új kivándorlási hullám.
Bármikor megcélozhatja Európát kétmillió iraki menekült:
http://24.hu/kulfold/2016/03/07/barmikor-megcelozhatja-europat-ketmillio-iraki-menekult/
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 184
2 880
113
<blockquote rel="phaidros">Nem lenne jobb beígérni a görögöknek, hogy ők kapják a 3 milliárdot, de egy menekült se jöjjön be? -Mégis a mi kutyánk kölyke, egy gazdasági szövetség, etc. Maradjon rá a törökökre a sok menekült és majd azután zsarolgassa Európát.

Múlt héten NATO hajók mentek a török-Görög tengeri határhoz, hogy megállítsák a zozókat, a vezetőjük később azt nyilatkozta, a török haditengerészet hajóinak agresszív magatartása miatt nem tudták ellátni a feladatukat!</blockquote>
Bennem egy költői kérdés fogalmazódott meg. Van bárki is aki elhiszi, hogy az EU vezetői mind ilyen hülyék, ennyivel tájékozatlanabbak, ennyivel butábbak mint az átlag polgár és nem látják ugyanolyan tisztán az eseményeket, azok mozgatórugóit mint mi és a többi kommentelő?
Ha képesek vagyunk a saját zsenialitásunkba, tévedhetetlenségünkbe vetett hitünket megkérdőjelezni akkor lássuk be végre és fogalmazzuk meg egyértelműen, hogy az EU vezetése egyszerű gátlástalan, jellemtelen kollaboráns. Ne kérjünk rajtuk számon olyasmit amit nekik eszük ágában sem volt teljesíteni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 012
113
na, akkor játszunk még egy kicsit a pénzzel :) Kicsit hosszú hsz lesz, de remélem megvilágít sok mindent. A második részében meg leírom, hogy mi a bajom azzal, ha itthon is elkezdünk játszani a negatív kamat gondolatával..

- Kamat van jegybank nélkül is. A jegybankok mesterségesen, központilag meghatározott kamatpolitikája van. Leülnek az okosok és eldöntik, hogy holnaptól mennyi az annyi - ehhez historikus adatokat meg miegymást használnak

- A piac valamilyen szinten gátat szab a kapzsiságnak. A jegybanki alapkamat ma sem egy az egyben határozza meg a banki kamatot, hanem a verseny. Másrészt más módon is közbe lehet lépni, ha valami gixer van a gépezetben. Ha valahol nincs alapkamat az még önmagában nem azt jelenti, hogy a pénzügyi rendszert nem szabályozza senki, hanem ez a központi ármegállapítás nincs jelen...

- Párszor már írtam róla itt a fórumon is, de ide kívánkozik.. A dotcom válság és 911 gazdasági hatásaitól tartva a FED a 6,5 százalékról először 2, majd 1 százalékra vágta a kamatot. Ezzel úgy finoman szólva is megágyazott a következő földindulásnak...,A bankok tőkemegtérülése sérült, így azok rácuppantak az olyan új hangzatos termékekre, mint a subprime hitelek és egyéb okosságok. Persze látták páran, hogy helló, ebből még lehet nagy pofára esés, 2007 során, meggátolva a hitelezési boom további növekedését, elemik a kamatot, kisimítva ezzel a hozamgörbét - ami már nemgyenge divergenciát mutatott - és bedöntve az amúgy is összedőlni készülő hitelpiacot. A többit ismerjük... Most a bűvös szó a "recesszió elleni küzdelemben" (támad a recesszió démon!) az alapkamatok a béka segge alatt vannak, ezért beleugrik a befektető bármibe, csak valami hozam legyen - ami kockázatos és majd a végén kiderül, hogy mégsem volt valami jó ötlet.. Aki régebben a jelzáloghiteles és a CDO vásárló volt, az ma a feltörekvő vállalat és a vállalati kötvényeket vásárló befektető - lásd high yield papírok, pőlő palaolajos cégek az USA-ban. Rezeg a léc, erre a FED góré elkezdi belebegtetni a negatív kamatokat... Okos

- Negatív alapkamat mizéria. Az euróövezetben az alapkamat az EKB által jegybanki betétekre fizetett kamat, ami majd a kereskedelmi bank bevételi oldalán jelenik meg a zseton. A BOJ (Japán) más vonalon operál, a január óta ha jól rémlik, három különböző osztályt alkottak a jegybanki betétekre. Az első az előírt tartalék, a második a likviditást biztosító tartalék, és a harmadik a többlettartalék. A negatív kamatláb csupán a harmadik csoportra érvényes, amely a kereskedelmi bankok eszközeinél bolhafing - de akkor is valami, ezért a verkli még fut... A skandinávoknál a repo (hitelezési kamatlábacska) az irányadó, na ez ment le szépen negatívba. Ez a kamatfelár, amit az állampapír biztosítéka mellet a jegybank bevasal a kereskedelmi bankon, ott már a kiadási oldal. Ebben az az érdekes, egy ilyen mezei skandináv kereskedelmi bank nem fog felvenni hitelt a másiktól, mivel a jegybanktól olcsóbban jut suskához. USA-ban is a bankközi kamatlábakkal megy az okosság... Reálgazdasági szinten jelenleg a kinek van nagyobb ősi játéka megy. Az okos politikus szerint a gonosz bankok visszatartják a likviditást, ezért most majd jól meg kell őket rendszabályozni. Elftársék csak éppen nem látják a fától az erdőt. Ha egyszer nincs kereslet a hitelre, akkor tök nyolc, hogy mennyi a kamat. Az a baj, hogy egyre több pénzt nyomtatnak, ezt meg ugye bele kellene valahogy tuszkolni a gazdaságba. Mivel olcsó a pénz, ez csábít a kockázatos befektetések irányába.

- Ugyebár termelünk, ennek két tényezője van: a szellemi tőke vagy munka, illetve a termelő tőke. A szellemi tőkéért jár a munkabér, a termelő tőkéére meg osztalék és társai adják a tőke bérleti árát. Ha megveszem Gipsz Jakab termékét, akkor abban benne van a tőke bérleti ára, a munkabére. Ezt fizetem a cuccosért. A dolog akkor lesz érdekes, ha a tőke bérleti ára lecsökken (lásd előbbi hatások)

- ha csökken a tőke, ára, akkor lehet lenyomni az árakat, ez azt hiszem, hogy tiszta. Monopolhelyzetben a költségoldali változásnak nincs sok szerepe, alig vagy talán nem is csökkenti a végfelhasználó által fizetett árakat - meg hülye lenne bárki is ebben a helyzetben, infláció gerjesztő hatása meg amúgy sincs. Mivel olcsó a tőkét megfinanszírozni, lehet okoskodni a gyártási technológiával. Ha pl. a gépesítés kijön 2%-os hitellel, vagy emelem a melós bérét 10%-kal, akkor persze, hogy a gépesítés éri meg. Lehet durrogni, hogy bérnyomás, meg vérnyomás, a tőke és az élőmunka behelyettesíthetősége egyre magasabb. (mondjuk ez a másik oldalon is meg van, mert a gyártósorra nagyobb a kínálat, valakinek azt is le kell gyártania..). A negatív kamat természetéből adódik, hogy vállalkozás is termelhet így zsetont, ami magasabb kamatkörnyezet esetében vastagon bukó lenne. Ennek persze a rákfenéje, hogy a veszteséges cég is "behitelezhető". (erre mondják az okosak, hogy "rossz tőkeallokáció" esete forog fent!. Lásd Lehmann-Brothers és társai. A bóvli hitelek alacsony kamatkörnyezetben ketyegtek, mihelyt jött a kamatemelés, mentek is a levesbe, annak rendje és módja szerint...

Itthon eddig ezt azért nem lehetett megjátszani, mert az eurózónánál magasabb kamatokat kellett biztosítanunk, aminek a fő oka az volt, mert kellett a külföldi zseton, és ennek a portfóliótőkének a bevonzása és itt tartása csak úgy volt lehetséges, ha jelentős prémiumot biztosítottunk, mint a mondjuk a német kamatfelár. 2000 óta a magyar infláció átlagban 4,84% volt, az éves diszkontkincstárjegyek hozamszintje pedig 7,07%, míg Németországban 1,45% infláció és 2,30% hozam volt. A magyar realizált reálhozam 2,23% volt, a német 0,85%. (lásd korábbi hsz-ek, hogy miért volt annyi, amennyi). Itthon 2009-óta elég sokat tettek azért, hogy a helyzet változzon ( A lakossági devizahiteleket kitakarították, a vállalati devizahitelek egy részét átforgatták NHP-ba, más részét piaci alapon forintosították, mert a forint kamatot is alacsonyra nyomták, az államadósság deviza arányát érdemben csökkentették, stb..). Próbáljuk a cseheket követni (Cseh 10 éves hozam alig több, mint a német!)

Mindezzel addig, amíg nincs infláció és nem gyengül a forint, nincs gáz. Azonban infláció lesz, az olaj is csak elkezd felfelé menni...
A forintot sem fogja mindig erősíteni az EU-s segílyke, valamint a külker mérleg sem nő az égig. Kamatemelés nélkül lepofozni az inflációt egy forintgyengüléssel... Na az kemény lesz, de persze erre most mindenki szarik nagy ívben. Később majd lesz kapkodás, mert egy olyan deviza hamar hanyatlásnak indul, ahol a központi bank kamatemeléssel nem avatkozhat be a gyorsuló infláció ellen, a devizatartaléka meg maximum pár napra elég, ha a piac megfelelő hangulat esetén minderre ráébred – így a gyengülő forint aztán újabb inflációgerjesztő tényező lesz, és így tovább.. Amikor meg az MNB-nek leesik a tantusz, villámgyorsan szétbarmolja a költségvetést és a belső fogyasztást – hajlandó lesz végre kellő mértékben kamatot emelni, már túl késő lesz ahhoz, hogy a bizalomvesztést és az esetleges tőkemenekítést időben megállítsa. Oszt ebben a helyzetben tessék majd a Paks 2-öt meg az Olimpiát is beleálmodni...

Szerintem ez lehet a vége, de nem vagyok orákulum... Bízom benne, hogy észnél lesznek, akiket ezért fizetünk
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Migránsok. Kiváló ürügyül szolgálnak minden bajunk okául elterelendő a figyelmet más, hazánkat elemésztő ügyről. Maga a népszavazás többről szól, mint a migráns ügy. Valójában hazánk uniós tagságáról. Mint a már régóta készülő brit referendum. Ha nemzetünk ellenzi Magyarország és Európa betelepítését idegen, nemzetietlen, gyökértelen, nem keresztény népekkel, akkor a magyarság az idegen uralmat ránk erőltető Európai Uniót is ellenzi.
Világ-panoráma: Gyűlnek az ügyek és az ürügyek
https://www.youtube.com/watch?v=NB5n_EEewgA
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Pánik most, apokalipszis később
Szereptévesztésben a globális elit, bohóckodik a válság megoldása helyett
http://mno.hu/velemeny/panik-most-apokalipszis-kesobb-1332050
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 508
5 706
113
<blockquote rel="zeal"><blockquote rel="ozymandias">...
ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy a japánok már pénzt keresnek az államadósságon. Talán egyszer majd felénk is megértik, hogy nem az adósság nagysága a fontos, hanem a kamat..
...

Ahogyan a viszonylag magas nemet allamadossag is - a negativ kamattal - penzt hoz a fritzeknek.
El kell ismernem, ez zsenialis.</blockquote>
Na azért ne terjesszünk már ilyet!

A negatív kamat általában nem azt jelenti, hogy az állampapírok negatívan kamatoznak, hanem a jegybank sápolja meg a nála tartott banki pénzt. A bankoknak meg részben kötelező valamennyi pénzt a jegybanknál tartani, részben pedig a készpénz tartása is pénzbe kerül nekik.

A japán megoldás egy speckó eset. Arról van szó, hogy hiába követnek el mindent, a jen erősödik. A külföldi spekuláns akkor is jen eszközben tartja a pénzt, ha nem kap érte kamatot, mert árfolyamnyereségre játszik. Ezt próbálják elriasztani. Az alapok egy része szabályzata szerint nagy arányban állampapírban kénytelen pénzt tartani. Nem alternatíva neki más befektetés. Amíg a negatív kamat kisebb, mint a várható árfolyamnyereség, addig még az ilyen állampapírt is megveszi. De ez kirívó eset. Belföldi szereplő, aki az adott fizetőeszközben számol el, vezeti a könyveit, gyűjti a forrást, nem tud árfolyamnyereséget elérni. Ha nincs jogszabályilag vagy szabályzatilag rákényszerítve, mint a bankok a jegybanki betétre, vagy az alapok az adott eszköz kategóriára, akkor épp ésszel nem vesz meg negatív kamatozású eszközt.

Egyébként az a vicc, hogy a japán jegybank az egyetlen, amely beismeri, hogy részben azért nyomtat pénzt, hogy legyen kereslet a lejáró államadósságra. Azért a nagyjából 250 % GDP arányos japán államadósság tényleg kezelhetetlen. Viszont nagyrészt belföldi szereplők, főleg nyugdíjalapok finanszírozzák. Azokba pedig attól majdnem függetlenül gyűlik a pénz, hogy milyen hozamot termelnek és attól függetlenül vannak rákényszerít nagy arányú állampapír tartásra, hogy hogy a kamat pozitív, vagy negatív. Ezt használja ki állam bácsi.

A németeknek meg Európán belül elég alacsony az eladósodottságuk.

A nulla, vagy negatív kamat viszont korlátlan ideig nem tartható fenn. Részben más eszközosztályokban irreális lufikat fúj fel. (Ez a gyakorlatban látható ma is a részvény piacoktól az ingatlanokig.) Részben pedig törvényszerűen túlzott hitelezéshez vezet, ami meg időnkénti összeomlásokhoz. Ezen kívül közvetve inflációt okoz.

Tehát nem mondanám, hogy az adósság mérete lényegtelen, csak a kamat legye alacsony. Mert az adósságnak van tőke lejárata is. Meg kell újítani, vagy vissza kell fizetni. Akkor lényegtelen, ha az adósnak esze ágában sincs visszafizetni. Ezt bizonyos államok még akár így is gondolhatják, mert nincs aki be tudná rajtuk hajtani. De azért nem mindenki.

Baj lesz abból, hogy már ilyen irreális eszközökkel próbálkoznak a nagy jegybankok és a nagy államok. </blockquote>

Ezt a dolgot nem értem. Ha annyira probléma a jen erősödése, miért nem nyomtatnak annyit, amíg elinflálják?
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
<blockquote rel="laiki"><blockquote rel="zeal"><blockquote rel="ozymandias">...
ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy a japánok már pénzt keresnek az államadósságon. Talán egyszer majd felénk is megértik, hogy nem az adósság nagysága a fontos, hanem a kamat..
...

Ahogyan a viszonylag magas nemet allamadossag is - a negativ kamattal - penzt hoz a fritzeknek.
El kell ismernem, ez zsenialis.</blockquote>
Na azért ne terjesszünk már ilyet!

A negatív kamat általában nem azt jelenti, hogy az állampapírok negatívan kamatoznak, hanem a jegybank sápolja meg a nála tartott banki pénzt. A bankoknak meg részben kötelező valamennyi pénzt a jegybanknál tartani, részben pedig a készpénz tartása is pénzbe kerül nekik.

A japán megoldás egy speckó eset. Arról van szó, hogy hiába követnek el mindent, a jen erősödik. A külföldi spekuláns akkor is jen eszközben tartja a pénzt, ha nem kap érte kamatot, mert árfolyamnyereségre játszik. Ezt próbálják elriasztani. Az alapok egy része szabályzata szerint nagy arányban állampapírban kénytelen pénzt tartani. Nem alternatíva neki más befektetés. Amíg a negatív kamat kisebb, mint a várható árfolyamnyereség, addig még az ilyen állampapírt is megveszi. De ez kirívó eset. Belföldi szereplő, aki az adott fizetőeszközben számol el, vezeti a könyveit, gyűjti a forrást, nem tud árfolyamnyereséget elérni. Ha nincs jogszabályilag vagy szabályzatilag rákényszerítve, mint a bankok a jegybanki betétre, vagy az alapok az adott eszköz kategóriára, akkor épp ésszel nem vesz meg negatív kamatozású eszközt.

Egyébként az a vicc, hogy a japán jegybank az egyetlen, amely beismeri, hogy részben azért nyomtat pénzt, hogy legyen kereslet a lejáró államadósságra. Azért a nagyjából 250 % GDP arányos japán államadósság tényleg kezelhetetlen. Viszont nagyrészt belföldi szereplők, főleg nyugdíjalapok finanszírozzák. Azokba pedig attól majdnem függetlenül gyűlik a pénz, hogy milyen hozamot termelnek és attól függetlenül vannak rákényszerít nagy arányú állampapír tartásra, hogy hogy a kamat pozitív, vagy negatív. Ezt használja ki állam bácsi.

A németeknek meg Európán belül elég alacsony az eladósodottságuk.

A nulla, vagy negatív kamat viszont korlátlan ideig nem tartható fenn. Részben más eszközosztályokban irreális lufikat fúj fel. (Ez a gyakorlatban látható ma is a részvény piacoktól az ingatlanokig.) Részben pedig törvényszerűen túlzott hitelezéshez vezet, ami meg időnkénti összeomlásokhoz. Ezen kívül közvetve inflációt okoz.

Tehát nem mondanám, hogy az adósság mérete lényegtelen, csak a kamat legye alacsony. Mert az adósságnak van tőke lejárata is. Meg kell újítani, vagy vissza kell fizetni. Akkor lényegtelen, ha az adósnak esze ágában sincs visszafizetni. Ezt bizonyos államok még akár így is gondolhatják, mert nincs aki be tudná rajtuk hajtani. De azért nem mindenki.

Baj lesz abból, hogy már ilyen irreális eszközökkel próbálkoznak a nagy jegybankok és a nagy államok. </blockquote>

Ezt a dolgot nem értem. Ha annyira probléma a jen erősödése, miért nem nyomtatnak annyit, amíg elinflálják?</blockquote>

Nyomtatnak, de hiába. Minél több jent nyomtatnak, annál jobban pörög a japán gazdaság, annál többet exportál Japán külföldre és mindig megvan a jen fedezete, ezért nem inflálódik a jen.
Viszont a japánok egyre többet dolgoznak, nem alapítanak családot, és elöregszik a Japán társadalom. Infláció helyett a társadalom elöregedését érik el a pénznyomtatással.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 508
5 706
113
laiki
A nemet(!) gdp-rol beszelunk. 70% os - igen, atlag eu-szint alatti - eladosodottsag mellett. Abszolut ertekben azert ez hatalmas osszeg. Ki se tudom szamolni mennyi stadiont epithetnenk belole. :)
Nem ertem mi ebben az irrealis. A kereskedelmi bankoknak el kell fogadniuk a kisebb profitot is. 2008-ban vegleg lezarult egy korszak es ma mar (nem tudnak az igazgatosagi tanacsok millios jutalmakat adni maguknak mert) nem kepesek irrealisan magas kamatokkal hitelt sozni az emberek nyakaba, de akkor is tovabb kell dolgozniuk. Ez van.

Hát azért nem kell őket félteni, nem fognak elszegényedni. A Providenttől kaptam valamelyik nap szórólapot, 50%-os éves kamatra adnának pénzt, ha lennék olyan hülye, hogy vegyek fel tőlük. De még egy Raiffeisen is 8%-ra ad, miközben ha berakom a pénzem, még 1%-ot sem kapok.
 
Status
Not open for further replies.