Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A nagy német függés “elengedéséhez”… értékítélet nélkül.
Hazánk legnagyobb külföldi befektetője Németország.
A legnagyobb működő tőke befektető detto és ezzel összefüggésben a külföldi kézben levő magyar államadóság legnagyobb finanszírozója is Németország. Lásd még hazai bankszektor háttere.
Legnagyobb külkereskedelemi partner…
Stb…
Ezek változó paraméterek, de politikai értelemben csak terelhető, a geopolitikai/geográfiailag determinált gazdasági realitásokból következik.
Majd ezekben a pozíciókban egy másik ország/gazdaság jelenik meg akkor lehet róla beszélni.
Azért látszik nagyobbnak a mozgástér mint ami reális, mert a II.vh után követett német külpolitika hagyományosan visszafogott, moderált- nem ez a jó kifejezés a jellemzésére, de fórumon elfér.
Tudod, HA van egy mondatban akkor nem kellene ilyen magas lóról írnod.Most irtam le... mit ill mennyit ertettel meg belole, hogy ezt irod valasznak?
Szeressük a Pokol Belát pláne, mióta benne volt a kötelező irodalomban, de ahogy írod egy a politika tudományba áttévedt jogász - jó ez így nem igaz, mert a politológia diszciplina önálló megjelenése előtt nálunk állam- és jogtudomány szerény képviselői érezték indítást arra , h ilyen témákban is megnyilvánuljanak.A mai magyar kormányzat arra alapozva politizál (illetve kezdte meg a gazdaságfejlesztést), hogy tőketulajdonosok nemzetiségénél fontosabb azok tevékenységi köre. A termelő tőke (ipar, bányászat, mezőgazdaság) természeténél fogva szuverenistább (lokálpatrióta), míg a szolgáltató szektor (kereskedelem, pénzügy, kommunikáció) hagyományosan globalistább (könnyebben is ugrál, nehezebben is sebezhető). A két tőkeféleség között “antagonisztikus” ellentétek vannak; az előbbi inkább arisztokratikus gyökerekkel bír, a második inkább bourg . Az egy történelmi sajátosság, hogy a kontinentális hatalmak hagyományosan (Oroszország, Németország) inkább a termelő tőkében felülreprezentáltak, (mondjuk a beneluxok meg pont fordítva), de a ‘80-as évekig a US-ben is egyensúly volt. Azóta viszont kiszervezték a termelést Távol-Keletre, a globalista tőke meg ott teljesen átvette a hatalmat (ennek az egyik szimptómája a woke is, meg a tech-cégek adóoptimalizálása is). Ezt látjuk most megismétlődni No-ban, ti a termelő tőke ellehetetlenítését. Ennek lehet olyan következménye, hogy ide, a félperifériára próbál kiszervezni (ennek vannak jelei), de ez azt is jelenti egyben, hogy a német politikai vezetéssel nekünk innentől nincsenek közös érdekeink (ezt támasztják alá az Eu-s szankciók is).
A bankrendszer átalakítása sokkal gyorsabban és egyszerűbben elvégezhető, mint egy ipari szerkezet-átalakítás.
(Ja igen, Pokol Béla írásai ajánlottak a témában, bár ő inkább jogi oldalról közelít (ki hozza a törvényeket)).
Szeressük a Pokol Belát pláne, mióta benne volt a kötelező irodalomban, de ahogy írod egy a politika tudományba áttévedt jogász - jó ez így nem igaz, mert a politológia diszciplina önálló megjelenése előtt nálunk állam- és jogtudomány szerény képviselői érezték indítást arra , h ilyen témákban is megnyilvánuljanak.
Ok, leírtad, az elmúlt 40 év világgazdasági fejlődésének (előttem is ismert) irányát - pontosabban annak egyik értelmezését.
Igaz a sztori COVID miatt - értelmezésétől függetlenül - a követet súlypontok, irányok tekintetében kapott egy “kokit”. Aztán vagy lesz valami változás vagy nem…
Vissza az eredeti témához.
Amikor reflektáltam a hozzászólásodra nem állítottam, s nem is jellemeztem, h a magyar-német relációt (vagy tetszőlegesen behelyettesíthető más szereplője a nemzetközi kapcsolatok rendszerének praktikusan államot megnevezve) részben vagy egészben, állandóan vagy átmenetileg milyen érdekközösség jellemzi, jellemezheti.
Csupán arra céloztam, h a realitás az, h nagyfokú a német gazdasági kitettség, s a német “iga” lerázásának nem látszanak az előfeltételei sem a hazai sem a nemzetközi folyamatok tekintetében, úgyhogy “a merjünk nagyok lenni”, az
akarás ehhez kevés. Pláne egy ilyen komplex(gazdasági, energetikai és biztonságpolitikai) válság kezdetén.
Természetesen legitim és fontos erről beszélni, gondolkodni csak a “hogyan” is érdekelne… nem fantáziák szintjén.
Továbbra is tudom ki a Pokol Béla, kéretik nem tovább ragozni.Aktív alkotmányjogászunk, a kormányzat háttér agytrösztjének oszlopos tagja. (Engem mondjuk tanított is, de ez személyes szál).
A magam világnézeti pontjából az elérheti információk szintjén úgy vagyok vele mint Te, de nem túl merész állítás, h jelenleg még a változtatás szándéka se látszik.Nem feltétlenül van erre akarat. Nem biztos, hogy megéri; ezt én innen nem látom.
Igen, értettem.Előzőleg arra igyekeztem rámutatni, hogy nem a (német) termelő tőkéről, hanem “csak” a Német Szövetségi államtól, a német politikától (az azt irányító globalista tőkétől) értelmezhető ez a hipotetikus függetlenedési törekvés.
Ugyanabból a kottából játszik, csak az övé az ellenszólam. Nincs valódi ellentét, és nincs mozgástér sem a fő célok tekintetében. Ugyanarra megyünk, mint a világ. Minket így lehet beterelni a "közös akolba", ezzel a kurucos szembenállással. Gondolod, hogy van szuverenitás? Hogy a Magyarország mindenkori vezetésének nincs "főnöke"?Honnan a bátorsága így szembemenni az európai főhatalmakkal?
Mást kevesebbé is megmerényelnek, és ő vígan repked össze vissza a világban, és semmi baja nem esik. Ki lehet mögötte?
Minden elképzelhető és annak az ellenkezője is.Ugyanabból a kottából játszik, csak az övé az ellenszólam. Nincs valódi ellentét, és nincs mozgástér sem a fő célok tekintetében. Ugyanarra megyünk, mint a világ. Minket így lehet beterelni a "közös akolba", ezzel a kurucos szembenállással. Gondolod, hogy van szuverenitás? Hogy a Magyarország mindenkori vezetésének nincs "főnöke"?
Itt egy csomóan halál komolyan úgy gondolják, hogy a nyugatot bábok vezetik valamilyen titkos hatalom irányítása mellett. De valahogy nem annyira vetődik fel, hogy Putyinnak is van főnöke, és mindenki másnak is. Mi van, ha a kotta ugyanaz, és a szólamok mások?
Szerintem is el kell engedni egy részét a nagy német függésnek. Az USA, orosz, német kapcsolatban a németnek a harmadinak kell lennie. Túl sok bajt okoztak nekünk 1000 év alatt, hogy most is őket válaszuk elsődleges partnerünknek. Ha ide jönnek gyártatni, szívesen látjuk. De elmúlóban vannak azok az idők, hogy a német diktáljon (főleg, hogy már a nyersanyag tekintetében is az USA és Oo. jóindulatától függ).
Az USA kapcsolatok javítására pedig egy kicsit rá kell gyúrnunk, ha lesz fogadókészség (Friedman látogatása azt súgja, hogy lesz). Persze azzal a feltétellel, hogy nem a románokhoz hasonló státuszba kerülünk (teljes alávetettség!), hanem megmarad az önálló külpolitikánk, melynek keretében az orosszal is fenntartjuk a kapcsolatainkat (ahogy az USA is fenntartja abban amiből haszna van). Ahogy eddig, az európai országoktól, nem sok jóra számíthatunk (ahogy k-Európa sem, lásd a román bolgár Schengeni csatlakozás holland blokkolása a tengeri kikötők miatt).
Valamit valamiért alapon az USA-val is lehet alkudni. Azért ő sem mindent erőből akar megoldani. Ha okosak vagyunk jól is járhatunk velük. Egyelőre vágnak ahol érnek (igaz, valahogy nem látszanak az ostorcsapások helyei). De ahogy Putyin közeledik Záhonyhoz, úgy nő az alkupozíciónk. Ha a román meginog, vagyis dőlni látszik a délkeleti NATO bástya, Magyarország szerepe felértékelődhet. És ha már bástyát akarna az USA belőlünk csinálni a két leomlott (ukrán, román) helyére, akkor az nem maradhat ilyen csonka-bonka, mert így semmire sem lesz jó.
Az orosz az energia és nyersanyag bősége miatt mindig globális játékos marad. Vele jó ha vigyázunk, mert az USA is játékosnak tekinti. Amikor az USA Oo. viszonyáról gondolkodok, be be ugrik Neutronbagoly felvetése, miszerint az USA éppen most játsza át K-Európát az orosznak, cserébe, hogy támogassa Kína ellenében és a németek gazdasági lenyomásában. Mások is fel szokták vetni itt, hogy könnyen lehet a háttérben egy Oo.-USA titkos megállapodás. Elnézve ezt a háborúnak csúfolt cirkuszt, lehet benne igazság.
Más.
Valahányszor nyugaton látom OV.-t, mindig felteszem a kérdést, hogy miként mer ez oda ,kiutazni, amikor annyi borsot tört már az orruk alá. Honnan a bátorsága így szembemenni az európai főhatalmakkal?
Mást kevesebbé is megmerényelnek, és ő vígan repked össze vissza a világban, és semmi baja nem esik. Ki lehet mögötte?
Van egy olyan érzésem, hogy az USA lehet az a bizonyos támogató.
Persze kifelé, hogy még a látszatát is elkerülje, hogy jóban van Magyarországgal, vetíti a nagy szembenállást.
Ez biztos? Itt a legnagyobb nyugatieuropai befekteto orszag az nem nemet... hanem holland.A média egy jelentős része már az alapítvány kezében van, a bankrendszerünk is már sokkal kevésbe kitett Németország felé, mint 10 (vagy akár 5) éve, a közmű és a telkó is diverzifikáltabb (a német soft power egy része jelentősen kurtítva lett). Ilyen szempontból sokkal jobb a helyzetünk, mint a lengyeleké.
Ha nem figyeltél, ma kétszer is megemlítette a doktor-miniszeterelnök úr, hogy Dél-Korea vezet a magyarországi befektetések területén már két éve. Persze a végén azt is hozzá szúrt, hogy a németek is stabilan itt vannak. Szerintem Hancig nemlétező tökét ezzel is szépen diplomatikusan megfogta. Ha Korea és még más ázsiai gazdasági nagyhatalmak itt lesznek stabilan, a német nem tud ugrálni, örvendeni fog, ha jut neki hely errefelé. Ha nem tetszik és pattog, mehet az iparával a bolgár, román, ukrán munkaerőhöz (amiről ő is tudja mennyit érnek). Szóval, van amivel tromfoljunk a németnek, sőt, ha az orosztól kapunk háromszor olcsóbban gázt és olajat, akkor végképp nem kekeckedhet velünk. Pláné, ha az USA is mögöttünk állna! Ami nem kizárt egy demokrata fordulat esetén!Aktív alkotmányjogászunk, a kormányzat háttér agytrösztjének oszlopos tagja. (Engem mondjuk tanított is, de ez személyes szál).
Nem feltétlenül van erre akarat. Nem biztos, hogy megéri; ezt én innen nem látom.
De vannak akik állítják, hogy a doktorminiszterelnökúrnak és a sleppjének szüksége van az úniós transzferekre, ezért végül ki fog egyezni.
Előzőleg arra igyekeztem rámutatni, hogy nem a (német) termelő tőkéről, hanem “csak” a Német Szövetségi államtól, a német politikától (az azt irányító globalista tőkétől) értelmezhető ez a hipotetikus függetlenedési törekvés.
A média egy jelentős része már az alapítvány kezében van, a bankrendszerünk is már sokkal kevésbe kitett Németország felé, mint 10 (vagy akár 5) éve, a közmű és a telkó is diverzifikáltabb (a német soft power egy része jelentősen kurtítva lett). Ilyen szempontból sokkal jobb a helyzetünk, mint a lengyeleké. A német hard power meg - jelenlegi formájában - nem annyira erős (még?). Ez most így vadul hangzik, de az elmúlt ezer évben többségében inkább fenyegető volt a Reich a szomszédunkban, mint kedves széplélek. Ezért vannak ezek helyett ilyen kötelezettség-szegési eljárások.
És a hollandok mit fektetnek be? De tényleg? Lassan mennek a lecsóba, a németekkel együtt!Ez biztos? Itt a legnagyobb nyugatieuropai befekteto orszag az nem nemet... hanem holland.
Ha itt valami nem hazai, hanem nyugateuropai akkor
a bank az nem nemet, hanem BNP Paribas, Santander,....
Az auto az Range Rover, Jeep, ... jo azert van par BMW is, de nem jellemzo.
A telekom ceg is francia, stb, ...
A kisker az portugal, francia.
Csak a baloldali sajto van itt nemet kezben, de azt is igyekszik a kormany megszuntetni.
Ha egy atlagos lengyel ember nyugatra megy dolgozni, akkor az UK vagy Norvegia, Nemetorszag elhanyagolhato mertekben. Ahhoz kepest, hogy mekkora a nemet gazdasag, egyaltalan nincsenek itt jelen. Sokkal inkabb a hollandok.
Nem republikánus fordulatra gondolsz?Ha nem figyeltél, ma kétszer is megemlítette a doktor-miniszeterelnök úr, hogy Dél-Korea vezet a magyarországi befektetések területén már két éve. Persze a végén azt is hozzá szúrt, hogy a németek is stabilan itt vannak. Szerintem Hancig nemlétező tökét ezzel is szépen diplomatikusan megfogta. Ha Korea és még más ázsiai gazdasági nagyhatalmak itt lesznek stabilan, a német nem tud ugrálni, örvendeni fog, ha jut neki hely errefelé. Ha nem tetszik és pattog, mehet az iparával a bolgár, román, ukrán munkaerőhöz (amiről ő is tudja mennyit érnek). Szóval, van amivel tromfoljunk a németnek, sőt, ha az orosztól kapunk háromszor olcsóbban gázt és olajat, akkor végképp nem kekeckedhet velünk. Pláné, ha az USA is mögöttünk állna! Ami nem kizárt egy demokrata fordulat esetén!
Jah.Kínát kihagytad..De hogy van ez ,megválasztás után elviszik átprogramozni őket vagy már előre kivannak oktatva?Van egy olyan érzésem hogy te nem oltattad be magad covid ellen....Ugyanabból a kottából játszik, csak az övé az ellenszólam. Nincs valódi ellentét, és nincs mozgástér sem a fő célok tekintetében. Ugyanarra megyünk, mint a világ. Minket így lehet beterelni a "közös akolba", ezzel a kurucos szembenállással. Gondolod, hogy van szuverenitás? Hogy a Magyarország mindenkori vezetésének nincs "főnöke"?
Itt egy csomóan halál komolyan úgy gondolják, hogy a nyugatot bábok vezetik valamilyen titkos hatalom irányítása mellett. De valahogy nem annyira vetődik fel, hogy Putyinnak is van főnöke, és mindenki másnak is. Mi van, ha a kotta ugyanaz, és a szólamok mások?
DE, de! Csak a nagy meleg, már belőlem is repet csinált!Nem republikánus fordulatra gondolsz?
A tietek egy teljesen extrém eset, zéró gazdasági logikával.Ez biztos? Itt a legnagyobb nyugatieuropai befekteto orszag az nem nemet... hanem holland.
Ha itt valami nem hazai, hanem nyugateuropai akkor
a bank az nem nemet, hanem BNP Paribas, Santander,....
Az auto az Range Rover, Jeep, ... jo azert van par BMW is, de nem jellemzo.
A telekom ceg is francia, stb, ...
A kisker az portugal, francia.
Csak a baloldali sajto van itt nemet kezben, de azt is igyekszik a kormany megszuntetni.
Ha egy atlagos lengyel ember nyugatra megy dolgozni, akkor az UK vagy Norvegia, Nemetorszag elhanyagolhato mertekben. Ahhoz kepest, hogy mekkora a nemet gazdasag, egyaltalan nincsenek itt jelen. Sokkal inkabb a hollandok.
Pénzt, baszki. Meg viszik a legfejlettebb technológiát. Nem mellesleg agrarhatalom is.És a hollandok mit fektetnek be?
Dehogy mennek.De tényleg? Lassan mennek a lecsóba, a németekkel együtt!