https://index.hu/gazdasag/2019/07/0...atomreaktor_export_atomipar_orosz_dominancia/
"
Az orosz állami atomcég, a Roszatom brutális dominanciára tett szert az atomerőmű-piacon: 2000 óta a világ minden negyedik reaktorát őt építették vagy építik, az exportpiacon (azaz a külföldi beruházások terén) 60 százalékos a részesedésük. Az orosz atom hódítása az ország politikai céljaitól sem független, és a politikai mellett egyesek a dolog biztonsági kockázataitól is tartanak. Ám sok jel utal arra is, hogy az oroszok ambíciói túlzottak, és a realitások jóval szerényebbek, mint ahogy azt a Roszatom előadja.
A paksi atomerőmű bővítése egyelőre nem halad valami gördülékenyen: bár a magyar állam (orosz hitelből) már
kifizetett rá több mint 20 milliárd forintot, öt évvel a beruházásról szóló megállapodás után a jelek szerint az erőműnek még
nincsenek készen a tervei, az építkezés lényegi része
nem kezdődött el, a korábbi 2026-2027-es céldátummal szemben
sajtóértesülések szerint 2032-ig is csúszhat az átadás.
Ha az ember azt gondolná, hogy mindez nem túl jó ajánlólevél a beruházás mögött álló Roszatom számára, akkor nagyot téved. Az orosz állami atomcég az utóbbi években teljesen letarolta a nemzetközi piacot:
EGYTUCATNYI ORSZÁGBAN 36 REAKTOR ÉPÍTÉSÉT TERVEZI 190 MILLIÁRD DOLLÁR ÉRTÉKBEN; EZZEL AZ ATOMREAKTOR-EXPORTPIACON 60 SZÁZALÉKOS RÉSZESEDÉSE VAN.
A cég vezérigazgatója nemrég
arról beszélt, 2030-ig meg akarják triplázni bevételeiket; az atomreaktor-export értéke néhány éven belül elérheti az évi tizen-egynéhány milliárd dollárra taksált orosz fegyverexportét...
...
Az oroszok legfőbb ügyfélkörét jellemzően a fejlődő, az Egyesült Államokkal nem különösebben szoros viszonyt ápoló, saját nukleáris iparral nem rendelkező államok adják..."
Ez sokkal fontosabb annál, mintsem sokan elsőre gondolnák.
Nyugat Európa igyekszik botor módon megszabadulni az atomerőművektől, az USA atomerőmű építési színvonala közel tragikus...
Eközben viszont a világ népessége drasztikusan növekszik, az energia igénye pedig még ott is meredeken nő, ahol a népesség stagnál, vagy éppenhogy csökken (az úgynevezett Nyugat) Mindez azzal jár együtt, hogy hatalmas igény van, és még inkább lesz az olcsó előállítható energiára. (Vegyük például Afrika ivúvíz igényét. Az évszázad végére sok területen a mai népesség akár tízszerese is lehet. Ugyanakkor az ipari képességük , mezőgazdasági képességük rendkívül alacsony. Akkora méretben, amekkora népességet el kell csak ivóvízzel látni, (és akkor még nem is beszélünk arról, hogy azt el kell juttatni akár hatalmas távolságokra a lakossághoz) hatalmas energia mennyiségekre lesz szükség, méghozzá egyenletesen minden napszakban és évszakban (így a nap és szélenergia önmagában a legkevésbé sem lesz elég- megjegyzem, még Nyugat Európában sem)
Mindezekhez (is) az atomenergia a legoptimálisabb. És itt Oroszország nem csakhogy nyomul, de ugye a "versenytársak" vagy önként kivonulnak a "piacról" vagy (mint az USA) nagyon leszakadnak minőségben (és megbízhatóságban is, mert az USA mindenből politikai fegyvert akar csinálni, ezért viharos gyorsasággal válik megbízhatatlan, sőt, egyenesen veszélyes kereskedelmi partnerré)
Lényegében jelenleg két olyan terület van a világban, melyben Kína és Oroszország megkerülhetetlen már most - és még inkább az lesz a jövőben.
-Az atomerőművek területén Oroszország
-Az 5G technológia területén pedig Kína.
Mindezek mellett, a világban sok területen már terjeszkedik Kína és Oroszország (fegyvereladások, mezőgazdaság, ipari termékek, infrastruktúra építése...), és pedig úgy tűnik eléggé összehangoltan. Piacokat nyernek Afrikában, Dél és Közép Amerikában, de még az EU-ban is, és ami az USA-t különösen idegesíti, "betörtek" a Közel Keletre is.
Mindezt sok esetben az USA, az EU..., és nem utolsó sorban (Afrikában nagyon látványos módon) Franciaország "tér"... és befolyásvesztése kíséri. (és ezen többek közt az 5 szem szövetség sem tud változtatni- bár az USA vezetésével látványosan próbálkoznak)