A CIA házi elit különítményének teljes, 7500 fős (+1200 jármű) kapitulálása minimum különös, főleg annak tekintetében, hogy a tálibok a már nem harcoló ANDSF katonákhoz LAKCÍMRE mennek, házról házra, és likvidálják/elviszik őket. Egyrészt ugye nyilvánvaló, hogy megszerezték a legszigorúbban őrzött adatbázisokat, másrészt ezt tudva a Khost milícia (KPF) (akiket a túlkapásaik miatt a lakosság is gyűlöl) miért adja át a fegyvereit, 1200 járművet, stb?....
Nem akarok nagyon konteózni, de szemet szúr, hogy:
A) az USA a Kína-Irán-Oroszország tengellyel éleződő helyzetben feladja a pozícióit az egyetlen olyan műveleti területen ami mindhármat a saját térfelén tudja destabilizálni
B) a tálibok nyíltan meginvitálják Kínát
C) a CIA kézivezérlésű egysége nem harcol, de nem is menekül
D) nincs valódi ellenőrzése a táliboknak az elfoglalt területek felett, a kivégzések elől sok harcos próbál átjutni a Panjshir-völgybe (nem tudom melyik átiratot használjam), az ország tele van elhagyott felszereléssel. Kabulban gyerekek mászkáltak tele chestrigekkel...
Ez egy túl szép, hogy igaz legyen győzelem a táliboknak (akik amúgy Kabulban a fosztogatásokat megállították mostanra, nyugalom van), nem véletlenül nem érte váratlanul őket is. Valami csel van a dologban. Kadirov is erről beszélt, hogy gyanús neki ez a példátlan fordulat, és valami készül ami veszélyes lesz az orosz érdekszférára.
Nem lepne meg, ha gerillaharc indulna a tálibok ellen amint Kína elismeri az új vezetést (vagy jelentős erőforrásokat fektet be amiből már nincs kihátrálás) és lépéskényszerbe lehetne hozni, azaz rávenni, hogy lépjen be fizikailag a hadszíntérre.
Talibán+Kína+paki híszerzés vs. ANDSF, CIA proxyk, tádzsik nemzetiségű milíciák, USSF kiképzéssel és műveleti irányítással
(Irán is ott lesz valahol, de nem valószínű, hogy lenne erejük egy újabb hadszíntérre, ellenben egy felkelés feltételei otthon is adottak, ergo félnivalójuk nagyon is van.)
Ehhez adalék, hogy van még pár posztszovjet hadsereg a térségben, amelyek felforgatásában az USA már jelentős tapasztalattal bír, és kb. olyan szakmaiságot lehet tőlük várni mint a korai SAA-tól. Mi lehet az USA célja a hivatalosan is kimondott irányokból kiindulva?
SZERINTEM: elvonni a Kína erejét a tengerek irányából, újra befűteni a Kaukázust, készenlétben tartani Iránt, mindezt úgy, hogy az amerikai és szövetséges erők csak biztosítanak, stratégiai szinten.
Afganisztán így kitűnő kiindulási alap észak felé.
Nézzük mi van ott:
Polgárháború a 90-es években erős etnikai felütéssel, aztán "Dél-Tádzsikisztánban orosz csapatok állomásoztak 2005 nyaráig, őrizték az afgán határt. A 2001. szeptember 11-i támadás óta amerikai és francia csapatok is állomásoznak az országban.
Az ország délkeleti részén található Gorno-Badahsán autonóm területet síita törzsek lakják. Az iszlám fundamentalizmus talaján álló erők célja a Tádzsikisztántól független iszlám állam kikiáltása."- írja Wiki. Nagyon guszta.
Az oroszok most is jelen vannak, e hónap elejétől hadgyakorlatoznak tádzsik, üzbég és orosz részvétellel az afgán határon.
Mindezekhez vegyük hozzá a tavaszi kirgiz-tádzsik határkonfliktust (ahol senkit nem kellett noszogatni a harcra, ha emlékeztek az akkori videókra), illetve, hogy melyik kínai tartománnyal határosak a tádzsikok? Csak nem a hszicsiangi ujgurokkal? Még ilyet...
Tehát 99%, hogy felkészül Tádzsikisztán.
Nem az iszlamizmus részvétele, hanem a részvételének formája lesz a kérdés a történetben. Ugye azt tudjuk, hogy az amerikából jönnek olyan hangok, miszerint érdemes lenne az afrikai iszlamista mozgalmakat a kínaiak terjeszkedése ellen használni. Erre egész véletlenül rá fog tenni egy lapáttal a franciák épp aktuális kivonulása. Nyílegyenes következtetéseket lehetne levonni ebből, ha Afganisztánban az USA-barát mudzsahedinről beszélnénk és nem az amerikaiakkal 20 évet harcoló tálibokról. De ez már csak részletkérdés, majd puccsolnak egyet.