[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Nem kell ehhez "boots on the ground".

Pakisztán kb. mindent enged az USA-nak.

Nem kell hozzá jelen lennie reguláris amerikai erőknek, elvannak bázisok nélkül is. Amúgy meg nem, mintha érdekelné az oroszok véleménye az amerikaiakat. Kellene, de nem érdekli őket.
Azért ez a gyakorlatban szerintem nem teljesen így működik a térségben fizikai jelenlét nélkül jelentősen beszűkülnek az USA lehetőségei bármilyen felforgató vagy destabilizációs törekvés kapcsán,a mostani Pakisztán pedig korántsem ugyanaz ami a 80-90 években kvázi az USA kinyújtott keze volt a térségben,óriásira nőtt Pakisztánban a kínai befolyás,minden mértéktartó elemző (legalábbis akiket én olvastam) azt várja,hogy Kína felfogja használni Pakisztán kapcsolatait és jó viszonyát a tálibokkal való együttműködéshez.

Ez azért több volt az oroszok részéről rosszallásnál,az én véleményem az,hogy az oroszok hozzájárulása beleegyezése nélkül nem lesz amerikai bázis az isztánokban.Kis történelmi adalék a világon egyetlen ország Kirgizisztán volt az,ahol egyszerre működött orosz és amerikai katonai bázis.Az amerikai bázist az oroszok kérésére az amerikaiak felszámolták ha jól emlékszem kb 10 éve....
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
311
1 003
93
Nem merném venni a bátorságot hogy megmondjam a tutit, de annyit azért gondolok, hogy egy iszlám kultúrában élő ország, nem kér a nyugati liberális demokráciából. Sehol sem kért eddig. Az afgánoknál, a talibok az ő vallásuk, az ő népük, még a nyugati erők, a megszállók voltak. A gyűlölt idegenek. 20 év alatt nem ment a nyugat ott semmire, ez teljesen egyértelmű. Mert nem is mehettek semmire, abban a közegben.
Egy afgán nőt kérdeztek nemrég, de meg nem mondom hol láttam, aki Kanadában él és valami értelmiségiként titulálták. A burka viselésen szörnyülködött a riporter. A nő meg felvilágosította, hogy Afganisztánban, ha megkérdeznek erről 10 nőt, abból 9 felháborodik, hogy miért nem visel minden nő burkát.
Óvatos duhajként, ezért is gondolom, nézzük mi történik a jövőben és meglátjuk mi lesz.

Biztos azért kell szabad választások nélküli erőszakos rendszer abroncsába fogni ezeket a népeket mert a többség vígan eléldegél benne. A múlton merengő orosz kommunisták szokták a mai napig ezeket a dumákat nyomatni, hogy például '56 csak az idegen erők meg a fasiszták aknamunkája volt, a magyar nép teljesen elégedettek volt az szovjet rendszerrel.

Én most ezt az ügyet konkrétan úgy látom, úgy értékelem a magam - meglehet nem teljesen helyes - békaperspektívámból, hogy nem arról van szó, hogy a lakosság elutasította a nyugatot, és inkább a tálibokat támogatja - hanem arról, hogy az USA és szövetségesei teljesen meg nem értve a helyzetet (szerintem ti sem értitek, teljesen nyilván én sem - így nem csoda...), egyszerűen elqrták az egészet.

De én amúgy garantálom neked, hogy a nők nagy többsége utálja a talibánt mint a szart. És ők alapból a népesség fele. És akkor az egyéb, a szakállasoktól sokat szenvedő egyéb kisebbségről nem is beszélve.

Én sehol nem látok ünneplő tömeget. Bénító apátia, jeges csend fogadja a tálibokat mindenfelé.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and zeal

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 506
93 737
113
Van egy rossz hírem: az amerikaiak nélkül nem 5 evig uralkodtak volna a tálibok hanem hanem 25, mert senki le nem győzte volna őket. Tehát mondhatjuk, hogy bábkormány és bábhadsereg, de minden innováció a szovjet kivonulás óta ennek a 20 évnek köszönhető. Ha nincs ez a 20 év, akkor pl nem arról beszélnénk, hogy mi lesz a női jogokkal Afganisztánban, mert nem léteznének női jogok.
Ebben nincs is vita. De adtak sokaknak egy kis reményt és most egy politikai alku keretében odadobták őket 2 perc alatt.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas
W

Wilson

Guest
IMG_9747.jpg
Még az is lehet hogy ugyanaz a Chinok amelyik részt vett Saigon kiürítésében most ott volt/van Kabulban is:)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 506
93 737
113
Érdemes követni a facebookon Wagner Péter oldalát, teljesen korrekt.
Épp most olvasom egy írását, amiben arról ír, hogy Pakisztánból megindultak haza az afgánok, az ottani menekülttáborokból. Akkor azok lehet nem is a talibok elől menekültek el eddig ?
Sztem 2015 reload. Csak akkor mki szír volt, most afgán lesz. Mivel látják, hogy repcsivel kimentenek sokakat Nyugatra, úgy gondolják, ők is megérdemlik a jobb életet. Cél a reptér!
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113

"Huszonhat, korábban a holland nagykövetség védelmét ellátó magyar biztonsági szakember várja az afgán fővárosban a kimenekítését - tudta meg a hvg.hu. Értesülésünket három egymástól független kormányzati forrás is megerősítette."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Nem tudhatod, hogy mi lett volna. Azt sem, hogy kell-e egy totál muszlim országnak európai értelenben vett női jog úgy, hogy a migrijeik tömegei EURÓPÁBAN, a női jogok Mekkájában IS csadorban meg más totálisan testet elfedőben JÁRNAK, fürdenek.
5 évig voltak hatalmon és középkori (nem 15. századi hanem 12. századi) körülményeket teremtettek. Sajnos pontosan lehet tudni, hogy milyen lenne Afganisztán ha nem ér veget az az 5 év.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 421
63 702
113
Még az is lehet hogy ugyanaz a Chinok amelyik részt vett Saigon kiürítésében most ott volt/van Kabulban is:)
Érdekes fejtegetés a gépeket illetően:

 
W

Wilson

Guest
Biztos azért kell szabad választások nélküli erőszakos rendszer abroncsába fogni ezeket a népeket mert a többség vígan eléldegél benne. A múlton merengő orosz kommunisták szokták a mai napig ezeket a dumákat nyomatni, hogy például '56 csak az idegen erők meg a fasiszták aknamunkája volt, a magyar nép teljesen elégedettek volt az szovjet rendszerrel.

Én most ezt az ügyet konkrétan úgy látom, úgy értékelem a magam - meglehet nem teljesen helyes - békaperspektívámból, hogy nem arról van szó, hogy a lakosság elutasította a nyugatot, és inkább a tálibokat támogatja - hanem arról, hogy az USA és szövetségesei teljesen meg nem értve a helyzetet (szerintem ti sem értitek, teljesen nyilván én sem - így nem csoda...), egyszerűen elqrták az egészet.

De én amúgy garantálom neked, hogy a nők nagy többsége utálja a talibánt mint a szart. És ők alapból a népesség fele. És akkor az egyéb, a szakállasoktól sokat szenvedő egyéb kisebbségről nem is beszélve.

Én sehol nem látok ünneplő tömeget. Bénító apátia, jeges csend fogadja a tálibokat mindenfelé.
Nagyjából én is ellátom,nem volt igazán perspektíva a mindenkori amerikai kormányzatokban Afganisztán kapcsán,a különböző elnöki adminisztrációk csak a szintentartásra rendezkedtek be és túzoltás gyanánt öntötték bele a pénzt számolatlanul egy velejéig korrupt rendszerbe....
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 990
87 632
113
A CIA házi elit különítményének teljes, 7500 fős (+1200 jármű) kapitulálása minimum különös, főleg annak tekintetében, hogy a tálibok a már nem harcoló ANDSF katonákhoz LAKCÍMRE mennek, házról házra, és likvidálják/elviszik őket. Egyrészt ugye nyilvánvaló, hogy megszerezték a legszigorúbban őrzött adatbázisokat, másrészt ezt tudva a Khost milícia (KPF) (akiket a túlkapásaik miatt a lakosság is gyűlöl) miért adja át a fegyvereit, 1200 járművet, stb?....

Nem akarok nagyon konteózni, de szemet szúr, hogy:
A) az USA a Kína-Irán-Oroszország tengellyel éleződő helyzetben feladja a pozícióit az egyetlen olyan műveleti területen ami mindhármat a saját térfelén tudja destabilizálni
B) a tálibok nyíltan meginvitálják Kínát
C) a CIA kézivezérlésű egysége nem harcol, de nem is menekül
D) nincs valódi ellenőrzése a táliboknak az elfoglalt területek felett, a kivégzések elől sok harcos próbál átjutni a Panjshir-völgybe (nem tudom melyik átiratot használjam), az ország tele van elhagyott felszereléssel. Kabulban gyerekek mászkáltak tele chestrigekkel...

Ez egy túl szép, hogy igaz legyen győzelem a táliboknak (akik amúgy Kabulban a fosztogatásokat megállították mostanra, nyugalom van), nem véletlenül nem érte váratlanul őket is. Valami csel van a dologban. Kadirov is erről beszélt, hogy gyanús neki ez a példátlan fordulat, és valami készül ami veszélyes lesz az orosz érdekszférára.
Nem lepne meg, ha gerillaharc indulna a tálibok ellen amint Kína elismeri az új vezetést (vagy jelentős erőforrásokat fektet be amiből már nincs kihátrálás) és lépéskényszerbe lehetne hozni, azaz rávenni, hogy lépjen be fizikailag a hadszíntérre.

Talibán+Kína+paki híszerzés vs. ANDSF, CIA proxyk, tádzsik nemzetiségű milíciák, USSF kiképzéssel és műveleti irányítással

(Irán is ott lesz valahol, de nem valószínű, hogy lenne erejük egy újabb hadszíntérre, ellenben egy felkelés feltételei otthon is adottak, ergo félnivalójuk nagyon is van.)

Ehhez adalék, hogy van még pár posztszovjet hadsereg a térségben, amelyek felforgatásában az USA már jelentős tapasztalattal bír, és kb. olyan szakmaiságot lehet tőlük várni mint a korai SAA-tól. Mi lehet az USA célja a hivatalosan is kimondott irányokból kiindulva?
SZERINTEM: elvonni a Kína erejét a tengerek irányából, újra befűteni a Kaukázust, készenlétben tartani Iránt, mindezt úgy, hogy az amerikai és szövetséges erők csak biztosítanak, stratégiai szinten.

Afganisztán így kitűnő kiindulási alap észak felé.
Nézzük mi van ott:
Polgárháború a 90-es években erős etnikai felütéssel, aztán "Dél-Tádzsikisztánban orosz csapatok állomásoztak 2005 nyaráig, őrizték az afgán határt. A 2001. szeptember 11-i támadás óta amerikai és francia csapatok is állomásoznak az országban.

Az ország délkeleti részén található Gorno-Badahsán autonóm területet síita törzsek lakják. Az iszlám fundamentalizmus talaján álló erők célja a Tádzsikisztántól független iszlám állam kikiáltása."
- írja Wiki. Nagyon guszta.

Az oroszok most is jelen vannak, e hónap elejétől hadgyakorlatoznak tádzsik, üzbég és orosz részvétellel az afgán határon.

Mindezekhez vegyük hozzá a tavaszi kirgiz-tádzsik határkonfliktust (ahol senkit nem kellett noszogatni a harcra, ha emlékeztek az akkori videókra), illetve, hogy melyik kínai tartománnyal határosak a tádzsikok? Csak nem a hszicsiangi ujgurokkal? Még ilyet...
Tehát 99%, hogy felkészül Tádzsikisztán.


Nem az iszlamizmus részvétele, hanem a részvételének formája lesz a kérdés a történetben. Ugye azt tudjuk, hogy az amerikából jönnek olyan hangok, miszerint érdemes lenne az afrikai iszlamista mozgalmakat a kínaiak terjeszkedése ellen használni. Erre egész véletlenül rá fog tenni egy lapáttal a franciák épp aktuális kivonulása. Nyílegyenes következtetéseket lehetne levonni ebből, ha Afganisztánban az USA-barát mudzsahedinről beszélnénk és nem az amerikaiakkal 20 évet harcoló tálibokról. De ez már csak részletkérdés, majd puccsolnak egyet.
Csel?

A képsorok kapcsán annyit jegyeznék meg, hogy pont ezek a képsorok maradtak ki Szíria kapcsán, és nem tudtak totlában bullshitelve érzékenyíteni a menekültek okán, mert mindenki gazdasági bevándorlónak nevezte őket, akik illegálisan nyomulnak.

De most, ha nem fogadod be valamennyit (b.zi Unió tuti erre fog rámenni a stupid politikusok miatt), akkor láttad, ugye láttad, hogy ezek "TÉNYLEG" menekültek, hisz "tényleg" menekülnek, dehogy gazdasági bevándorlók, menekültek! Látjátok magyarok, meg a többi V3! Így minimum egy szemét vagy, ha minimum 100kt nem fogadsz be belőle azonnal/nap.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 544
10 814
113

"Huszonhat, korábban a holland nagykövetség védelmét ellátó magyar biztonsági szakember várja az afgán fővárosban a kimenekítését - tudta meg a hvg.hu. Értesülésünket három egymástól független kormányzati forrás is megerősítette."
Erről már akartam tegnap írni, de jobbnak láttam megvárni a sajtót.
Akik kivételesen jobban is értesültek mint én, úh. win-win :)

Amúgy meg ennyit a hollandokról, megint...
 
W

Wilson

Guest
Érdekes fejtegetés a gépeket illetően:

Nem semmi, na az lenne egy érdekes fordulata a történetnek ha bebizonyosodna,hogy ez a Chinok ott volt Saigonba.....
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Erőteljes GDP termelésre számitok a talibán alatt.


Jó kis videók. :O
Ennyire dolgoznak ? :D
Ebből kéremszépen "világmegváltás" lesz, ahogy azt nemrég egy olyan féleszű - jaj mit is beszélek - egy olyan csudálatos lángelme aki a második videon van megmondta !!!! :D:D:D

Szóval emberek vigyázzatok ! Itt az új szorgos erő zseniális koponyákkal akik erkölcsileg és szellemileg (is) meghódítják a világot ! :rolleyes::D:D
 

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
311
1 003
93
Nagyjából én is ellátom,nem volt igazán perspektíva a mindenkori amerikai kormányzatokban Afganisztán kapcsán,a különböző elnöki adminisztrációk csak a szintentartásra rendezkedtek be és túzoltás gyanánt öntötték bele a pénzt számolatlanul egy velejéig korrupt rendszerbe....

Az átlag afgán meg pontosan tudja mit érnek a helyi erők és, hogy amint lépnek az usákok senki nem fogja megvédeni őket a talibántól. Ezért ellent sem áll.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 307
14 051
113
A CIA házi elit különítményének teljes, 7500 fős (+1200 jármű) kapitulálása minimum különös, főleg annak tekintetében, hogy a tálibok a már nem harcoló ANDSF katonákhoz LAKCÍMRE mennek, házról házra, és likvidálják/elviszik őket. Egyrészt ugye nyilvánvaló, hogy megszerezték a legszigorúbban őrzött adatbázisokat, másrészt ezt tudva a Khost milícia (KPF) (akiket a túlkapásaik miatt a lakosság is gyűlöl) miért adja át a fegyvereit, 1200 járművet, stb?....

Nem akarok nagyon konteózni, de szemet szúr, hogy:
A) az USA a Kína-Irán-Oroszország tengellyel éleződő helyzetben feladja a pozícióit az egyetlen olyan műveleti területen ami mindhármat a saját térfelén tudja destabilizálni
B) a tálibok nyíltan meginvitálják Kínát
C) a CIA kézivezérlésű egysége nem harcol, de nem is menekül
D) nincs valódi ellenőrzése a táliboknak az elfoglalt területek felett, a kivégzések elől sok harcos próbál átjutni a Panjshir-völgybe (nem tudom melyik átiratot használjam), az ország tele van elhagyott felszereléssel. Kabulban gyerekek mászkáltak tele chestrigekkel...

Ez egy túl szép, hogy igaz legyen győzelem a táliboknak (akik amúgy Kabulban a fosztogatásokat megállították mostanra, nyugalom van), nem véletlenül nem érte váratlanul őket is. Valami csel van a dologban. Kadirov is erről beszélt, hogy gyanús neki ez a példátlan fordulat, és valami készül ami veszélyes lesz az orosz érdekszférára.
Nem lepne meg, ha gerillaharc indulna a tálibok ellen amint Kína elismeri az új vezetést (vagy jelentős erőforrásokat fektet be amiből már nincs kihátrálás) és lépéskényszerbe lehetne hozni, azaz rávenni, hogy lépjen be fizikailag a hadszíntérre.

Talibán+Kína+paki híszerzés vs. ANDSF, CIA proxyk, tádzsik nemzetiségű milíciák, USSF kiképzéssel és műveleti irányítással

(Irán is ott lesz valahol, de nem valószínű, hogy lenne erejük egy újabb hadszíntérre, ellenben egy felkelés feltételei otthon is adottak, ergo félnivalójuk nagyon is van.)

Ehhez adalék, hogy van még pár posztszovjet hadsereg a térségben, amelyek felforgatásában az USA már jelentős tapasztalattal bír, és kb. olyan szakmaiságot lehet tőlük várni mint a korai SAA-tól. Mi lehet az USA célja a hivatalosan is kimondott irányokból kiindulva?
SZERINTEM: elvonni a Kína erejét a tengerek irányából, újra befűteni a Kaukázust, készenlétben tartani Iránt, mindezt úgy, hogy az amerikai és szövetséges erők csak biztosítanak, stratégiai szinten.

Afganisztán így kitűnő kiindulási alap észak felé.
Nézzük mi van ott:
Polgárháború a 90-es években erős etnikai felütéssel, aztán "Dél-Tádzsikisztánban orosz csapatok állomásoztak 2005 nyaráig, őrizték az afgán határt. A 2001. szeptember 11-i támadás óta amerikai és francia csapatok is állomásoznak az országban.

Az ország délkeleti részén található Gorno-Badahsán autonóm területet síita törzsek lakják. Az iszlám fundamentalizmus talaján álló erők célja a Tádzsikisztántól független iszlám állam kikiáltása."
- írja Wiki. Nagyon guszta.

Az oroszok most is jelen vannak, e hónap elejétől hadgyakorlatoznak tádzsik, üzbég és orosz részvétellel az afgán határon.

Mindezekhez vegyük hozzá a tavaszi kirgiz-tádzsik határkonfliktust (ahol senkit nem kellett noszogatni a harcra, ha emlékeztek az akkori videókra), illetve, hogy melyik kínai tartománnyal határosak a tádzsikok? Csak nem a hszicsiangi ujgurokkal? Még ilyet...
Tehát 99%, hogy felkészül Tádzsikisztán.


Nem az iszlamizmus részvétele, hanem a részvételének formája lesz a kérdés a történetben. Ugye azt tudjuk, hogy az amerikából jönnek olyan hangok, miszerint érdemes lenne az afrikai iszlamista mozgalmakat a kínaiak terjeszkedése ellen használni. Erre egész véletlenül rá fog tenni egy lapáttal a franciák épp aktuális kivonulása. Nyílegyenes következtetéseket lehetne levonni ebből, ha Afganisztánban az USA-barát mudzsahedinről beszélnénk és nem az amerikaiakkal 20 évet harcoló tálibokról. De ez már csak részletkérdés, majd puccsolnak egyet.
A kovetkezo célpontal egyetértek, csak csavarnék még egyet rajta és nem feltétlenul Kína felé hajlítanám.
Ugyanis Tádzsikisztán a CSTO tagja, ami azt jelenti, hogy Moszkva kénytelen lenne lépni bármilyen csetepaté esetén. A CSTO egy másik takja Orményország, aminek szeptember elején megint nekimehetnek az azerek. Mert ugyebár múlt honapban megint puhatolóztak, ugyan úgy, mind múlt évben. Azereknek pedig To után ki a leghangossab pártfogójuk? Pakisztan.
No most képzeljuk el, hogy ezek a konfliktusok kozvetlenul az orosz vállaztások elott robbanának ki és még meg lehetnének spécizve valami orosz érdekeket sérto európai eseményel Dnestermentén vagy Donbaszban ... :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 990
87 632
113
5 évig voltak hatalmon és középkori (nem 15. századi hanem 12. századi) körülményeket teremtettek. Sajnos pontosan lehet tudni, hogy milyen lenne Afganisztán ha nem ér veget az az 5 év.
De ezek nem azok a tálibok. Csupa fiatal gyerek és huszonéves mászkál az utcákon. Azok a barmok ma úgy 40-50 évesek lehetnek. Alig látni belőlük.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 990
87 632
113
Erről már akartam tegnap írni, de jobbnak láttam megvárni a sajtót.
Akik kivételesen jobban is értesültek mint én, úh. win-win :)

Amúgy meg ennyit a hollandokról, megint...
Tegnap akartam írni, hogy hülyeséget beszélnek, miszerint nincs kint magyar. Persze hogy van ... Nem is értettem miért jelentették ki ennyire gyorsan. Nyilván nyár van, nincs bent a referens, így aki helyettesített, megnézte van-e adat regisztrációról, és megküldte, hogy nincs. Csakhogy ez nem így működik, mert a térség kapcsán nekünk Islamabadban van kövink, viszont uniós kövi van Kabulban is, és ott is lehet regelni ...