Saleh beszéde....
Röviden Száleh tálibok elleni beszédéről.
Ghani korábbi alelnöke Afganisztán elnökévé nyilvánította magát, arra hivatkozva, hogy Ghani elmenekült, és a törvény szerint, ha az elnök cselekvőképtelenné válik, a hatalom az alelnökre száll. Valójában ez egy kísérlet arra, hogy megelőzzék a tálibok parlament általi legitimálását és az iszlám emirátus kikiáltását.
Jogilag miért is ne. Technikailag még igaza is van.
Gyakorlatilag a régi Afganisztán és törvényei csak ott léteznek, ahol maga Száleh ül, a régi rezsim összeomlott, képviselői pedig vagy elmenekültek, vagy átálltak a tálibokhoz.
De hát ez Afganisztán, úgyhogy kit érdekelnek a legitimitás vitatott kérdései.
Ha van elég erőd ahhoz, hogy megpróbáld megragadni a hatalmat, próbáld meg. Miután megegyezett Ahmad Shah Masood fiával és néhány afgán kommandóssal, Szaleh Panjshirba menekült, ahol elkezdett csapatokat gyűjteni a tálibok elleni harcra, a hazarákra és az USA által kiképzett hivatásos katonatisztekre támaszkodva, Állítólag Szalehnek akár 10 000 embere (kommandósok, az afgán hadsereg szökött katonái, rendőrök és helyi milíciák) is fegyverben van Panjshirban. Ez a szám ugyanolyan felfújtnak tűnik, mint az afgán hadsereg 300 000 szuronya.
Érdemes szem előtt tartani, hogy az összes hadtestparancsnokot már elfogták a tálibok, és a csapatok nagy részét lefegyverezték. Tehát a régi hadsereg maradványaira támaszkodni, amely már amúgy is siralmas állapotban volt, biztosan nem a győzelem útja. Ez még azt az egyszerű tényt sem veszi figyelembe, hogy a tálibok most számbelileg és technikailag is fölényben vannak azokkal szemben, akik Szálehvel működnek együtt.
Ennek ellenére Szaleh offenzívát indított Parwan tartományban, elfoglalt néhány területet, és jelezte a Kabultól északra folyó tevékenységet.A tálibok nemrégiben további erősítéseket kezdtek gyűjteni északról és délről arra a területre, ahol Szaleh állomásozik, és a következő 2-3 napban jelentős csapás várható Szaleh erőire.
Emellett tálib tárgyalófelek tárgyalnak Panjshir katonáival és véneivel, hogy meggyőzzék őket a megadásról, hogy elkerüljék a vérontást, és a falut egy új háború színterévé tegyék.
A tálib propaganda azt állítja, hogy ezek a tárgyalások sikeresek voltak. A szalehi propaganda azt állítja, hogy mindenki egy emberként készen áll a tálibok elleni háborúra.
Ehhez jön még egy mulatságos adalék a Tádzsikisztánból Panjshir megsegítésére (állítólag) "rohanó" 10.000 fős hadtest által vezetett Dostumról. Valójában Dostum külföldön tartózkodik, mivel korábban a határon hagyta az embereit a felszerelésével együtt. Nem valószínű, hogy a jelenlegi körülmények között bármelyik közép-ázsiai köztársaság ugródeszkaként szolgálna Dostum és Saleh számára, tisztában lévén a lehetséges következményekkel, ha egyszer veszítenek.
Ez az "előadás" valószínűleg nem fogja komolyan megzavarni a tálibokat, de ettől függetlenül újabb háborút indít Afganisztánban, ahol most a korábbi rezsim képviselői fognak harcolni a tálibok ellen.
Nem lehet csak úgy véget vetni az afganisztáni háborúnak. Még ha véget is vetünk egy háborúnak, máris egy második kopogtat az ajtón. Ilyen a helyi sajátosság.
Természetesen, ha ez a háború elhúzódik, a táliboknak nem lesz idejük arra, hogy teljesítsék jószándékú ígéreteiket.
Авторский канал Бориса Рожина - эксперта Центра военно-политической журналистики. Никнейм - Colonelcassad. Мой блог: http://colonelcassad.livejournal.com/ Голосовать за канал: t.me/boost/boris_rozhin Разбаны: https://t.me/razban_colonelcassad_bot
t.me