Közben folytatódik a történet.....
Az USA a kabuli repülőtér határán 200 méterrel túlról szállítja az amerikaiakat, miután az amerikai tábornok állítólag "zavarba jött" a brit mentőakcióktól....
A 82. légideszant hadosztály parancsnoka azt mondta brit kollégájának, hogy ne "hozza kínos helyzetbe" a kabuli repülőteret őrző amerikai csapatokat azzal, hogy bemerészkednek a városba embereket menteni, legalábbis egy washingtoni cikkíró szerint.
Christopher Donahue vezérőrnagy arra kérte a brit hadsereg 22. Különleges Légi Szolgálat (SAS) ezredének parancsnokát, hogy hagyja abba a Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtér (HKIA) határán túli műveleteiket, mert "kínos helyzetbe hozzák az Egyesült Államok hadseregét, hasonló amerikai katonai műveletek hiányában" - állította pénteken Tom Rogan, a Washington Examiner rovatvezetője.
"Úgy tudom, hogy a brit tiszt határozottan elutasította a kérést" - tette hozzá Rogan.
A 82. légideszant hadosztály elemei részei a HKIA-nál állomásozó 6000 fős amerikai haderőnek, amelyhez a 10. hegyi hadosztály és a 24. tengerészgyalogsági expedíciós egység egy része is tartozik. Azért küldték őket, hogy biztosítsák a repülőteret, miután múlt vasárnap a tálibok váratlanul elfoglalták a repülőteret, és a kétségbeesett afgánok kaotikus jelenetekben kapaszkodtak az amerikai csapatszállító repülőgépekbe.
Az amerikai csapatoknak csak "kis létszámú" része ment ki pénteken "rövid időre" a HKIA kerítésén kívülre, hogy 169 olyan embert hozzanak be, akik nem tudtak bejutni a kapukon keresztül - közölte pénteken John Kirby, a Pentagon szóvivője, utalva arra a csoportra, amelyet Joe Biden elnök egy korábbi sajtótájékoztatón amerikai állampolgároknak nevezett.
Biden végre válaszol az Afganisztánnal kapcsolatos kérdésekre, azt mondja, a kabuli evakuálás "a történelem egyik legnehezebb légi elszállítása volt Rogan állításának közzétételével egy időben az AP arról számolt be, hogy több CH-47 Chinook helikopter, amelyet a 82. század üzemeltet, "berepült a tálibok által uralt Kabulba", hogy "felszedje a potenciális evakuáltakat", akiket az ügynökség "afgánoknak, főleg nőknek és gyerekeknek" nevezett.
Az AP ezt névtelenséget kérő amerikai tisztviselőknek tulajdonította. Kirby kezdetben azt mondta, hogy ezt nem tudja megerősíteni. Később azonban azt mondta, hogy a három Chinook valóban részt vett annak a 169 amerikainak - nem afgánoknak - az evakuálásában, akik a repülőtértől mintegy 200 méterre egy szállodában rekedtek, és nem tudtak bejutni a repülőtérre
Az AP azt is állította, hogy a CIA és a DIA tisztjei és az Afganisztánban állomásozó különleges műveleti erők Kabulon kívül, előre meghatározott gyűjtőhelyeken gyűjtötték össze az amerikai állampolgárokat és az amerikai hadseregnek dolgozó afgánokat, hogy a repülőtérre repítsék őket. Ezt az állítást lehetetlen volt ellenőrizni.
Egyetlen országnak sincs "tiszta képe" arról, hogy valójában milyen járatokon vannak állampolgárai - mondta a holland külügyminiszter a Kabulból való kaotikus evakuálás közepette. A médiajelentések szerint mind a brit, mind a francia kommandósok bemerészkedtek Kabulba, hogy állampolgáraik csoportjait a városból a repülőtérre szállítsák, míg az amerikai csapatok nem tettek ilyen erőfeszítést.
Rogan a helyzetet a "külügyminisztérium, a Pentagon és a Fehér Ház közötti bürokratikus kötélhúzásnak" tulajdonította, és azt mondta, hogy a brit, francia és más szövetséges kabuli kormányokkal való kapcsolatokat rontja, hogy az USA "nem kommunikál megfelelően, vagy egyes esetekben egyáltalán nem kommunikál a szándékairól és intézkedéseiről". Azt azonban mindannyian elismerik, hogy a HKIA-n jelenleg csak az amerikai hadsereg tudná biztosítani a repülőtér védelmét és a légiforgalmi irányítást.
Lloyd Austin védelmi miniszter és Mark Milley, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke többször is kijelentette, hogy az amerikai hadsereg helyszínen tartózkodó erőinek nincs meg a képessége arra, hogy kiterjessze a biztonsági övezetet Kabul teljes területére. Biden azzal érvelt, hogy erre nincs szükség, mivel a tálibok a megfelelő papírokkal rendelkező amerikaiakat amúgy is átengedik az ellenőrzőpontjaikon.
Austin és Milley azonban a nap folyamán később a kongresszus tagjainak elmondta, hogy néhány amerikait fizikailag bántalmaztak a tálibok egy ellenőrzőponton. "Remélem, ez nem igaz" - tweetelte Brit Hume, a Fox News vezető politikai elemzője Rogan állítására reagálva. "Egy része azonban igaz. Amit a britek tesznek azért, hogy kihozzák az embereiket, az bizonyára rossz színben tünteti fel az USA-t".
RT.com
A tábornok úr megnyugodhat,kb mostanra lehetetlen olyant tenni ott,ami rosszabb színben tüntetné fel az usát,mint amiben már van.