[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Dehogy vannak többen ott. :)
Tajikistan vmi 8-10M orszag - kiszurtad, hogy uaz a zaszlojuk, mint a magyar csak köver a feher kozepen es van egy arany logo benne? :)

Afganisztán sosem volt egy kulturálisan egységes ország, nagy vonalakban vannak a pastuk, hazarak, tadzsikok, turkmenek meg uzbegek, plusz masik 20-25 etnikai csoport, ezek mind torzsi alapon mukodnek, de a maga ass-backward muszlim modjan működőképes volt addig, amig kívülről nem probaltak atformalni oket.
De többen vannak Afganisztánban mint Tadzsikisztánban, nézz utána. A tadzsikok nem törzsi alapon szerveződnek. Eredetileg a lovasnépeknek alávetett iráni nyelvű szolgálónépeket nevezték tadzsiknak.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 397
14 447
113
Elmondta. Jelezte diplomáciai csatornákon a problémát és már javult is a szitu, de nincs rendben. Most innen tippelgetni lehet, mi a probléma és politikai attitűd, egyéb tapasztalat alapján megítélni, mennyire van igaza. Nekem hiteles volt. A WHO-s csóka csak pislogott. ;)
Nem azt írtam, hogy nem mond igazat.
Hanem azt, hogy most nem az a legfontosabb hogy egymás alá rugdosunk politikailag. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Wilson

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 537
14 290
113
Jutottak a völgyhöz is tálibok:

Hétfőn Zabihullah Mudzsahid tálib szóvivő azt mondta, hogy a harcosok három oldalról körülzárták a területet, és hozzátette: "Az Iszlám Emirátus megpróbálja békésen megoldani ezt a kérdést".

AP
Nem a lövészekről beszélek. Hanem a spec egységekről.
Itt volt linkelve hogy a leghírhedtebb, leg OP-b egység a reptérnél van.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
A talibán azért kérte fel Moszkvát erre mert tisztában van vele, hogy ők tudják csak támogatni az ellenállókat, amúgy a támogatásra sor is került a Tádzsikok közreműködésével...
Ha megadták volna magukat a felét már biztos kivégezték volna. Te valamit nagyon nem értesz, bocs ! Mindenesetre stratégiai kérdéseket szerintem kerüljed, mert abban még sokat kell fejlődnöd. Tehát az Oroszaknak és Kínának nemzetközi politikai öngyilkosság lett volna ha beállnak a szavát megszegő taliban mögé. De mind a kettőnek kiváló stratégái vannak, így nem égették meg a talibannal kezük. Itt komoly nemzetközi gazdasági tétje is van egy ilyen malőrnek mind a kettő részére.

A taliban meg azért kérte meg Moszkvát erre a piszkos csalási kísérletére, mert bízott benne, ha már nekik nem dőltek az ellenállók, Moszkvával talán sikerül behúzatni őket a csőbe !!! (őket is átvágva !!!) Nem jött össze, a medve sokkal rafináltabb ennél ! :) Egy kétszínű hamis hazudós banda a taliban, már van rá bőven bizonyíték !!! Lapátra kerülnek ez biztos ! Nem szabadott volna nekik leszámolást rendezniük AMNESZTIA ALATT !!! SEMMILYET !!!

De kutyából nem lesz szalonna !
 
W

Wilson

Guest
Ha megadták volna magukat a felét már biztos kivégezték volna. Te valamit nagyon nem értesz, bocs ! Mindenesetre stratégiai kérdéseket szerintem kerüljed, mert abban még sokat kell fejlődnöd. Tehát az Oroszaknak és Kínának nemzetközi politikai öngyilkosság lett volna ha beállnak a szavát megszegő taliban mögé. De mind a kettőnek kiváló stratégái vannak, így nem égették meg a talibannal kezük. Itt komoly nemzetközi gazdasági tétje is van egy ilyen malőrnek mind a kettő részére.

A taliban meg azért kérte meg Moszkvát erre a piszkos csalási kísérletére, mert bízott benne, ha már nekik nem dőltek az ellenállók, Moszkvával talán sikerül behúzatni őket a csőbe !!! (őket is átvágva !!!) Nem jött össze, a medve sokkal rafináltabb ennél ! :) Egy kétszínű hamis hazudós banda a taliban, már van rá bőven bizonyíték !!! Lapátra kerülnek ez biztos ! Nem szabadott volna nekik leszámolást rendezniük AMNESZTIA ALATT !!! SEMMILYET !!!

De kutyából nem lesz szalonna !
Nézd akkor elmagyarázom neked miről beszélek,nagyon érthetően, a Pandzsir völgyi ellenállókat nagy valószínűséggel Moszkva is támogatja ezt tudják a tálibok is ezért kérték fel Moszkvát a közvetítésre és a tádzsikok ezért vitték erősítést az ellenállóknak, szerintem nincs itt szó semmilyen bepalizási kísérletről a talibánok pontosan tudják, hogy Moszkva áll a felkelők mögött..
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and theo

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 588
7 663
113
Szép szép szép.

RR azt kérte a médiától ne pofázzanak amíg kint vannak az embereinek!

Erre a magyar külügyminiszter teszi ezt, egyértelműen politikai céllal! o_O
Ha az ott lévő emberekre gondolna akkor ő is befogná a p..... :mad:


Nem lehet ezt diplomáciai úton rendezni?
Nebasszon már föl. Ez egy értelmes okos ember.

Tudja most ott, hogyan történik a beléptetés?
Hogyan azonosítják magukat a kimenekítésre váró afgánok?
Ott ahol nem amcsik engednek be mindenki bejöhet a reptérre? o_O


Szép hosszan leírtam 2012ben, hogyan történt odakint a beléptetés.
Aztán inkább visszatöröltem.
Bár nem gondolom a tálibok, bármely terrorszervezet ne lenne tisztába vele de mégis.
Annyit, hogy több ember többször többféle módon ellenőrizte le a személyt, és még egy microsimkártyát sem tudtak becsempészni.

De ez emberenként több percet vett igénybe, egy kialakított működő rendszerben/nagyjából "biztononságban"( ami annyit tesz ha valaki elpukkantja magát egyszerre 2 max 3 emberünk bánja) .

De nálunk előfordult hogy 4 leszerelt kmz-s toppan oda az egyik kapura.
Mivel nálunk volt egy onnan jött srác aki ismerte őket nem csak ök mondták magukról.

Szóval 4 magyar/volt kmz-s.
Amerikai szerződéssel a kezükben(szó szerint) .
Az amerikai kormány álltál felbérelt emberek akik afgánokat képezni jöttek a tálibok ellen.

Na lehet tippelni beengedtük e őket a reptérre vagy hagytuk kint rohadni Kabulban. o_O

Szóval ha valaki odasétál az amikhoz, hogy mi a magyarokat segítettünk engedj be, akkor ők erre gyertekcsak?

Az ott álló tálib mellett mutat valami bizonyítékot?

Odamegy a KRDs és ő mutat rá, vállal kezességet a személyre?
Ha igen nem tudom elképzelni, hogy ne engednék be!!!


DE HA ESETLEG ÍGY IS VAN Szíjjártó ne a médiában üzengessen, hanem hivassa be az amcsi nagykövetet!
RR hívja föl az amcsi katonai atassét!
Oldják meg diplomáciai úton,csöndben.

Hányinger.
Egy fotelből politizálsz, úgy hogy nem rendelkezel avval az információval amivel a külügyminiszter.
Miből gondolod, hogy okosabb vagy mint a külügyeket irányító miniszter.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 794
25 364
113
Feltűnt amúgy nektek az a bámulatos szimmetria, amíg távol voltam, hogy 20 évvel ezelőtt 9/11-hez képest (2001. szeptember 11.) 26 napra támadta meg a Cabal-maffia Afganisztánt, s ím, hogy van, most a bidekadális évforduló előtt éppen 26 nappal tért vissza a "diáksereg"? Pont augusztus 15-én esett el Kabul!
..
Kabul bukása = Cabal bukása?
Nagyon beleroggyanhat még ebbe nem csak Joe Biden, de az egész degenerált "Nyugati-hóbelevanc is"!
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Feltűnt amúgy nektek az a bámulatos szimmetria, amíg távol voltam, hogy 20 évvel ezelőtt 9/11-hez képest (2001. szeptember 11.) 26 napra támadta meg a Cabal-maffia Afganisztánt, s ím, hogy van, most a bidekadális évforduló előtt éppen 26 nappal tért vissza a "diáksereg"? Pont augusztus 15-én esett el Kabul!
..
Kabul bukása = Cabal bukása?
Nagyon beleroggyanhat még ebbe nem csak Joe Biden, de az egész degenerált "Nyugati-hóbelevanc is"!
Most hogy mondod! Hát ezért nem tudtam az éjjel aludni! :D
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Nézd akkor elmagyarázom neked miről beszélek,nagyon érthetően, a Pandzsir völgyi ellenállókat nagy valószínűséggel Moszkva is támogatja ezt tudják a tálibok is ezért kérték fel Moszkvát a közvetítésre és a tádzsikok ezért vitték erősítést az ellenállóknak, szerintem nincs itt szó semmilyen bepalizási kísérletről a talibánok pontosan tudják, hogy Moszkva áll a felkelők mögött..
Negatív. Szerintem alapvetően tévedsz, nem méred fel jól a helyzetet.
Nem is magyarázom többet, mert a lényegből semmit nem értettél meg. Fel sem fogod mit kockáztattak volna a talibannal ha nem elég óvatosak. Iszonyúan sokat bukhattak volna a nemzetközi kereskedelemben, kapcsolatokban. Szóval sajnos még mindig nagyon rossz stratégiai elemző vagy. Sajnálom. Ez egy olyan szarvashiba lett volna a két nagykutya részéről amit NEM lehet helyrehozni később. Felejtsd el a talib államot, leszerepelt totálisan, megy a süllyesztőbe. Lesz helyette másik erő. Ebben biztos vagyok.
 
  • Vicces
Reactions: jani22 and Filter

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 397
14 447
113
Egy fotelből politizálsz, úgy hogy nem rendelkezel avval az információval amivel a külügyminiszter.
Miből gondolod, hogy okosabb vagy mint a külügyeket irányító miniszter.
Voltam kint 7 hónapot a kabuli reptéren sokkal nyugalmasabb helyzetben. (néha bm21 rakétákkal lőtték a tábort, néha a közelben autóbombák stb)
Azt tudom milyen volt akkor be engedni afgánokat a reptérre.
Az sem volt problémamentes.
Kb eltudom képzelni most milyen.

Semmilyen hasznát nem tudom elképzelni, hogy a kiteregetett szennyest egy folyamatban lévő akcióban milyen nem politikai haszonnal jár.

Szóval te miből gondolod, hogy egy politikus a fotelből jól ítél meg egy katonai akciót.
Még akkor sem ha pontos infókat kap odakintről.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 878
7 546
113
Nézd akkor elmagyarázom neked miről beszélek,nagyon érthetően, a Pandzsir völgyi ellenállókat nagy valószínűséggel Moszkva is támogatja ezt tudják a tálibok is ezért kérték fel Moszkvát a közvetítésre és a tádzsikok ezért vitték erősítést az ellenállóknak, szerintem nincs itt szó semmilyen bepalizási kísérletről a talibánok pontosan tudják, hogy Moszkva áll a felkelők mögött..
Lehetséges. Van ötleted arra, mi érdeke fűződhet Moszkvának a tálib hatalomátvétel késleltetéséhez? Mert megakadályozni gondolom nem tudja.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 793
30 602
113
Kiveve ha az amcsik, mihast kimentik onan az utolso embert a repterol es elkezdik takaritani a raktarakat, repcsiket, meg a tobbi nagy cellpontott - felurol - bombakkal.
Ez is egy lehetőség, de addigis hordják már a cuccot. És nem tudnak mindent szétbombázni az amcsik sem, ha ott egy reptéren a napon a helikopter, akkor ok, de ha már hangárban van, akkor vagy tudják, hogy ott van vagy sem, kisebb célpontok meg még nehezebbek.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Csakhogy az a reptér nem az USA magántulajdona. Ha kellettünk, mint szövetséges Afganisztán megszálláshoz, akkor esetleg illene a mi listáinkat is figyelembe venni, nem csak az övéket. Ha valaki azt mondja, hogy a magyar listán rajta van, akkor legalább hívják már oda az ott lévő magyarokat, vagy esetleg eleve egy magyar illetékes viszi oda a delikvenst. Ha ilyen módon kiderül, hogy tényleg rajta van a magyar listán és amúgy rendben vannak a papírjai, akkor - természetesen megfelelő átvizsgálás után - miért nem engedik be a jenkik? Mi közük nekik ahhoz, hogy mi kit mentünk ki? Milyen alapon akadályozzák meg? Szijjártó erről beszélt.
Praktikusan lehetetlen amit elvársz.

A magyarok szombaton mentek oda Kabulba. Akkor már egy hete állt a balhé és a százezres pánikban lévő tömeget próbáltak / próbálnak kordában tartani és valami szisztémát kialakítani hogy hogyan válogasság ki azokat akiket el karnak vinni.
A kerítésen kívülre menni = életveszély (lelőnek, agyontaposnak, stb...)
Gondolom figyeled hogy csak SF csapatok merészkednek a kerítésen kívülre, este, nagy titokban.
Senki magyar nem fog kisétálni a reptérről, kézenfogni egy afgánt és bevinni a reptérre.

Ebben az egész szituációban az az igazi kihívás - nemcsak nekünk hanem minden ott jelen lévő NATO országnak - hogy hogyan szervezzék ki a menteni kívánt embereket a reptérre úgy hogy ők nem mehetnek be értük, és azoknak meg a tömegen kersztül kijönni szín tiszta életveszély.

Az USA nem azért nem engedi be a mi általunk menteni kívánt embereket mert ki akarnak velünk b...ni, hanem mert még arra sincs kapacitásuk hogy saját embereit kiválogassák, nemhogy még a szövetséges országoknak kedves afgánokat.

Ha figyeled a híreket most az a rendszer hogy sikerült valamiféle sorba terelni az embereket. (vagy legalábbis igyekeznek)
A sor elharad az előszűrést végző katonák előtt. Azok elkérik az illető afgán papírjait. Ránéznek az orruk előtt lévő listára, ha az illető rajta van a listán akkor beljebb engedik ahol részletesebben kezdenek el foglalkozni a pacákkal.
Ha nincs rajta akkor meg rövid úton kipenderítik.
Egy - egy emberre van max- 30 sec. eldönteni hogy megy vagy marad.
Ha nincs rajta a listán akkor senki nem fog odahívni senkit. A sornak haladni kell, mert Aug.31.ig végezni akarnak, és addig még kurva sok ember papírjait végig kell nézni.