Az Egyesült Államok bejelentette, hogy keményen fellép az ISIS-K terrorcsoport ellen, amely magára vállalta a kabuli repülőtéren elkövetett kettős öngyilkos merényletet, amelyben több mint 100 ember, köztük 13 amerikai tengerészgyalogos halt meg.
"Elmondhatom, hogy mindent megteszünk annak érdekében, hogy továbbra is az ISIS-K-ra összpontosítsunk, megértsük ezt a hálózatot, -- és a jövőben, az általunk választott időpontban, felelősségre vonjuk őket azért, amit tettek" - mondta Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szerdán.
Austin szintén nem nyilatkozott elkötelezetten Washington és a tálibok jövőbeni kapcsolatáról. Mivel korábban már szolgált Afganisztánban, Austin azt is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok "nagyon szűk körű kérdésekben" dolgozik együtt a tálibokkal, és nem fog "logikai ugrásokat tenni" arra vonatkozóan, hogy a jövőben hogyan alakulnak majd a dolgok. "Nem tudjuk, hogy mi lesz a tálibok jövője, de személyes tapasztalatból mondhatom, hogy ez egy kegyetlen csoport a múltból, és hogy változnak-e vagy sem, azt majd meglátjuk" - mondta Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke.
Eközben két nappal azután, hogy Chris Donahue vezérőrnagy felszállt a kabuli repülőtérről induló utolsó járatra, amely Amerika leghosszabb háborújának véget vetett, a Fehér Ház, az amerikai külügyminisztérium és az ország védelmi minisztériuma újabb részleteket hozott nyilvánosságra az intenzív, nagyszabású műveletről, amelynek még nincs vége.
Az India Narrative összegyűjtötte olvasóinak a legfontosabb részleteket:
Hány amerikai maradt még Afganisztánban?
Az amerikai külügyminisztérium úgy véli, hogy 100-200 olyan amerikai maradt Afganisztánban, akiknek esetleg érdeke fűződik a távozáshoz. A diplomáciai erőfeszítések továbbra is arra irányulnak, hogy biztosítsák számukra, valamint azon afgán partnerek és külföldi állampolgárok számára, akik még mindig el akarják hagyni Afganisztánt. Joe Biden amerikai elnök szerint nincs határidő a biztonságos átutazás biztosítására irányuló erőfeszítésekre azok számára, akik ezt szeretnék.
Hány katona vett részt a nem harcosok evakuálási műveletben?
Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített vezérkarának elnöke szerint öt-hatezer katonai személyt vetettek be a helyszínen, akiknek egy részét a vészhelyzeti tervezés alapján előre telepítették. Ezek az elemek a 82. légideszant hadosztály, a különleges erők, a tengerészgyalogság, valamint a haditengerészet és a légierő állományából érkeztek.
Hány embert evakuált az USA Afganisztánból?
Az Egyesült Államok mintegy 6000 amerikai állampolgárt és összesen több mint 124 000 civilt evakuált, köztük veszélyeztetett afgánokat. "És mindezt egy világjárvány közepette, súlyos és növekvő fenyegetések közepette tettük" - mondta Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter.
Hány bevetést hajtottak végre az amerikai hadsereg és más partnerek?
Összesen 778 bevetésen összesen 124 334 embert evakuáltak, köztük közel 6000 amerikai állampolgárt, harmadik országbeli állampolgárt és az amerikai külügyminisztérium által kijelölt afgánokat. Ebből a 778-ból 387 volt az amerikai katonai C-17-es és C-130-as gépek, a többi 391 pedig az amerikai erők által lehetővé tett nem amerikai katonai gépekből állt.
Hová szállították a Kabulból evakuált embereket?
Az evakuálási missziót kilenc európai és közel-keleti országban, valamint 26 közbenső állomáshelyen és ideiglenes menedékhelyen hajtották végre. Több mint 65 000 afgán és más személyt szállítottak át az Öbölön keresztül, a legnagyobb evakuálási helyszín Katar volt. Az afgán evakuáltak biometrikus és biográfiai átvilágítása az Egyesült Államokba való szállításuk vagy harmadik országba történő továbbításuk előtt történik.
Hányan jutottak el ténylegesen az Egyesült Államokba?
Augusztus 17. és augusztus 31. között az evakuálási művelet keretében 31 107 ember érkezett az Egyesült Államokba. Közülük 4446, azaz körülbelül 14 százalékuk amerikai állampolgár, 2785, azaz körülbelül 9 százalékuk törvényes állandó lakos, a fennmaradó 23 876 személy, azaz körülbelül 77 százalékuk pedig veszélyeztetett afgán.
Hány amerikai katona szolgált Afganisztánban az elmúlt 20 évben?
Nyolcszázezren, mivel az USA több mint 1 billió dollárt költött, és 2461 katonát, tengerészt, tengerészgyalogost és tengerészgyalogost vesztett el, míg 20 691-en megsebesültek. "Megszámlálhatatlanul sok ezren szenvednek még a háború láthatatlan sebeivel, miközben lezárjuk nemzetünk történelmének ezt a fejezetét, és ezek az áldozatok mind szövetségeseink és partnereink mellett vannak, és soha nem szabad elfelejtenünk, hogy 60 000 afgán nemzeti biztonsági erő adta életét ennek a háborúnak a lefolytatása során" - mondta Mark Milley tábornok.
Vége a kiürítési missziónak?
Az afgán munkacsoport továbbra is a nap 24 órájában dolgozik az evakuálási erőfeszítéseken. Augusztus 14. óta a munkacsoport együttműködik az afganisztáni amerikai állampolgárokkal, több mint 55 000 telefonhívást kezdeményezett és több mint 33 000 e-mailt küldött. "Ez a kapcsolatfelvétel ma is folytatódik, és folytatódni fog az elkövetkező napokban és hetekben is, amíg szükség van rá" - mondta tegnap Victoria Nuland nagykövet, az Egyesült Államok politikai ügyekért felelős államtitkára.
Ez csak egy katonai küldetés volt?
Az amerikai külügyminisztérium szerint Antony Blinken külügyminiszter több mint 50 kétoldalú hívást intézett külföldi vezetőkhöz, és virtuálisan találkozott mind a G7-ek, mind a NATO-partnerekkel, emellett hétfőn virtuális miniszteri találkozót hívott össze, amelyen Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság, az EU és a NATO, valamint Katar és Törökország vett részt, hogy megvitassák az Afganisztánból való biztonságos kiutazás megkönnyítését, beleértve a kabuli polgári repülőtér újranyitását.
Most már nincs amerikai diplomáciai jelenlét Kabulban?
Nem. Az USA létrehozta afganisztáni irodáját Dohában, amelyet Ian McCary vezet, aki az afganisztáni misszióvezető-helyettes volt, és amelynek feladata az Afganisztánnal kapcsolatos diplomácia minden vonatkozásban történő irányítása, valamint a szövetségesekkel és partnerekkel való együttműködés, akik szintén Dohába helyezték át műveleteiket.
-indianarrative
(IANS)