[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest

A tálib harcosok dühösnek és elárultnak érzik magukat szerdán, miután felfedezték, hogy a Kabul repülőterén elhagyott afgán nemzeti hadsereg helikoptereit működésképtelenné tették a távozó amerikai csapatok - áll a jelentésben.


Az Al Jazeera riportere, aki a repülőtér katonai oldalán egy hangárban járt, egy videóban azt mondta, hogy a terrorszervezet "arra számított, hogy az amerikaiak egy darabban sértetlenül hagyják a
táliboknak helikoptereket ".

"Amikor azt mondtam nekik:" Miért gondolták, hogy az amerikaiak mindezt sértetlenül a rendelkezésükre bocsátották volna? "Azért ,mondták, mert hisszük, hogy ez nemzeti érték, és mi vagyunk a kormány, és ez nagy hasznunkra válhatott volna " - mondta a riporter.

Egy tálib tag egy sérült helikopter közelében keres fel a kabuli repülőtéren kedden.

Egy tálib egy sérült helikopter közelében a kabuli repülőtéren kedden. (AFP a Getty Images -on keresztül)

Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője szerdán azt mondta a Fox News -nak, hogy "az indulás előtt letiltottuk/demilitarizáltuk ezt a felszerelést a Hamid Karzai nemzetközi repülőtéren".
Eközben a tálibok abban reménykednek, hogy a következő napokban újra megnyithatják a repülőtér kereskedelmi oldalát a járatok számára - írja az Al Jazeera.
Az utolsó amerikai katonát szállító járat hétfő délután indult el Afganisztánból, ezzel véget vetve az országon belüli közel 20 éves amerikai katonai jelenlétnek.
"Sok szívfájdalom társul ehhez az induláshoz" - mondta Kenneth McKenzie , a CENTCOM parancsnoka , az evakuálási műveletek lezárásáról . Elismerte: "Nem hoztunk ki mindenkit."

A tálib különleges erők harcosai az amerikai hadsereg kivonulása után, az afganisztáni Kabulban, kedden érkeznek a Hamid Karzai nemzetközi repülőtérre.

A tálib különleges erők harcosai az amerikai hadsereg kivonulása után, az kabuli repülőtéren, kedden (AP)

Fox News
 
  • Vicces
Reactions: enzo and Leonidas

jimkirk

Well-Known Member
2011. december 16.
292
1 134
93
"A halál szeretete Allah ösvényén a fegyver, amellyel győzedelmeskedünk Amerika gonosz birodalma felett" (tálib falfirka)

Azért elég meredek teljes tudatlanságban elemzésekbe bonyolódni egy számodra teljesen ismeretlen témában. Javaslom először nézz utána Afganisztán történetének, népeinek, a törzsi rend sajátságos működésének, a helyi szokásoknak, stb., stb. Olyan szinten fogalmad sincs a dolgokról, hogy még azt sem látod mi a különbség az emirátus és a kalifátus között. Azt sem látod, hogy az talibán mögött a nagyhatalmú pakisztáni titkosszolgálat, az ISI áll, és nem lesz semmilyen változás amíg ők nem akarják azt. S miért akarnák, elvégre most érték el azt, amiért 1994-95-ben beálltak a tálib mozgalom mögé. Az USA-nak volt 20 éve , hogy a legmodernebb haditechnika alkalmazásával, külső és belső szövetségesek segédcsapatainak tömkelegével leszámoljon véglegesen a tálibokkal. De kudarcot vallott... és tudod miért? Mert Afganisztán domináns nemzetisége, a pastun népcsoport valójában a tálibokat támogatta. Ugyanis a tálib mozgalom, az egyetlen amely a széttöredezett pastun törzsi társadalmat képes egyesíteni, nem a nacionalizmus, de a deobandi fundemantalista tanok révén. Amúgy nagyon mellé lőttél a 1990-es évek polgárháborús időszakában alapvetően az üzbég és hazara szervezetekkel szimpatizáltam a turáni testvériség szellemében.

Nem tagadom kárörömmel figyelem az amerikaiak újabb bukását, úgy látom ez egy újabb szög a világuralmi terveik koporsójába. Veled ellentétben a szabadköműves államot én sokkal veszélyesebbnek látom hazánk és nemzetünk jövője szempontjából, mint egy obskurus afganisztáni iszlám emirátust.
Végre valaki helyre teszi ezt a bohócot.
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 818
2 619
113
még mindig képtelen vagyok elhinni, felfogni, hogy tényleg otthagyták ezeket a cuccokat.
nem lehet hogy simán felfegyverezték a talibánt?
Most komolyan azt hiszitek, hogy a képeken látható "hátra hagyott" technika az az US Army-é?? Eddig a CH-46 és az egy szem Herky mellett a C-Ram volt ami konkréten amcsi, a több, bele értve a Black Hawk-ot is, mind a "hős" afgán hadsereg által hátrahagyott dolog. Persze az is súlyos dodókba került az amerikai adófizetőknek, de nehogy azt higyjük, hogy az amcsi katonák dobáltak el 100ezerszám M4eseket meg járműveket. Szvsz
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 890
6 147
113
Most komolyan azt hiszitek, hogy a képeken látható "hátra hagyott" technika az az US Army-é?? Eddig a CH-46 és az egy szem Herky mellett a C-Ram volt ami konkréten amcsi, a több, bele értve a Black Hawk-ot is, mind a "hős" afgán hadsereg által hátrahagyott dolog. Persze az is súlyos dodókba került az amerikai adófizetőknek, de nehogy azt higyjük, hogy az amcsi katonák dobáltak el 100ezerszám M4eseket meg járműveket. Szvsz

Az egy szem Herky is afgán
 
W

Wilson

Guest
Ki az az Amrullah Szaleh, aki magát Afganisztán "ügyvezető elnökévé" nyilvánította?

VP-1.jpg


A 48 éves Szaleh a Kabultól 150 km-re északra fekvő, tádzsikok által uralt Pandzsir-völgyből származik. A Szovjetunió által 1987 óta támogatott afganisztáni uralkodó, Mohammed Nadzsibullah 1992-es elűzését követő polgárháború idején a tálibok ellen harcoló Északi Szövetség tagja volt. Akkoriban India, amely úgy ítélte meg, hogy a tálibokat a pakisztáni hadsereg és az ISI támogatta, azon országok közé tartozott, amelyek elutasították az 1996-2001 közötti rezsim elismerését. "Az 1990-es évek során India katonai és pénzügyi segítséget nyújtott az Észak Szövetségnek, amely a Pakisztán által támogatott afganisztáni tálib rezsim ellen harcolt" - írta Shyam Saran volt külügyminiszter a How India Sees the World (2017) című könyvében.

1997-ben Ahmed Shah Massoud kinevezte Salehet az Északi Szövetség tadzsikisztáni összekötő irodájába, ahol a nemzetközi nem kormányzati szervezetekkel és ügynökségekkel való kapcsolattartást intézte. 2004-ben, három évvel azután, hogy az Egyesült Államok vezette koalíció megdöntötte a tálib rezsim hatalmát, Saleh az afganisztáni hírszerző ügynökség vezetője lett, és 2010-ig töltötte be ezt a tisztséget.

Szaleh bírálta Hamid Karzai akkori elnöknek a tálibokkal szembeni enyhébb álláspontját és a Pakisztán támogatására való támaszkodását, ezért megalapította a Bázis-e Milli nevű politikai pártot, amelynek célja a tálibok elleni küzdelem volt. 2017-ben csatlakozott Aszraf Ghani elnök kabinetjéhez, 2018-ban pedig belügyminiszter lett. 2020 februárjában az ország alelnökévé emelkedett. Száleh ellen több merényletet is elkövettek, legutóbb 2020. szeptember 9-én, amikor 10 járókelőt öltek meg, és széles körben úgy tekintettek rá, mint az afgán-tálibán tárgyalások meghiúsítására irányuló kísérletre Dohában. Ez Ahmed Shah Masood megölésének évfordulóján történt, két nappal 9/11 előtt.

Kabul eleste óta Szaleh a hírek szerint a Pandzsir-völgybe költözött, ahol Ahmad Massouddal, Ahmad Shah Massoud fiával és Bismillah Khan Mohammadival, a Ghani-kabinet afgán védelmi miniszterével együtt egy tálibellenes front tagja.

Milyen álláspontot képvisel Pakisztánnal kapcsolatban?

Az évek során az Indian Expressnek adott számos interjújában Száleh nyíltan nyilatkozott arról, hogy Pakisztán támogatja a tálibokat. Egy 2017-es, India 70. függetlenségi napján írt rovatában Saleh megjegyezte, hogy India még azután is az afganisztáni Északi Szövetség vezetése mögött állt, hogy a tálibok 1996-ban elfoglalták Kabult, és hozzátette: "India politikai és csekély pénzügyi támogatásával a tálibok elleni ellenállás továbbra is kitartott, és így megakadályozta, hogy Afganisztán a kúszó invázió révén Pakisztán de facto gyarmatává váljon".
"A történelemnek ez az 1996-2001 közötti, az afganisztáni ellenállás korszakaként ismert szelete az afgán nép áldozatvállalása körül alakult ki, amely megvédte egyedi identitását, és elutasította a Pakisztán által támogatott vallási dogmatizmust és militanciát" - írta Saleh.

Ugyanebben a hónapban Saleh egy másik rovatában Donald Trump akkori amerikai elnök Afganisztánnal kapcsolatos stratégiáját "annak a ténynek a beismerésének nevezte, hogy Pakisztán pusztító és kétes szerepet játszik Afganisztánban azzal, hogy támogatást és menedéket nyújt a terroristáknak és a káosz ügynökeinek", és arra buzdította Washingtont, hogy "kövesse nyomon, amíg Iszlámábád és erős hadserege és hírszerzése fel nem hagy a tálibok és más terrorista csoportok táplálásával".

Egy 2017 októberi rovatában Száleh "a pakisztáni hadsereg megtévesztő tábornokait és a terrorizmust szerető hírszerző szolgálatot, az ISI-t" a szerinte pakisztáni "mély állam" urainak nevezte.

A lapnak 2019 szeptemberében adott interjújában Száleh azt mondta: "A kulcs az, hogy a tálibok rájöjjenek, nem tudnak leigázni egy nemzetet a pakisztáni ISI és a hadsereg által biztosított fegyverekkel és bombákkal. A pakisztáni beavatkozás és az afgán nép elleni terrorizmus támogatása mára annyira nyilvánvalóvá vált, hogy a tálibok nem bújhatnak semmilyen álarc mögé. Politikailag veszítettek.

A tálibokat "rosszabbnak nevezte, mint a vörös khmerek", és hozzátette: "Az összes politikusuk Pakisztánban székel, és nem mutatkozik. Nem tudnak szembenézni az új Afganisztán valóságával, amely már nem veszi be a fegyveres harc fogalmát a politikai kérdések megoldására. Pakisztán támogatása nélkül a tálibok hat hónap alatt elhalványulnának".

Ugyanebben az interjúban Száleh Pakisztánt "bizonytalan államnak nevezte, amely puszta erőszakkal keresi a biztonságot, mivel nincs más eszköze arra, hogy érdekeit vagy vízióját kivetítse"

 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Állítólag éjjel tisztességesen a tálibok orrára koppintottak.
Cserébe a tálibok nem engedik be az egészségügyi szállítmányokat és az áramot is elvágták. Mobilok is blokkolva egy ideje, elég komolyan gondolja mind a két fél úgylátom.
 
W

Wilson

Guest
Amrullah Saleh hangüzenetben azt mondja, hogy még mindig Afganisztánban van...

images-3-4.jpeg


Amrullah Szaleh volt afgán alelnök hangüzenetben közölte, hogy még mindig Afganisztánban van. Felvett hangüzenetében Amrullah Száleh azt mondja:

"A Pandzsir-völgyből hívlak benneteket, a bázisomról, a parancsnokainkkal, a politikai vezetőinkkel vagyok. Kezeljük a helyzetet.
Természetesen nehéz a helyzet, a tálibok, a pakisztániak, az al-Kaida és más terrorista csoportok inváziója alatt állunk".

"Nem vesztettünk területet, azóta a négy-öt nap alatt, amióta a tálibok megindították offenzívájukat, nem tudtak jelentős előnyre szert tenni. Ők is szenvedtek veszteségeket, mi is szenvedtünk veszteségeket" - tette hozzá.

"Itt vagyunk, itt vagyok Afganisztánban, ha bármilyen bizonyítékra van szükség, elküldhetem" - zárta.

Mindez akkor történt, amikor a tálibok azt állították, hogy erőik ellenőrzésük alá vonták Pandzsir tartományt, így Afganisztán mind a 34 tartománya a tálibok ellenőrzése alá került. Arról is beszámoltak, hogy Amrullah Saleh Tádzsikisztánba menekült.


 
W

Wilson

Guest
Állítólag éjjel tisztességesen a tálibok orrára koppintottak.
Cserébe a tálibok nem engedik be az egészségügyi szállítmányokat és az áramot is elvágták. Mobilok is blokkolva egy ideje, elég komolyan gondolja mind a két fél úgylátom.

Az Al-Kaida csatlakozott a tálibokhoz a pandzsiri lázadók ellen.....

images-4-1.jpeg

Raja Furqan Ahmed fotója

Ahmad Massoud, a Pandzsir oroszlánjaként ismert Ahmad Shah Massoud fia, aki a völgyben lévő erődítményéből a legerősebb ellenállást vezette a tálibokkal szemben, azt állította, hogy az Al-Kaida csatlakozott a tálibokhoz a völgyben lévő csoportok offenzívájában.

Az Al Arabiya jelentése szerint Pandzsir tartományban harcok folynak a tálib harcosok és az Ahmad Massoud vezette ellenállási front erői között.

A tálibok kulturális bizottságának tagja, Anaamullah Samangani is megerősítette a veszteségeket.

"Az Iszlám Emirátus mudzsahedjei ellen támadást intéztek egyes körök Pandzsrban, akik blöffölnek és azt mondják, hogy ellenállnak. A mudzsahedek reagáltak a támadásra, és ennek következtében a másik oldal súlyos veszteségeket szenvedett".

Fahim Dashti, az ellenállási front szóvivője egy nyilatkozatában elmondta, hogy "az elmúlt 40 órában a tálibok a baghlani Andarab-völgyből támadást indítottak Khawak ellen. A mi oldalunkról Andarab különböző kerületeinek helyi erői, a pandzsiri helyi erők, valamint az ANSDF erői voltak jelen. Nagyon jól visszaverték a tálib támadást; ezen a fronton legyőzték a tálibokat.

A tálibok 40 főt vesztettek, további 35-en megsebesültek".

Közben a tálibok elvágták a telefon- és internetszolgáltatást a térségben, hogy leállítsák a belső kommunikációt a ellenállás erői között. Másrészt a tálibok az összes Pandzsir tartományba vezető utat is lezárták, ami az egekbe repítette az árakat a völgyben.

Al Arabiya
 
  • Szomorú
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Pakisztán biztonsági tisztviselőket küldhet Afganisztánba az afgán hadsereg újjászervezésére...

Screenshot-2021-09-03-at-19.44.40-780x470.png

Hamza Azhar Salam fotója

Pakisztán biztonsági tisztviselőket, köztük hírszerző tiszteket küldhet Kabulba, hogy megpróbálja újjászervezni az afgán hadsereget, amely jelenleg a tálibok ellenőrzése alatt áll.

A Reutersnek nyilatkozva egy pakisztáni tisztviselő, aki azt állította, hogy ismeri a pakisztáni biztonsági döntéseket, azt mondta, hogy az atomfegyverrel rendelkező ország biztonsági tisztviselőket küldhet Afganisztánba, hogy újjászervezzék az afgán hadsereget.

Screenshot-2021-09-03-at-19.42.55-1.png

Shah Mahmood Qureshi pakisztáni külügyminiszter és Faiz Hameed altábornagy, a Szolgálatok közötti hírszerzés főigazgatója találkozik a tálib vezetőkkel.

A pakisztáni forrás szerint: "A következő két-három hónap kritikus". Iszlámábád aggodalmát fejezte ki a Tehreek e Taliban Pakistan terrorista csoporttal kapcsolatban, amely Pakisztánban civilek ellen irányuló támadásokat hajtott végre.

"Nekünk (a nemzetközi közösségnek) segítenünk kell a táliboknak a hadseregük újjászervezésében, hogy ellenőrizni tudják a területüket" - mondta a forrás a Reutersnek.


Reuters
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 653
26 832
113
És az elmondása szerint a nyugat is az ásványkincseket akarta:

"És végül, az együttműködés keserű ízét tovább erősíti, hogy Pakisztán, Kína
és Oroszország egyre jelentősebb befolyásra tesz szert a Nyugattal szemben az
országban, ami nemcsak politikai oldalon erősödik, de alapvetően befolyásolja
az afgán ásványkincsekhez jutás lehetőségét is. "